Tryb przyjmowania do pracy absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych w niektórych miastach.

UCHWAŁA NR 336
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 lipca 1959 r.
w sprawie trybu przyjmowania do pracy absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych w niektórych miastach.

W związku z narastaniem nieprawidłowości w rozmieszczeniu kadr wykwalifikowanych polegającym na zbytniej koncentracji tych kadr w niektórych dużych miastach przy jednoczesnym braku kadr wykwalifikowanych w innych ośrodkach, Rada Ministrów w celu bardziej prawidłowego rozmieszczenia kadr w kraju uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Przyjmowanie absolwentów średnich szkół zawodowych i szkół wyższych na wstępny staż pracy oraz do pracy w urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach państwowych oraz w spółdzielczych zakładach pracy położonych na terenie miast: Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia, Gdańska, Gdyni i Sopotu - może odbywać się wyłącznie na podstawie skierowania wydanego przez właściwe do spraw zatrudnienia organy prezydiów rad narodowych tych miast w ramach niezbędnych potrzeb zakładów pracy.
2.
Upoważnia się Ministra Pracy i Opieki Społecznej do wprowadzenia w porozumieniu z prezydiami wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) na terenie innych miast niż wymienione w ust. 1 przewidzianego niniejszą uchwałą trybu przyjmowania do pracy absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych.
§  2.
1.
Przepisy uchwały dotyczą:
1)
absolwentów średnich szkół zawodowych i szkół wyższych uzyskujących świadectwo ukończenia szkoły lub dyplom w latach 1959 i 1960,
2)
osób, które ukończyły lub ukończą studia w szkole wyższej w latach 1959 i 1960 bez uzyskania dyplomu, do czasu odbycia przez te osoby - po ukończeniu nauki - wstępnego stażu pracy lub przepracowania dwóch lat w uspołecznionym zakładzie pracy.
2.
Przepisy uchwały nie dotyczą absolwentów szkół wieczorowych, zaocznych i korespondencyjnych, którzy w czasie odbywania nauki byli zatrudnieni w uspołecznionych zakładach pracy położonych w miastach określonych w § 1.
3.
Minister Pracy i Opieki Społecznej może wyłączyć spod działania uchwały osoby posiadające określone zawody, jak również osoby, które ukończyły określone kierunki studiów.
§  3.
1.
Minister Pracy i Opieki Społecznej ustali zasady i tryb:
1)
wydawania skierowań do odbycia wstępnego stażu pracy lub do pracy osobom określonym w § 2 ust. 1 na terenach objętych zakresem działania uchwały,
2)
przedstawienia osobom określonym w § 2 ust. 1, które ubiegały się o pracę na terenach objętych działaniem uchwały i pracy tej nie otrzymały - propozycji pracy na innych terenach.
2.
Osobom zamieszkałym w miastach określonych w § 1, które udają się do miejsca pracy w trybie przewidzianym w ust. 1 pkt 2, przysługuje 80% ulga taryfowa przy przejeździe najtańszym środkiem lokomocji do miejscowości wskazanej w propozycji i z powrotem. Zasady i tryb wydawania zaświadczeń uprawniających do ulgi taryfowej określi Minister Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Komunikacji. Tryb wydawania biletów na podstawie zaświadczeń określi Minister Komunikacji w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej.
§  4.
1.
Zakłady pracy, które zawarły umowę o pracę z osobami określonymi w § 3 ust. 1 pkt 2 zgodnie z propozycją pracy, obowiązane są:
1)
pokryć koszty przeniesienia tych osób z miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejscowości, w której mają one zamieszkać, na zasadach ogólnie obowiązujących w tym zakresie,
2)
udzielić im pomocy w uzyskaniu mieszkania lub zakwaterowania.
2.
Zakłady pracy mogą udzielić osobom, określonym w ust. 1 jednorazowego zasiłku nie podlegającego opodatkowaniu w wysokości:
1)
800 zł, jeżeli zatrudniony pracownik jest absolwentem szkoły wyższej,
2)
500 zł, jeżeli zatrudniony pracownik jest absolwentem szkoły zawodowej.
§  5.
1.
Zakłady pracy, położone na innych terenach poza wymienionymi w § 1 ust. 1, obowiązane są do dokonania analizy aktualnego zapotrzebowania na absolwentów szkół znajdujących się na terenie miast wymienionych w § 1 ust. 1.
2.
Analiza powinna uwzględniać aktualne zapotrzebowanie zgłoszone już przez zakład pracy do szkół oraz brać pod uwagę zwiększoną możliwość realizacji tych zapotrzebowań przez zainteresowane szkoły w związku z przepisami uchwały.
3.
Zakłady pracy po dokonaniu analizy zgłoszą wynikające z niej dodatkowe zapotrzebowanie właściwym szkołom w terminie do dnia 30 września 1959 r.
4.
Odpisy zapotrzebowań, o których mowa w ust. 3, zakłady pracy przyślą:
1)
do jednostki nadrzędnej,
2)
do organu zatrudnienia właściwego terenowo ze względu na siedzibę szkoły.
§  6.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom: Pracy i Opieki Społecznej, Oświaty, Szkolnictwa Wyższego, Komunikacji i innym zainteresowanym ministrom oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych i rad narodowych miast wyłączonych z województw.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.70.366

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Tryb przyjmowania do pracy absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych w niektórych miastach.
Data aktu: 29/07/1959
Data ogłoszenia: 13/08/1959
Data wejścia w życie: 13/08/1959