Organizacja państwowego przemysłu terenowego.

UCHWAŁA NR 76
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 3 lutego 1951 r.
w sprawie organizacji państwowego przemysłu terenowego. *

W celu stopniowej realizacji założeń ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 130), dotyczących kierowania przez rady narodowe działalnością gospodarczą na swoim terenie oraz zapewnienia sprawnego zaopatrzenia ludności w artykuły masowego spożycia, produkowane przez drobny przemysł państwowy, Prezydium Rządu postanawia, co następuje:
§  1.
Objęte dotychczas działalnością dyrekcji przemysłu miejscowego zakłady państwowego przemysłu terenowego, których produkcja przeznaczona jest na zaspokojenie lokalnych potrzeb ludności oraz potrzeb przemysłu kluczowego znajdującego się w ich najbliższym zasięgu, zostaną przekazane radom narodowym.
§  2.
Zakłady podległe dotychczas dyrekcjom przemysłu miejscowego, które ze względu na charakter produkcji lub zaopatrzenia ludności bądź przemysłu całego kraju powinny być zarządzane centralnie przez Centralny Urząd Drobnej Wytwórczości, nie będą przekazywane radom narodowym. Listę tych zakładów ustali Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego na wniosek Prezesa Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości w terminie do dnia 28 lutego 1951 r.
§  3.
Zakłady nie objęte listą, o której mowa w § 2, Prezes Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości przekaże stopniowo w terminie do dnia 31 grudnia 1951 r. właściwym radom narodowym w trybie określonym uchwałą Rady Ministrów z dnia 6 grudnia 1950 r. - Instrukcja Nr 13 w sprawie zasad i trybu przekazywania radom narodowym niektórych przedsiębiorstw, zakładów i instytucji spośród podległych dotąd ministrom i innym urzędom centralnym (Monitor Polski Nr A-130, poz. 1623).
§  4.
Zakłady przemysłowe będą zorganizowane jako powiatowe (miejskie) lub wojewódzkie przedsiębiorstwa przemysłu terenowego.
§  5.
Przedsiębiorstwa powiatowe (miejskie) powinny obejmować wszystkie zakłady przemysłowe znajdujące się na terenie powiatu lub miasta, których produkcja jest przeznaczona w zasadzie na zaspokojenie potrzeb ludności danego powiatu lub miasta. W powiatach lub miastach liczących większą ilość zakładów przemysłu terenowego można w zależności od potrzeby tworzyć kilka przedsiębiorstw branżowych lub o pokrewnym profilu produkcyjnym.
§  6.
Wojewódzkie przedsiębiorstwa przemysłu terenowego powinny obejmować zakłady, których produkcja przeznaczona jest na zaspokojenie potrzeb ludności więcej niż jednego powiatu oraz znajdujących się na terenie województwa przedsiębiorstw, instytucji lub urzędów.

Przedsiębiorstwa te organizowane będą:

a)
jako przedsiębiorstwa jednozakładowe, oparte o zakłady posiadające warunki do usamodzielnienia lub
b)
jako przedsiębiorstwa wielozakładowe, obejmujące zakłady blisko siebie położone o jednolitym lub pokrewnym profilu produkcyjnym.
§  7.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych, na rzecz których nastąpiło przekazanie zakładów, tworzyć będą stopniowo w terminie do dnia 31 grudnia 1951 r. przedsiębiorstwa przemysłu terenowego.

Przedsiębiorstwa te będą tworzone:

a)
jako przedsiębiorstwa, odpowiadające warunkom określonym w § 6, o zasięgu wojewódzkim lub
b)
jako przedsiębiorstwa, odpowiadające warunkom określonym w § 5, o zasięgu powiatowym lub miejskim.

Przedsiębiorstwa, o których mowa pod lit. b), zostaną przekazane powiatowym lub miejskim radom narodowym stopniowo w terminie do dnia 31 grudnia 1951 r.

§  8. 1
Wojewódzkie rady narodowe utworzą w terminie do dnia 31 marca 1951 r. w trybie dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 439) wojewódzkie zarządy przemysłu terenowego, które sprawować będą koordynację, nadzór, kontrolę i ogólne kierownictwo przedsiębiorstw przemysłu terenowego, o których mowa w § 7, oraz bezpośredni zarząd zakładów do czasu zorganizowania ich jako przedsiębiorstw. Głównym zadaniem tych zarządów będzie zorganizowanie przedsiębiorstw wymienionych w § 7. Koszty utrzymania wojewódzkich zarządów przemysłu terenowego pokrywane będą z kredytów właściwych budżetów terenowych.
§  9.
Szczegółowe zasady organizacji finansowej i systemu finansowego przedsiębiorstw i zakładów nadzorowanych przez wojewódzkie zarządy przemysłu terenowego określi zarządzenie Ministra Finansów, wydane w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości.
§  10.
Wojewódzkie zarządy przemysłu terenowego przejmą aktywa i pasywa oraz agendy wielo- lub jednobranżowych dyrekcji przemysłu miejscowego istniejących na terenie województwa oraz zlikwidowanie spraw tych dyrekcji. Prezes Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości w porozumieniu z Ministrem Finansów określi aktywa i pasywa oraz agendy dyrekcji przemysłu miejscowego, które przejmą przedsiębiorstwa, o których mowa w § 11.
§  11.
Prezes Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości utworzy w terminie do dnia 31 marca 1951 r. w oparciu o zakłady objęte listą, o której mowa w § 2, przedsiębiorstwa podległe bezpośrednio Centralnemu Urzędowi Drobnej Wytwórczości. Przedsiębiorstwa te tworzone będą jako przedsiębiorstwa jednobranżowe, jedno- lub wielozakładowe.
§  12.
Bezpośredni nadzór, koordynację, kontrolę i ogólne kierownictwo przedsiębiorstw, utworzonych stosownie do § 11, sprawować będą branżowe zarządy przemysłu państwowego, wchodzące w skład Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości. Szczegółową organizację branżowych zarządów określi Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego na wniosek Prezesa Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości.
§  13.
Prezes Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości przedłoży w terminie do dnia 31 marca 1951 r. Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego wniosek w sprawie wyłączenia z terenowych planów gospodarczych planów produkcyjnych zakładów, o których mowa w § 2, oraz projekt planu produkcji przemysłu podległego Centralnemu Urzędowi Drobnej Wytwórczości.
§  14.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, właściwym ministrom oraz Prezesowi Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości.
§  15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 1 października 1955 r. tracą moc przepisy dotyczące organizacji wydziałów i referatów przemysłu, wojewódzkich zarządów przemysłu terenowego i terenowego przemysłu materiałów budowlanych, zgodnie z § 25 pkt 4 uchwały Rady Ministrów nr 463 z dnia 11 czerwca 1955 r. w sprawie organizacji i zakresu działania organów prezydiów rad narodowych w dziedzinie przemysłu (M.P.55.69.873).
1 § 8 zmieniony przez § 1 uchwały nr 251 z dnia 4 kwietnia 1953 r. w sprawie zmiany zasad finansowania kosztów utrzymania wojewódzkich zarządów przedsiębiorstw terenowych (M.P.53.A-36.454) z dniem 1 stycznia 1953 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-13.181

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Organizacja państwowego przemysłu terenowego.
Data aktu: 03/02/1951
Data ogłoszenia: 21/02/1951
Data wejścia w życie: 21/02/1951