Sporządzanie i przeliczanie kosztorysów robót budowlano-montażowych oraz montażu maszyn i urządzeń przemysłowych.

ZARZĄDZENIE NR 121
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 2 września 1953 r.
w sprawie sporządzania i przeliczana kosztorysów robót budowlano-montażowych oraz montażu maszyn i urządzeń przemysłowych.

W związku z uchwałą nr 380 Prezydium Rządu z dnia 23 maja 1953 r. w sprawie opracowywania i zatwierdzania cenników oraz katalogów norm kosztorysowych na roboty budowlano-montażowe zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Biura projektowe powinny sporządzać kosztorysy na roboty budowlano-montażowe oraz montaż maszyn i urządzeń przemysłowych na lata 1953 i 1954 w cenach podanych w obowiązujących i ogłoszonych w urzędowym spisie cennikach oraz katalogach norm kosztorysowych, zwanych dalej cennikami.
2.
Cenniki zatwierdzone w trybie przewidzianym w § 5 uchwały nr 380 Prezydium Rządu z dnia 23 maja 1953 r. sporządzone zostały w zasadzie na podstawie cen materiałów i robocizny z 1950 r. Niektóre cenniki oparte są wyjątkowo na cenach lat następnych.
§  2.
1.
Przeliczenia kosztorysów sporządzonych na podstawie tych cenników z poziomu cen cennika na poziom cen bieżących, to jest na ceny 1953 r. (netto), powinien dokonać inwestor w porozumieniu z przedsiębiorstwami wykonawczymi przez zastosowanie współczynników przeliczeniowych (mnożników), podanych w poszczególnych cennikach.
2.
Wymienione współczynniki przeliczeniowe (mnożniki) na ceny 1953 r. (netto) uwzględniają zmiany cen materiałów, robocizny, transportu i obowiązujące obniżki cen kosztorysowych z tytułu zadań oszczędnościowych w latach 1950-1953.
3.
Przeliczeniu podlegają te grupy pozycji kosztorysowych, które dotyczą robót przewidzianych do wykonania w danym roku.
§  3.
Współczynników przeliczeniowych (mnożników) nie stosuje się do faktur wystawianych z tytułu zatrudnienia robotników zamiejscowych.
§  4.
Przy sporządzaniu kosztorysów na podstawie obowiązujących cenników nie należy uwzględniać żadnych zmian spowodowanych przez wprowadzenie nowych norm pracy i stawek jednostkowych, obowiązujących w budownictwie od 15 czerwca 1953 r. ze względu na przyjętą zasadę niezmienności funduszu płac przy zastosowaniu nowych norm pracy i stawek jednostkowych.
§  5.
1.
W celu umożliwienia dokonania przeliczeń na ceny 1953 r. (netto) biura projektowe obowiązane są zamieszczać na kosztorysach klauzulę określającą podstawy kalkulacyjne cen kosztorysowych oraz zgrupować poszczególne części kosztorysu w grupy odpowiadające rodzajom robót podanym w tabeli współczynników przeliczeniowych (mnożników) załączonej do poszczególnych cenników.
2.
Biura projektowe są również obowiązane do obliczenia dla każdej części kosztorysu, sporządzonego na podstawie cen z 1950 r., współczynnika "K", określającego stosunek poziomu cen kosztorysowych z dowolnego miesiąca 1950 r. do poziomu cen z marca 1950 r., zgodnie z zarządzeniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 16 marca 1951 r. w sprawie realizacji uchwały nr 109 Prezydium Rządu z dnia 21 lutego 1951 r. o oszczędności w budownictwie (Monitor Polski Nr A-26, poz. 326).
3.
Przy sporządzaniu analizy szczegółowej dla pozycji nie objętych obowiązującymi cennikami wyceny jednostkowe dla tych pozycji powinny być oparte na cenach materiałów i robocizny tego roku, którego ceny stanowiły podstawę do opracowania obowiązującego cennika
§  6.
Kosztorysy sporządzone według norm i cenników obowiązujących przed wprowadzeniem w życie cenników wymienionych w urzędowym spisie zachowują swą ważność. W celu zastosowania ich do rozliczeń za roboty wykonywane w 1953 r. należy powyższe kosztorysy przeliczyć na ceny 1953 r. (netto) przez zastosowanie właściwych współczynników przeliczeniowych (mnożników).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1953 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-85.1011

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Sporządzanie i przeliczanie kosztorysów robót budowlano-montażowych oraz montażu maszyn i urządzeń przemysłowych.
Data aktu: 02/09/1953
Data ogłoszenia: 21/09/1953
Data wejścia w życie: 21/09/1953, 01/01/1953