Sposób przechowywania rzeczy znalezionych.

ZARZĄDZENIE NR 97
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 4 maja 1955 r.
w sprawie sposobu przechowywania rzeczy znalezionych.

Na podstawie § 18 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 września 1954 r. w sprawie właściwości organów powołanych do przechowywania rzeczy znalezionych i poszukiwania osób uprawnianych do odbioru, zasad przechowywania rzeczy oraz sposobu poszukiwania osób uprawnionych do odbioru (Dz. U. Nr 41, poz. 186) zarządza się, co następuje:
§  1.
Powołane bez bliższego oznaczenia paragrafy rozporządzenia odnoszą się do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 września 1954 r. w sprawie właściwości organów powołanych do przechowywania rzeczy znalezionych i poszukiwania osób uprawnionych do odbioru, zasad przechowywania rzeczy oraz sposobu poszukiwania osób uprawnionych do odbioru (Dz. U. Nr 41, poz. 186).
§  2.
1.
Rzeczy znalezione należy przechowywać w zabezpieczonych przed włamaniem osobnych pomieszczeniach lub częściach pomieszczeń. W razie braku takich pomieszczeń można przechowywać rzeczy znalezione w należycie zabezpieczonych szafach (skrzyniach).
2.
Dostęp do pomieszczeń (szaf, skrzyń) mają jedynie osoby, którym organ przechowujący powierzył pełnienie czynności związanych z przechowywaniem rzeczy znalezionych.
§  3.
Rzeczy znalezione należy przechowywać starannie, chroniąc je przed ubytkiem wartości, uszkodzeniem lub zniszczeniem wskutek szkodliwych wpływów atmosferycznych lub działania szkodników (mole, myszy itp.).
§  4.
Pomieszczenia, w których przechowuje się rzeczy znalezione, należy zaopatrzyć w niezbędne urządzenia do rozmieszczenia tych rzeczy, jak półki, wieszaki, szafy, stojaki itp.
§  5.
1.
Każdą z przechowywanych rzeczy należy oznaczyć numerem ewidencji rzeczy znalezionych, prowadzonej zgodnie z zasadami ustalonymi przez Ministra Finansów (§ 9 rozporządzenia).
2.
Rzeczy należy rozmieszczać w pomieszczeniu w miarę możności według kolejności numerów ewidencji.
§  6.
1.
W razie znalezienia rzeczy znajdujących się w opakowaniu (zamknięciu) należy opakowanie (zamknięcie) otworzyć bez jego uszkodzenia, a jeżeli nie można tego dokonać bez uszkodzenia, należy wezwać do otwarcia odpowiedniego fachowca.
2.
Otwarcia opakowania (zamknięcia) i oględzin przedmiotów znalezionych w opakowaniu (zamknięciu) dokonuje się z udziałem osoby, której organ przechowujący powierzył pełnienie czynności związanych z przechowywaniem rzeczy znalezionych, oraz dwóch jednocześnie obecnych świadków wyznaczonych przez organ przechowujący.
§  7.
1.
Z otwarcia opakowania (zamknięcia) i oględzin sporządza się protokół, który poza wymienieniem osób biorących udział w tej czynności powinien zawierać opis opakowania (zamknięcia) i znalezionych w nim rzeczy.
2.
Protokół należy opatrzyć numerem ewidencji rzeczy znalezionych (§ 9 rozporządzenia) odpowiadającym danej rzeczy.
3.
Protokół podpisują wszyscy obecni przy otwarciu i oględzinach rzeczy znalezionych w opakowaniu (zamknięciu).
§  8.
W razie ujawnienia w opakowaniu (zamknięciu) przedmiotów wartościowych albo sum pieniężnych należy postąpić z nimi stosownie do zasad ustalonych przez Ministra Finansów (§ 10 rozporządzenia).
§  9.
Jeżeli rodzaj znalezionych w opakowaniu (zamknięciu) rzeczy wskazuje na to, że pozostawienie ich nadal w opakowaniu (zamknięciu) nie spowoduje zmniejszenia lub utraty wartości albo zniszczenia rzeczy, należy po dokonaniu oględzin opakowanie komisyjnie zamknąć, czyniąc o tym wzmiankę w protokole.
§  10.
W razie ustalenia w wyniku oględzin osoby uprawnionej do odbioru należy natychmiast wezwać tę osobę do odbioru rzeczy znalezionych (§ 13 rozporządzenia).
§  11.
Kierownicy organów przechowujących (§ 1 rozporządzenia), a w prezydiach rad narodowych kierownicy wydziałów finansowych są odpowiedzialni za należyte przechowywanie i postępowanie z rzeczami znalezionymi.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.41.403

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Sposób przechowywania rzeczy znalezionych.
Data aktu: 04/05/1955
Data ogłoszenia: 14/05/1955
Data wejścia w życie: 14/05/1955