Opłaty skarbowe od podań wnoszonych do urzędów stanu cywilnego.

OKÓLNIK
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 czerwca 1951 r.
w sprawie opłat skarbowych od podań wnoszonych do urzędów stanu cywilnego.

Wobec nasuwających się wątpliwości, czy od wniosków (podań) wnoszonych do urzędów stanu cywilnego o wydanie wyciągów lub odpisów z akt stanu cywilnego należy pobierać opłatę skarbową - wyjaśnia się, że:
W myśl art. 37 ust. 1 prawa o aktach stanu cywilnego (Dz. U. R. P. z 1945 r. Nr 48, poz. 272, z 1948 r. Nr 24, poz. 161 i Nr 36, poz. 252 oraz z 1950 r. Nr 34, poz. 309, Nr 49, poz. 453 i Nr 51, poz. 468) każdy obywatel może żądać od urzędu stanu cywilnego lub władzy przechowującej księgi wtóropisów wydania mu wyciągu lub odpisu skróconego aktu stanu cywilnego albo zaświadczenia, że pewnego wpisu nie ma w księgach stanu cywilnego. Żądanie takie (wniosek) może być złożone ustnie lub na piśmie i forma wniosku jest pozostawiona uznaniu osoby zainteresowanej, gdyż w prawie o aktach stanu cywilnego nie ma przepisu uzależniającego wydanie wyciągu lub odpisu aktu od uprzedniego złożenia podania.

Złożenie podania lub sporządzenie protokołu zastępującego podanie powoduje jednak powstanie obowiązku uiszczenia od niego opłaty skarbowej niezależnie od opłaty należnej od wydawanego świadectwa, bowiem urząd stanu cywilnego jest urzędem państwowym działającym przy prezydiach rad narodowych (§ 9 uchwały Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1950 r. Instrukcja Nr 3 w sprawie tworzenia wydziałów i referatów prezydiów rad narodowych - Monitor Polski Nr A-57, poz. 655 z późniejszymi zmianami), a ponieważ do podań wnoszonych do władz i urzędów państwowych mają zastosowanie przepisy dekretu z dnia 3 lutego 1947 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. R. P. z 1951 r. Nr 9, poz. 73) - w razie złożenia takiego podania lub sporządzenia protokołu zastępującego podanie powstaje, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 powołanego dekretu, obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 6 zł na podstawie poz. 1 lit. a) części I Tabeli opłat skarbowych.

Posiadanie przez osoby zainteresowane wyciągu lub odpisu skróconego aktu stanu cywilnego nie jest bowiem, poza nielicznymi wyjątkami podanymi niżej, nakazane przez obowiązujące przepisy, wobec czego do podań o wydanie takich wyciągów lub odpisów nie może mieć zastosowania przepis dodatkowy Nr 4 części II Tabeli opłat skarbowych, gdyż nie są to wnioski o wydanie świadectw, których posiadanie jest przez obowiązujące przepisy nakazane ze względów publicznych.

W przypadkach natomiast, gdy w złożonym podaniu żądający wyciągu lub odpisu skróconego aktu stanu cywilnego stwierdza, iż taki wyciąg lub odpis jest konieczny dla celów ewidencji ludności, powszechnego obowiązku wojskowego, szkolnictwa, opieki społecznej i ubezpieczeń społecznych - podanie nie podlega opłacie skarbowej na podstawie przepisu dodatkowego Nr 4 części II Tabeli opłat skarbowych jako wniosek o wydanie świadectw, których posiadanie jest przez obowiązujące przepisy nakazane, od wydawanych zaś świadectw (wyciągów, odpisów) nie należy pobierać opłaty skarbowej zgodnie z przepisem dodatkowym Nr 15 lit. b) części II Tabeli opłat skarbowych. Na złożonym podaniu i wydawanym świadectwie należy jednak uzasadnić niepobranie opłaty zgodnie z przepisami § 21 ust. 6 i § 22 ust. 3 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 8 listopada 1948 r. (Dz. U. R. P. Nr 59, poz. 469) stwierdzając nadto na świadectwie, dla jakich celów zostało ono wydane. Jeżeli świadectwo zostałoby użyte dla innych celów, powstaje obowiązek uiszczenia od niego opłaty skarbowej.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-58.765

Rodzaj: Okólnik
Tytuł: Opłaty skarbowe od podań wnoszonych do urzędów stanu cywilnego.
Data aktu: 05/06/1951
Data ogłoszenia: 05/07/1951