Gospodarowanie zużytym ogumieniem samochodowym w zbiornicach Centralnego Zarządu Przemysłowych Surowców Wtórnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU DROGOWEGO I LOTNICZEGO
z dnia 13 marca 1956 r.
w sprawie gospodarowania zużytym ogumieniem samochodowym w zbiornicach Centralnego Zarządu Przemysłowych Surowców Wtórnych.

Na podstawie art. 1 i art. 3 ust. 1 pkt 1 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301) i § 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 16 czerwca 1955 r. w sprawie przekazania uprawnień do wydawania przepisów o gospodarowaniu częściami zamiennymi i ogumieniem do pojazdów samochodowych oraz o normowaniu zużycia materiałów pędnych w eksploatacji i obsłudze tych pojazdów (Monitor Polski Nr 58, poz. 713) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ogumienie samochodowe znajdujące się w składnicach Centralnego Zarządu Przemysłowych Surowców Wtórnych podlega zakwalifikowaniu do jednej z następujących grup:
1)
grupa I - ogumienie nadające się do trakcji szybkobieżnej:
a)
bez naprawy lub bieżnikowania,
b)
po naprawie lub bieżnikowaniu;
2)
grupa II - ogumienie nadające się do trakcji konnej:
a)
bez naprawy lub bieżnikowania,
b)
po naprawie lub bieżnikowaniu;
3)
grupa III- ogumienie nadające się tylko do przetarcia,
2.
Ogumienie nadające się do celów kwalifikujących je do grupy wyższej nie może być zakwalifikowane do grupy niższej.
§  2.
Do zakwalifikowania ogumienia wojewódzkie zbiornice Centralnego Zarządu Przemysłowych Surowców Wtórnych powołują komisje w składzie:
1)
przedstawiciel Krajowego Związku Spółdzielni Transportu - jako przewodniczący;
2)
przedstawiciel spółdzielni (zakładu) naprawiającej opony - jako członek;
3)
przedstawiciel wojewódzkiej zbiornicy Centralnego Zarządu Przemysłowych Surowców Wtórnych - jako członek.
§  3.
1.
Komisje określone w § 2 będą dokonywały kwalifikowania ogumienia dwa razy w miesiącu w terminach wyznaczonych przez przewodniczącego komisji.
2.
Z posiedzenia komisji spisuje się protokół, w którym należy podać ilość i wymiary ogumienia oraz grupę, do której zostało ono zakwalifikowane.
3.
Orzeczenia komisji zapadają większością głosów. W razie nieosiągnięcia większości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
§  4.
1.
Na podstawie orzeczenia komisji wojewódzka zbiornica Centralnego Zarządu Przemysłowych Surowców Wtórnych odprzedaje:
1)
ogumienie grupy Ia - Centralnemu Zarządowi Zaopatrzenia Transportu Samochodowego "Motozbyt",
2)
ogumienie grupy Ib i III - Fabryce Regeneratu "Bolechowo",
3)
ogumienie grupy IIa - Krajowemu Związkowi Spółdzielni Transportu,
4)
ogumienie grupy IIb - właściwym zakładom naprawczym określonym przez Ministerstwo Przemysłu Chemicznego, Ministerstwo Przemysłu Drobnego i Rzemiosła oraz Centralny Związek Spółdzielczości Pracy z zachowaniem ustalonej kolejności.
2.
Odprzedaż ogumienia powinna nastąpić niezwłocznie po jego zakwalifikowaniu, w ilościach i terminach uzgodnionych z odbiorcami.
§  5.
Zakłady naprawcze, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 4, odprzedają naprawione lub bieżnikowane ogumienie nadające się do trakcji konnej Krajowemu Związkowi Spółdzielni Transportu.
§  6.
Traci moc zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego nr 131 z dnia 18 czrrwca 1954 r. w sprawie gospodarowania używanym ogumieniem samochodowym w zbiornicach Centralnego Zarządu Przemysłowych Surowców Wtórnych (Biuletyn PKPG Nr 16, poz. 72).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.26.368

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Gospodarowanie zużytym ogumieniem samochodowym w zbiornicach Centralnego Zarządu Przemysłowych Surowców Wtórnych.
Data aktu: 13/03/1956
Data ogłoszenia: 30/03/1956
Data wejścia w życie: 30/03/1956