Dostawy, roboty i usługi, których wykonywanie przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej nie wymaga stwierdzenia posiadania przez te jednostki uprawnienia przemysłowego.

OKÓLNIK
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU DROBNEJ WYTWÓRCZOŚCI
z dnia 15 lipca 1959 r.
w sprawie dostaw, robót i usług, których wykonywanie przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej nie wymaga stwierdzenia posiadania przez te jednostki uprawnienia przemysłowego.

W związku z przepisami § 3 ust. 4 i § 7b rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 stycznia 1958 r. w sprawie dostaw robót i usług na rzecz jednostek państwowych (Dz. U. z 1958 r. Nr 6, poz. 17 i z 1959 r. Nr 24, poz. 151) w porozumieniu z Ministrami Finansów i Handlu Wewnętrznego wyjaśnia się, co następuje:
Przepis § 3 ust. 4 powołanego wyżej rozporządzenia uzależnienia możliwość udzielenia przez jednostki państwowe zamówienia na dostawy, roboty i usługi przedsiębiorstwom nie uspołecznionym od uprzedniego stwierdzenia, że przedsiębiorstwa te posiadają uprawnienia określone odrębnymi przepisami. O uprawnieniach takich jest również mowa w § 7b powołanego rozporządzenia.

Przez uprawnienia określone odrębnymi przepisami rozumieć należy zezwolenie, kartę rzemieślniczą, potwierdzenie zgłoszenia przemysłu lub licencję.

Przepisy określające uprawnienia zawarte są w ustawie z dnia 1 lipca 1958 r. o zezwoleniach na wykonywanie przemysłu, rzemiosła, handlu i niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. Nr 45, poz. 224) oraz w prawie przemysłowym z dnia 7 czerwca 1927 r. (Dz. U. Nr 53, poz. 468 z późniejszymi zmianami). Przepisy te ustalają obowiązek posiadania uprawnienia na prowadzenie działalności gospodarczej, jeżeli działalność ta ma charakter zarobkowy.

Za zarobkową uważa się działalność podejmowaną na własny rachunek i ryzyko w celu uzyskania stałego lub sezonowego źródła przychodu, niezależnie od tego, czy stanowi ona główne, czy uboczne zajęcie osoby fizycznej bądź zasadniczy czy uboczny przedmiot działalności osoby prawnej.

W związku z tym nie jest wymagane wykazanie się uprawnieniem przez osoby dokonujące niezawodowo sprzedaży przedmiotów stanowiących ich własność (dzieła sztuki, przedmioty o charakterze unikatów itp.) lub świadczące doraźnie roboty i usługi, których wykonywanie nie wymaga posiadania określonych przepisami prawnymi kwalifikacji fachowych, jak sprzątanie, przenoszenie ciężarów, drobne naprawy, pranie odzieży ochronnej i roboczej, uszczelnianie i mycie okien itp.

Nie wymagają również wykazania się posiadaniem uprawnień dostawy, roboty i usługi z zakresu tych rodzajów działalności gospodarczej, których zgodnie z art. 1 ust. 2 powołanej ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. przepisy tej ustawy nie dotyczą.

W szczególności więc nie jest wymagane posiadanie uprawnienia przez osoby dokonujące sprzedaży (dostaw) artykułów wytwarzanych w ich gospodarstwach rolnych, ogrodniczych, leśnych lub hodowlanych, jeżeli sprzedaż nie jest dokonywana w oddzielnych pomieszczeniach handlowych, oraz przez osoby dokonujące robót i usług w ramach pracy chałupniczej, a także przez osoby świadczące usługi lub dokonujące dostaw przedmiotów w ramach ich pracy twórczej.

Stosownie do przepisów § 1 lit. B rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 lipca 1958 r. w sprawie określenia rodzajów działalności gospodarczej zwolnionych od obowiązku uzyskania zezwolenia na wykonywanie przemysłu, rzemiosła i niektórych usług (Dz. U. Nr 49, poz. 240) osoby wykonujące niektóre rodzaje przemysłu domowego i ludowego, jak np. koszykarstwo, powroźnictwo, wyrób mioteł, nie mają obowiązku uzyskania zezwolenia. Nie ma zatem podstawy do żądania wykazania się zezwoleniem przy dokonywaniu świadczeń w zakresie podanych form rodzajów przemysłu ludowego i domowego, jeśli działalność odpowiada warunkom wskazanym w § 3 wymienionego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.67.348

Rodzaj: Okólnik
Tytuł: Dostawy, roboty i usługi, których wykonywanie przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej nie wymaga stwierdzenia posiadania przez te jednostki uprawnienia przemysłowego.
Data aktu: 15/07/1959
Data ogłoszenia: 04/08/1959
Data wejścia w życie: 19/08/1959