Wytyczne w sprawie pobierania opłat za wanny i piece kąpielowe w lokalach mieszkalnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 30 czerwca 1958 r.
Wytyczne w sprawie pobierania opłat za wanny i piece kąpielowe w lokalach mieszkalnych.

Na podstawie § 14 uchwały nr 63 Rady Ministrów z dnia 6 czerwca 1958 r. w sprawie określenia wysokości kaucji i warunków wynajmowania lokali mieszkalnych w domach nowych i odbudowanych (Monitor Polski Nr 47, poz. 271) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się wytyczne w sprawie pobierania opłat za wanny i piece kąpielowe w lokalach mieszkalnych, stanowiące załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1958 r.

Kierownik Ministerstwa Gospodarki Komunalnej: St. Sroka

ZAŁĄCZNIK  1

WYTYCZNE W SPRAWIE POBIERANIA OPŁAT ZA WANNY I PIECE KĄPIELOWE W LOKALACH MIESZKALNYCH

1.
Uchwała nr 63 Rady Ministrów z dnia 6 czerwca 1958 r. w sprawie określenia wysokości kaucji i warunków wynajmowania lokali mieszkalnych w domach nowych i odbudowanych (Monitor Polski Nr 47, poz. 271) postanawia, iż koszt nabycia wanny z baterią oraz pieca kąpielowego (gazowego, kolumnowego węglowego) ponoszą najemcy, którzy otrzymują przydział mieszkania w dniu 1 lipca 1958 r. lub po tej dacie w domach wybudowanych lub odbudowanych po dniu 1 stycznia 1950 r. lub w nadbudowanych po tej dacie częściach domów starych, pozostających w zarządzie prezydiów rad narodowych lub innych jednostek państwowych. Najemcy, którzy uzyskali przydział mieszkania przed dniem wejścia w życie wymienionej uchwały, tj. przed dniem 1 lipca 1958 r., lecz objęli lokal w użytkowanie po tym dniu, ponoszą również koszt nabycia wanny z baterią i pieca kąpielowego.
2.
Jeżeli wynajmowany (przydzielony) lokal mieszkalny jest położony w nowo wybudowanym (odbudowanym, nadbudowanym) domu, zamontowanie wanny i pieca kąpielowego uzależnione jest od zamówienia najemcy, skierowanego do właściwego zarządu budynków mieszkalnych.
3.
Równocześnie z zamówieniem zamontowania wanny i pieca kąpielowego najemca powinien uiścić zarządowi budynków mieszkalnych koszt nabycia tych urządzeń z zastrzeżeniem przepisu ust. 7.
4.
Jeżeli zamówienie wanny i pieca kąpielowego nastąpi w ciągu roku od zakończenia budowy (odbudowy, nadbudowy) domu, wykonawca dostarczy na zlecenie zarządu budynków mieszkalnych zamówione urządzenia i dokona ich zamontowania; koszty zamontowania urządzeń w tym terminie ponosi inwestor. Po upływie terminu rocznego najemca ponosi również koszt zamontowania urządzeń kąpielowych.
5.
Jeżeli przedmiotem najmu (przydziału) jest lokal mieszkalny, w którym już poprzednio zamontowano wannę i piec kąpielowy, najemca obowiązany jest przed objęciem w używanie lokalu mieszkalnego uiścić cenę tych urządzeń ustaloną według ich wartości. Wartość tych urządzeń ustala się według obowiązującej ceny z potrąceniem ich zużycia. Objęcie mieszkania w używanie jest uzależnione od wpłacenia ceny tych urządzeń.
6.
Najemca, który obejmuje lokal, w którym nie ma zamontowanych urządzeń kąpielowych, może zaopatrzyć się w wannę i piec kąpielowy bez pośrednictwa zarządu budynków mieszkalnych i zamontować te urządzenia na własny koszt.
7.
Zarząd budynków mieszkalnych zgodnie z § 10 ust. 3 powołanej w ust. 1 uchwały może na wniosek najemcy rozłożyć spłatę kosztów nabycia wanny i pieca kąpielowego na 12 rat pod warunkiem zabezpieczenia terminowej spłaty rat wekslami kaucyjnymi. Weksle kaucyjne powinny być wystawione (podpisane) przez najemcę i żyrowane przez dwie osoby.
8.
Przez koszt nabycia wanny i pieca kąpielowego rozumie się cenę ich nabycia z doliczeniem kosztu dostarczenia na plac budowy.
9.
W razie rozłożenia spłaty kosztów nabycia urządzeń kąpielowych na raty (ust. 7) zarząd budynków mieszkalnych finansuje ich zakup ze środków przelanych na jego rachunek rozliczeniowy na polecenie wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej (wydziału gospodarki mieszkaniowej) prezydium właściwej rady narodowej z powiatowego (miejskiego) funduszu mieszkaniowego, obciążając jednocześnie rachunek najemcy. W tym samym trybie są finansowane wypłaty na rzecz najemcy z tytułów wymienionych w ust. 11 i 14.

Ratalne wpłaty za urządzenia kąpielowe (ust. 7) oraz wpłaty nowych najemców wnoszone celem uiszczenia ceny uprzednio zainstalowanych urządzeń (ust. 5) są przelewane na rachunek powiatowych (miejskich) funduszów mieszkaniowych

10.
Okres amortyzacji technicznej wanny określa się na 20 lat, baterii i pieca kąpielowego gazowego na 8 lat oraz pieca kąpielowego węglowego kolumnowego na 12 lat.
11.
Jeżeli stosunek najmu zostanie rozwiązany przed okresem amortyzacji technicznej urządzeń kąpielowych, najemcy, który uiścił koszt nabycia tych urządzeń, przysługuje zwrot odpowiedniej części tego kosztu. Wysokość kwoty przypadającej do zwrotu określa zarząd budynków mieszkalnych, biorąc pod uwagę stopień zużycia i zniszczenia tych urządzeń.
12.
Rozrachunek z tytułu zwrotu części kosztów, o których mowa w ust. 11, powinien być przeprowadzony przez zarząd budynków mieszkalnych w okresie nie dłuższym niż 30 dni od daty zwolnienia lokalu przez najemcę.
13.
Po upływie okresu amortyzacji, o którym mowa w ust. 10, najemcy nie przysługuje prawo żądania zwrotu części kosztów nabycia wanny i pieca kąpielowego.
14.
Najemca, który zamontował wannę i piec kąpielowy na swój koszt i bez pośrednictwa zarządu budynków mieszkalnych (ust. 6), nie jest uprawniony do wymontowania tych urządzeń, a przysługuje mu jedynie na wypadek opróżnienia lokalu mieszkalnego zwrot części ceny nabycia tych urządzeń na zasadach ustalonych w ust. 11 niniejszych wytycznych.
15.
Najemca lokalu mieszkalnego gruntownie odremontowanego po dniu 1 lipca 1958 r. w starym domu mieszkalnym ponosi również koszt nabycia wanny i pieca kąpielowego. W przypadku tym mają odpowiednie zastosowanie przepisy niniejszych wytycznych.
1 Załącznik zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 28 kwietnia 1959 r. (M.P.59.43.196) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1959 r.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024