Aktualizacja zbiorczych zestawień kosztów dla inwestycji realizowanych w latach 1961-1965 oraz przeliczenie ich na ceny obowiązujące od dnia 1 lipca 1960 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW
z dnia 26 maja 1960 r.
w sprawie aktualizacji zbiorczych zestawień kosztów dla inwestycji realizowanych w latach 1961–1965 oraz przeliczenia ich na ceny obowiązujące od dnia 1 lipca 1960 r.

W związku z uchwałą nr 174 Rady Ministrów z dnia 12 maja 1959 r. w sprawie rewizji dokumentacji projektowo-kosztorysowej (Monitor Polski Nr 47, poz. 215) oraz uchwałą nr 497 Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1959 r. w sprawie zmiany cen artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych oraz taryf przewozowych – na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 15 listopada 1956 r. o utworzeniu przy Radzie Ministrów Komisji Planowania i o zniesieniu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 54, poz. 244) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ministrowie (kierownicy centralnych urzędów), właściwe organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych (miejskich rad narodowych miast wyłączonych z województw) oraz centralne organizacje spółdzielcze przeprowadzą w terminie do dnia 30 listopada 1960 r. aktualizację zbiorczych zestawień kosztów dla inwestycji przewidzianych do realizacji w latach 1961–1965.
2.
Aktualizacja, o której mowa w ust. 1, polega na określeniu aktualnej prawidłowej wysokości zbiorczych zestawień kosztów uwzględniającej:
1)
zmiany zakresu rzeczowego inwestycji, dokonane w wyniku zmian programów i projektów inwestycji,
2)
ustalenia rewizji oszczędnościowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej, przeprowadzonej w 1959 i 1960 r.,
3)
przeliczenie na ceny obowiązujące od dnia 1 lipca 1960 r. nakładów objętych zbiorczymi zestawieniami kosztów, na inwestycje przewidziane do realizacji po dniu 31 grudnia 1960 r.
3.
Aktualizacją należy objąć zbiorcze zestawienia kosztów dla inwestycji kontynuowanych w zakresie obiektów i robót pozostałych do wykonania po dniu 1 stycznia 1961 r. oraz zbiorcze zestawienia kosztów dla inwestycji rozpoczynanych w 1961 r. i w latach następnych, jeżeli opracowane zostały według cen obowiązujących przed dniem 1 lipca 1960 r.
§  2.
1.
Jeżeli w wyniku aktualizacji określonej w § 1 program rzeczowy inwestycji ulegnie zmianie o ponad 25%, organ przeprowadzający aktualizację (ministerstwo, właściwy organ prezydium wojewódzkiej lub miejskiej rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), może nakazać sporządzenie nowego projektu wstępnego (wraz ze zbiorczym zestawieniem kosztów) rozbudowy lub modernizacji zakładu.
2.
W zakresie inwestycji składających się z więcej niż jednego zadania inwestycyjnego, tj. kompleksu rozruchowego (zespołu obiektów i robót warunkujących uruchomienie produkcji lub usług), należy dokonać podziału zbiorczego zestawienia kosztów na poszczególne zadania inwestycyjne (kompleksy) i wydzielić dla nich osobno zbiorcze zestawienia kosztów.
§  3.
Przeliczenie zbiorczych zestawień na ceny obowiązujące od dnia 1 lipca 1960 r. powinno być oparte:
1)
na kosztorysach, sporządzonych na nowych podstawach kosztorysowania, i na aktualnych cenach maszyn i urządzeń,
2)
w razie braku danych określonych w pkt 1 – na wskaźnikach zmiany cen, wyliczonych przez biura projektów w oparciu o kosztorysy podobnych obiektów sporządzone na obowiązujących od dnia 1 lipca 1960 r. podstawach kosztorysowania,
3)
w razie braku danych określonych w pkt 1 i 2 – na wskaźnikach zwyżki cen ustalonych dla przeliczenia planu inwestycyjnego 1960 r. (§ 9 zarządzenia nr 7 Przewodniczącego Komisji Planowania przy Padzie Ministrów i Ministra Finansów z dnia 30 stycznia 1960 r. w sprawie zbilansowania skutków zmiany cen artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych oraz przeliczenia wskaźników wartościowych Narodowego Planu Gospodarczego i budżetu na 1960 r.).
§  4.
Zaktualizowane zbiorcze zestawienia kosztów podlegają zatwierdzeniu:
1)
przez inwestora – gdy aktualizacja polega tylko na przeliczeniu na ceny obowiązujące od dnia 1 lipca 1960 r.,
2)
przez organ, który przeprowadził rewizję oszczędnościową – gdy aktualizacja polega na uwzględnieniu ustaleń rewizji oszczędnościowej,
3)
przez organ, który zatwierdził projekt wstępny – w razie zmiany zakresu rzeczowego inwestycji, z tym że zbiorcze zestawienia kosztów projektów zatwierdzonych przez Radę Ministrów, Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów lub Przewodniczącego b. Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego zatwierdza Komisja Planowania przy Radzie Ministrów.
§  5.
1.
Ministrowie (kierownicy centralnych urzędów), właściwe organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych (miejskich rad narodowych miast wyłączonych z województw) oraz centralne organizacje spółdzielcze zorganizują akcję aktualizacji zbiorczych zestawień kosztów przy udziale zainteresowanych biur projektów, przedsiębiorstw wykonawczych, banków finansujących inwestycje i służb inwestycyjnych oraz kontrolę prawidłowego jej przebiegu.
2.
Ministrowie (kierownicy centralnych urzędów) oraz właściwe organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych (miejskich rad narodowych miast wyłączonych z województw) złożą Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów sprawozdanie z przeprowadzenia akcji aktualizacji zbiorczych zestawień kosztów w terminie do dnia 31 grudnia 1960 r.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1960.46.220

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Aktualizacja zbiorczych zestawień kosztów dla inwestycji realizowanych w latach 1961-1965 oraz przeliczenie ich na ceny obowiązujące od dnia 1 lipca 1960 r.
Data aktu: 26/05/1960
Data ogłoszenia: 02/06/1960
Data wejścia w życie: 02/06/1960