Sposób sprawowania ochrony przeciwpożarowej przez terenowe komendy straży pożarnych w urzędach i instytucjach nie posiadających stanowisk pracy głównych inspektorów i inspektorów ochrony przeciwpożarowej oraz w zakładach i przedsiębiorstwach im podległych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 3 stycznia 1956 r.
w sprawie sposobu sprawowania ochrony przeciwpożarowej przez terenowe komendy straży pożarnych w urzędach i instytucjach nie posiadających stanowisk pracy głównych inspektorów i inspektorów ochrony przeciwpożarowej oraz w zakładach i przedsiębiorstwach im podległych.

Na podstawie § 17 uchwały nr 538 Rady Ministrów z dnia 2 sierpnia 1954 r. w sprawie organizacji ochrony przeciwpożarowej i zakresu działania jej komórek w naczelnych organach administracji państwowej oraz w jednostkach gospodarki narodowej (Monitor Polski Nr A-78, poz. 920) zarządza się, co następuje:
§  1.
Terenowe komendy straży pożarnych sprawują ochronę przeciwpożarową w urzędach i instytucjach (oraz w zakładach i przedsiębiorstwach im podległych), o których mowa w § 3 uchwały nr 538 Rady Ministrów z dnia 2 sierpnia 1954 r. (Monitor Polski Nr A-78, poz. 920), z zastrzeżeniem wyjątków wynikających z art. 18 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji (Dz. U. z 1951 r. Nr 58, poz. 404).
§  2.
1.
Terenowe komendy straży pożarnych sprawują ochronę przeciwpożarową w jednostkach określonych w § 1, w szczególności przez:
1)
wydawanie dla tych jednostek regulaminów i instrukcji oraz innych przepisów przeciwpożarowych w oparciu o obowiązujące normy organizacyjne i techniczne,
2)
przygotowywanie ochrony przeciwpożarowej zakładów do potrzeb terenowej obrony przeciwlotniczej,
3)
przeprowadzanie kontroli stanu bezpieczeństwa przeciwpożarowego w zakładach i obiektach oraz wydawanie zarządzeń pokontrolnych,
4)
ustalanie wytycznych dla kierowników zakładów, w których powinny być zorganizowane straże pożarne, i wyznaczanie kandydatów na komendantów tych straży stosownie do regulaminów organizacyjnych zakładowych straży pożarnych,
5)
ustalanie potrzeb w zakresie zaopatrzenia obiektów i jednostek ochrony przeciwpożarowej w sprzęt techniczny i urządzenia przeciwpożarowe,
6)
opiniowanie projektowanych inwestycji pod względem bezpieczeństwa przeciwpożarowego,
7)
szkolenie załóg straży pożarnych oraz prowadzenie działalności propagandowej i uświadamiającej wśród pracowników zakładu w zakresie zwalczania i zapobiegania pożarom,
8)
wyznaczanie oficerów i podoficerów pożarnictwa zatrudnionych w zakładowych jednostkach ochrony przeciwpożarowej do służby operacyjno-inspekcyjnej w ramach garnizonu pożarniczego,
9)
prowadzenie statystyki, ewidencji i sprawozdawczości w zakresie całokształtu ochrony przeciwpożarowej w jednostkach objętych zarządzeniem,
10)
prowadzenie wszelkich innych prac mających na celu zabezpieczenie zakładów przed pożarem i innymi klęskami żywiołowymi.
2.
Komendant Główny Straży Pożarnych ustala szczegółowy zakres czynności poszczególnych komend w ramach unormowanych niniejszym zarządzeniem.
§  3.
Dla usprawnienia prac w zakresie ochrony przeciwpożarowej jednostki objęte niniejszym zarządzeniem obowiązane są wyznaczyć do spraw ochrony przeciwpożarowej jednego z pracowników zatrudnionych w komórce służby technicznej, a gdy komórki takiej w danym zakładzie nie ma - w komórce gospodarczej.
§  4.
Instytucje i zakłady objęte niniejszym zarządzeniem obowiązane są udzielać komendom straży pożarnych informacji potrzebnych do usprawnienia ochrony przeciwpożarowej danego zakładu oraz ułatwiać w miarę możliwości wykonanie ich obowiązków.
§  5.
1.
Zarządzenia i wnioski w sprawach ochrony przeciwpożarowej instytucji i zakładów komendy straży pożarnych przesyłają kierownikom zainteresowanych zakładów.
2.
Zasady i tryb przeprowadzania kontroli stanu zabezpieczenia przeciwpożarowego instytucji i zakładów określa rozporządzenie Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 14 listopada 1951 r. w sprawie kontroli bezpieczeństwa przeciwpożarowego (Dz. U. Nr 60, poz. 413).
§  6.
1.
Organy kontrolne komend straży pożarnych są uprawnione do wydawania doraźnych zarządzeń kierownikom zakładów w razie stwierdzenia:
1)
szczególnego zagrożenia pożarowego zakładu,
2)
rażącego zaniedbania środków służących do ochrony zakładu w razie pożaru,
3)
w innych ważnych i nie cierpiących zwłoki wypadkach, jeżeli wymaga tego dobro ochrony przeciwpożarowej zakładu.
2.
Komenda straży pożarnych, której organ kontrolny wydał zarządzenie kierownikowi zakładu w trybie doraźnym, zawiadamia o tym jednostkę nadrzędną zakładu.
3.
Jeżeli kierownik zakładu uzna, że wykonanie zarządzenia wykracza poza zakres jego uprawnień, obowiązany jest zawiadomić o tym niezwłocznie komendę straży pożarnych oraz swoją jednostkę nadrzędną, która obowiązana jest w terminie tygodniowym zająć stanowisko.
4.
Jeżeli jednostka nadrzędna zakładu nie zgodzi się na wykonanie zarządzenia, decyzję w sprawie wydaje Minister Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z ministrem, któremu podlega zakład.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.21.270

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Sposób sprawowania ochrony przeciwpożarowej przez terenowe komendy straży pożarnych w urzędach i instytucjach nie posiadających stanowisk pracy głównych inspektorów i inspektorów ochrony przeciwpożarowej oraz w zakładach i przedsiębiorstwach im podległych.
Data aktu: 03/01/1956
Data ogłoszenia: 13/03/1956
Data wejścia w życie: 13/03/1956