Zasady finansowania akcji wczasów dla dzieci i młodzieży.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 30 maja 1959 r.
w sprawie zasad finansowania akcji wczasów dla dzieci i młodzieży.

Na podstawie art. 11 ust. 4 i art. 51 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. Nr 45, poz. 221) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Placówki akcji wczasów dla dzieci i młodzieży finansowane dotychczas z kredytów budżetowych w dziale 2 - Oświata i wychowanie, rozdział 20 - Kolonie, obozy, półkolonie i wczasy dzieci w mieście, zwane w dalszym ciągu "placówkami", są zakładami budżetowymi.
2.
Dochody placówek stanowią:
1)
opłaty za pobyt dzieci w placówkach,
2)
dotacja z budżetu na wydatki bieżące,
3)
dotacja z budżetu na inwestycje zdecentralizowane,
4)
wpłaty z funduszów zakładowych,
5)
dobrowolne wpłaty indywidualne rodziców,
6)
wpłaty personelu za wyżywienie,
7)
opłaty za posiłki jednorazowe,
8)
inne wpływy pieniężne (wpłaty komitetów rodzicielskich, wpłaty organizacji związkowych i inne),
9)
wartość pieniężna darów w naturze.
§  2.
1.
Dochody placówek pobierają zastępczo jednostki będące organizatorami akcji (inspektoraty oświaty, kuratoria okręgów szkolnych, przedsiębiorstwa, zjednoczenia przedsiębiorstw itd.), zwane w dalszym ciągu "jednostkami organizującymi".
2.
Kierownicy placówek mogą bez pośrednictwa jednostek organizujących:
1)
przyjmować dary w naturze,
2)
pobierać wpływy pieniężne określone w § 1 ust. 2 pkt 5, 6, 7 z zachowaniem przepisu § 8.
3.
Jednostki organizujące mogą dokonywać zastępczo niektórych wydatków placówek, w szczególności wydatków osobowych oraz wydatków związanych z urządzeniem placówek.
§  3.
Podstawę gospodarki finansowej placówek stanowią:
1)
jednostkowy plan finansowy placówki, sporządzony według wzoru załączonego do niniejszego zarządzenia i obejmujący:
a)
dochody placówki z wyodrębnieniem dochodów pobieranych bezpośrednio przez jej kierownika,
b)
wydatki placówki, dokonywane bezpośrednio przez jej kierownika,
2)
łączny plan finansowy placówek jednej jednostki organizującej, obejmujący dochody i wydatki placówek, łącznie z dochodami pobieranymi i wydatkami dokonywanymi zastępczo przez jednostkę organizującą.
§  4.
Jednostkowe plany finansowe placówek opracowują i zatwierdzają jednostki organizujące przy współudziale kierownika placówki w terminie poprzedzającym uruchomienie placówek.
§  5.
1.
Dochody placówek klasyfikuje się według paragrafów oznaczonych liczbą i nazwą wskazaną w § 1 ust. 2.
2.
Wydatki placówek określa się następująco:

§ 1 - płace,

§ 2 - ubezpieczenia i świadczenia,

§ 3 - bezosobowy fundusz płac,

§ 12 - wyżywienie,

§ 15 - inwestycje zdecentralizowane,

§ 18 - kapitalne remonty,

§ 24 - inne wydatki (wydatki administracyjno-gospodarcze oraz inne nie kwalifikujące się do §§ 1, 2, 3, 12, 15 i 18).

§  6.
Rachunek bankowy placówek otwiera się we właściwym oddziale Narodowego Banku Polskiego do dyspozycji jednostki organizującej, łącznie dla wszystkich placówek podległych tej jednostce.
§  7.
Na pokrycie wydatków objętych jednostkowymi planami finansowymi nie znajdujących pokrycia w dochodach pobieranych bezpośrednio przez kierowników placówek, kierownicy ci otrzymują do rozliczenia czeki akceptowane.
§  8.
Stan gotówki przechowywanej w kasie podręcznej placówki nie może przekraczać na koniec dnia kwoty zł 3.000.
§  9.
1.
Zmiany jednostkowych planów finansowych placówek dokonują jednostki organizujące.
2.
Wydatki na wyżywienie w placówce mogą być zwiększone z oszczędności na wydatkach rzeczowych (§ 24 - inne wydatki) oraz z ponadplanowych dochodów pobieranych bezpośrednio przez kierowników placówek.
3.
Zmiany łącznych planów finansowych, wynikające ze zwiększenia wydatków na wyżywienie w trybie ust. 2, dokonywane są po zakończeniu działalności placówek, nie później jednak niż do dnia 31 grudnia danego roku.
§  10.
1.
Księgowość i sprawozdawczość dotycząca placówek prowadzona jest w jednostkach organizujących według zasad obowiązujących w stosunku do zakładów budżetowych.
2.
Poszczególne placówki prowadzą ewidencję swych obrotów na zasadach określonych instrukcją Ministerstwa Oświaty.
§  11.
1.
Saldo rachunku placówek na koniec roku pozostaje na tym rachunku na rok następny.
2.
Jeżeli jednostka dysponująca rachunkiem nie organizuje w roku następnym akcji wczasów dla dzieci i młodzieży, saldo rachunku placówek podlega przekazaniu na dochód budżetu.
§  12.
Przepisy §§ 1, 4, 5, 6, 7, 8 i 13 ust. 1 i 2 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 1957 r. w sprawie zasad i trybu sporządzania, zatwierdzania i wykonywania preliminarzy zakładów budżetowych (Monitor Polski z 1958 r. Nr 1, poz. 4) mają odpowiednie zastosowanie do placówek, z tym że powołane przepisy odnoszące się do jednostkowych planów finansowych zakładów budżetowych stosuje się do łącznych planów finansowych placówek.
§  13.
Jednostki organizujące mogą zarządzić finansowanie placówek według zasad ogólnie obowiązujących w stosunku do zakładów budżetowych; w takim przypadku nie mają zastosowania §§ 2-10 i 11 ust. 2 niniejszego zarządzenia.
§  14.
1.
W roku 1959 na dotację z budżetu dla zakładów budżetowych na wydatki bieżące właściwe organy dokonają przeniesień kredytów budżetowych zatwierdzonych w poszczególnych paragrafach klasyfikacji budżetowej w dziale 2 - Oświata i wychowanie, rozdział 20 - Kolonie, obozy, półkolonie i wczasy dzieci w mieście - na paragraf 19 klasyfikacji budżetowej - dotacje.
2.
Ogólna kwota dotacji powinna być pomniejszona o kwotę zaplanowanych na 1959 r. dochodów z tytułu odpłatności rodziców.
3.
Na uiszczenie należności za wczasy dzieci i młodzieży organizowane w resortach obcych oraz w innych formach akcji wczasów (np. wczasy rodzinne, wagonowe, obozy Związku Harcerstwa Polskiego) kredyt budżetowy przekazany zostanie z § 21 klasyfikacji budżetowej - usługi obce.
§  15.
Wymagana w myśl zarządzenia nr 201 Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 października 1958 r. w sprawie przenoszenia kredytów między paragrafami budżetu centralnego (Monitor Polski Nr 75, poz. 442) zgoda Ministra Finansów na dokonanie przeniesienia z §§ 1, 2 i 3 na §§ 19 i 21 klasyfikacji budżetowej wynika z niniejszego zarządzenia.
§  16.
Wydatki dokonane z budżetu w 1959 r. z działu 2 - Oświata i wychowanie, rozdział 20 - Kolonie, obozy, półkolonie i wczasy dzieci w mieście oraz dochody z odpłatności za korzystanie z tych urządzeń, pobrane w tym okresie, należy zarachować jako wydatki i dochody zakładów budżetowych.
§  17.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1959 r.

ZAŁĄCZNIK 

JEDNOSTKOWY PLAN FINANSOWY ZAKŁADU BUDŻETOWEGO

........................................................................................

(nazwa i adres placówki)

Budżet ............. część ............. dział wydatków ............. rozdział wydatków .............

Paragraf Dochody Zatwierdzono W tym: dochody pobierane bezpośrednio przez kierownika placówki Paragraf Wydatki Zatwierdzono Stan po zmianach
1 Opłaty za pobyt dzieci w placówkach 1 Płace
2 Dotacja z budżetu na wydatki bieżące 2 Ubezpieczenia i świadczenia
3 Dotacje z budżetu na inwestycje zdecentralizowane 3 Bezosobowy fundusz płac
4 Wpłaty z funduszów zakładowych 12 Wyżywienie
5 Dobrowolne wpłaty indywidualne rodziców 15 Inwestycje zdecentralizowane
6 Wpłaty personelu za wyżywienie 18 Kapitalne remonty
7 Opłaty za posiłki jednorazowe 24 Inne wydatki (wydatki administracyjno-gospodarcze oraz inne nie kwalifikujące się do §§ 1, 2, 3, 12, 15, 18)
8 Inne wpłaty pieniężne (wpłaty komitetów rodzicielskich, wpłaty organizacji związkowych i inne)
9 Wartość pieniężna darów w naturze
Ogółem

........................................................ …………....................................

(miejscowość i data sporządzenia) (podpis i pieczęć organu

sporządzającego)

Adnotacje dotyczące zmian:

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.53.253

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady finansowania akcji wczasów dla dzieci i młodzieży.
Data aktu: 30/05/1959
Data ogłoszenia: 12/06/1959
Data wejścia w życie: 01/01/1959, 12/06/1959