Obowiązek stosowania nawozów mineralnych w indywidualnych gospodarstwach rolnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 31 lipca 1967 r.
w sprawie obowiązku stosowania nawozów mineralnych w indywidualnych gospodarstwach rolnych.

Na podstawie art. 2 ust. 4 i art. 6 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 13 czerwca 1967 r. o obowiązku stosowania nawozów mineralnych w gospodarstwach rolnych (Dz. U. Nr 23, poz. 109) zarządza się, co następuje:
§  1.
Obowiązek stosowania minimalnych dawek nawozów mineralnych - azotowych, fosforowych i potasowych, zwanych dalej "nawozami mineralnymi'", może być wprowadzony w rejonach obejmujących powiat (miasto stanowiące powiat, dzielnicę w mieście wyłączonym z województwa) bądź jedną lub kilka gromad, jeżeli w tych rejonach:
1)
zapewnione jest w danym roku gospodarczym zaopatrzenie indywidualnych gospodarstw rolnych w wymienione nawozy w wysokości co najmniej minimum nawożenia mineralnego przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiednich ilości nawozów mineralnych na pokrycie zapotrzebowania gospodarstw:
a)
objętych kontraktacją roślinną,
b)
posiadających trwałe zmeliorowane użytki zielone - dla ich należytego utrzymania,
c)
reprodukcyjnych - na plantacje nasienne,
d)
stosujących już dawki nawozowe wyższe od projektowanego przeciętnego minimum na uprawach nie kontraktowanych; zapotrzebowanie to ocenia w drodze szacunku prezydium powiatowej rady narodowej (rady narodowej miasta stanowiącego powiat lub dzielnicowej rady narodowej miasta wyłączonego z województwa),
2)
istnieją mapy odczytu i zasobności gleb dla danego rejonu,
3)
zapewniony jest instruktaż i poradnictwo fachowe w zakresie nawożenia roślin uprawnych.
§  2.
Opinia prezydium powiatowej rady narodowej (rady narodowej miasta stanowiącego powiat, dzielnicowej rady narodowej w mieście wyłączonym z województwa) w sprawie wprowadzenia obowiązku stosowania minimalnych dawek nawozów mineralnych, przedstawiana prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), powinna zawierać:
1)
szacunkową ocenę dotychczasowego poziomu sprzedaży nawozów mineralnych w poszczególnych gromadach (osiedlach, miastach, dzielnicach) oraz szacunkową liczbę gospodarstw nie stosujących nawożenia mineralnego,
2)
propozycje co do ustalenia rejonów, które powinny być objęte obowiązkiem stosowania minimalnych dawek nawozów mineralnych.
§  3.
Opinia stacji chemiczno-rolniczej w sprawie ustalania wysokości minimalnych dawek nawozów mineralnych dla poszczególnych rejonów, przedstawiana prezydium powiatowej rady narodowej (rady narodowej miasta stanowiącego powiat, dzielnicowej rady narodowej w mieście wyłączonym z województwa), powinna zawierać:
1)
proponowane minimalne dawki nawozów mineralnych na 1 hektar przeliczeniowy gruntów ornych i na 1 hektar fizyczny trwałych użytków zielonych, objętych obowiązkiem nawożenia mineralnego, opracowane na podstawie oceny zasobności i odczynu gleb oraz warunków glebowo-klimatycznych w danym rejonie,
2)
proponowany stosunek poszczególnych składników nawozów mineralnych do użycia na gruntach ornych i na trwałych użytkach zielonych.
§  4.
Średnią cenę krajową 1 kg czystego składnika nawozów mineralnych, stanowiącą podstawę do obliczenia wysokości kwot podlegających - zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 13 czerwca 1967 r. o obowiązku stosowania nawozów mineralnych w gospodarstwach rolnych (Dz. U. Nr 23, poz. 109) - wpłacie przez właściciela (posiadacza) gospodarstwa rolnego na rachunek prezydium właściwej rady narodowej z tytułu niewykonania w całości lub części obowiązku zastosowania tych nawozów, ustala się w wysokości 5 zł.
§  5.
1.
Biuro gromadzkiej rady narodowej bądź właściwy do spraw rolnych organ prezydium rady narodowej osiedla lub miejskiej (dzielnicowej) rady narodowej może zwolnić od obowiązku wpłacenia kwoty przypadającej z tytułu niewykonania obowiązującego nawożenia mineralnego w razie:
1)
klęski losowej wynikłej wskutek pożaru, powodzi lub gradobicia,
2)
wystąpienia długotrwałej suszy lub długotrwałych nadmiernych opadów powodujących podtopienie użytków rolnych, jeżeli wskutek tego zastosowanie nawozów mineralnych było ze względów agrotechnicznych niecelowe,
3)
gdy przypadająca do wpłacenia kwota nie przekracza 50 zł.
2.
Uznanie, że zastosowanie nawozów mineralnych na obszarze danej wsi z powodu wystąpienia długotrwałej suszy lub długotrwałych nadmiernych opadów było niecelowe, może nastąpić po zasięgnięciu opinii komisji rolnictwa i zaopatrzenia ludności gromadzkiej rady narodowej lub agronoma gromadzkiego.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1967.45.225

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Obowiązek stosowania nawozów mineralnych w indywidualnych gospodarstwach rolnych.
Data aktu: 31/07/1967
Data ogłoszenia: 11/08/1967
Data wejścia w życie: 11/08/1967