Zezwolenie dewizowe dla artystów-plastyków na sprzedaż niektórych dzieł sztuki w obrocie z zagranicą oraz dysponowanie należnościami z tego tytułu.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW HANDLU ZAGRANICZNEGO i FINANSÓW
z dnia 4 stycznia 1962 r.
w sprawie zezwolenia dewizowego dla artystów-plastyków na sprzedaż niektórych dzieł sztuki w obrocie z zagranicą oraz dysponowanie należnościami z tego tytułu.

Na podstawie art. 9 ust. 1, art. 10 ust. 1 pkt 1, art. 19 ust. 1 i 2 oraz art. 23 pkt 1 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 133) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Zarządzenie dotyczy dzieł sztuki z zakresu plastyki o niepowtarzalnym charakterze, wykonanych przez artystów plastyków członków Związku Polskich Artystów Plastyków lub osoby posiadające zezwolenie Ministra Kultury i Sztuki na wykonywanie zawodu artysty plastyka.
§  2.
Zezwala się artystom-plastykom na sprzedaż w obrocie z zagranicą dzieł sztuki stanowiących przedmiot ich własnej twórczości oraz na dysponowanie należnościami z tego tytułu - w granicach i na warunkach określonych w niniejszym zarządzeniu.
§  3.
1.
Sprzedaż przez artystów-plastyków w obrocie z zagranicą dzieł sztuki posiadanych w kraju może nastąpić tylko za pośrednictwem przedsiębiorstwa państwowego "Desa" - Biuro Handlu Zagranicznego, zwanego dalej "BHZ-Desa".
2.
Dzieła sztuki wykonane przez artystę-plastyka w czasie jego pobytu za granicą mogą być przez niego bezpośrednio sprzedane nabywcom zagranicznym pod warunkiem, że każda umowa sprzedaży zostanie zgłoszona BHZ-Desa dla dokonania rozliczeń na zasadach określonych w niniejszym zarządzeniu.
3.
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio w razie sprzedaży przez artystę-plastyka w czasie jego pobytu za granicą dzieł sztuki wywiezionych przez niego na podstawie odprawy celnej warunkowej.
§  4.
1.
Wszystkie rozliczenia z zagranicznym nabywcą z tytułu sprzedaży dzieł sztuki w trybie określonym w § 3 ust. 1 powinny być dokonywane wyłącznie przez BHZ-Desa.
2.
Rozliczenia z zagranicznym nabywcą z tytułu sprzedaży dzieł sztuki w trybie określonym w § 3 ust. 2 i 3 mogą być dokonywane bezpośrednio przez artystę-plastyka, z tym że na zaspokojenie należności artysty-plastyka mogą być przyjęte wyłącznie zagraniczne środki płatnicze.
§  5.
1. 2
Zagraniczne środki płatnicze, o których mowa w § 4 ust. 2, mogą być przez artystę plastyka wydatkowane za granicą do wysokości 50% kwoty uzyskanej z każdej transakcji zawartej w czasie każdorazowego pobytu artysty plastyka za granicą.
2.
Zagraniczne środki płatnicze z każdej transakcji sprzedaży dzieła w części nie dopuszczonej do wydatkowania ich za granicą powinny być przez artystę-plastyka przekazane na rachunek BHZ-Desa w terminie dni 14 licząc od daty sprzedaży.
§  6.
1.
BHZ-Desa dokonuje rozliczeń z artystami-plastykami z tytułu sprzedaży ich dzieł sztuki z zastosowaniem następujących zasad i trybu według wyboru artysty-plastyka:
1)
50% kwoty uzyskanej z tytułu sprzedaży dzieł sztuki BHZ-Desa przekazuje na rachunek specjalny artysty-plastyka, prowadzony w złotych w Banku Handlowym w Warszawie, pozostałą zaś część kwoty wypłaca w złotych według obowiązującego kursu specjalnego lub podstawowego z dopłatą albo
2)
BHZ-Desa wypłaca w złotych cenę krajową dzieła sztuki, stosownie do umowy zawartej pomiędzy BHZ-Desa a artystą-plastykiem.

W razie wykorzystania w całości lub w części przez artystę-plastyka zezwolenia przewidzianego w § 5 rozliczenie z artystą-plastykiem może być dokonane tylko według przepisu pkt 1.

2.
Przy dokonywaniu rozliczeń z tytułu sprzedaży dzieł sztuki w trybie określonym w § 3 ust. 2 i 3 BHZ-Desa zalicza sumy wydatkowane za granicą na poczet kwoty, która podlega przekazaniu na rachunek specjalny artysty-plastyka (ust. 1 pkt 1).
§  7.
Środkami płatniczymi na rachunku specjalnym artysty-plastyka, wpłacanymi w trybie określonym w § 6 ust. 1 pkt 1, wolno dysponować bez potrzeby uzyskiwania indywidualnego zezwolenia:
1) 3
na zakup dewiz w walucie wpływu należności zagranicznych lub w walucie uznanej przez bank za równorzędną na koszty utrzymania w czasie każdorazowego pobytu za granicą artysty plastyka i osób będących na jego utrzymaniu oraz na wydatki związane z zakupem materiałów i urządzeń potrzebnych do wykonywania zawodu,
2)
na pokrycie w kraju kosztów przewozu osób wymienionych w pkt 1 na trasach zagranicznych, jeżeli wpływ kwoty na rachunek nastąpił w walucie kraju, z którym Polska nie rozlicza się w clearingu rublowym,
3)
na wykorzystanie w eksporcie wewnętrznym, jeżeli waluta, w jakiej nastąpił wpływ na rachunek, jest przyjmowana na zapłatę w tym eksporcie.
§  8.
Dokonywanie przez artystów-plastyków sprzedaży dzieł sztuki w obrocie zagranicznym na warunkach innych niż wymienione w niniejszym zarządzeniu wymaga indywidualnego zezwolenia dewizowego.
§  9.
Dysponowanie zagranicznymi środkami płatniczymi przez artystów-plastyków z tytułu umów o dzieło lub o świadczenie innych usług plastycznych (honorariami) w obrocie z zagranicą reguluje zarządzenie Ministra Finansów z dnia 14 sierpnia 1958 r. w sprawie zezwolenia na dysponowanie częścią zagranicznych środków płatniczych uzyskiwanych przez osoby fizyczne za niektóre prace wykonywane w obrocie z zagranicą (Monitor Polski Nr 69, poz. 402).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 16 marca 1973 r. (M.P.73.12.73) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 marca 1973 r.
2 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 16 marca 1973 r. (M.P.73.12.73) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 marca 1973 r.
3 § 7 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 16 marca 1973 r. (M.P.73.12.73) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 marca 1973 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.9.31

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zezwolenie dewizowe dla artystów-plastyków na sprzedaż niektórych dzieł sztuki w obrocie z zagranicą oraz dysponowanie należnościami z tego tytułu.
Data aktu: 04/01/1962
Data ogłoszenia: 01/02/1962
Data wejścia w życie: 01/02/1962