Ustalenie zasady generalnego wykonawcy robót budowlanych i montażowych.

UCHWAŁA NR 915
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 21 grudnia 1951 r.
w sprawie ustalenia zasady generalnego wykonawcy robót budowlanych i montażowych.

W celu wzmożenia dyscypliny inwestycyjnej przy realizacji zadań produkcyjnych przedsiębiorstw budowlano-montażowych oraz skoncentrowania ich odpowiedzialności za wykonawstwo budowlane i montażowe Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
Wprowadza się w systemie zlecania robót powszechną zasadę powierzania wszystkich robót budowlanych i montażowych, objętych jedną budową (kosztorysem generalnym), jednemu przedsiębiorstwu, występującemu w charakterze generalnego wykonawcy.
§  2.
1.
Przy zawieraniu umów o wykonawstwo inwestycyjne inwestor powinien jako generalnego wykonawcę wybrać w zasadzie przedsiębiorstwo, którego zakres działalności obejmuje wykonywanie robót budowlanych ogólnych na budowie.
2.
W przypadku jeśli w zakres rzeczowy robót wchodzą w przeważającej mierze roboty specjalne, inwestor może wybrać jako generalnego wykonawcę przedsiębiorstwo specjalizowane, ustalone zgodnie z § 3.
3.
W przypadkach wątpliwych wyboru generalnego wykonawcy dokonuje inwestor centralny w porozumieniu z ministrem sprawującym nadzór nad tym przedsiębiorstwem wykonawczym, które zdaniem inwestora należałoby wybrać jako generalnego wykonawcę.
§  3.
Właściwi ministrowie w terminie do dnia 31 grudnia 1951 r. ustalą w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, które przedsiębiorstwa specjalizowane, działające w resorcie, mogą występować w charakterze generalnych wykonawców dla określonego typu budów.
§  4.
Zabrania się finansowania umów o wykonawstwo inwestycyjne, zawartych z naruszeniem zasady generalnego wykonawcy, określonej w §§ 1 i 2, z uwzględnieniem dopuszczalnych wyłączeń od tej zasady określonych w § 5.
§  5.
1.
Dla budów, na które były już zawarte umowy bez uwzględnienia zasady generalnego wykonawcy, a które były realizowane w latach poprzednich do r. 1951 włącznie, ukończenie zaś planowane jest na r. 1952, zezwolenia na odstępstwo od zasady generalnego wykonawcy w r. 1952 udziela minister sprawujący nadzór nad inwestorem w porozumieniu z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego.
2.
W przypadkach wyjątkowych dla budów bądź rozpoczynanych w r. 1952, bądź rozpoczętych wcześniej, lecz nie podlegających ukończeniu w r. 1952, inwestor na podstawie zezwolenia władz, o którym mowa w ust. 3, może zlecać roboty na jednej budowie lub nawet na jednym obiekcie dwóm lub więcej wykonawcom w drodze bezpośredniej, przy czym wykonawcy ci występują wtedy nie jako generalni, lecz jako bezpośredni wykonawcy.
3.
Upoważnia się Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego do udzielania na wniosek zainteresowanego ministra w stosunku do tytułów inwestycyjnych grupy I zezwolenia na zlecanie przez inwestora robót w trybie, o którym mowa w ust. 2, a ministra sprawującego nadzór nad inwestorem w porozumieniu z ministrem sprawującym nadzór nad przedsiębiorstwem budowlano-montażowym do udzielania takiego zezwolenia w stosunku do tytułów inwestycyjnych grupy II.
§  6.
1.
Przedsiębiorstwo budowlano-montażowe, wybrane jako generalny wykonawca, nie może w zasadzie odmówić przyjęcia robót w tym charakterze.
2.
W przypadkach uzasadnionego sprzeciwu ze strony przedsiębiorstwa decyzję wydają władze nadrzędne inwestora i przedsiębiorstwa.
3.
W braku uzgodnienia na szczeblu ministerstw i inwestorów centralnych, o którym mowa w ust. 2, decyzję wydaje Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  7.
Traci moc obowiązującą przepis § 5 ust. 3 instrukcji Nr 24a, stanowiącej załącznik do zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego Nr 262 z dnia 4 lipca 1951 r. w sprawie trybu przygotowania i przesłania wstępnych zleceń robót budowlano-montażowych, sposobu sporządzania projektów rozdziału tych robót oraz sporządzania projektów programów produkcji i projektów planów wskaźnikowych przedsiębiorstw budowlano-montażowych na rok 1952.
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrowi Finansów i właściwym ministrom.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 21 grudnia 1951 r.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024