Decyzja wykonawcza 2021/106 w sprawie przedłużenia działania podjętego przez francuskie Ministerstwo Transformacji Ekologicznej, zezwalającego na udostępnianie na rynku i stosowanie produktów do dezynfekcji zawierających propan-2-ol zgodnie z art. 55 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2021/106
z dnia 28 stycznia 2021 r.
w sprawie przedłużenia działania podjętego przez francuskie Ministerstwo Transformacji Ekologicznej, zezwalającego na udostępnianie na rynku i stosowanie produktów do dezynfekcji zawierających propan-2-ol zgodnie z art. 55 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012

(notyfikowana jako dokument nr C(2021) 380)

(Jedynie tekst w języku francuskim jest autentyczny)

(Dz.U.UE L z dnia 1 lutego 2021 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012 z dnia 22 maja 2012 r. w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych 1 , w szczególności jego art. 55 ust. 1 akapit trzeci,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 13 marca 2020 r. francuskie Ministerstwo Transformacji Ekologicznej ("właściwy organ") przyjęło, zgodnie z art. 55 ust. 1 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) nr 528/2012, decyzję (zmienioną następnie w dniu 29 czerwca 2020 r.) zezwalającą na udostępnianie na rynku i stosowanie produktów do dezynfekcji zawierających propan-2-ol do celów higieny ludzi (grupa produktowa 1, jak określono w załączniku V do rozporządzenia (UE) nr 528/2012) na okres do dnia 31 grudnia 2020 r. ("działanie"). Właściwy organ poinformował Komisję i właściwe organy pozostałych państw członkowskich o podjętym działaniu i jego uzasadnieniu, zgodnie z art. 55 ust. 1 akapit drugi tego rozporządzenia.

(2) Zgodnie z informacjami przekazanymi przez właściwy organ działanie było konieczne w celu ochrony zdrowia publicznego. W dniu 11 marca 2020 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła pandemię COVID-19. W dniu 22 marca 2020 r. parlament francuski przyjął ustawę ogłaszającą stan zagrożenia zdrowia publicznego. WHO i francuskie Ministerstwo Zdrowia zalecają stosowanie płynów do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu jako środka zapobiegającego rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19, stanowiącego alternatywę dla mycia rąk mydłem i wodą. Postać użytkowa produktu objęta działaniem jest zgodna z postacią użytkową na bazie propan-2-olu zalecaną przez WHO.

(3) Zalecana przez WHO postać użytkowa na bazie propan-2-olu zawiera propan-2-ol jako substancję czynną. Propan- 2-ol jest zatwierdzony do stosowania w produktach biobójczych należących do grupy produktowej 1 (higiena ludzi) zdefiniowanej w załączniku V do rozporządzenia (UE) nr 528/2012.

(4) Od wybuchu pandemii COVID-19 popyt na płyny do dezynfekcji rąk we Francji jest niezwykle wysoki, co doprowadziło do bezprecedensowego niedoboru takich produktów. Przed podjęciem działania nie było we Francji żadnych zatwierdzonych na podstawie rozporządzenia (UE) nr 528/2012 płynów do dezynfekcji rąk. COVID-19 stanowi poważne zagrożenie zdrowia publicznego we Francji, a dodatkowe produkty do dezynfekcji mają kluczowe znaczenie dla zapobiegania rozprzestrzenianiu się tej choroby, jeśli wziąć pod uwagę, że mycie rąk mydłem i wodą nie zawsze jest możliwe.

(5) W dniu 10 września 2020 r. Komisja otrzymała od właściwego organu uzasadniony wniosek o przedłużenie działania zgodnie z art. 55 ust. 1 akapit trzeci rozporządzenia (UE) nr 528/2012. Wniosek złożono w związku z obawami, że po dniu 31 grudnia 2020 r. COVID-19 może nadal stanowić zagrożenie zdrowia publicznego oraz biorąc pod uwagę, że dopuszczenie do obrotu dodatkowych płynów do dezynfekcji ma kluczowe znaczenie dla ograniczenia zagrożenia stwarzanego przez COVID-19, którego nie można powstrzymać innymi środkami.

(6) Według właściwego organu oczekuje się dalszego wzrostu popytu na produkty do dezynfekcji. Pomimo istnienia alternatyw opartych na etanolu, właściwy organ uważa, że konieczne jest utrzymanie na rynku zróżnicowanej oferty produktów do dezynfekcji w celu zminimalizowania ryzyka związanego z potencjalnymi niedoborami surowców.

(7) Właściwy organ zachęcił podmioty, które skorzystały z tego działania, do jak najszybszego ubiegania się o zwykłe zezwolenie na produkt. Jeden podmiot potwierdził zamiar ubiegania się o zwykłe zezwolenie na środek dezynfekujący na bazie propan-2-olu.

(8) Ponieważ COVID-19 nadal stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego we Francji, a zagrożenia tego nie można odpowiednio powstrzymać z powodu braku dodatkowych dopuszczonych do obrotu produktów do dezynfekcji, należy zezwolić właściwemu organowi na przedłużenie działania na okres nieprzekraczający 550 dni, począwszy od dnia następującego po upływie pierwszego 180-dniowego okresu od decyzji właściwego organu z dnia 13 marca 2020 r.

(9) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Produktów Biobójczych,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Francuskie Ministerstwo Transformacji Ekologicznej może przedłużyć działanie zezwalające na udostępnianie na rynku i stosowanie produktów do dezynfekcji zawierających propan-2-ol do celów higieny ludzi do dnia 13 marca 2022 r.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do francuskiego Ministerstwa Transformacji Ekologicznej.

Sporządzono w Brukseli dnia 28 stycznia 2021 r.
W imieniu Komisji
Stella KYRIAKIDES
Członek Komisji
1 Dz.U. L 167 z 27.6.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.35.25

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2021/106 w sprawie przedłużenia działania podjętego przez francuskie Ministerstwo Transformacji Ekologicznej, zezwalającego na udostępnianie na rynku i stosowanie produktów do dezynfekcji zawierających propan-2-ol zgodnie z art. 55 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012
Data aktu: 28/01/2021
Data ogłoszenia: 01/02/2021