Określenie formy pokwitowań kaucyjnych wydawanych na zabezpieczenie zwrotu zużytych żarówek, sposobu ewidencjonowania pobranych kaucji oraz sposobu przekazywania zużytych żarówek i przepadłych kaucji.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW HANDLU WEWNĘTRZNEGO ORAZ TRANSPORTU LĄDOWEGO I LOTNICZEGO
z dnia 26 sierpnia 1953 r.
w sprawie określenia formy pokwitowań kaucyjnych wydawanych na zabezpieczenie zwrotu zużytych żarówek, sposobu ewidencjonowania pobranych kaucji oraz sposobu przekazywania zużytych żarówek i przepadłych kaucji.

W związku z § 7 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 28 marca 1953 r. w sprawie obowiązku zaofiarowania do zbiórki zużytych żarówek (Monitor Polski Nr A-30, poz. 381) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przy nabywaniu żarówek nabywcy obowiązani są zaofiarować do zbiórki zużyte żarówki. Obowiązek zaofiarowania żarówek uważa się za wykonany również przez zaofiarowanie trzonków żarówkowych, o ile nie są one uszkodzone.
2.
Zużytymi żarówkami w rozumieniu zarządzenia są żarówki nie nadające się do eksploatacji zgodnie z ich przeznaczeniem.
3.
Zużyte żarówki powinny być zaofiarowane w ilości odpowiadającej ilości sztuk nabywanych.
4.
Przy nabywaniu żarówek o trzonku śrubowym średnicy 10 mm i trzonku zaczepowym średnicy do 9 mm obowiązuje zaofiarowanie zużytych żarówek o trzonku tej samej wielkości.
§  2.
1.
Przy nabywaniu żarówek w punktach sprzedaży detalicznej nabywcy obowiązani są złożyć odpowiednią ilość zużytych żarówek.
2.
Przy nabywaniu żarówek w punktach sprzedaży hurtowej nabywcy obowiązani są złożyć pokwitowanie z dokonanej dostawy odpowiedniej ilości zużytych żarówek do punktu zbiórki surowców wtórnych.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą jednostek aparatu handlu nabywających żarówki do dalszej sprzedaży oraz jednostek gospodarki uspołecznionej nabywających żarówki w punktach sprzedaży hurtowej do nowej instalacji.
§  3.
W przypadku niedostarczenia zużytych żarówek lub niezłożenia pokwitowania z dokonanej dostawy zużytych żarówek nabywca jest obowiązany przy zakupie złożyć u sprzedawcy kaucję w wysokości:
1)
3 zł za każdą żarówką o średnicy trzonka powyżej 10 mm;
2)
1 zł za każdą żarówkę o średnicy trzonka do 10 mm.
§  4.
1.
Punkty sprzedaży detalicznej obowiązane są wystawić z pobrania kaucji pokwitowanie według wzoru nr 1, stanowiącego załącznik do zarządzenia.
2.
Punkty sprzedaży hurtowej obowiązane są wystawić z pobrania kaucji, pokwitowanie według wzoru nr 2, stanowiącego załącznik do zarządzenia.
3.
Punkty sprzedaży detalicznej obowiązane są na życzenie kupującego wystawić oddzielne pokwitowanie z pobrania kaucji za poszczególne żarówki.
§  5.
Pokwitowanie (§ 4) wystawiane będzie w 2 egzemplarzach, z których pierwszy otrzyma kupujący, a drugi pozostanie w aktach punktu sprzedaży.
§  6.
1.
Punkt zbiórki przemysłowych surowców wtórnych za przekazane mu zużyte żarówki wystawia pokwitowanie, które powinno stwierdzić, ile sztuk zużytych żarówek oraz o jakiej średnicy trzonka zostało dostarczonych.
2.
Dostarczający zużyte żarówki może otrzymać pokwitowanie tylko w 1 egzemplarzu. Pokwitowanie to zatrzymuje punkt sprzedaży zwracający kaucję.
§  7.
1.
Punkty sprzedające żarówki za kaucją obowiązane są prowadzić miesięczne wykazy pobranych, zwróconych i przepadłych kaucji według wzoru nr 3, stanowiącego załącznik do zarządzenia.
2.
O ile punkt sprzedający żarówki za kaucją nie prowadzi własnej księgowości, wykazy, o których mowa w ust. 1, sporządzane są w 2 egzemplarzach, z których jeden pozostaje w aktach punktu sprzedaży drugi zaś przesłany jest w terminie do dnia 15 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły do nadrzędnej jednostki.
§  8.
1.
Kaucja ulega zwrotowi w przypadku:
1)
dostarczenia punktowi sprzedaży detalicznej zużytych żarówek przy jednoczesnym zwrocie pokwitowania;
2)
złożenia w punkcie sprzedaży hurtowej pokwitowania na dostarczone zużyte żarówki punktowi zbiórki przemysłowych, surowców wtórnych.
2.
Zwrotu kaucji dokonuje ten punkt sprzedaży, który przyjął kaucję.
§  9.
1.
W przypadku niedostarczenia zużytych żarówek przed upływem 3 miesięcy od dnia złożenia kaucji kaucja ulega przepadkowi. Jednocześnie z przepadkiem kaucji wygasa obowiązek zaofiarowania i dostarczenia zużytych żarówek.
2.
Sumy nagromadzone z tytułu przepadłych kaucji należy spisać na nadzwyczajne zyski przedsiębiorstwa, którego punkty sprzedaży detalicznej lub hurtowej kaucję pobrały.
§  10.
1.
Zużyte żarówki, zebrane przez punkty sprzedaży detalicznej, odbierane są w tych punktach przez miejscowe punkty zbiórki surowców wtórnych lub gminne zbiornice odpadków użytkowych przed 15 dniem każdego miesiąca.
2.
Przekazanie zużytych żarówek następuje nieodpłatnie.
§  11.
Zarządzenie nie dotyczy jednostek podległych Ministrom Obrony Narodowej oraz Bezpieczeństwa Publicznego.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

Wzór nr 1.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Wzór nr 2.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Wzór nr 3.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-84.993

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Określenie formy pokwitowań kaucyjnych wydawanych na zabezpieczenie zwrotu zużytych żarówek, sposobu ewidencjonowania pobranych kaucji oraz sposobu przekazywania zużytych żarówek i przepadłych kaucji.
Data aktu: 26/08/1953
Data ogłoszenia: 20/09/1953
Data wejścia w życie: 20/09/1953