Dobór kandydatów na I rok studiów w szkołach wyższych.

ZARZĄDZENIE NR 129
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 25 maja 1956 r.
w sprawie doboru kandydatów na I rok studiów w szkołach wyższych.

W celu:
- zapewnienia doboru na studia wyższe młodzieży najlepiej przygotowanej do samodzielnego opanowywania nauki i terminowego ukończenia studiów w zakresie wybranej specjalności,

- umożliwienia młodzieży kończącej szkołę średnią wyboru kierunku studiów wyższych zgodnego z jej przygotowaniem i zamiłowaniem oraz potrzebami i rozwojem gospodarki i kultury narodowej,

- zapewnienia takiego składu klasowego i oblicza moralno-politycznego młodzieży szkół wyższych, aby mogły one najskuteczniej spełnić zadania kształtowania i wychowania kadr inteligencji socjalistycznej,

zarządza się, co następuje:

§  1.
Przepisy zarządzenia dotyczą:
1)
szkół wyższych i wyższych szkół artystycznych (zwanych dalej "szkołami wyższymi"), działających na podstawie ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1952 r. Nr 6, poz. 38) oraz dekretu z dnia 16 września 1953 r. o szkolnictwie artystycznym (Dz. U. Nr 43, poz. 212),
2)
liceów ogólnokształcących, liceów pedagogicznych, liceów dla wychowawczyń przedszkoli, liceów i techników zawodowych, szkół średnich artystycznych oraz szkoły morskiej (zwanych dalej "szkołami średnimi").
§  2.
Do wykonania zadań związanych z doborem kandydatów na I rok studiów powołuje się:
1)
w szkołach średnich - szkolne komisje rekrutacyjne,
2)
na terenie województw - pełnomocników prezydiów wojewódzkich rad narodowych do spraw rekrutacji,
3)
w szkołach wyższych:
a)
uczelniane komisje do spraw rekrutacji oraz
b)
wydziałowe komisje dla doboru kandydatów na I rok studiów,
4)
w wyższych szkołach artystycznych - uczelniane komisje do spraw rekrutacji.
§  3.
1.
Do zadań szkolnej komisji rekrutacyjnej należy:
1)
organizowanie na terenie średniej szkoły pracy informacyjno-uświadamiającej mającej na celu ułatwianie młodzieży dokonania wyboru właściwego kierunku studiów wyższych,
2)
przyjmowanie podań o przyjęcie na I rok studiów wyższych, opiniowanie ich i przekazywanie rektorom właściwych szkół wyższych.
2.
Formy pracy informacyjno-uświadamiającej szkół średnich, szczegółowy zakres i tryb działania szkolnych komisji rekrutacyjnych oraz sposób powoływania ich członków określą dla wszystkich szkół średnich wymienionych w § 1 pkt 2 Ministrowie: Oświaty, Rolnictwa, Państwowych Gospodarstw Rolnych, Leśnictwa, Zdrowia, Kultury i Sztuki oraz Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego i Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej w porozumieniu z Ministrem Szkolnictwa Wyższego.
§  4.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych zwrócą się do komisji oświaty i kultury rad narodowych o wydelegowanie przedstawicieli do szkolnych komisji rekrutacyjnych.
§  5.
Tryb doboru kandydatów na I rok studiów w szkołach wyższych oraz warunki dopuszczenia do studiów w szkole wyższej, jak również sposób powoływania uczelnianych komisji do spraw rekrutacji i wydziałowych komisji dla doboru kandydatów na I rok studiów w szkołach wyższych określą odrębne przepisy wydane przez Ministra Szkolnictwa Wyższego w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki oraz przez Ministra Kultury i Sztuki w trybie dekretu z dnia 16 września 1953 r. o szkolnictwie artystycznym.
§  6.
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych mają obowiązek przeprowadzania kontroli i oceny całokształtu pracy szkół średnich w zakresie doboru kandydatów na I rok studiów wyższych.
2.
Dla realizacji zadań określonych w ust. 1 prezydia wojewódzkich rad narodowych wyznaczają, w porozumieniu z Ministrami Oświaty i Szkolnictwa Wyższego, spośród pracowników wydziałów oświaty prezydiów wojewódzkich rad narodowych pełnomocnika prezydium wojewódzkiej rady narodowej do spraw rekrutacji.
3.
Do zasadniczych zadań pełnomocnika prezydium wojewódzkiej rady narodowej do spraw rekrutacji należy kierowanie - zgodnie z wytycznymi i specjalnymi zleceniami Ministra Oświaty, wydanymi w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami (kierownikami urzędów centralnych), którym podlegają szkoły wyższe - całokształtem pracy szkół nad doborem kandydatów z danego województwa na I rok studiów w szkołach wyższych.
4.
W szczególności pełnomocnik prezydium wojewódzkiej rady narodowej do spraw rekrutacji obowiązany jest do:
1)
kontrolowania działalności szkolnych komisji rekrutacyjnych,
2)
koordynowania pracy informacyjnej w skali województwa,
3)
informowania i składania sprawozdań prezydium wojewódzkiej rady narodowej o przebiegu prac związanych z doborem kandydatów na I rok studiów wyższych.
§  7.
1.
Absolwenci szkół średnich, które wydają świadectwa upoważniające do ubiegania się o dopuszczenie do studiów wyższych, składają podania o przyjęcie na I rok studiów wyższych w szkołach, w których kończą naukę.
2.
Absolwenci, którzy nie rozpoczęli studiów wyższych w tym samym roku, w którym ukończyli szkołę średnią, składają w terminie od dnia 15 kwietnia do dnia 15 maja podania o przyjęcie na I rok studiów wyższych bezpośrednio w wybranych przez siebie szkołach wyższych.
3.
Kandydaci na I rok studiów wyższych obowiązani są poddać się badaniu lekarskiemu w celu określenia zdolności do ukończenia studiów na wybranej specjalności w obowiązującym terminie bez szkody dla zdrowia. Sposób i terminy przeprowadzania tych badań określi Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Szkolnictwa Wyższego oraz ministrami (kierownikami urzędów centralnych) wymienionymi w § 3 ust. 2.
4.
Wykaz dokumentów, które kandydaci obowiązani są dołączyć do podania o przyjęcie na I rok studiów w szkołach wyższych, określi Minister Szkolnictwa Wyższego, a w wyższych szkołach artystycznych - Minister Kultury i Sztuki w drodze zarządzenia.
§  8.
Szkolne komisje rekrutacyjne przekazują podania kandydatów ubiegających się o przyjęcie na I rok studiów wyższych (§ 3 ust. 1 pkt 2) wraz z pełną dokumentacją do rektorów właściwych szkół wyższych (wyższych szkół artystycznych) w terminie ustalonym przez Ministra Szkolnictwa Wyższego dla szkół wyższych oraz Ministra Kultury i Sztuki - dla wyższych szkół artystycznych.
§  9.
1.
Zarządzenie stosuje się odpowiednio również do Prezydiów Rad Narodowych w m.st. Warszawie i m. Łodzi.
2.
W roku 1956 termin składania podań określony w § 7 ust. 2 przedłuża się do dnia 10 czerwca.
§  10.
Przepisy niniejszego zarządzenia nie obejmują sprawy doboru kandydatów na wyższe studia wieczorowe, zaoczne i eksternistyczne w szkołach wyższych.
§  11.
Traci moc obowiązującą okólnik nr 31 Prezesa Rady Ministrów z dnia 2 marca 1953 r. w sprawie zadań i organizacji doboru kandydatów na studia w szkołach wyższych (Monitor Polski z 1953 r. Nr A-29, poz. 363 oraz z 1954 r. Nr A-24, poz. 399).
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.42.521

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Dobór kandydatów na I rok studiów w szkołach wyższych.
Data aktu: 25/05/1956
Data ogłoszenia: 28/05/1956
Data wejścia w życie: 28/05/1956