Sposób przechowywania rzeczy znalezionych.

ZARZĄDZENIE NR 97
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 4 maja 1955 r.
w sprawie sposobu przechowywania rzeczy znalezionych.

Na podstawie § 18 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 września 1954 r. w sprawie właściwości organów powołanych do przechowywania rzeczy znalezionych i poszukiwania osób uprawnianych do odbioru, zasad przechowywania rzeczy oraz sposobu poszukiwania osób uprawnionych do odbioru (Dz. U. Nr 41, poz. 186) zarządza się, co następuje:
§  1.
Powołane bez bliższego oznaczenia paragrafy rozporządzenia odnoszą się do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 września 1954 r. w sprawie właściwości organów powołanych do przechowywania rzeczy znalezionych i poszukiwania osób uprawnionych do odbioru, zasad przechowywania rzeczy oraz sposobu poszukiwania osób uprawnionych do odbioru (Dz. U. Nr 41, poz. 186).
§  2.
1.
Rzeczy znalezione należy przechowywać w zabezpieczonych przed włamaniem osobnych pomieszczeniach lub częściach pomieszczeń. W razie braku takich pomieszczeń można przechowywać rzeczy znalezione w należycie zabezpieczonych szafach (skrzyniach).
2.
Dostęp do pomieszczeń (szaf, skrzyń) mają jedynie osoby, którym organ przechowujący powierzył pełnienie czynności związanych z przechowywaniem rzeczy znalezionych.
§  3.
Rzeczy znalezione należy przechowywać starannie, chroniąc je przed ubytkiem wartości, uszkodzeniem lub zniszczeniem wskutek szkodliwych wpływów atmosferycznych lub działania szkodników (mole, myszy itp.).
§  4.
Pomieszczenia, w których przechowuje się rzeczy znalezione, należy zaopatrzyć w niezbędne urządzenia do rozmieszczenia tych rzeczy, jak półki, wieszaki, szafy, stojaki itp.
§  5.
1.
Każdą z przechowywanych rzeczy należy oznaczyć numerem ewidencji rzeczy znalezionych, prowadzonej zgodnie z zasadami ustalonymi przez Ministra Finansów (§ 9 rozporządzenia).
2.
Rzeczy należy rozmieszczać w pomieszczeniu w miarę możności według kolejności numerów ewidencji.
§  6.
1.
W razie znalezienia rzeczy znajdujących się w opakowaniu (zamknięciu) należy opakowanie (zamknięcie) otworzyć bez jego uszkodzenia, a jeżeli nie można tego dokonać bez uszkodzenia, należy wezwać do otwarcia odpowiedniego fachowca.
2.
Otwarcia opakowania (zamknięcia) i oględzin przedmiotów znalezionych w opakowaniu (zamknięciu) dokonuje się z udziałem osoby, której organ przechowujący powierzył pełnienie czynności związanych z przechowywaniem rzeczy znalezionych, oraz dwóch jednocześnie obecnych świadków wyznaczonych przez organ przechowujący.
§  7.
1.
Z otwarcia opakowania (zamknięcia) i oględzin sporządza się protokół, który poza wymienieniem osób biorących udział w tej czynności powinien zawierać opis opakowania (zamknięcia) i znalezionych w nim rzeczy.
2.
Protokół należy opatrzyć numerem ewidencji rzeczy znalezionych (§ 9 rozporządzenia) odpowiadającym danej rzeczy.
3.
Protokół podpisują wszyscy obecni przy otwarciu i oględzinach rzeczy znalezionych w opakowaniu (zamknięciu).
§  8.
W razie ujawnienia w opakowaniu (zamknięciu) przedmiotów wartościowych albo sum pieniężnych należy postąpić z nimi stosownie do zasad ustalonych przez Ministra Finansów (§ 10 rozporządzenia).
§  9.
Jeżeli rodzaj znalezionych w opakowaniu (zamknięciu) rzeczy wskazuje na to, że pozostawienie ich nadal w opakowaniu (zamknięciu) nie spowoduje zmniejszenia lub utraty wartości albo zniszczenia rzeczy, należy po dokonaniu oględzin opakowanie komisyjnie zamknąć, czyniąc o tym wzmiankę w protokole.
§  10.
W razie ustalenia w wyniku oględzin osoby uprawnionej do odbioru należy natychmiast wezwać tę osobę do odbioru rzeczy znalezionych (§ 13 rozporządzenia).
§  11.
Kierownicy organów przechowujących (§ 1 rozporządzenia), a w prezydiach rad narodowych kierownicy wydziałów finansowych są odpowiedzialni za należyte przechowywanie i postępowanie z rzeczami znalezionymi.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.41.403

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Sposób przechowywania rzeczy znalezionych.
Data aktu: 04/05/1955
Data ogłoszenia: 14/05/1955
Data wejścia w życie: 14/05/1955