Określenie przypadków, w których grunty nieleśne przeznaczone do zalesienia oraz grunty leśne mogą być zalesione na koszt Państwa.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA i PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 7 sierpnia 1961 r.
w sprawie określenia przypadków, w których grunty nieleśne przeznaczone do zalesienia oraz grunty leśne mogą być zalesione na koszt Państwa.

Na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. o zagospodarowaniu lasów i nieużytków nie stanowiących własności Państwa oraz niektórych lasów i nieużytków państwowych (Dz. U. Nr 29, poz. 166) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zalesieniu na koszt Państwa mogą podlegać:
1)
grunty nieleśne przeznaczone do zalesienia decyzją właściwego do spraw rolnictwa i leśnictwa organu prezydium powiatowej rady narodowej na podstawie art. 26 ust. 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. o zagospodarowaniu lasów i nieużytków nie stanowiących własności Państwa oraz niektórych lasów i nieużytków państwowych (Dz. U. Nr 29, poz. 166),
2)
grunty leśne położone w pobliżu zakładów przemysłowych, miast i osiedli, pozbawione przez okres co najmniej 5 lat drzewostanów i stwarzające z tego powodu warunki do szkodliwej działalności erozji wodnej i wietrznej.
2.
Zalesienie obejmuje również przysposobienie gruntu do zalesienia przez utrwalenie gruntu za pomocą budowy płotków lub przez wykładanie terenu ziemią urodzajną, torfem, gliną i innymi materiałami, wykonanie niezbędnych poprawek oraz czyszczenie upraw, polegające na spulchnianiu gleby i usuwaniu chwastów, krzewów i drzew hamujących wzrost i rozwój upraw.
§  2.
1.
Zalesienie gruntów (§ 1) na koszt Państwa następuje na podstawie decyzji prezydium powiatowej rady narodowej powziętej na wniosek prezydium gromadzkiej rady narodowej lub nadleśniczego przedsiębiorstwa lasów państwowych (dyrektora parku narodowego).
2.
Przy składaniu wniosków i podejmowaniu decyzji o zalesieniu na koszt Państwa gruntów określonych w § 1 należy brać pod uwagę:
1)
szkodliwość gospodarczą, jaka istnieje z powodu nie zalesienia gruntów,
2)
wysokość kosztów zalesienia gruntu i możliwości finansowe posiadacza gruntu pokrycia tych kosztów.
§  3.
1.
Wnioski o zalesienie na koszt Państwa gruntów określonych w § 1 sporządza się w wyniku oględzin tych gruntów w terenie, dokonanych przez nadleśniczych przedsiębiorstw lasów państwowych (dyrektorów parków narodowych) przy współudziale przedstawicieli terenowo właściwych prezydiów gromadzkich rad narodowych.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać oznaczenie miejscowości (wieś, gromada), położenie gruntu (numer działki lub inne cechy), dotychczasowy rodzaj użytkowania gruntu, przybliżoną powierzchnię gruntu przewidzianego do zalesienia, kategorię własności tego gruntu oraz sposób i koszty jego zalesienia.
3.
Nadleśniczy przedsiębiorstwa lasów państwowych (dyrektor parku narodowego) przesyła swój wniosek do biura prezydium właściwej gromadzkiej rady narodowej.
4.
Biuro prezydium gromadzkiej rady narodowej opisuje wniosek nadleśniczego pod względem konieczności zalesienia na koszt Państwa gruntów wymienionych w tym wniosku i przesyła go do właściwego do spraw leśnictwa organu prezydium powiatowej rady narodowej.
§  4.
Właściwy do spraw leśnictwa organ prezydium powiatowej rady narodowej przedstawia otrzymany od biura gromadzkiej rady narodowej wniosek nadleśniczego (dyrektora parku narodowego) prezydium powiatowej rady narodowej, które postanawia o wykonaniu zalesień gruntów wymienionych w tym wniosku na koszt Państwa.
§  5.
Prezydium powiatowej rady narodowej może z własnej inicjatywy postanowić o zalesieniu gruntów określonych w § 1 na koszt Państwa przy zachowaniu trybu postępowania określonego w §§ 3 i 4.
§  6.
Przepisy dotyczące:
1)
prezydium powiatowej rady narodowej - stosuje się odpowiednio do prezydium dzielnicowej rady narodowej miasta wyłączonego z województwa i prezydium rady narodowej miasta stanowiącego powiat,
2)
prezydium gromadzkiej rady narodowej - stosuje się odpowiednio do prezydium rady narodowej osiedla, rady narodowej miasta nie stanowiącego powiatu oraz dzielnicowej rady narodowej,
3)
biura gromadzkiej rady narodowej - stosuje się odpowiednio do właściwego do spraw rolnych organu prezydium rady narodowej osiedla, rady narodowej miasta nie stanowiącego powiatu oraz dzielnicowej rady narodowej.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024