Zasady zatrudniania i wynagradzania muzyków w uspołecznionych zakładach gastronomicznych.

UCHWAŁA NR 827
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 15 października 1955 r.
w sprawie zasad zatrudniania i wynagradzania muzyków w uspołecznionych zakładach gastronomicznych.

Celem uregulowania i ujednolicenia warunków pracy i płacy muzyków zatrudnionych w uspołecznionych zakładach gastronomicznych (zwanych dalej "zakładami") Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
Przyjmowanie i zwalnianie całych zespołów muzyków oraz poszczególnych członków zespołu muzyków należy do dyrektora przedsiębiorstwa gastronomicznego po uprzednim uzgodnieniu ze Związkiem Zawodowym Pracowników Kultury.
§  2.
1.
Płace muzyków zatrudnionych w zakładach oparte są na systemie płacy godzinowej, przy czym wysokość stawki uzależniona jest od kwalifikacji muzyka i kategorii zakładu.
2.
Muzyk otrzymuje wynagrodzenie za faktyczne godziny pracy. Za faktyczne godziny pracy należy uważać czas grania w zakładzie, z wyłączeniem czasu przewidzianego na próby w zakładzie lub poza nim.
3.
Czas grania w zakładzie ustala umowa indywidualna.
§  3.
1.
Ustala się następujące stawki wynagrodzenia za jedną godzinę pracy:
Lp. Kategoria zakładu Stawki godzinowe w złotych
muzyk w zespole kierownik zespołu lub muzyk-solista
1 Zakłady specjalne 12 - 14,40 13,60 - 16.-
2 " I kategorii 10,40 - 13,45 12,00 - 14,40
3 " II " 7,20 - 10,40 9,00 - 12,00
4 " III " 5,60 - 7,20 7,20 - 9,00
2.
Muzycy obowiązani są do posiadania własnych instrumentów z wyjątkiem instrumentów klawiszowych oraz instrumentów o specjalnym przeznaczeniu.
3.
Za używanie własnych instrumentów nie przysługuje żadne dodatkowe wynagrodzenie.
§  4.
1.
Czas pracy muzyka zatrudnionego na pełnym etacie wynosi od 24 do 30 godzin w ciągu tygodnia, z tym że muzyk może być obowiązany do pracy w niedzielę, w zamian za co powinien otrzymać jeden dzień wolny od pracy w dzień powszedni. Ustalenie dnia wolnego od pracy następuje po porozumieniu kierownika zakładu z zespołem z góry na okres co najmniej jednego miesiąca.
2.
W ciągu 4-5 godzin pracy w zakładzie muzykom przysługuje jedna 30-minutowa przerwa na posiłek oraz 5-minutowe przerwy po każdej przepracowanej godzinie. Przerwy 5-minutowe po każdej przepracowanej godzinie należą się również muzykom zatrudnionym w niepełnym wymiarze godzin pracy.
3.
Kierownik zakładu może nie częściej niż cztery razy w miesiącu rozłożyć dzienny czas grania zespołu, zatrudnionego na pełnym etacie, na dwa okresy, rozdzielone dłuższą przerwą. Kierownik może ponadto nie częściej niż dwa razy w miesiącu zarządzić - w przypadkach uzasadnionych ważną przyczyną - przesunięcie ustalonego czasu rozpoczęcia pracy, jednakże obowiązany jest zawiadomić o tym zespół na trzy dni przed wyznaczonym terminem.
§  5.
1.
Muzycy zatrudnieni na pełnym etacie, z którymi zawarto umowę o pracę w wymiarze od 24 do 30 godzin w tygodniu, mają prawo do świadczeń przysługujących pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy.
2.
Muzycy zatrudnieni w dwóch lub więcej zakładach gastronomicznych w niepełnym wymiarze godzin których łączny czas pracy w tych zakładach wynosi od 24 do 30 godzin pracy tygodniowo, mają prawo do świadczeń, przysługujących pracownikom o pełnym wymiarze czasu pracy.
3.
Do muzyków zatrudnionych w mniejszym wymiarze godzin pracy należy stosować przepisy obowiązujące pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy.
§  6.
1.
Za normalną pracę nocną, wykonywaną po godzinie 22, kierownik zespołu i muzycy oprócz wynagrodzenia godzinowego otrzymują dodatek specjalny, wynoszący 10% zasadniczej płacy godzinowej ustalonej na podstawie § 2 ust. 2.
2.
Za pracę w godzinach nadliczbowych oraz w dni wolne od pracy kierownik zespołu i muzycy otrzymują dodatkowe wynagrodzenie według ogólnie obowiązujących zasad.
3.
Za pracę w noc sylwestrową - niezależnie od wynagrodzenia godzinowego przysługującego na podstawie obowiązujących przepisów - kierownik zespołu i muzycy, jeżeli praca trwa co najmniej 6 godzin, otrzymują dodatek ryczałtowy w wysokości 300 zł - 500 zł w zależności od kategorii zakładu.
§  7.
1.
Zespół muzyczny zatrudniony na pełnym etacie może być zatrudniony poza siedzibą zakładu najwyżej przez trzy miesiące w roku; po upływie tego czasu zespół powinien być przeniesiony z powrotem i zatrudniony w stałym miejscu pracy.
2.
Muzycy delegowani do pracy w innej miejscowości otrzymują diety oraz zwrot kosztów podróży i bezpłatne zakwaterowanie według obowiązujących przepisów.
§  8.
Muzycy otrzymują wyżywienie dzienne według zasad, stosowanych do pracowników w zakładach przedsiębiorstw gastronomicznych.
§  9.
1.
Kierownik zespołu muzycznego odpowiedzialny jest za właściwe rozplanowanie i ścisłe wykonanie planu repertuaru uzgodnionego z kierownikiem zakładu oraz za opracowanie partytur i dostarczanie ich członkom zespołu.
2.
Koszty zakupu potrzebnych materiałów nutowych oraz przewidzianych repertuarem wydawnictw muzycznych ponosi zakład.
§  10.
1.
Zakład obowiązany jest wyznaczyć odpowiednie i właściwie zabezpieczone pomieszczenia dla przechowania instrumentów muzycznych oraz ponosi odpowiedzialność za całość i bezpieczeństwo zostawionych w tym pomieszczeniu instrumentów.
2.
Zakład ponosi odpowiedzialność za zniszczenie lub uszkodzenie w czasie pracy instrumentów stanowiących własność muzyków, o ile uszkodzenie wynikło bez winy muzyka i nie zostało spowodowane zużyciem instrumentów.
§  11.
W razie śmierci muzyka, którego czas pracy w różnych przedsiębiorstwach w zawodzie muzyka bądź w zawodowych zespołach muzycznych wynosi łącznie co najmniej 10 lat, zakład obowiązany jest, niezależnie od świadczeń ubezpieczenia społecznego, wypłacić rodzinie zmarłego odprawę pośmiertną w wymiarze i na warunkach przewidzianych obowiązującymi przepisami prawnymi.
§  12.
W sprawach nie uregulowanych przepisami niniejszej uchwały wzajemne prawa i obowiązki pracodawców i muzyków, zrzeszonych w Związku Zawodowym Pracowników Kultury i zatrudnionych w zakładach gastronomicznych, regulują przepisy ogólnego ustawodawstwa pracy.
§  13.
Zaleca się wprowadzenie warunków pracy i płacy muzyków, ustalonych w niniejszej uchwale, również w jednostkach organizacyjnych spółdzielczości.
§  14.
Wykonanie uchwały porucza się właściwym ministrom.
§  15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 listopada 1955 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.100.1396

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady zatrudniania i wynagradzania muzyków w uspołecznionych zakładach gastronomicznych.
Data aktu: 15/10/1955
Data ogłoszenia: 31/10/1955
Data wejścia w życie: 01/11/1955