Organizowanie okolicznościowych imprez artystycznych w zakładach pracy.

PISMO OKÓLNE Nr 53
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 25 lipca 1964 r.
w sprawie organizowania okolicznościowych imprez artystycznych w zakładach pracy.

W celu ujednolicenia trybu postępowania przy organizowaniu okolicznościowych imprez artystycznych w zakładach pracy oraz regulowaniu należności dla wykonawców ustala się, co następuje:
1.
Zakłady pracy (urzędy, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe) przy organizowaniu imprez artystycznych związanych z okolicznościowymi akademiami lub innymi uroczystościami urządzanymi dla pracowników mogą korzystać z usług artystycznych zawodowych artystów jedynie za pośrednictwem państwowych przedsiębiorstw (agencji) imprez estradowych, instytucji artystycznych bądź spółdzielni usług artystycznych.
2.
Jeżeli organizatorem imprezy (widowiska) jest przedsiębiorstwo imprez estradowych, instytucja artystyczna (teatr, filharmonia itp.) lub spółdzielnia usług artystycznych – zakład pracy zamawiający imprezę (występy artystów) przekazuje organizatorom imprezy wymienionym w ust. 1 zgodnie z obowiązującymi przepisami należność za całość świadczonych usług artystycznych w wysokości ustalonej w umowie. Wypłaty wynagrodzeń poszczególnym wykonawcom dokonuje organizator imprezy na podstawie listy załączonej do umowy zawartej z zakładem pracy zamawiającym imprezę.
3.
Wynagrodzenia za usługi artystyczne świadczone przez zawodowych artystów za pośrednictwem przedsiębiorstw imprez estradowych, instytucji artystycznych bądź spółdzielni usług artystycznych nie mogą przekraczać stawek określonych w zarządzeniu nr 63 Ministra Kultury i Sztuki z dnia 30 czerwca 1964 r. w sprawie wynagrodzeń za usługi artystyczne, organizacyjne i techniczne przy umowach o dzieło lub umowach zlecenia (Dz. Urz. Min. Kultury i Sztuki z 1964 r. Nr 6, poz. 50).
4.
Niezastosowanie się do postanowień pisma okólnego traktowane będzie jako naruszenie przepisów w zakresie dyscypliny finansowej.
5.
Zaleca się centralnym organom spółdzielczym i organizacjom społecznym wydanie poleceń zobowiązujących podległe jednostki organizacyjne do zastosowania zasad określonych w piśmie okólnym.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1964.63.296

Rodzaj: Pismo okólne
Tytuł: Organizowanie okolicznościowych imprez artystycznych w zakładach pracy.
Data aktu: 25/07/1964
Data ogłoszenia: 17/09/1964
Data wejścia w życie: 02/10/1964