Przestrzeganie obowiązku zamieszczania w dowodach osobistych adnotacji o zatrudnieniu.

PISMO OKÓLNE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU PRACY I PŁAC
z dnia 7 marca 1964 r.
w sprawie przestrzegania obowiązku zamieszczania w dowodach osobistych adnotacji o zatrudnieniu.

Na podstawie art. 3 pkt 6 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o utworzeniu Komitetu Pracy i Płac oraz o zmianach właściwości w dziedzinie ubezpieczeń społecznych, rent, zaopatrzeń i opieki społecznej (Dz. U. Nr 20, poz. 119) - ustala się, co następuje:
§  1.
1.
W państwowych i spółdzielczych zakładach pracy oraz organizacjach społecznych o znaczeniu ogólnopaństwowym przestrzeganie obowiązku zamieszczania w dowodach osobistych (tymczasowych zaświadczeniach tożsamości) wpisów dotyczących przyjmowania do pracy i zwalniania (art. 11 pkt 3 dekretu z dnia 22 października 1951 r. o dowodach osobistych - Dz. U. z 1962 r. Nr 2, poz. 5) ciąży na osobach upoważnionych do przyjmowania pracowników do pracy oraz ich zwalniania.
2.
Organizacje społeczne o znaczeniu ogólnopaństwowym, o których mowa w ust. 1, ustala zarządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 4 kwietnia 1962 r. w sprawie określenia organizacji społecznych obowiązanych do dokonywania wpisów w dowodach osobistych i tymczasowych zaświadczeniach tożsamości zatrudnionych u nich osób o dacie przyjęcia do pracy i zwolnienia (Monitor Polski Nr 32, poz. 149).
§  2.
Właściwe do spraw zatrudnienia organy prezydiów powiatowych (miejskich) rad narodowych oraz rad narodowych miast wyłączonych z województw, zwane dalej "organami zatrudnienia", przed skierowaniem do pracy osób poszukujących pracy sprawdzają w dowodzie osobistym lub tymczasowym zaświadczeniu tożsamości tych osób zamieszczenie wpisu, zawierającego datę zwolnienia z poprzedniego miejsca pracy.
§  3.
1.
Jeżeli osoba poszukująca pracy nie posiada wpisu w dowodzie osobistym (tymczasowym zaświadczeniu tożsamości) o dacie zwolnienia z ostatniego miejsca pracy, organ zatrudnienia żąda przed wydaniem skierowania do pracy uzyskania takiego wpisu. Przepis niniejszy nie ma zastosowania, gdy zakład pracy, który powinien dokonać wpisu, uległ likwidacji.
2.
Organ zatrudnienia może poprzestać na okazaniu przez poszukującego pracy świadectwa z poprzedniego miejsca pracy, gdy osoba poszukująca pracy:
1)
była zatrudniona w zakładzie pracy nie posiadającym uprawnienia do dokonywania wpisów w dowodach osobistych (np. w każdym prywatnym zakładzie pracy),
2)
wymieniła dowód osobisty po rozwiązaniu umowy o pracę.
3.
Adnotacja w dowodzie osobistym (tymczasowym zaświadczeniu tożsamości) bądź okazanie świadectwa pracy nie jest wymagane przy kierowaniu do pracy osób, które po raz pierwszy przystępują do pracy.
§  4.
Organy zatrudnienia przy dokonywaniu kontroli w zakładach pracy w zakresie przestrzegania obowiązujących przepisów w dziedzinie zatrudnienia sprawdzają wyrywkowo, czy pracownicy zatrudnieni w kontrolowanych zakładach pracy mają wpisaną w dowodzie osobistym (tymczasowym zaświadczeniu tożsamości) datę przyjęcia do pracy.
§  5.
1.
W razie stwierdzenia niezamieszczenia przez zakład pracy wpisów o dacie przyjęcia i zwolnienia z pracy, organ zatrudnienia przypomina zakładowi pracy o obowiązku zamieszczania tych wpisów i o sankcjach karnych za nieprzestrzeganie tego obowiązku.
2.
W razie dwukrotnego stwierdzenia niedopełnienia przez zakład pracy takiego obowiązku, organ zatrudnienia zawiadamia o tym jednostkę nadrzędną nad zakładem pracy. Jeżeli wypadki niedokonywania wpisów występują nadal mimo interwencji, organ zatrudnienia kieruje do kolegium karno-administracyjnego wniosek o ukaranie osoby odpowiedzialnej w myśl przepisu art. 22 ust. 2 dekretu z dnia 22 października 1951 r. o dowodach osobistych.
§  6.
Wydziały zatrudnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych obowiązane są do przeprowadzania systematycznej kontroli przestrzegania przez podległe organy zatrudnienia zaleceń niniejszego pisma okólnego.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1964.20.92

Rodzaj: Pismo okólne
Tytuł: Przestrzeganie obowiązku zamieszczania w dowodach osobistych adnotacji o zatrudnieniu.
Data aktu: 07/03/1964
Data ogłoszenia: 27/03/1964
Data wejścia w życie: 27/03/1964