Włączenie w skład ministerstw centralnych zarządów.

UCHWAŁA
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 23 grudnia 1950 r.
w sprawie włączenia w skład ministerstw centralnych zarządów. *

W celu uzyskania zbliżenia naczelnych władz gospodarczych do przedsiębiorstw państwowych i wzmożenia operatywności jednostek zarządzających oraz mając na względzie realizacją zasady jednoosobowego kierownictwa, likwidację funkcjonalizmu i usprawnienie działalności ministerstw Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
Z dniem 1 stycznia 1951 r. centralne zarządy stają się organami ministrów i wchodzą w skład właściwych ministerstw jako jednostki budżetowe pod nazwą "centralne zarządy".

Centralne zarządy.

§  2.
1.
Centralne zarządy są jednostkami operatywnego nadzoru, koordynacji, kontroli i ogólnego kierownictwa wszystkich przedsiębiorstw o jednakowym lub pokrewnym rodzaju działalności albo przedmiocie produkcji.
2.
Centralne zarządy mogą być tworzone także dla pewnej grupy przedsiębiorstw o tym samym bądź pokrewnym rodzaju działalności lub przedmiocie produkcji, znajdujących się na określonym terenie.
§  3.
Centralne zarządy posiadają ponadto niektóre uprawnienia jednostek na rozrachunku gospodarczym, np. w zakresie zawierania umów, zaopatrzenia, zbytu itp. Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Ministrem Finansów określi szczegółowo zakres uprawnień centralnych zarządów w tym przedmiocie.
§  4.
Do zadań centralnych zarządów należy w szczególności:
1)
opracowywanie zbiorczych planów działalności podległych przedsiębiorstw i nadzór nad ich wykonaniem,
2)
opracowywanie procesów technologicznych i organizacja produkcji,
3)
dbanie o stały postąp techniczny i racjonalizację,
4)
ulepszanie i kontrola jakości produkcji,
5)
wzajemna koordynacja działalności przedsiębiorstw, zwłaszcza w zakresie produkcji, zaopatrzenia i zbytu,
6)
nadzór i koordynacja gospodarki finansowej,
7)
regulowanie zagadnień pracy i płac,
8)
opracowywanie norm i instrukcji organizacyjnych,
9)
planowanie inwestycji i nadzór nad ich wykonawstwem,
10)
nadzór nad konserwacją i remontami maszyn, urządzeń, sprzętu i budowli,
11)
nadzór nad eksploatacją majątku, przydzielonego przedsiębiorstwom.
§  5.
1.
W zakresie zasad zarządzania oraz uszczeblowania i nomenklatury komórek organizacyjnych w centralnych zarządach obowiązują wytyczne, ustalone uchwałą Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 12 maja 1950 r. w sprawie struktury organizacyjnej uspołecznionych przedsiębiorstw przemysłu kluczowego, centralnych zarządów przemysłu i zjednoczeń.
2.
Szczegółowe wytyczne, mające na celu dostosowanie postanowień wymienionej w ust. 1 uchwały do nowych form organizacyjnych centralnych zarządów (schematy organizacyjne i opis zakresu działania komórek organizacyjnych), ustali Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w terminie do dnia 28 lutego 1951 r.
§  6.
Dyrektor centralnego zarządu podlega bezpośrednio ministrowi lub jego zastępcy, od których wyłącznie otrzymała zarządzenia i polecenia służbowe.
§  7.
Tworzenie i likwidowanie centralnych zarządów następuje w drodze uchwały Prezydium Rządu, powziętej na wniosek właściwego ministra zgłoszony w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  8.
Zasady zaszeregowania i premiowania pracowników centralnych zarządów, ustalone dotychczas obowiązującymi przepisami, pozostają w mocy do czasu opracowania jednolitej tabeli stanowisk i stawek uposażeniowych.

Departamenty.

§  3.
1.
Departamenty ministerstw dzielą się w zasadzie na:
1)
komórki funkcjonalne, tj. opracowujące dla ministra lub jego zastępcy zagadnienia należące do zakresu działania ministra i
2)
komórki usługowe, tj. wykonujące funkcje pomocnicze w stosunku do komórek funkcjonalnych i centralnych zarządów.
2.
Departamenty nie posiadają uprawnień do kierowania przedsiębiorstwami, jak również nie są organami zwierzchnimi w stosunku do centralnych zarządów. Departamenty nie wydają centralnym zarządom i przedsiębiorstwom zarządzeń i poleceń służbowych.
§  10.
Do zadań departamentów funkcjonalnych należy opracowywanie zagadnień z zakresu polityki gospodarczej, finansowej, technicznej, kadr i organizacyjnej resortu, a w szczególności:
1)
opracowywanie zbiorczych planów działalności resortu,
2)
planowanie i inicjowanie postępu technicznego, w szczególności w zakresie procesów technologicznych, wyposażenia technicznego i poprawy jakości produkcji,
3)
opracowywanie zbiorczych planów finansowych, normatywów środków obrotowych i limitów finansowych,
4)
opracowywanie wytycznych w zakresie organizacji rachunkowości i kosztów własnych,
5)
opracowywanie wytycznych w zakresie polityki zatrudnienia, norm pracy i płac w dostosowaniu do potrzeb resortu,
6)
opracowywanie wytycznych w zakresie organizacji i ekonomiki przedsiębiorstw,
7)
polityka inwestycyjna i opracowywanie zbiorczych planów inwestycyjnych i kapitalnych remontów,
8)
inicjowanie i nadzorowanie prac naukowo-badawczych,
9)
prowadzenie polityki personalnej i szkolenia zawodowego,
10)
analizowanie całokształtu działalności i poszczególnych rodzajów działalności (finansowej, produkcyjnej itp.) poszczególnych gałęzi gospodarki danego resortu i opracowywanie wniosków w kierunku jej usprawnienia,
11)
analizowanie i opracowywanie zbiorczych sprawozdań (produkcyjnych, finansowych i innych).
§  11.
Do zadań departamentów usługowych należy w szczególności załatwianie spraw:
1)
personalnych (w odniesieniu do pracowników ministerstwa),
2)
budżetowo-rachunkowych,
3)
gospodarczych,

w stosunku do departamentów funkcjonalnych i centralnych zarządów.

§  12.
1.
Ustala się następującą nomenklaturą szczebli organizacyjnych w odniesieniu do komórek funkcjonalnych i usługowych:
1)
departament lub samodzielny wydział,
2)
wydział lub samodzielny referat.

W przypadku celowości wprowadzenia organizacji bezwydziałowej departament dzieli się na zespoły i stanowiska pracy.

2.
Szczegółowe wytyczne w zakresie organizacji wewnętrznej departamentów (schematy i opis zakresu działania poszczególnych komórek) ustali Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w terminie do dnia 31 marca 1951 r.
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1951 r.
* Z dniem 15 marca 1958 r. w stosunku do zarządów utworzonych na podstawie zarządzenia Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 24 marca 1958 r. w sprawie jednostek nadrzędnych nad przedsiębiorstwami budowlano-montażowymi podległymi Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych lub przez niego nadzorowanymi (M.P.58.21.129) tracą moc przepisy niniejszej uchwały, zgodnie z § 17 pkt 2 zarządzenia zmieniającego.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-5.63

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Włączenie w skład ministerstw centralnych zarządów.
Data aktu: 23/12/1950
Data ogłoszenia: 25/01/1951
Data wejścia w życie: 25/01/1951, 01/01/1951