Tryb postępowania przy przeglądzie i zmianie norm pracy.

UCHWAŁA NR 824
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 15 października 1955 r.
w sprawie trybu postępowania przy przeglądzie i zmianie norm pracy. *

Prezydium Rządu po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
§  1.
Zobowiązuje się ministrów do systematycznej i ciągłej analizy norm pracy obowiązujących w podległych im zakładach oraz do zarządzenia w poszczególnych zakładach pracy w miarę zaistniałej potrzeby dorocznych przeglądów norm.
§  2.
Zakres oraz terminarz dorocznych przeglądów norm pracy zatwierdza minister po porozumieniu z zarządem głównym właściwego związku zawodowego.
§  3.
Przeglądami norm pracy w zakładach pracy powinny być objęte zarówno normy pracy powszechnie obowiązujące (normy pracy jednolite), jak też normy pracy obowiązujące w całej gałęzi gospodarki narodowej (normy pracy branżowe), a przede wszystkim normy pracy zakładowe stosowane w danym zakładzie.
§  4.
1.
Przeglądów norm pracy dokonuje się komisyjnie.
2.
Właściwi ministrowie określą skład zespołów roboczych dokonujących przeglądów norm.
3.
W skład zespołu roboczego, o którym mowa w ust. 2, powinien wejść przynajmniej jeden przedstawiciel rady zakładowej.
§  5.
Przegląd norm pracy powinien polegać w szczególności na:
1)
zbadaniu, czy warunki organizacyjno-techniczne założone przy ustaleniu norm pracy odpowiadają aktualnym warunkom wykonania, a w szczególności czy w razie wprowadzenia trwałych zmian w organizacji pracy i procesie technologicznym wskutek postępu technicznego wprowadzone zostały nowe normy pracy odpowiadające nowym warunkom wykonania,
2)
określeniu stopnia napięcia stosowanych norm,
3)
sprawdzeniu, czy ewidencja wyników pracy wykazana w kartach pracy jest zgodna z faktycznym wykonaniem wykazanym w innych dokumentach, jak np. raport produkcji, przychód i rozchód magazynu itp.,
4)
ponadto - w zakresie norm zakładowych - na zbadaniu:
a)
metod, według których ustala się normy pracy,
b)
czy stosowane zakładowe normy pracy zostały zatwierdzone zgodnie z obowiązującym trybem.
§  6.
Szczegółowy zakres zadań wynikających z przepisów § 5 ustala dla poszczególnych przedsiębiorstw dyrektor centralnego zarządu po zaopiniowaniu przez branżową komisję norm pracy i po porozumieniu z zarządem głównym właściwego związku zawodowego.
§  7.
Zespoły robocze przedkładają dyrektorowi zakładu pracy sprawozdania z dokonanego przeglądu norm pracy oraz wnioski dotyczące wprowadzenia zmian w obowiązujących normach pracy ze szczegółowym określeniem tych zmian.
§  8.
Wnioski ustalone przez zespół roboczy przedkładane są dyrektorowi zakładu pracy, który po zasięgnięciu opinii rady zakładowej ostatecznie je formułuje i przedkłada dyrektorowi centralnego zarządu; dyrektor zakładu pracy podległego bezpośrednio ministrowi wnioski te przedkłada ministrowi.
§  9.
Zmian w normach pracy dokonuje:
1)
Prezydium Rządu po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych w zakresie norm jednolitych,
2)
właściwy minister po porozumieniu z zarządem głównym właściwego związku zawodowego w zakresie norm branżowych,
3)
dyrektor centralnego zarządu lub jednostki równorzędnej po porozumieniu z zarządem głównym właściwego związku zawodowego w zakresie norm zakładowych na prace powtarzalne; zmiany tych norm w zakładach pracy podległych bezpośrednio ministrowi dokonuje minister.
§  10.
1.
Ustalone i wprowadzone w obowiązującym trybie normy pracy nie mogą być zmienione wcześniej niż po upływie jednego roku od chwili ich zastosowania.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy tych norm zakładowych, które zastępuje się normami branżowymi lub jednolitymi, oraz tych norm branżowych, które zastępuje się normami jednolitymi.
§  11.
1.
Zmiany w normach pracy wprowadza w życie dyrektor zakładu w porozumieniu z radą zakładową. Wprowadzenie to powinno być poprzedzone odpowiednią akcją wyjaśniającą o konieczności dokonanych zmian.
2.
Zmienione normy pracy powinny być wprowadzone w życie od najbliższego okresu obrachunkowego, jednak w terminie nie krótszym niż 2 tygodnie od chwili podania ich do wiadomości robotników.
§  12.
Przepisy niniejszej uchwały nie mają zastosowania wtedy, gdy wskutek zmiany procesu technologicznego lub wprowadzenia istotnych usprawnień organizacyjno-technicznych zmieniających trwale warunki pracy należy ustalić i wprowadzić nową normę pracy, odpowiadającą nowym (zmienionym) warunkom wykonania.
§  13.
Przez użyte w niniejszej uchwale określenie "właściwy minister" należy rozumieć również kierowników urzędów centralnych.
§  14.
Zobowiązuje się Prezesa Państwowej Komisji Płac do przedkładania Prezesowi Rady Ministrów okresowych sprawozdań z wykonywania przepisów niniejszej uchwały.
§  15.
Zarząd Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy i Zarząd Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" rozważą sprawę wydania analogicznych do postanowień niniejszej uchwały przepisów o przeglądzie i zmianie norm pracy obowiązujących w jednostkach spółdzielczych.
§  16.
Uchyla się przepisy:
1)
uchwały nr 387 Prezydium Rządu z dnia 26 maja 1951 r. w sprawie postępowania przy przeprowadzaniu rewizji norm pracy (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-49, poz. 644 i z 1955 r. Nr 73, poz. 907) oraz
2)
§ 7 uchwały nr 290 Prezydium Rządu z dnia 9 kwietnia 1955 r.
§  17.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 7 marca 1958 r. nin. uchwała przestaje obowiązywać w stosunku do pracowników, o których mowa w §§ 4, 5, 6 i 9 uchwały nr 50 Rady Ministrów z dnia 7 marca 1958 r. w sprawie płac w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych (M.P.58.20.125), zgodnie z § 15 ust. 2 pkt 12 powołanej uchwały.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.100.1395

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Tryb postępowania przy przeglądzie i zmianie norm pracy.
Data aktu: 15/10/1955
Data ogłoszenia: 31/10/1955
Data wejścia w życie: 31/10/1955