Zadania prezydiów rad narodowych w zakresie polityki zatrudnienia w związku ze zmniejszeniem nadmiaru pracowników w zakładach pracy.

ZARZĄDZENIE NR 45
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 11 marca 1958 r.
w sprawie zadań prezydiów rad narodowych w zakresie polityki zatrudnienia w związku ze zmniejszeniem nadmiaru pracowników w zakładach pracy.

W celu zapewnienia realizacji uchwały nr 42 Rady Ministrów z dnia 26 lutego 1958 r. w sprawie zadań polityki zatrudnienia w uspołecznionych zakładach pracy (Monitor Polski Nr 16, poz. 100), zwanej w dalszej treści "uchwałą", zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ustalenie nadmiaru zatrudnienia w uspołecznionych zakładach pracy z imiennym wyszczególnieniem zbędnych dla prawidłowego funkcjonowania zakładu pracowników należy w myśl przepisów uchwały do kompetencji zakładów pracy.
2.
Szczegółowy tryb działania zespołów powołanych w tym celu w zakładach pracy zostanie ustalony zarządzeniami właściwych ministrów.
§  2.
1.
Zgodnie z przepisem § 5 ust. 3 uchwały zakłady pracy obowiązane są podać do wiadomości prezydium właściwej rady narodowej nadwyżki pracowników, których nie można zatrudnić w drodze przesunięć wewnętrznych na wolne miejsca pracy istniejące lub uzyskane przez rozszerzenie niektórych działów produkcji i uruchomienie produkcji dodatkowej.
2.
Zakłady pracy powinny jednocześnie podać do wiadomości prezydium rady narodowej posiadane wolne miejsca pracy i przewidywane zapotrzebowanie na pracowników w okresie do dnia 31 lipca 1958 r.
3.
Wzór zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1 i 2, określi Minister Pracy i Opieki Społecznej.
§  3.
1.
Na podstawie zawiadomień, o których mowa w § 2, prezydia rad narodowych dokonają rozeznania stanu niedoborów i nadwyżek pracowników na swoim terenie, z uwzględnieniem tych spośród zwalnianych, którzy ze względu na posiadanie innych źródeł utrzymania nie wymagają ponownego zatrudnienia. Na podstawie powyższych danych prezydia rad narodowych opracują plan zatrudnienia nadwyżek uwzględniający:
a)
przesuwanie pracowników z zakładów posiadających nadwyżki do zakładów poszukujących pracowników;
b)
zastąpienie w miarę koniecznej potrzeby zwolnionych z pracy rencistów przez obsadzenie części opuszczonych przez nich stanowisk pracy z góry przygotowaną kadrą zastępczą spośród zwolnionych pracowników.
2.
W razie stwierdzenia braku dostatecznej liczby wolnych miejsc pracy w zakładach pracy istniejących na danym terenie prezydium rady narodowej:
a)
dokona w zakładach pracy zwalniających pracowników werbunku robotników do pracy dla odczuwających brak siły roboczej gałęzi gospodarki narodowej - w trybie ustalonym przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej;
b)
doprowadzi do wiadomości zakładów pracy i osób zwalnianych informacje o możliwościach zatrudnienia na innych terenach podawane w komunikatach Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej na zasadach i w trybie ustalonych instrukcją Ministra Pracy i Opieki Społecznej;
c)
zapewni szybką realizację zwiększenia zatrudnienia w handlu oraz innych zakładach usługowych, miejscowych zakładach przemysłu terenowego, posiadających zabezpieczenie surowcowe i materiałowe, w produkcji materiałów budowlanych itp.;
d)
zorganizuje nowe miejsca pracy przy wykorzystaniu funduszu interwencyjnego w oparciu o miejscowe surowce bądź przez uruchomienie placówek usługowych, robót komunalnych.
3.
W razie stwierdzenia niedoborów pracowników w zakładach pracy na swoim terenie prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej powinno zgłosić odpowiednie zapotrzebowanie do prezydium wojewódzkiej rady narodowej Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej w celu zorganizowania międzypowiatowych i międzywojewódzkich przesunięć pracowników.
§  4.
Wobec wprowadzenia przepisem § 10 uchwały obowiązku dla przedsiębiorstw państwowych przyjmowania do pracy nowych pracowników wyłącznie za skierowaniem organu zatrudnienia prezydium właściwej rady narodowej prezydia powiatowych (miejskich) rad narodowych mogą zależnie od warunków miejscowych udzielać w trybie własnej uchwały zezwoleń poszczególnym zakładom pracy na przyjmowanie wszystkich lub niektórych tylko kategorii pracowników bez skierowania organu zatrudnienia na zasadach i w trybie ustalonych przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej.
§  5.
Do kierowania akcją zatrudnienia pracowników zwalnianych z zakładów pracy, a zwłaszcza zgłaszania wniosków i koordynowania prac związanych z realizacją przepisów § 3 i § 4, przewodniczący prezydiów wojewódzkich, powiatowych i miejskich rad narodowych powołają na swoim terenie komitety zatrudnienia. W skład komitetu zatrudnienia powinni wchodzić:

- zastępca przewodniczącego prezydium rady narodowej, nadzorujący pracę organów zatrudnienia - jako przewodniczący komitetu;

- kierownicy wydziałów, samodzielnych oddziałów (referatów) zatrudnienia;

- kierownicy bądź przedstawiciele zarządów (referatów) przemysłu, handlu, budownictwa, gospodarki komunalnej i komisji planowania, jak również

- przedstawiciele większych zakładów pracy.

Do prac komitetu należy ponadto zaprosić przedstawicieli komitetów partyjnych, związków zawodowych, organizacji młodzieżowych i Ligi Kobiet.

§  6.
Komitety zatrudnienia powinny w szczególności:
1)
kierować akcją przesuwania nadwyżek pracowników z zakładów posiadających nadwyżki do zakładów poszukujących pracowników;
2)
dołożyć starań, aby planowany dla poszczególnych zakładów pracy wzrost zatrudnienia na 1958 rok odbywał się w pierwszym rzędzie w drodze przesuwania pracowników zwalnianych z innych zakładów - po wyczerpaniu wszystkich możliwości przesunięć wewnętrznych w zakładzie, który zaplanował wzrost zatrudnienia;
3)
dołożyć starań, aby z chwilą odejścia z pracy rencistów nastąpiło w miarę koniecznej potrzeby obsadzenia części opuszczonych przez nich stanowisk pracy z góry przygotowaną kadrą zastępczą spośród zwalnianych pracowników;
4)
inicjować i wnioskować do prezydium rady narodowej organizowanie z funduszu interwencyjnego nowych miejsc pracy opierających się na miejscowych surowcach bądź rozszerzenie produkcji w istniejących zakładach przemysłu terenowego, posiadających surowce i materiały, szczególną uwagę należy zwrócić na rozwój przedsiębiorstw usługowych oraz wytwórczość różnych materiałów budowlanych;
5)
podejmować i popierać inicjatywę gromadzenia środków do rozszerzenia produkcji materiałów budowlanych przede wszystkim przez wykorzystanie na ten cel funduszów zakładowych i społecznych funduszów gromadzonych na budownictwo mieszkaniowe;
6)
wykorzystywać informacje o wolnych miejscach pracy w poszczególnych gałęziach gospodarki narodowej poza obszarem działalności danego komitetu, w trybie ustalonym przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej.
§  7.
1.
Na podstawie otrzymywanych zgodnie z § 2 zawiadomień z zakładów pracy prezydia powiatowych i miejskich rad narodowych przekazywać będą prezydium wojewódzkiej rady narodowej wykazy przewidywanych na terenie ich działania zwolnień pracowników i wolnych miejsc pracy, jak również okresowe dane o realizacji zwolnień.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych przekazywać będą powyższe dane uzupełnione analizą sytuacji w skali województwa z wnioskami Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej.
3.
Tryb i terminy przekazywania danych, o których mowa w ust. 1 i 2, określi Minister Pracy i Opieki Społecznej.
§  8.
Prezydia rad narodowych zapewnią w miarę potrzeby organizacyjne i kadrowe wzmocnienie organów zatrudnienia oraz stałą kontrolę ich działalności.
§  9.
O wszelkich ujawniających się w toku zwolnień trudnościach prezydia rad narodowych zawiadamiać będą bezzwłocznie Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.17.109

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zadania prezydiów rad narodowych w zakresie polityki zatrudnienia w związku ze zmniejszeniem nadmiaru pracowników w zakładach pracy.
Data aktu: 11/03/1958
Data ogłoszenia: 19/03/1958
Data wejścia w życie: 11/03/1958