Sposób prowadzenia ewidencji maszyn samobieżnych, ciągników, których cechy konstrukcyjne ograniczają szybkość do 20 km na godzinę, oraz przyczep o ładowności do 750 kg, używanych do prac rolnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW KOMUNIKACJI I SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 11 grudnia 1964 r.
w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji maszyn samobieżnych, ciągników, których cechy konstrukcyjne ograniczają szybkość do 20 km na godzinę, oraz przyczep o ładowności do 750 kg, używanych do prac rolnych.

Na podstawie art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 27 listopada 1961 r. o bezpieczeństwie i porządku ruchu na drogach publicznych (Dz. U. Nr 53, poz. 295) oraz § 160 rozporządzenia Ministrów Komunikacji i Spraw Wewnętrznych z dnia 1 października 1962 r. w sprawie ruchu na drogach publicznych (Dz. U. Nr 61, poz. 295) zarządza się, co następuje:
§  1.
Sposób prowadzenia ewidencji maszyn samobieżnych, ciągników, których cechy konstrukcyjne ograniczają szybkość do 20 km na godzinę, oraz przyczep o ładowności do 750 kg, używanych do proc rolnych, określa instrukcja stanowiąca załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1965 r.

ZAŁĄCZNIK 

INSTRUKCJA W SPRAWIE SPOSOBU PROWADZENIA EWIDENCJI MASZYN SAMOBIEŻNYCH, CIĄGNIKÓW, KTÓRYCH CECHY KONSTRUKCYJNE OGRANICZAJĄ SZYBKOŚĆ DO 20 KM NA GODZINĘ, ORAZ PRZYCZEP O ŁADOWNOŚCI DO 750 KG, UŻYWANYCH DO PRAC ROLNYCH

Rozdział 1.

Przepisy ogólne.

§  1.
Instrukcja określa sposób prowadzenia ewidencji maszyn samobieżnych, ciągników, których cechy konstrukcyjne ograniczają szybkość do 20 km na godzinę, oraz przyczep o ładowności do 750 kg, używanych do prac rolnych, zwanych dalej "pojazdami", przez właściwe w tych sprawach organy do spraw komunikacji prezydiów rad narodowych, zwane dalej "wydziałami komunikacji".
§  2.
Dla celów ewidencji ustala się podział pojazdów na następujące rodzaje:
1)
maszyny samobieżne:
a)
koparki kołowe,
b)
koparki gąsienicowe,
c)
kombajny zbożowe,
d)
ładowarki,
e)
pługi odśnieżne,
f)
pogłębiarki,
g)
równiarki drogowe,
h)
rozścielacze mas bitumicznych,
i)
spychacze,
j)
skrapiarki,
k)
walce drogowe,
l)
walce szynowo-drogowe,
m)
walce wibracyjne,
n)
wózki wywrotki,
o)
wózki widłowe,
p)
żurawie kołowe,
r)
żurawie gąsienicowe,
s)
inne niż wymienione pod lit. a)-r);
2)
ciągniki:
a)
jednoosiowe, np. "Motorobot PF6", "Hako L 125", "Dzik S 82", "Ursus C 308" itp.,
b)
wieloosiowe, np. "Ursus C 45 i C 451", "Lanz Buldog 25", "Steyr 185/180", "Zetor 25 K",
c)
gąsienicowe;
3)
przyczepy.

Rozdział  2.

Sposób prowadzenia ewidencji pojazdów.

§  3.
Wydziały komunikacji obowiązane są do:
1)
założenia, prowadzenia i utrzymywania aktualnej ewidencji pojazdów,
2)
przyjmowania zgłoszeń pojazdów do ewidencji i bieżącego dokonywania zmian w tej ewidencji, stosownie do zachodzących okoliczności.
§  4.
Przy ujmowaniu w ewidencję zgłaszanych pojazdów wydział komunikacji dokonuje następujących czynności:
1)
sprawdza prawidłowość i aktualność danych zawartych we wniosku złożonym przez właściciela pojazdu, według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do instrukcji, zwracając uwagę na właściwe określenie rodzaju zgłoszonego pojazdu,
2)
wpisuje zgłoszony pojazd do kolejnej pozycji książki ewidencyjnej zgłoszonych maszyn samobieżnych, ciągników i przyczep, której wzór stanowi załącznik nr 2 do instrukcji,
3)
wydaje zgłaszającemu potwierdzenie zgłoszenia według wzoru, stanowiącego załącznik nr 3 do instrukcji,
4)
umieszcza wniosek (pkt 1) we właściwej teczce w kolejności odpowiadającej pozycji wpisu pojazdu w książce ewidencyjnej; teczki prowadzi się oddzielnie dla maszyn samobieżnych, oddzielnie dla ciągników i oddzielnie dla przyczep.
§  5.
1.
W razie zgłoszenia do ewidencji pojazdu, który był już ujęty w ewidencji w wydziale komunikacji prezydium innej rady narodowej, wydział komunikacji po dokonaniu wpisu do ewidencji zawiadamia o tym wydział komunikacji, w którego ewidencji pojazd poprzednio pozostawał, podając obecny numer kolejny pozycji książki ewidencyjnej oraz numer kolejny, pod jakim pojazd był ujęty w ewidencji poprzednio.
2.
Po otrzymaniu zawiadomienia (ust. 1) wydział komunikacji, w którego ewidencji pojazd był poprzednio ujęty, skreśla pojazd z ewidencji, zamieszczając w książce ewidencyjnej w rubryce "Uwagi" wzmiankę o przyczynie skreślenia. Zawiadomienie dołącza się do wniosku dotyczącego danego pojazdu i przechowuje we właściwej teczce (§ 4 pkt 4).
§  6.
W razie zmiany właściciela pojazdu zawiadomienie o przejściu własności pojazdu na inną osobę, dokonane przez dotychczasowego właściciela, oraz wniosek o ujęcie w ewidencję, zgłoszony przez nowego właściciela pojazdu, dołącza się do poprzedniego wniosku dotyczącego tego pojazdu i przechowuje we właściwej teczce (§ 4 pkt 4). Nowemu właścicielowi wydaje się potwierdzenie zgłoszenia do ewidencji.
§  7.
W razie zgłoszenia o zniszczeniu lub rozebraniu pojazdu na części wydział komunikacji skreśla pojazd z ewidencji, zamieszczając w książce ewidencyjnej w rubryce "Uwagi" wzmiankę o przyczynie skreślenia. W razie zgłoszenia innych zmian, dotyczących pojazdu, wydział komunikacji wpisuje odpowiednią wzmiankę w rubryce "Uwagi". Zgłoszenia dołącza się do wniosku dotyczącego danego pojazdu i przechowuje we właściwej teczce (§ 4 pkt 4).
§  8.
Czasowego przesunięcia pojazdu na okres nie przekraczający trzech miesięcy z miejsca stałego postoju (garażowania) do innej miejscowości nie uważa się za zmianę dotychczasowego miejsca stałego postoju (garażowania); przesunięcie takie nie powoduje obowiązku zgłoszenia pojazdu do ewidencji w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca czasowego przebywania pojazdu.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

Załącznik  Nr 1.

Załącznik  Nr 2.

KSIĄŻKA EWIDENCYJNA

ZGŁOSZONYCH MASZYN SAMOBIEŻNYCH, CIĄGNIKÓW O SZYBKOŚCI OGRANICZONEJ DO 20 KM NA GODZINE I PRZYCZEP DO PRAC ROLNYCH O ŁADOWNOSCI DO 750 KG

grafika

Załącznik  Nr 3.

POTWIERDZENIE

zgłoszenia do ewidencji maszyny samobieżnej-ciągnika o szybkości ograniczonej do 20 km/godz., przyczepy do prac rolnych o ładowności do 750 kg *)

grafika

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1965.4.13

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Sposób prowadzenia ewidencji maszyn samobieżnych, ciągników, których cechy konstrukcyjne ograniczają szybkość do 20 km na godzinę, oraz przyczep o ładowności do 750 kg, używanych do prac rolnych.
Data aktu: 11/12/1964
Data ogłoszenia: 25/01/1965
Data wejścia w życie: 01/04/1965