Ustalenie wzoru umowy o naukę rzemiosła.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU DROBNEGO I RZEMIOSŁA
z dnia 6 października 1952 r.
w sprawie ustalenia wzoru umowy o naukę rzemiosła.

W związku z postanowieniem § 1 ust. 2 zarządzenia Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła z dnia 17 czerwca 1952 r. w sprawie szkolenia zawodowego młodocianych zatrudnionych w zakładach rzemieślniczych (Monitor Polski Nr A-59, poz. 904) zarządza się, co następuje:
§  1.
Umowa o naukę zawodu pomiędzy osobami prowadzącymi zakłady rzemieślnicze a młodocianymi powinna być zawarta według wzoru stanowiącego załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

Umowę zarejestrowano w Izbie Rzemieślniczej

dnia .................... tom .......... str. .......... nr ..........

podpis ....................

UMOWA O NAUKĘ RZEMIOSŁA

W .................... (miejscowość) dnia .................... 195... r., pomiędzy Ob. .................... zam. ...................., zwanym dalej "mistrzem", prowadzącym zakład rzemieślniczy w .................... legitymującym się .................... (nazwa, nr i data wystawienia dokumentu) z jednej strony, a Ob. .................... zam. ...................., zwanym dalej "uczniem", urodzonym dnia .................... młodocianym, działającym w obecności swego przedstawiciela ustawowego .................... zam. .................... i za jego zgodą, z drugiej strony, została zawarta następująca umowa o naukę rzemiosła:

§ 1.
Mistrz przyjmuje ucznia na naukę rzemiosła w zawodzie .................... specjalnościach .................... i zobowiązuje się do wyuczenia go praktycznego wykonywania zawodu oraz do przekazania mu posiadanych wiadomości teoretycznych.
§  2.
1.
Czas szkolenia wynosi, zgodnie z pozycją .......... lit. .......... wykazu czasu szkolenia w zawodach rzemieślniczych, stanowiącego załącznik do zarządzenia Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła z dnia 17 czerwca 1952 r. w sprawie szkolenia zawodowego młodocianych zatrudnionych w zakładach rzemieślniczych (Monitor Polski Nr A-59, poz. 904), .......... miesięcy.
2.
Szkolenie ucznia rozpoczęło się w dniu ....................
3.
*)Do czasu szkolenia zaliczono uczniowi okres poprzedniego szkolenia w ilości .......... miesięcy na podstawie zaświadczenia cechu.

*) Niepotrzebne skreślić.

§  3.
Praktyczne szkolenie ucznia odbywać się będzie według programu i wytycznych Związku Izb Rzemieślniczych, z którymi obie strony powinny się dokładnie zapoznać.
§  4.
Przez okres szkolenia uczeń otrzymuje wynagrodzenie w wysokości określonej układem zbiorowym lub innymi przepisami.
§  5.
1.
Czas pracy ucznia wynosi do chwili ukończenia przez niego 16 lat życia 36 godzin tygodniowo, a następnie 46 godzin tygodniowo.
2.
Mistrzowi nie wolno zatrudniać ucznia młodocianego w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej, jak również przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, wymienionych w obowiązujących przepisach o pracach wzbronionych dla młodocianych.
§  6.
Młodocianym przysługuje urlop zgodnie z obowiązującymi przepisami. Za czas urlopu uczeń otrzymuje wynagrodzenie nie niższe, aniżeli kwota, od której oblicza się składkę na ubezpieczenia społeczne.
§  7.
1.
Mistrz jest obowiązany:
1)
szkolić ucznia w jego zawodzie, przydzielając mu pracę odpowiadającą programowi praktycznej nauki danego zawodu oraz niezbędne urządzenia, sprzęt, narzędzia, materiały i dokumentację techniczną, a także dbać o to, by nie było przerw w szkoleniu,
2)
udzielać uczniowi wiadomości teoretycznych, potrzebnych przy wykonywaniu zawodu oraz zapoznać go z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy ze szczególnym uwzględnieniem przepisów dotyczących rodzaju pracy, przy której uczeń jest zatrudniony,
3)
przestrzegać, aby uczeń nie był zatrudniony przy pracach nie związanych z nauką zawodu,
4)
zapewnić uczniowi bezpieczeństwo pracy i odpowiednie warunki zdrowotne,
5)
dopilnować, aby uczeń uczęszczał na uzupełniający kurs szkolenia teoretycznego w Zakładzie Doskonalenia Rzemiosła.
2.
Po zakończeniu nauki mistrz jest obowiązany wydać w terminie 7 dni uczniowi świadectwo ukończenia nauki. Świadectwo powinno zawierać wymienienie zawodu i specjalności, w jakich uczeń był szkolony, czas trwania nauki oraz ocenę nabytych przez ucznia umiejętności.
§  8.
Uczeń jest obowiązany:
1)
stosować się do wskazówek mistrza,
2)
pracować pilnie i zachowywać się poprawnie,
3)
obchodzić się odpowiednio ze sprzętem, narzędziami i urządzeniami oraz oszczędzać materiały,
4)
uczęszczać na kurs szkolenia teoretycznego Zakładu Doskonalenia Rzemiosła,
5)
po zakończeniu nauki i kursu zawodowego przystąpić do czeladniczego egzaminu kwalifikacyjnego przed komisją egzaminacyjną izby rzemieślniczej.
§  9.
1.
Umowa o naukę może być rozwiązana przez każdą ze stron w okresie czterech tygodni od daty rozpoczęcia szkolenia niezwłocznie i bez podania przyczyn.
2.
Po upływie okresu oznaczonego w ust. 1 rozwiązanie umowy może nastąpić z zachowaniem powszechnie obowiązujących przepisów o rozwiązaniu umowy o pracę, z tym że rozwiązanie umowy o naukę przez mistrza wymaga zgody właściwej izby rzemieślniczej.
3.
W razie śmierci mistrza umowa rozwiązuje się, chyba że zakład jest nadal prowadzony przez zastępcę, posiadającego prawo kształcenia uczniów. W tym przypadku zastępca przyjmuje na siebie obowiązki mistrza, o czym powinien niezwłocznie zawiadomić izbę rzemieślniczą i cech.
§  10.
Jeżeli uczeń w czasie trwania umowy o naukę osiągnie pełnoletność, umowa trwa nadal ze zmianami wynikającymi z ustania ustawowych ograniczeń co do rodzaju pracy.
§  11.
1.
Umowa niniejsza została sporządzona w 3 jednobrzmiących egzemplarzach po jednym dla mistrza, ucznia (bądź jego ojca lub opiekuna) i cechu wraz z odpisem dla izby rzemieślniczej.
2.
Umowa wymaga zarejestrowania w izbie rzemieślniczej, której należy przesłać 3 egzemplarze i jeden odpis umowy. Po zarejestrowaniu umowy Izba Rzemieślnicza zwraca 3 egzemplarze cechowi, w celu doręczenia po jednym mistrzowi i uczniowi.

Podpisy:

.......................................................................................................................................................

(mistrza) (ucznia) (przedstawiciela ustawowego ucznia)

Załączniki:*)

1)
świadectwo urodzenia,
2)
świadectwo ukończenia szkoły podstawowej lub uczęszczania przez 7 lat do szkoły,
3)
świadectwo lekarza urzędowego zezwalające na zatrudnienie młodocianego w danym zawodzie,
4)
skierowanie Oddziału Zatrudnienia Prezydium Rady Narodowej.

*) Niepotrzebne skreślić.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-86.1362

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie wzoru umowy o naukę rzemiosła.
Data aktu: 06/10/1952
Data ogłoszenia: 15/10/1952
Data wejścia w życie: 15/10/1952