Szczegółowe zasady przyznawania dodatkowego wynagrodzenia lekarzom wykonującym opiekę nad zdrowiem pracowników rolnych i członków ich rodzin oraz szczegółowe zadania tych lekarzy.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 12 marca 1968 r.
w sprawie szczegółowych zasad przyznawania dodatkowego wynagrodzenia lekarzom wykonującym opiekę nad zdrowiem pracowników rolnych i członków ich rodzin oraz szczegółowych zadań tych lekarzy.

Na podstawie § 3 ust. 3 i § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 listopada 1966 r. w sprawie dodatkowego wynagrodzenia dla lekarzy wykonujących opiekę nad zdrowiem pracowników rolnych i członków ich rodzin (Dz. U. Nr 52, poz. 317) zarządza się, co następuje:
§  1.
Dodatkowe wynagrodzenie kwartalne może być przyznane lekarzom zatrudnionym:
1)
w wymiarze co najmniej pełnego etatu w przyzakładowych ośrodkach zdrowia, zorganizowanych przy rolnych zakładach pracy i położonych na terenie gromad, albo:
2)
w dwu lub więcej punktach zdrowia lekarskich przy rolnych zakładach pracy położonych na terenie gromad w łącznym wymiarze godzin pełnego etatu, jeżeli do obowiązków lekarza w ramach tego zatrudnienia należy wykonywanie czynności fachowych według rozkładu zajęć, określającego stałe dni tygodnia i godziny pracy w każdym z tych punktów.
§  2.
Do zadań lekarzy, o których mowa w § 1, niezależnie od świadczeń udzielanych na rzecz ogółu ludności należy:
1)
przeprowadzanie badań profilaktycznych pracowników rolnych zakładów pracy, podlegających takim badaniom w myśl przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, oraz sprawowanie opieki profilaktycznej nad tymi pracownikami i członkami ich rodzin,
2)
prowadzenie czynnego poradnictwa ze szczególnym uwzględnieniem chorób zawodowych, urazów i innych chorób związanych ze specyfiką pracy w rolnictwie,
3)
współdziałanie z właściwymi organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej w realizacji zadań w zakresie podnoszenia stanu higieniczno-sanitarnego rolnego zakładu pracy, poprawy ogólnego stanu zdrowia pracowników oraz poprawy warunków bytowych załogi pracowniczej i członków ich rodzin,
4)
wykonywanie planowanych i doraźnych wizytacji stanu higieniczno-sanitarnego pomieszczeń, urządzeń zakładu pracy i ich otoczenia oraz zgłaszanie stosownych wniosków do kierownictwa zakładu pracy,
5)
szerzenie oświaty zdrowotnej,
6)
orzekanie o czasowej niezdolności do pracy oraz systematyczne analizowanie stanu zdrowotności załogi pracowniczej, wypadkowości i absencji chorobowej oraz zwalczanie nieuzasadnionej absencji chorobowej,
7)
należyte prowadzenie dokumentacji lekarskiej,
8)
wykonywanie innych zadań wynikających z przepisów lub z poleceń organów nadrzędnych.
§  3.
1.
Dodatkowe wynagrodzenie kwartalne przyznaje i określa jego wysokość - na wniosek bezpośredniego fachowego przełożonego lekarza - kierownik właściwego wydziału zdrowia i opieki społecznej prezydium wojewódzkiej rady narodowej w porozumieniu z właściwym oddziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i wojewódzką komisją związków zawodowych.
2.
Dodatkowe wynagrodzenie kwartalne przyznaje się na czas oznaczony, nie dłuższy jednak niż do końca roku kalendarzowego.
§  4.
Wniosek o przyznanie dodatkowego wynagrodzenia kwartalnego powinien określać w szczególności:
1)
imię, nazwisko i miejsce zamieszkania lekarza,
2)
nazwę i adres przyzakładowego ośrodka zdrowia lub punktów zdrowia lekarskich, w których lekarz jest zatrudniony, oraz dzienny wymiar zatrudnienia,
3)
liczbę pracowników rolnego zakładu lub zakładów pracy objętych opieką przyzakładowego ośrodka zdrowia lub punktów zdrowia lekarskich,
4)
staż pracy lekarza w zakładach służby zdrowia położonych na terenie gromad,
5)
rodzaj i stopień posiadanej przez lekarza specjalizacji,
6)
proponowaną wysokość dodatkowego wynagrodzenia wraz z uzasadnieniem.
§  5.
1.
Dodatkowe wynagrodzenie kwartalne może być cofnięte lub obniżone w granicach od 30 do 60% na okres jednego kwartału lub do końca roku kalendarzowego, jeżeli stwierdzono, że lekarz nie wykonuje należycie obowiązków określonych w § 2.
2.
Z wnioskiem o obniżenie lub cofnięcie dodatkowego wynagrodzenia kwartalnego może wystąpić:
1)
kierownik wydziału zdrowia i opieki społecznej prezydium właściwej powiatowej rady narodowej,
2)
właściwy oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
3)
kierownik rolnego zakładu pracy po wyrażeniu zgody przez jednostkę nadrzędną nad danym zakładem pracy lub rada zakładowa.
3.
We wniosku określonym w ust. 2 należy wskazać okres, na jaki dodatkowe wynagrodzenie kwartalne ma być cofnięte lub obniżone i w jakiej wysokości. Wniosek powinien być wyczerpująco uzasadniony.
§  6.
O cofnięciu lub obniżeniu dodatkowego wynagrodzenia kwartalnego decyduje kierownik wydziału zdrowia i opieki społecznej prezydium wojewódzkiej rady narodowej w porozumieniu z właściwym oddziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i wojewódzką komisją związków zawodowych na podstawie oceny działalności danego lekarza oraz po zbadaniu zasadności wniosku.
§  7.
1.
W razie przekroczenia kwartalnego limitu na zasiłki chorobowe, rolny zakład pracy jest obowiązany przesłać właściwemu oddziałowi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wraz z kwartalnym sprawozdaniem o realizacji wydatków na zasiłki chorobowe wyczerpująco uzasadniony wniosek o wypłacenie, cofnięcie lub obniżenie lekarzowi dodatkowego wynagrodzenia wraz z opinią o przyczynach przekroczenia limitu i o działalności przyzakładowego ośrodka zdrowia (punktów zdrowia lekarskich).
2.
Rolny zakład pracy jest zwolniony od obowiązku przesłania wniosku, określonego w ust. 1, jeżeli przekroczenie kwartalnego limitu na zasiłki chorobowe nastąpiło wskutek:
1)
zachorowań lub odosobnienia pracowników z powodu choroby zakaźnej o przebiegu epidemicznym,
2)
wypadków przy pracy spowodowanych awarią lub innymi szczególnymi okolicznościami, które wystąpiły w rolnym zakładzie pracy,
3)
wystąpienia masowych zatruć przemysłowych lub pokarmowych albo
4)
nasilenia zachorowań na danym terenie w związku z warunkami atmosferycznymi.
§  8.
1.
W razie zgłoszenia wniosku o cofnięcie lub obniżenie dodatkowego wynagrodzenia kwartalnego (§ 5 ust. 2 i § 7 ust. 1) wstrzymuje się wypłatę dodatkowego wynagrodzenia kwartalnego do czasu rozpatrzenia wniosku oraz opinii o przyczynach przekroczenia limitu i działalności przyzakładowego ośrodka zdrowia (punktów zdrowia lekarskich), co powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca od dnia złożenia wniosku.
2.
Badanie zasadności wniosku o cofnięcie lub obniżenie dodatkowego wynagrodzenia kwartalnego powinien przeprowadzić wydział zdrowia i opieki społecznej prezydium wojewódzkiej rady narodowej przy udziale przedstawicieli oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wojewódzkiej rady związków zawodowych oraz zarządu okręgu związku zawodowego pracowników rolnych.
§  9.
Dodatkowe wynagrodzenie wypłaca się kwartalnie po upływie 10 dni od terminu wyznaczonego rolnym zakładom pracy do złożenia kwartalnego sprawozdania o realizacji wydatków na zasiłki chorobowe.
§  10.
1.
Wysokość dodatkowego wynagrodzenia kwartalnego powinna być ustalona zgodnie z tabelą dodatkowego wynagrodzenia kwartalnego, stanowiącą załącznik do zarządzenia, przy uwzględnieniu efektywności wykonywania zadań określonych w § 2 oraz liczby osób, nad którymi lekarz sprawuje opiekę.
2.
W wypadkach uzasadnionych szczególnymi warunkami terenu lub innymi okolicznościami dodatkowe wynagrodzenie może być za zgodą Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przyznane w grupie wyższej, niż to wynika z tabeli.
3.
Do stażu pracy w zakładach służby zdrowia na terenie gromad zalicza się okresy zatrudnienia:
1)
w państwowych bądź spółdzielczych zakładach opieki zdrowotnej otwartej, przeznaczonych dla ogółu ludności, działających na terenie gromad,
2)
w przyzakładowych ośrodkach zdrowia lub punktach zdrowia lekarskich przy rolnych zakładach pracy,
3)
w Instytucie Medycyny Pracy i Higieny Wsi,
4)
w klinikach chorób zawodowych akademii medycznych,
5)
w oddziałach chorób zawodowych szpitali,
6)
w działach higieny pracy wojewódzkich (miejskich w miastach wyłączonych z województw) stacji sanitarno-epidemiologicznych,
7)
w pracowniach higieny pracy powiatowych (miejskich i dzielnicowych) stacji sanitarno-epidemiologicznych.
§  11.
Zmiana wysokości dodatkowego wynagrodzenia kwartalnego przed upływem okresu, na jaki zostało ono przyznane, może nastąpić tylko w razie zajścia okoliczności uzasadniających przyznanie wyższej stawki dodatkowego wynagrodzenia albo w razie jego obniżenia lub cofnięcia w trybie przewidzianym w § 5-8.
§  12.
1.
Dodatkowe wynagrodzenie kwartalne może być przyznane tylko w granicach funduszu ustalonego na rok kalendarzowy dla danego województwa.
2.
Limit funduszu na dodatkowe wynagrodzenie kwartalne określa dla poszczególnych województw Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  13.
Lekarz zachowuje prawo do przyznanego mu dodatkowego wynagrodzenia kwartalnego w okresie:
1)
usprawiedliwionej nieobecności w pracy - nie dłużej jednak niż przez 3 miesiące w roku kalendarzowym, przy czym przez usprawiedliwioną nieobecność w pracy rozumie się wyłącznie chorobę, kwarantannę, urlop macierzyński, odbywanie ćwiczeń wojskowych oraz oddelegowanie lekarza do zwalczania epidemii,
2)
skierowania na dokształcanie lub doskonalenie zawodowe w zakresie medycyny ogólnej lub chorób wewnętrznych albo na inne szkolenie związane z pracą lekarza na wsi, nie dłużej niż przez 3 miesiące w roku, akceptowane przez wydział zdrowia i opieki społecznej prezydium wojewódzkiej rady narodowej,
3)
odbywania stażu specjalizacyjnego w zakresie medycyny ogólnej lub chorób wewnętrznych - nie dłużej jednak niż przez 6 miesięcy w roku.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

TABELA DODATKOWEGO WYNAGRODZENIA

Staż pracy
Lp. Kwalifikacje lekarza do 2 lat od 2 do 5 lat powyżej 5 lat
kwartalnie złotych
a b c
1 Bez specjalizacji 1.500 - 2.500 1.500 - 3.500 2.000 - 4.000
2 Specjalista I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej lub chorób wewnętrznych 1.500 - 3.500 2.000 - 4.500 2.500 - 5.500
3 Specjalista II stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej lub chorób wewnętrznych 2.000 - 4.000 2.500 - 5.000 3.000 - 6.000
4 Specjalista I stopnia w innej dziedzinie medycyny 1.500 - 3.000 2.000 - 4.000 2.500 - 5.000
5 Specjalista II stopnia w innej dziedzinie medycyny 2.000 - 3.500 2.500 - 4.500 3.000 - 5.500

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1968.13.84

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady przyznawania dodatkowego wynagrodzenia lekarzom wykonującym opiekę nad zdrowiem pracowników rolnych i członków ich rodzin oraz szczegółowe zadania tych lekarzy.
Data aktu: 12/03/1968
Data ogłoszenia: 01/04/1968
Data wejścia w życie: 01/04/1968