Uzgadnianie i zatwierdzanie projektów urządzeń zakładów przemysłowych przedsiębiorstw państwowych przez władze przemysłowe.

UCHWAŁA
KOMITETU EKONOMICZNY RADY MINISTRÓW
z dnia 27 maja 1949 r.
w sprawie uzgadniania i zatwierdzania projektów urządzeń zakładów przemysłowych przedsiębiorstw państwowych przez władze przemysłowe.

Do czasu wydania rozporządzenia Rady Ministrów, przewidzianego w art. 2, ust. 2 prawa przemysłowego z dnia 7 czerwca 1927 r. z późniejszymi zmianami, przedsiębiorstwa państwowe i znajdujące się pod zarządem państwowym nie mają, przewidzianego w art. art. 14-16 tegoż prawa, obowiązku przedkładania do zatwierdzania władzom przemysłowym projektów urządzeń zakładów pracy.
W związku z powyższym Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów uchwala:
§  1.
1.
Zobowiązać właściwych Ministrów do jak najrychlejszego wydania w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego zarządzeń, nakazujących podległym im przedsiębiorstwom państwowym, aby projekty budowy, przebudowy lub rozbudowy urządzeń zakładów pracy, wykonane przez biura projektowe, wskazane w załączniku i w wykazach sporządzanych przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z właściwym Ministrem, przesyłane były właściwym władzom przemysłowym do wiadomości.

Upoważnia się Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego do wydania w porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej instrukcji ustalającej, w jakim zakresie projekty powyższe winny być przed ich zatwierdzeniem przez władze naczelne inwestora uzgodnione z władzami przemysłowymi z punktu widzenia zachowania wymogów bezpieczeństwa i interesów osób trzecich.

Instrukcja ta wydana będzie w ciągu miesiąca od daty ogłoszenia uchwały.

2.
Wyżej wymienione projekty wykonane przez inne osoby niż biura projektowe, wskazane w wykazach, o których mowa w p. 1, powinny podlegać akceptacji wspomnianych biur projektowych lub zatwierdzeniu przez właściwe władze przemysłowe.

Projekty, akceptowane przez te biura projektowe, winny być przesyłane właściwym władzom przemysłowym do wiadomości.

3.
Zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, wydane w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej, ustali sposób zatwierdzania projektów urządzeń zakładów przemysłu zbrojeniowego i zakładów podległych Ministrowi Obrony Narodowej.
4.
Ustalony wyżej tryb postępowania stosuje się do projektów urządzeń zakładów złożonych władzom przemysłowym, a dotychczas jeszcze nie zatwierdzonych.
§  2.
Minister Administracji Publicznej pouczy władze administracji ogólnej I i II instancji o obowiązku stosowania ustalonego niniejszą uchwałą tymczasowego trybu postępowania w sprawie projektów urządzeń zakładów przedsiębiorstw państwowych oraz znajdujących się pod zarządem państwowym.
§  3.
Uchwała niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

ZAŁĄCZNIK  Nr 1 1

WYKAZ BIUR PROJEKTOWYCH

Lp. Ministerstwo Nazwa biura Adres
1 Budownictwa Przemysłowego Centralny Zarząd Biur Projektów Warszawa, ul. Długa 52.
2 Budownictwa Przemysłowego Warszawskie Biuro Projektów Budownictwa Przemysłowego Warszawa, ul. Długa 52.
3 Budownictwa Przemysłowego "Metroprojekt" Warszawa, Al. Stalina 3/5.
4 Budownictwa Przemysłowego Zjednoczenie "Elektroprojekt" Warszawa, ul. Krucza 20/22.
5 Budownictwa Miast i Osiedli Centralny Zarząd Biur Projektowych Budownictwa Miejskiego Warszawa, ul. Senatorska 37.
6 Budownictwa Miast i Osiedli Miasto Projekt Stolica - Przedsiębiorstwo Projektowania Budownictwa Miejskiego Warszawa, ul. Królewska 27.
7 Budownictwa Miast i Osiedli Miasto Projekt Z.O.R. - Przedsiębiorstwo Projektowania Budownictwa Miejskiego Warszawa, ul. Wierzbowa 9.
8 Budownictwa Miast i Osiedli Miasto Projekt Specjalistyczne Przedsiębiorstwo Projektowania Budownictwa Miejskiego Warszawa, ul. Królewska 27.
9 Budownictwa Miast i Osiedli Miasto Projekt Wschód - Przedsiębiorstwo Projektowania Budownictwa Miejskiego Warszawa, ul. Senatorska 27.
10 Budownictwa Miast i Osiedli Miasto Projekt Północ - Przedsiębiorstwo Projektowania Budownictwa Miejskiego Gdańsk, Plac Gen. Sikorskiego budynek B.
11 Budownictwa Miast i Osiedli Miasto Projekt Południe - Przedsiębiorstwo Projektowania Budownictwa Miejskiego Katowice, ul. Barbary 17.
12 Górnictwa Centralne Biuro Projektów Przemysłu Węglowego Świętochłowice, ul. Czerw. Armii 30.
13 Przemysłu Ciężkiego Biuro Projektów Energetycznych "Energoprojekt" Warszawa, ul. Boduena 4.
14 Przemysłu Ciężkiego Biuro Projektowania Urządzeń Przemysłu Hutniczego Gliwice, ul. Dubois 16.
15 Przemysłu Ciężkiego Biuro Projektowania Zakładów Przemysłu Metalowego i Elektrotechnicznego Warszawa, ul. Senatorska 6.
16 Przemysłu Chemicznego Biuro Projektów i Studiów Przemysłu Chemicznego Gliwice, ul. Zwycięstwa 17.
17 Przemysłu Chemicznego Biuro Projektów Przemysłu Papierniczego Łódź, ul. Zachodnia 56/58.
18 Przemysłu Chemicznego Biuro Projektów Przemysłu Włókien Sztucznych Szczecin, Płac Orła Białego 1.
19 Przemysłu Lekkiego Biuro Projektowania Zakładów Włókienniczych Łódź, ul. Sienkiewicza 47.
20 Przemysłu Lekkiego Biuro Projektów Przemysłu Lekkiego Warszawa, ul. Białobrzeska 44.
21 Żeglugi Biuro Projektów Budownictwa Morskiego Gdańsk-Wrzeszcz, Al. Wojska Polskiego 13.
22 Kolei Centralne Biuro Projektów i Studiów Komunikacji Warszawa, ul. Emilii Plater 21.
23 Handlu Wewnętrznego Biuro Projektów Inwestycyjnych Handlu Wewnętrznego Warszawa, ul. Chmielna 51.
24 Przemysłu Rolnego i Spożywczego Centralne Biuro Projektowania Przemysłu Rolnego i Spożywczego Warszawa, ul. Piękna 43.
25 Rolnictwa i Reform Rolnych Centralne Biuro Projektów Budownictwa Wiejskiego Warszawa, Krak. Przedmieście 79.
26 Rolnictwa i Reform Rolnych Biuro Projektów Wodno-Melioracyjnych Warszawa, ul. Nowogrodzka 5.
27 Leśnictwa Biuro Projektów Leśnictwa Warszawa, ul. Wawelska 52.
28 Gospodarki Komunalnej Centralne Biuro Studiów i Projektów Budownictwa Komunalnego Warszawa, ul. Chocimska 33.
29 Poczt i Telegrafów Biuro Studiów i Projektów Łączności Warszawa, ul. Gen. Świerczewskiego 49.
1 Załącznik:

-zmieniony przez § 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 19 września 1949 r. w sprawie częściowej zmiany spisu biur projektowych (M.P.49.A-85.1040) z dniem 17 listopada 1949 r.

- zmieniony przez § 1 uchwały Prezydium Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 10 lipca 1950 r. w sprawie zmiany załącznika do uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 27 maja 1949 r. (M.P.50.A-81.956) z dniem 20 lipca 1950 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 6 czerwca 1951 r. (M.P.51.A-55.724) zmieniającego nin. uchwałę z dniem 28 czerwca 1951 r.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024