Dobór kandydatów na dwuletnie studia przygotowawcze do szkół wyższych.

INSTRUKCJA
MINISTRA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 25 lutego 1953 r.
w sprawie doboru kandydatów na dwuletnie studia przygotowawcze do szkół wyższych.

Na podstawie §§ 4 i 9 uchwały nr 160 Prezydium Rządu z dnia 25 lutego 1953 r. w sprawie doboru kandydatów z zakładów pracy i spółdzielni produkcyjnych na dwuletnie studia przygotowawcze do szkół wyższych (Monitor Polski Nr A-22, poz. 275) ustala się następujący tryb przeprowadzenia doboru kandydatów na dwuletnie studia przygotowawcze do szkół wyższych.
§  1.
1.
Uprawnionymi do składania wniosków kierownikowi zakładu pracy o wysunięcie kandydata na studia przygotowawcze do szkół wyższych na podstawie podań ubiegających się o to robotników są: zakładowy zarząd Związku Młodzieży Polskiej (ZMP) oraz rada zakładowa.
2.
W spółdzielniach produkcyjnych wnioski określone w ust. 1 może składać zarządowi spółdzielni produkcyjnej zarząd koła ZMP, a także bezpośrednio sami zainteresowani.
§  2.
Wraz z podaniem o przyjęcie na studium przygotowawcze do szkół wyższych ubiegający się składają do zarządu zakładowego ZMP lub do zarządu spółdzielni produkcyjnej następujące dokumenty:
1)
dokładny życiorys,
2)
ostatnie świadectwo szkolne,
3)
świadectwo urodzenia,
4)
zaświadczenie lekarskie.
§  3.
Kierownik zakładu pracy decyduje o wysunięciu kandydatów spośród ubiegających się o przyjęcie na podstawie oceny przeprowadzonej na wspólnym zebraniu z przedstawicielami organizacji społeczno-politycznych i społecznych z udziałem bezpośrednich przełożonych zgłoszonych kandydatów.
§  4.
W spółdzielniach produkcyjnych omawia się i wysuwa kandydatury na zebraniach zarządu.
§  5.
Kierownik zakładu pracy (zarząd spółdzielni produkcyjnej) - po omówieniu podań zgłaszających się na studia przygotowawcze kandydatów i opinii organizacji społecznej - przedstawia w wojewódzkiej komisji kwalifikacyjnej kandydatury zasługujących na przyjęcie, ustala ich kolejność oraz sporządza wyczerpującą charakterystykę każdego kandydata ze szczególnym uwzględnieniem tych osiągnięć i cech, które przemawiają za skierowaniem kandydata na studium przygotowawcze do szkoły wyższej.
§  6.
Termin składania wniosków przez zakłady pracy (spółdzielnie produkcyjne) upływa z dniem 15 kwietnia.
§  7.
1.
Wojewódzkie komisje kwalifikacyjne działają przy studiach przygotowawczych do szkół wyższych, a w województwach, na terenie których nie ma studiów przygotowawczych - przy wojewódzkim zarządzie ZMP za zgodą tego zarządu.
2.
Przewodniczącym wojewódzkiej komisji kwalifikacyjnej jest kierownik studium przygotowawczego, a w województwach, na terenie których nie ma studiów przygotowawczych - osoba wyznaczona przez Ministra Szkolnictwa Wyższego.
3.
Przewodniczący zwróci się do: zarządu wojewódzkiego Związku Młodzieży Polskiej, komitetu wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i okręgowej rady związków zawodowych o delegowanie przedstawicieli do składu komisji. Ponadto w skład wojewódzkiej komisji kwalifikacyjnej wchodzi przedstawiciel wydziału oświaty prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
4.
Wojewódzkie komisje kwalifikacyjne powinny ukonstytuować się do dnia 1 kwietnia.
§  8.
1.
Wojewódzka komisja kwalifikacyjna rozpatruje podania i dokumenty nadesłane w trybie §§ 5 i 6 oraz podejmuje decyzje i przekazuje zatwierdzone kandydatury kierownikowi właściwego studium przygotowawczego do dnia 15 maja.
2.
Wojewódzka komisja kwalifikacyjna układa i przekazuje kierownikowi właściwego studium przygotowawczego trzy listy zatwierdzonych kandydatów:
1)
z zakładów przemysłowych,
2)
z państwowych gospodarstw rolnych,
3)
ze spółdzielni produkcyjnych i państwowych ośrodków maszynowych.
§  9.
1.
Wojewódzkie komisje kwalifikacyjne kwalifikują kandydatów w ilościach nie większych niż podane w rozdzielniku, stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej instrukcji, dokonywając spośród kandydatów zgłoszonych przez zakłady pracy i spółdzielnie produkcyjne starannego doboru zgodnie z zasadami ustalonymi w uchwale nr 160 Prezydium Rządu z dnia 25 lutego 1953 r. (Monitor Polski Nr A-22, poz. 275).
2.
Przekroczone mogą być jedynie ustalone w rozdzielniku stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej instrukcji liczby kandydatów ze spółdzielni produkcyjnych i państwowych ośrodków maszynowych, celem uwzględnienia odpowiednich kandydatów ze spółdzielni produkcyjnych.
§  10.
Kierownik właściwego studium przygotowawczego zawiadomi do dnia 15 czerwca kierownika zakładu pracy (zarząd spółdzielni produkcyjnej) oraz kandydatów o zatwierdzeniu kandydatur i dopuszczeniu na kurs selekcyjny.
§  11.
Kandydaci zatwierdzeni na kurs selekcyjny otrzymują z właściwego studium przygotowawczego materiał szkoleniowy, który obowiązani są dobrze opanować.
§  12.
Kurs selekcyjny organizowany jest przy każdym studium przygotowawczym. Zadaniem jego jest stwierdzenie stopnia przygotowania kandydatów, ich zdolności oraz stosunku do nauki. Uczestnicy kursu otrzymują bezpłatne wyżywienie w stołówce studium przygotowawczego i są obowiązani do zamieszkiwania w internacie studium przygotowawczego.
§  13.
Kurs selekcyjny trwa od 11 do 31 sierpnia. Listy kandydatów przyjętych na studium przygotowawcze powinny być ustalone do dnia 1 wrzenia.
§  14.
Właściwość terytorialną studium przygotowawczego ustala wykaz stanowiący załącznik nr 2 do niniejszej instrukcji.
§  15.
Instrukcja obowiązuje z mocą od dnia 25 lutego 1953 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1 

ROZDZIELNIK DLA WOJEWÓDZKICH KOMISYJ KWALIFIKACYJNYCH W SPRAWIE DOBORU KANDYDATÓW NA STUDIA PRZYGOTOWAWCZE

Województwo Razem kandydatów W tym kandydatów
z przemysłu z państwowych gospodarstw rolnych (PGR) ze spółdzielni produkcyjnych i państwowych ośrodków maszynowych (POM)
stalinogrodzkie 300 280 5 15
m. Łódź 150 150 - -
łódzkie 140 125 5 10
wrocławskie 290 235 15 40
poznańskie 130 90 20 20
krakowskie 140 125 5 10
gdańskie 100 75 10 15
bydgoskie 110 75 15 20
szczecińskie 90 50 15 25
kieleckie 80 55 10 15
lubelskie 70 55 5 10
warszawskie 65 50 5 10
opolskie 50 25 10 15
rzeszowskie 60 45 5 10
m. st. Warszawa 60 60 - -
koszalińskie 40 15 10 15
zielonogórskie 40 20 10 10
białostockie 40 25 5 10
olsztyńskie 45 25 10 10
2000 1580 160 260
Liczby podane w powyższym rozdzielniku dla spółdzielni produkcyjnych i państwowych ośrodków maszynowych mogą być przekroczone w celu uwzględnienia odpowiednich kandydatów ze spółdzielni produkcyjnych.

Poza tym rozdzielnikiem wojewódzkie komisje kwalifikacyjne mogą zatwierdzać kandydatów, odpowiadających warunkom określonym w § 2 uchwały nr 160 Prezydium Rządu z dnia 25 lutego 1953 r. (Monitor Polski Nr A-22, poz. 275), szczególnie uzdolnionych i przodujących w pracy społecznej, synów i córki indywidualnych chłopów pracujących. Kandydatów tych zgłasza zarząd wojewódzki ZMP.

Szczególną uwagę należy zwrócić na kandydatów urodzonych w województwach opolskim i olsztyńskim, przy czym tych kandydatów mogą zgłaszać również odpowiednie władze innych organizacyj społecznych.

ZAŁĄCZNIK Nr 2

WYKAZ USTALAJĄCY WŁAŚCIWOŚĆ TERYTORIALNĄ STUDIÓW PRZYGOTOWAWCZYCH DO SZKÓŁ WYŻSZYCH

Lp. Studium przygotowawcze do szkół wyższych Województwo
1 Gliwice, ul. Zygmunta Starego 13 opolskie
2 Stalinogród, ul. Bogucicka 3 stalinogrodzkie
3 Kraków, al. Słowackiego 46 krakowskie
rzeszowskie
lubelskie
kieleckie
4 Łódź, ul. Piotrkowska 249/251 m. Łódź
łódzkie
białostockie
5 Poznań, ul. Różana 17 poznańskie
koszalińskie
6 Szczecin, ul. Mickiewicza 16 szczecińskie
7 Toruń, ul. Grudziądzka 46 bydgoskie
gdańskie
olsztyńskie
8 Warszawa, ul. Koszykowa 75 m. st. Warszawa
warszawskie
9 Wrocław, ul. Piotra Skargi 29/31 wrocławskie
zielonogórskie

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-37.469

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Dobór kandydatów na dwuletnie studia przygotowawcze do szkół wyższych.
Data aktu: 25/02/1953
Data ogłoszenia: 29/04/1953
Data wejścia w życie: 25/02/1953