Przekazanie ekspozytur biur handlu detalicznego Centrali Tekstylnej wojewódzkim biurom Miejskiego Handlu Detalicznego oraz przejęcie sieci detalicznej Centrali Tekstylnej przez przedsiębiorstwa Miejskiego Handlu Detalicznego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 20 grudnia 1950 r.
w sprawie przekazania ekspozytur biur handlu detalicznego Centrali Tekstylnej wojewódzkim biurom Miejskiego Handlu Detalicznego oraz przejęcia sieci detalicznej Centrali Tekstylnej przez przedsiębiorstwa Miejskiego Handlu Detalicznego.

Na podstawie § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie zakresu działania Ministra Handlu Wewnętrznego (Dz. U. R. P. Nr 10, poz. 62) zarządza się, co następuje:
§  1.
Z dniem 1 stycznia 1951 r. przedsiębiorstwo państwowe "Centrala Tekstylna" przekaże ekspozytury biur handlu detalicznego (B.H.D.) wraz z podległą im siecią detaliczną - z wyjątkiem domów włókienniczych, prowadzonych na oddzielnym rozrachunku gospodarczym (samodzielnie bilansujących) - wojewódzkim biurom Miejskiego Handlu Detalicznego (M.H.D.). Przekazanie odbędzie się w trybie i na zasadach przewidzianych w uchwale Prezydium Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 5 kwietnia 1950 r. w sprawie przekazywania przedsiębiorstw, zakładów lub ich części między państwowymi jednostkami gospodarczymi (Monitor Polski Nr A-47, poz. 532).
§  2.
Równocześnie wojewódzkie biura M.H.D. przekażą poszczególnym przedsiębiorstwom M.H.D. sklepy przypadające im według podziału terytorialnego na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych. Przekazaniu podlega remanent towarowy, lokale i urządzenia sklepowe oraz prawa i obowiązki wynikające z tytułu najmu lokali. Przekazanie materiałowo-towarowych środków obrotowych odbywa się odpłatnie.
§  3.
Wojewódzkie biura M.H.D. przekażą Centrali Tekstylnej w terminie i na zasadach określonych w § 2 domy włókiennicze (nie bilansujące samodzielnie) i sklepy wzorcowe według załączonej listy.
§  4.
Wojewódzkie biura M.H.D. mogą za zgodą Ministra Handlu Wewnętrznego przekazać sklepy, położone w miejscowościach nie objętych działalnością M.H.D. - spółdzielniom gminnym Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w trybie i na zasadach uchwały Prezydium Rządu z dnia 24 czerwca 1950 r. w sprawie przekazywania przedsiębiorstw, zakładów lub ich części oraz przedmiotów majątku trwałego pomiędzy państwowymi jednostkami gospodarczymi a jednostkami spółdzielczymi (Monitor Polski Nr A-78, poz. 911).
§  5.
Wojewódzkie biura M.H.D. przejmą cały personel, zatrudniony w biurach i sklepach B.H.D., z zachowaniem ciągłości pracy i praw nabytych tych pracowników z wyjątkiem tych pracowników, którzy są konieczni dla kierowania działalnością domów włókienniczych i sklepów wzorcowych. Przy przekazywaniu sklepów przez wojewódzkie biura M.H.D. (§§ 2 i 4) obowiązuje analogiczna zasada.
§  6.
Wojewódzkie Biuro M.H.D. w Łodzi przejmie również lokale biurowe, urządzenia oraz pracowników Głównego Biura B.H.D. prócz tej części lokali, urządzeń i pracowników, jaka jest konieczna dla kierowania działalnością domów włókienniczych i sklepów wzorcowych Centrali Tekstylnej.

Przejęcie nastąpi na zasadach określonych w §§ 1 i 5.

§  7.
Wojewódzkie biura M.H.D. sporządzą bilanse zamknięcia za rok 1950 i ostateczne bilanse rozliczeniowe ekspozytur B.H.D. W tym celu wojewódzkie biura M.H.D. utworzą w pionach księgowości oddzielne działy księgowości B.H.D. jako jednostki pozostające na wewnętrznym rozrachunku gospodarczym. Obsada tych działów winna gwarantować jak najszybsze zakończenie rozliczenia działalności B.H.D., nie może jednak przekraczać normy: jeden księgowy na 6 sklepów.
§  8.
Szczegółowy tryb postępowania i czynności związanych z przekazaniem sieci detalicznej pomieszczeń biurowych oraz urządzeń handlowych i transportowych określi oddzielna instrukcja wydana przez Ministra Handlu Wewnętrznego.

Instrukcja ta obejmie również sprawy wynikające z § 6.

§  9.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 20 grudnia 1950 r.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ SKLEPÓW WZORCOWYCH CENTRALI TEKSTYLNEJ

Lp. Województwo Miejscowość Nr sklepu Adres Branża
1. m. st. Warszawa Warszawa 5 Nowy Świat 58 a wełna, jedwab
2. " " 10 Żurawia 2 wełna - dek., dziewiar.
3. " " 21
4. bydgoskie Bydgoszcz 1 Al. 1 Maja wełna
5. poznańskie Poznań 4 Pl. Wolności 2 jedwab
6. m. Łódź Łódź Dom Włókienniczy Piotrkowska 87 wielobranż., dywanu
7. " " Sklep Nr 15
8. " " 43 Piotrkowska 37 wielobranż.
9. lubelskie Lublin 5 Narutowicza 18 wełna
10. białostockie Białystok 1 Mińskiego 9 wielobranż.
11. gdańskie Gdynia Mały Dom Włókien. 10-go Lutego 24 "
12. szczecińskie Szczecin 6 Brama Portowa 9
13. wrocławskie Wrocław 1 Ruska 47/48 "
14. katowickie Katowice 2 3-go Maja 34
15. krakowskie Kraków 10 Sławków ska 3 weJna, jedwab
16. " " 1 Krakowska 20 wełna, jedwab, dziewiar.
17. rzeszowskie Rzeszów 2 Jagiellońska 1 wielobranż.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-14.198

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przekazanie ekspozytur biur handlu detalicznego Centrali Tekstylnej wojewódzkim biurom Miejskiego Handlu Detalicznego oraz przejęcie sieci detalicznej Centrali Tekstylnej przez przedsiębiorstwa Miejskiego Handlu Detalicznego.
Data aktu: 20/12/1950
Data ogłoszenia: 26/02/1951
Data wejścia w życie: 26/02/1951, 20/12/1950