Zasady i tryb dokonywania ocen i wycen prac artystycznych z zakresu plastyki, wykonywanych na zamówienie państwowych jednostek organizacyjnych, oraz wyceny kosztów tych prac.

ZARZĄDZENIE Nr 64
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 27 listopada 1965 r.
w sprawie zasad i trybu dokonywania ocen i wycen prac artystycznych z zakresu plastyki, wykonywanych na zamówienie państwowych jednostek organizacyjnych, oraz wyceny kosztów tych prac.

W celu właściwego wykorzystania przez państwowe jednostki organizacyjne środków finansowych i materiałowych, przeznaczonych na realizację prac artystycznych z zakresu plastyki, zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Państwowe jednostki organizacyjne obowiązane są przy udzielaniu zamówień na prace artystyczne z zakresu plastyki oraz ich wykonywaniu do przestrzegania przepisów zarządzenia.
2.
Przepisów zarządzenia nie stosuje się przy udzielaniu zamówień na:
1)
przedmioty sztuki ludowej,
2)
prace artystyczne z zakresu plastyki na kwotę nie przekraczającą 2.000 zł, z wyjątkiem zamówień projektów, przeznaczonych do masowego upowszechnienia; dzielenie zamówienia, którego przedmiotem jest świadczenie tego samego rodzaju, na dwa lub więcej zamówień udzielanych różnym wykonawcom nie jest dopuszczalne, jeżeli z okoliczności wynika, że podział ma na celu obejście przepisów niniejszego zarządzenia,
3)
dostawy przedmiotów przeznaczonych do sprzedaży w detalicznej sieci handlowej.
§  2.
Przez prace artystyczne z zakresu plastyki rozumie się dzieła lub usługi z zakresu malarstwa, grafiki, rzeźby, architektury wnętrz, architektury wystawienniczej, dekoracji i reklamy stałej i okolicznościowej, metaloplastyki, sztuki warsztatowej i fotografiki.
§  3.
1.
Dzieła lub usługi z zakresu plastyki, wykonywane na zamówienie państwowych jednostek organizacyjnych, powinny być poddane ocenie pod względem artystycznym i wycenie w zakresie kosztów wykonania.
2.
Minister Kultury i Sztuki ustali tryb postępowania oraz wytyczne przy dokonywaniu ocen i wycen prac artystycznych z zakresu plastyki, wykonywanych na zamówienie jednostek gospodarki uspołecznionej.
§  4.
1.
Ocenie pod względem artystycznym podlegają wstępne i podstawowe projekty zamawianych dzieł i usług oraz dzieła i usługi zrealizowane na podstawie tych projektów.
2.
Wycenie podlegają kosztorysy wstępne, projekty i dzieła gotowe przed zawarciem umowy oraz projekty i dzieła po wykonaniu zamówienia.
3.
W zamówieniach (umowach) należy zamieszczać zastrzeżenie, że wykonawca wyraża zgodę na ostateczne określenie kosztów wykonania przez organ, o którym mowa w § 5.
§  5.
Oceny i wyceny, o których mowa w § 4, dokonują:
1)
wydziały kultury prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) na podstawie opinii komisji artystycznych do spraw plastyki i sztuki ludowej działających przy tych wydziałach (zarządzenie nr 31 Ministra Kultury i Sztuki z dnia 21 marca 1961 r. - Dz. Urz. MKiS Nr 5, poz. 44),
2)
jednostki organizacyjne, przy których działają organy do spraw ocen i wycen, uprawnione przez Ministra Kultury i Sztuki do tych czynności.
§  6.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) powołają do składu działających przy wydziałach kultury komisji artystycznych do spraw plastyki i sztuki ludowej rzeczoznawców z listy kandydatów ustalonej przez Ministerstwo Kultury i Sztuki (Zespół do Spraw Plastyki).
§  7.
Wydziały kultury prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) oraz inne jednostki organizacyjne wydające oceny artystyczne i wyceny pobierają opłaty w wysokości stanowiącej zwrot rzeczywiście poniesionych kosztów. Obowiązek uiszczenia opłaty obciąża udzielającego zamówienie na prace artystyczne z zakresu plastyki.
§  8.
1.
Przepisy zarządzenia nie dotyczą państwowych jednostek organizacyjnych, których statutowy zakres działania wymaga stałego udzielania zamówień na prace artystyczne z zakresu plastyki, np. państwowych przedsiębiorstw usług plastycznych, przedsiębiorstw wydawniczych, teatralnych, produkcji filmów i przezroczy, przedsiębiorstwa usług reklamowych.
2.
Minister Kultury i Sztuki oraz inni ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) w porozumieniu z Ministrem Kultury i Sztuki ustalą wykazy nadzorowanych przez każdego z nich jednostek organizacyjnych, o których mowa w ust. 1, zwolnionych od obowiązków określonych w tym zarządzeniu.
§  9.
Zaleca się centralnym organizacjom spółdzielczym i społecznym uregulowanie udzielania zamówień na dzieła i usługi artystyczne z zakresu plastyki na zasadach określonych w zarządzeniu.
§  10.
Osoby winne naruszenia przepisów zarządzenia należy pociągać do odpowiedzialności służbowej. Jeżeli zajdą okoliczności uzasadniające odpowiedzialność karną lub cywilną, należy zawiadamiać organy powołane do ścigania przestępstw lub kierować na drogę sądową roszczenia o naprawienie wyrządzonej szkody.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1966 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1965.67.383

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb dokonywania ocen i wycen prac artystycznych z zakresu plastyki, wykonywanych na zamówienie państwowych jednostek organizacyjnych, oraz wyceny kosztów tych prac.
Data aktu: 27/11/1965
Data ogłoszenia: 11/12/1965
Data wejścia w życie: 01/01/1966