Organizacja państwowego przemysłu terenowego.

UCHWAŁA NR 76
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 3 lutego 1951 r.
w sprawie organizacji państwowego przemysłu terenowego. *

W celu stopniowej realizacji założeń ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 130), dotyczących kierowania przez rady narodowe działalnością gospodarczą na swoim terenie oraz zapewnienia sprawnego zaopatrzenia ludności w artykuły masowego spożycia, produkowane przez drobny przemysł państwowy, Prezydium Rządu postanawia, co następuje:
§  1.
Objęte dotychczas działalnością dyrekcji przemysłu miejscowego zakłady państwowego przemysłu terenowego, których produkcja przeznaczona jest na zaspokojenie lokalnych potrzeb ludności oraz potrzeb przemysłu kluczowego znajdującego się w ich najbliższym zasięgu, zostaną przekazane radom narodowym.
§  2.
Zakłady podległe dotychczas dyrekcjom przemysłu miejscowego, które ze względu na charakter produkcji lub zaopatrzenia ludności bądź przemysłu całego kraju powinny być zarządzane centralnie przez Centralny Urząd Drobnej Wytwórczości, nie będą przekazywane radom narodowym. Listę tych zakładów ustali Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego na wniosek Prezesa Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości w terminie do dnia 28 lutego 1951 r.
§  3.
Zakłady nie objęte listą, o której mowa w § 2, Prezes Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości przekaże stopniowo w terminie do dnia 31 grudnia 1951 r. właściwym radom narodowym w trybie określonym uchwałą Rady Ministrów z dnia 6 grudnia 1950 r. - Instrukcja Nr 13 w sprawie zasad i trybu przekazywania radom narodowym niektórych przedsiębiorstw, zakładów i instytucji spośród podległych dotąd ministrom i innym urzędom centralnym (Monitor Polski Nr A-130, poz. 1623).
§  4.
Zakłady przemysłowe będą zorganizowane jako powiatowe (miejskie) lub wojewódzkie przedsiębiorstwa przemysłu terenowego.
§  5.
Przedsiębiorstwa powiatowe (miejskie) powinny obejmować wszystkie zakłady przemysłowe znajdujące się na terenie powiatu lub miasta, których produkcja jest przeznaczona w zasadzie na zaspokojenie potrzeb ludności danego powiatu lub miasta. W powiatach lub miastach liczących większą ilość zakładów przemysłu terenowego można w zależności od potrzeby tworzyć kilka przedsiębiorstw branżowych lub o pokrewnym profilu produkcyjnym.
§  6.
Wojewódzkie przedsiębiorstwa przemysłu terenowego powinny obejmować zakłady, których produkcja przeznaczona jest na zaspokojenie potrzeb ludności więcej niż jednego powiatu oraz znajdujących się na terenie województwa przedsiębiorstw, instytucji lub urzędów.

Przedsiębiorstwa te organizowane będą:

a)
jako przedsiębiorstwa jednozakładowe, oparte o zakłady posiadające warunki do usamodzielnienia lub
b)
jako przedsiębiorstwa wielozakładowe, obejmujące zakłady blisko siebie położone o jednolitym lub pokrewnym profilu produkcyjnym.
§  7.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych, na rzecz których nastąpiło przekazanie zakładów, tworzyć będą stopniowo w terminie do dnia 31 grudnia 1951 r. przedsiębiorstwa przemysłu terenowego.

Przedsiębiorstwa te będą tworzone:

a)
jako przedsiębiorstwa, odpowiadające warunkom określonym w § 6, o zasięgu wojewódzkim lub
b)
jako przedsiębiorstwa, odpowiadające warunkom określonym w § 5, o zasięgu powiatowym lub miejskim.

Przedsiębiorstwa, o których mowa pod lit. b), zostaną przekazane powiatowym lub miejskim radom narodowym stopniowo w terminie do dnia 31 grudnia 1951 r.

§  8. 1
Wojewódzkie rady narodowe utworzą w terminie do dnia 31 marca 1951 r. w trybie dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 439) wojewódzkie zarządy przemysłu terenowego, które sprawować będą koordynację, nadzór, kontrolę i ogólne kierownictwo przedsiębiorstw przemysłu terenowego, o których mowa w § 7, oraz bezpośredni zarząd zakładów do czasu zorganizowania ich jako przedsiębiorstw. Głównym zadaniem tych zarządów będzie zorganizowanie przedsiębiorstw wymienionych w § 7. Koszty utrzymania wojewódzkich zarządów przemysłu terenowego pokrywane będą z kredytów właściwych budżetów terenowych.
§  9.
Szczegółowe zasady organizacji finansowej i systemu finansowego przedsiębiorstw i zakładów nadzorowanych przez wojewódzkie zarządy przemysłu terenowego określi zarządzenie Ministra Finansów, wydane w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości.
§  10.
Wojewódzkie zarządy przemysłu terenowego przejmą aktywa i pasywa oraz agendy wielo- lub jednobranżowych dyrekcji przemysłu miejscowego istniejących na terenie województwa oraz zlikwidowanie spraw tych dyrekcji. Prezes Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości w porozumieniu z Ministrem Finansów określi aktywa i pasywa oraz agendy dyrekcji przemysłu miejscowego, które przejmą przedsiębiorstwa, o których mowa w § 11.
§  11.
Prezes Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości utworzy w terminie do dnia 31 marca 1951 r. w oparciu o zakłady objęte listą, o której mowa w § 2, przedsiębiorstwa podległe bezpośrednio Centralnemu Urzędowi Drobnej Wytwórczości. Przedsiębiorstwa te tworzone będą jako przedsiębiorstwa jednobranżowe, jedno- lub wielozakładowe.
§  12.
Bezpośredni nadzór, koordynację, kontrolę i ogólne kierownictwo przedsiębiorstw, utworzonych stosownie do § 11, sprawować będą branżowe zarządy przemysłu państwowego, wchodzące w skład Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości. Szczegółową organizację branżowych zarządów określi Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego na wniosek Prezesa Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości.
§  13.
Prezes Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości przedłoży w terminie do dnia 31 marca 1951 r. Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego wniosek w sprawie wyłączenia z terenowych planów gospodarczych planów produkcyjnych zakładów, o których mowa w § 2, oraz projekt planu produkcji przemysłu podległego Centralnemu Urzędowi Drobnej Wytwórczości.
§  14.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, właściwym ministrom oraz Prezesowi Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości.
§  15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 1 października 1955 r. tracą moc przepisy dotyczące organizacji wydziałów i referatów przemysłu, wojewódzkich zarządów przemysłu terenowego i terenowego przemysłu materiałów budowlanych, zgodnie z § 25 pkt 4 uchwały Rady Ministrów nr 463 z dnia 11 czerwca 1955 r. w sprawie organizacji i zakresu działania organów prezydiów rad narodowych w dziedzinie przemysłu (M.P.55.69.873).
1 § 8 zmieniony przez § 1 uchwały nr 251 z dnia 4 kwietnia 1953 r. w sprawie zmiany zasad finansowania kosztów utrzymania wojewódzkich zarządów przedsiębiorstw terenowych (M.P.53.A-36.454) z dniem 1 stycznia 1953 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-13.181

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Organizacja państwowego przemysłu terenowego.
Data aktu: 03/02/1951
Data ogłoszenia: 21/02/1951
Data wejścia w życie: 21/02/1951