Ustalanie wysokości kwot uiszczanych przez właścicieli naprawionych budynków na rzecz użytkowników przy przedterminowym wygaśnięciu prawa użytkowania.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ODBUDOWY
z dnia 25 listopada 1947 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Administracji Publicznej, Ziem Odzyskanych i Skarbu w sprawie ustalania wysokości kwot uiszczanych przez właścicieli naprawionych budynków na rzecz użytkowników przy przedterminowym wygaśnięciu prawa użytkowania.

Na podstawie art. 9 ust. 8 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o rozbiórce i naprawie budynków zniszczonych i uszkodzonych wskutek wojny (Dz. U. R. P. Nr 37, poz. 181 z 1947 r.) zarządza się co następuje:
§  1.
Właściwe władze określone w art. 9 ust. 7 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o rozbiórce i naprawie budynków zniszczonych i uszkodzonych wskutek wojny (Dz. U. R. P. Nr 37, poz. 181 z 1947 r.), zamierzając uwzględnić podanie właściciela budynku o zgodę na przedterminowe wygaśnięcie prawa użytkowania, przysługującego z tytułu naprawy zastępczej Państwu, lub związkowi samorządu terytorialnego bądź państwowej instytucji, albo przedsiębiorstwu, kierują je do Ministerstwa Odbudowy, dołączając wszelkie posiadane dokumenty dotyczące naprawy budynku. Jeżeli naprawa została dokonana z kredytów objętych działem Ministerstwa Odbudowy, a Ministerstwo to nie godzi się na przedterminowe wygaśnięcie prawa użytkowania, wówczas zwraca podanie właściwej władzy, zawiadamiając ją o swym stanowisku. W pozostałych przypadkach Ministerstwo Odbudowy kieruje podanie z aktami dotyczącymi sprawy do władzy budowlanej I instancji z poleceniem określenia przyrostu wartości osiągniętego na skutek przeprowadzonej naprawy.
§  2.
Przez "przyrost wartości" rozumieć należy różnicę między wartością techniczną naprawionego budynku według cen istniejących w czasie ustalania tego przyrostu wartości - a obliczoną także według tych cen wartością techniczną budynku w chwili podejmowania naprawy przez osoby prawne wymienione w § 1.
§  3.
1.
Władza budowlana wdraża postępowanie dla określenia przyrostu wartości. W tym celu uwzględnia dane urzędowe zawarte w aktach i, w razie potrzeby, przesłuchuje świadków i biegłych, a nadto zarządza komisyjne oględziny budynku, zawiadamiając o ich terminie właściwą władzę (§ 1) oraz urząd, instytucję lub przedsiębiorstwo, którym służy prawo użytkowania budynku oraz właściciela.
2.
Z komisyjnych oględzin sporządza się protokół.
3.
Koszty postępowania ponosi właściciel budynku.
§  4.
Po przeprowadzeniu postępowania władza budowlana oblicza przyrost wartości budynku i przesyła wynik obliczeń wraz z aktami sprawy właściwej władzy za pośrednictwem Ministerstwa Odbudowy.
§  5.
Na podstawie osiągniętego przez władzę budowlaną wyniku obliczeń właściwa władza ustala wysokość kwoty, której uiszczenie ma być warunkiem przedterminowego wygaśnięcia użytkowania. Kwota ta zgodnie z art. 9 ust. 6 powołanego w § 1 dekretu - równa się sumie przyrostu wartości (§ 2), pomnożonej przez liczbę lat (miesięcy), jakie pozostały jeszcze użytkownikowi do wykorzystania, oraz podzielonej przez liczbę lat (miesięcy) całkowitego - wynikającego z art. 9 ust. 1 dekretu - okresu użytkowania.
§  6.
Po ustaleniu kwoty, o której mowa w § 5, właściwa władza wyraża zgodę na przedterminowe wygaśnięcie prawa użytkowania budynku, pod warunkiem uiszczenia tej kwoty przez właściciela. W przypadku dokonania naprawy z kredytów objętych działem Ministerstwa Odbudowy władza ta powinna na swą decyzję uzyskać uprzednio zgodę Ministerstwa Odbudowy.
§  7.
Przepisy § 2-5 zarządzenia niniejszego stosuje się odpowiednio w przypadkach użytkowania budynku przez instytucje społeczne, spółdzielnie mieszkaniowe, zrzeszenia najemców i inne osoby prawne i fizyczne, którym przekazano naprawę budynku, - z następującymi zmianami:
1)
o ustalenie kwoty, której uiszczenie jest warunkiem przedterminowego wygaśnięcia użytkowania, właściciel budynku zwraca się do władzy budowlanej, przy czym w okresie pierwszych 10 lat użytkowania dołącza oświadczenie użytkownika wyrażające zgodę na wygaśnięcie użytkowania;
2)
użytkownik obowiązany jest dostarczyć dokumenty, dotyczące naprawy - bezpośrednio władzy budowlanej na jej wezwanie.
§  8.
Tryb postępowania w zakresie przyjmowania i sposobu zarachowywania wpłat właścicieli przy przedterminowym wygaśnięciu prawa użytkowania naprawionych budynków ustalają odrębne przepisy.
§  9.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1947.150.899

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalanie wysokości kwot uiszczanych przez właścicieli naprawionych budynków na rzecz użytkowników przy przedterminowym wygaśnięciu prawa użytkowania.
Data aktu: 25/11/1947
Data ogłoszenia: 17/12/1947
Data wejścia w życie: 17/12/1947