Rozporządzenie wykonawcze 2015/2450 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne w odniesieniu do wzorów formularzy na potrzeby przekazywania informacji organom nadzoru zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2015/2450
z dnia 2 grudnia 2015 r.
ustanawiające wykonawcze standardy techniczne w odniesieniu do wzorów formularzy na potrzeby przekazywania informacji organom nadzoru zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE z dnia 25 listopada 2009 r. w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Wypłacalność II) 1 , w szczególności jej art. 35 ust. 10 akapit trzeci, art. 244 ust. 6 akapit trzeci i art. 245 ust. 6 akapit drugi,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu ułatwienia skutecznego nadzoru nad zakładami ubezpieczeń i zakładami reasekuracji właściwe jest ustanowienie wzorów formularzy na potrzeby przekazywania organom nadzoru informacji, o których mowa w art. 35 ust. 1 i 2 dyrektywy 2009/138/WE w odniesieniu do indywidualnych podmiotów oraz w art. 244 ust. 2 i art. 245 ust. 2 tej dyrektywy w odniesieniu do grup.

(2) Dla prawidłowego wdrożenia procesu nadzoru opartego na ocenie ryzyka zasadnicze znaczenie ma odpowiedni poziom szczegółowości informacji, które należy przekazywać. Wzory formularzy stanowią wizualną formę przedstawienia informacji, które należy przekazywać, oraz określają ich poziom szczegółowości.

(3) Ujednolicenie wzorów formularzy, z których należy korzystać na potrzeby przekazywania informacji organom nadzoru, stanowi jeden z kluczowych instrumentów wspierania spójności w zakresie nadzoru. Z tego względu informacje, które należy wykazywać zgodnie z dyrektywą 2009/138/WE, powinny być przekazywane w sposób określony we wzorach formularzy zawartych w niniejszym rozporządzeniu.

(4) W praktyce informacje będą przekazywane w postaci elektronicznej zgodnie z art. 313 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2015/35 2 .

(5) Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji oraz grupy powinny przekazywać wyłącznie informacje mające zastosowanie do prowadzonej przez nie działalności. Przykładowo, niektóre możliwości wyboru przewidziane w dyrektywie 2009/138/WE, takie jak stosowanie korekty dopasowującej na potrzeby obliczenia rezerw technicznoubezpieczeniowych albo stosowanie pełnego lub częściowego modelu wewnętrznego lub parametrów specyficznych dla zakładu na potrzeby obliczenia kapitałowego wymogu wypłacalności, mają wpływ na zakres informacji, które należy przekazywać. W większości przypadków należy przekazać jedynie część wzorów formularzy zawartych w niniejszym rozporządzeniu, gdyż nie wszystkie te wzory mają zastosowanie do wszystkich podmiotów.

(6) Przepisy niniejszego rozporządzenia są wzajemnie ściśle powiązane, gdyż wszystkie one dotyczą przekazywania informacji organom nadzoru przez zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji oraz grupy. Aby zapewnić spójność między tymi przepisami, które powinny wejść w życie jednocześnie, aby ułatwić całościowe zrozumienie tych przepisów i zapewnić łatwy dostęp do nich podmiotom podlegającym wymogom w zakresie sprawozdawczości, w tym inwestorom niemającym siedziby w Unii, wskazane jest włączenie do jednego rozporządzenia wszystkich wykonawczych standardów technicznych wymaganych na mocy art. 35 ust. 10, art. 244 ust. 6 i art. 245 ust. 6 dyrektywy 2009/138/WE.

(7) Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt wykonawczych standardów technicznych przedłożony Komisji przez Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych.

(8) Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych przeprowadził otwarte konsultacje społeczne w zakresie projektu wykonawczych standardów technicznych, który stanowi podstawę niniejszego rozporządzenia, przeanalizował potencjalne powiązane koszty i korzyści oraz zasięgnął opinii Grupy Interesariuszy z Sektora Ubezpieczeń i Reasekuracji powołanej na podstawie art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1094/2010 3 .

(9) Aby zapewnić skuteczny i jednolity proces sprawozdawczości do organów nadzoru od dnia, w którym mają zastosowanie wymogi dotyczące sprawozdawczości, niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie jak najszybciej i powinno być stosowane od dnia 1 stycznia 2016 r.,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

ROZDZIAŁ  I

PRZEPISY OGÓLNE ORAZ WYMOGI DOTYCZĄCE SPRAWOZDAWCZOŚCI DO ORGANÓW NADZORU

Artykuł  1

Przedmiot

W niniejszym rozporządzeniu ustanowiono wykonawcze standardy techniczne dotyczące regularnej sprawozdawczości do organów nadzoru poprzez określenie wzorów formularzy na potrzeby przekazywania organom nadzoru informacji, o których mowa w art. 35 ust. 1 i 2 dyrektywy 2009/138/WE w odniesieniu do indywidualnych zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji oraz w art. 244 ust. 2 i art. 245 ust. 2 dyrektywy 2009/138/WE w odniesieniu do grup.

Artykuł  2

Formaty sprawozdawczości do organów nadzoru

Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji posiadające udziały kapitałowe w innym zakładzie, ubezpieczeniowe spółki holdingowe oraz finansowe spółki holdingowe o działalności mieszanej przekazują informacje, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, w formatach wymiany i przedstawiania danych określonych przez organy nadzoru lub przez organ sprawujący nadzór nad grupą oraz zgodnie z następującymi specyfikacjami:

a)
dane ilościowe będące danymi typu "kwoty pieniężne" wyraża się w jednostkach bez miejsc po przecinku, z wyjątkiem wzorów formularzy S.06.02, S.08.01, S.08.02 i S.11.01, w przypadku których dane ilościowe wyraża się w jednostkach z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku;
b)
dane ilościowe będące danymi typu "procentowego" wyraża się w jednostkach z dokładnością do czterech miejsc po przecinku;
c)
dane ilościowe będące danymi typu "liczby całkowite" wyraża się w jednostkach bez miejsc po przecinku;
d) 4
 dane ilościowe wyraża się jako wartości dodatnie, z wyjątkiem następujących przypadków:
(i)
gdy mają one charakter przeciwny w stosunku do naturalnej kwoty danej pozycji;
(ii)
gdy charakter danych ilościowych umożliwia ich zgłaszanie jako wartości dodatnie i ujemne;
(iii)
gdy z not objaśniających określonych w załącznikach wynika konieczność zastosowania innego formatu sprawozdawczego.
Artykuł  3

Waluta

1. 
O ile organ nadzoru nie wymaga inaczej, do celów niniejszego rozporządzenia "waluta sprawozdawcza" oznacza:
a)
w przypadku sprawozdawczości indywidualnych podmiotów - walutę stosowaną na potrzeby sporządzenia sprawozdania finansowego zakładu ubezpieczeń lub zakładu reasekuracji;
b)
w przypadku sprawozdawczości grup - walutę stosowaną na potrzeby sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
2. 
Dane ilościowe będące danymi typu "kwoty pieniężne" wykazuje się w walucie sprawozdawczej, co wymaga przeliczenia wartości wyrażonych w każdej innej walucie na walutę sprawozdawczą, o ile w niniejszym rozporządzeniu nie określono inaczej.
3. 
Określając wartość składnika aktywów lub zobowiązania, które są denominowane w walucie innej niż waluta sprawozdawcza, wartość przelicza się na walutę sprawozdawczą tak, jakby przeliczenie następowało po kursie zamknięcia z ostatniego dnia, dla którego odpowiedni kurs jest dostępny w okresie sprawozdawczym, z którym składnik aktywów lub zobowiązanie są związane.
4. 
Określając wartość przychodu lub kosztu, wartość tę przelicza się na walutę sprawozdawczą z zastosowaniem takiej zasady przeliczania, jaka jest stosowana do celów księgowych.
4a.  5
 Wykazując wartości danych historycznych wyrażone w walucie innej niż waluta sprawozdawcza, tego rodzaju wartości dotyczące poprzednich okresów sprawozdawczych przelicza się na walutę sprawozdawczą według kursu zamknięcia z ostatniego dnia danego okresu sprawozdawczego, dla którego dostępny jest kurs wymiany.
5. 
O ile organ nadzoru nie wymaga inaczej, przeliczenia na walutę sprawozdawczą dokonuje się według kursu wymiany, który pochodzi z tego samego źródła co kurs stosowany na potrzeby sprawozdań finansowych zakładu ubezpieczeń lub zakładu reasekuracji, w przypadku sprawozdawczości indywidualnych podmiotów, lub kurs stosowany na potrzeby skonsolidowanych sprawozdań finansowych w przypadku sprawozdawczości grup.
Artykuł  4

Ponowne przekazanie informacji

Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji posiadające udziały kapitałowe w innym zakładzie, ubezpieczeniowe spółki holdingowe oraz finansowe spółki holdingowe o działalności mieszanej przekazują ponownie, tak szybko, jak jest to możliwe, informacje przekazywane z wykorzystaniem wzorów formularzy, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, jeżeli pierwotnie przekazane informacje uległy istotnej zmianie w odniesieniu do tego samego okresu sprawozdawczego po ostatnim przekazaniu informacji organom nadzoru lub organowi sprawującemu nadzór nad grupą.

ROZDZIAŁ  II

WZORY FORMULARZY NA POTRZEBY SPRAWOZDAWCZOŚCI ILOŚCIOWEJ INDYWIDUALNYCH PODMIOTÓW

Artykuł  5

Wzory formularzy na potrzeby sprawozdawczości ilościowej indywidualnych podmiotów dotyczące sprawozdania otwarcia

Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji przekazują informacje, o których mowa w art. 314 ust. 1 lit. a) i c) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2015/35, wykorzystując następujące wzory formularzy:

a)
wzór formularza S.01.01.03 w załączniku I, określający zakres przekazywanych informacji, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.01.01 załącznika II;
b)
wzór formularza S.01.02.01 w załączniku I, określający informacje podstawowe dotyczące zakładu oraz ogólny zakres sprawozdawczości, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.01.02 załącznika II;
c)
wzór formularza S.01.03.01 w załączniku I, określający informacje podstawowe dotyczące funduszy wyodrębnionych i portfeli objętych korektą dopasowującą, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.01.03 załącznika II;
d)
wzór formularza S.02.01.02 w załączniku I, określający informacje dotyczące bilansu z zastosowaniem wyceny zgodnie z art. 75 dyrektywy 2009/138/WE, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.02.01 załącznika II do niniejszego rozporządzenia;
e)
wzór formularza S.23.01.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące środków własnych, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.23.01 załącznika II;
f)
jeżeli zakład stosuje formułę standardową do obliczenia kapitałowego wymogu wypłacalności - wzór formularza S.25.01.01 w załączniku I, określający kapitałowy wymóg wypłacalności, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.25.01 załącznika II;
g)
jeżeli zakład stosuje formułę standardową i częściowy model wewnętrzny do obliczenia kapitałowego wymogu wypłacalności - wzór formularza S.25.02.01 w załączniku I, określający kapitałowy wymóg wypłacalności, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.25.02 załącznika II;
h)
jeżeli zakład stosuje pełny model wewnętrzny do obliczenia kapitałowego wymogu wypłacalności - wzór formularza S.25.03.01 w załączniku I, określający kapitałowy wymóg wypłacalności, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.25.03 załącznika II;
i)
jeżeli zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji prowadzą działalność ubezpieczeniową lub reasekuracyjną jedynie w zakresie ubezpieczeń na życie lub jedynie w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie - wzór formularza S.28.01.01 w załączniku I, określający minimalny wymóg kapitałowy, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.28.01 załącznika II;
j)
jeżeli zakłady ubezpieczeń prowadzą zarówno działalność w zakresie ubezpieczeń na życie, jak i działalność w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie - wzór formularza S.28.02.01 w załączniku I, określający minimalny wymóg kapitałowy, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.28.02 załącznika II.
Artykuł  6

Wzory formularzy na potrzeby przekazywania kwartalnych informacji ilościowych przez indywidualne podmioty

1. 
Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji przekazują kwartalnie informacje, o których mowa w art. 304 ust. 1 lit. d) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, chyba że zakres lub częstotliwość sprawozdawczości są ograniczone zgodnie z art. 35 ust. 6 dyrektywy 2009/138/WE, wykorzystując następujące wzory formularzy:
a)
wzór formularza S.01.01.02 w załączniku I, określający zakres przekazywanych informacji, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.01.01 załącznika II;
b)
wzór formularza S.01.02.01 w załączniku I, określający informacje podstawowe dotyczące zakładu oraz ogólny zakres sprawozdawczości, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.01.02 załącznika II;
c)
wzór formularza S.02.01.02 w załączniku I, określający informacje dotyczące bilansu z zastosowaniem wyceny zgodnie z art. 75 dyrektywy 2009/138/WE, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.02.01 załącznika II do niniejszego rozporządzenia;
d)
wzór formularza S.05.01.02 w załączniku I, określający informacje dotyczące składek, odszkodowań i świadczeń oraz kosztów z zastosowaniem zasad wyceny i ujmowania stosowanych w sprawozdaniach finansowych zakładu, dla każdej linii biznesowej określonej w załączniku I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.05.01 załącznika II do niniejszego rozporządzenia;
e)
wzór formularza S.06.02.01 w załączniku I, określający wykaz (pozycja po pozycji) aktywów, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.06.02 załącznika II oraz uzupełniający kod identyfikacyjny (kod CIC) określony w załączniku V i zdefiniowany w załączniku VI;
f)
jeżeli stosunek posiadanych przez zakład jednostek uczestnictwa w przedsiębiorstwach zbiorowego inwestowania do lokat ogółem przekracza 30 % - wzór formularza S.06.03.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące oceny ze względu na pierwotne ryzyko wszystkich jednostek uczestnictwa w przedsiębiorstwach zbiorowego inwestowania posiadanych przez zakład, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.06.03 załącznika II;
g)
wzór formularza S.08.01.01 w załączniku I, określający wykaz (pozycja po pozycji) otwartych pozycji w instrumentach pochodnych, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.08.01 załącznika II oraz kod CIC określony w załączniku V i zdefiniowany w załączniku VI;
h)
wzór formularza S.08.02.01 w załączniku I, określający wykaz (pozycja po pozycji) pozycji w instrumentach pochodnych zamkniętych w trakcie okresu sprawozdawczego, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.08.02 załącznika II oraz kod CIC określony w załączniku V i zdefiniowany w załączniku VI;
i)
wzór formularza S.12.01.02 w załączniku I, określający informacje dotyczące rezerw technicznoubezpieczeniowych dla ubezpieczeń na życie i ubezpieczeń zdrowotnych o charakterze ubezpieczeń na życie, dla każdej linii biznesowej określonej w załączniku I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.12.01 załącznika II do niniejszego rozporządzenia;
j)
wzór formularza S.17.01.02 w załączniku I, określający informacje dotyczące rezerw technicznoubezpieczeniowych dla ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie, dla każdej linii biznesowej określonej w załączniku I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.17.01 załącznika II do niniejszego rozporządzenia;
k)
wzór formularza S.23.01.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące środków własnych, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.23.01 załącznika II;
l)
jeżeli zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji prowadzą działalność ubezpieczeniową lub reasekuracyjną jedynie w zakresie ubezpieczeń na życie lub jedynie w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie - wzór formularza S.28.01.01 w załączniku I, określający minimalny wymóg kapitałowy, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.28.01 załącznika II;
m)
jeżeli zakłady ubezpieczeń prowadzą zarówno działalność w zakresie ubezpieczeń na życie, jak i działalność w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie - wzór formularza S.28.02.01 w załączniku I, określający minimalny wymóg kapitałowy, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.28.02 załącznika II.
2. 
Do celów ust. 1 lit. f) stosunek posiadanych przez zakład jednostek uczestnictwa w przedsiębiorstwach zbiorowego inwestowania do lokat ogółem wyznacza suma pozycji C0010/R0180, jednostek uczestnictwa w przedsiębiorstwach zbiorowego inwestowania uwzględnionych w pozycji C0010/R0220 i jednostek uczestnictwa w przedsiębiorstwach zbiorowego inwestowania uwzględnionych w pozycji C0010/R0090 we wzorze formularza S.02.01.02, podzielona przez sumę pozycji C0010/R0070 i C0010/R0220 we wzorze formularza S.02.01.02.
Artykuł  7

Uproszczenia dopuszczalne w przypadku sprawozdawczości kwartalnej indywidualnych podmiotów

1. 
W odniesieniu do informacji, o których mowa w art. 6 ust. 1 lit. c), wyliczenia kwartalne mogą się w większym stopniu opierać na oszacowaniach i metodach szacowania niż wyliczenia rocznych danych finansowych. Procedury wyliczenia na potrzeby sprawozdawczości kwartalnej opracowuje się w taki sposób, by zapewnić, że otrzymane w wyniku ich zastosowania informacje są wiarygodne i zgodne ze standardami określonymi w dyrektywie 2009/138/WE oraz że przekazywane są wszystkie istotne informacje mające znaczenie dla zrozumienia danych.
2. 
W odniesieniu do przekazywania informacji, o których mowa w art. 6 ust. 1 lit. i) oraz j), zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji mogą stosować uproszczone metody obliczania rezerw technicznoubezpieczeniowych.
Artykuł  8

Wzory formularzy na potrzeby przekazywania rocznych informacji ilościowych przez indywidualne podmioty - Informacje podstawowe oraz zakres przekazywanych informacji

Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji przekazują corocznie informacje, o których mowa w art. 304 ust. 1 lit. d) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, wykorzystując następujące wzory formularzy:

a)
wzór formularza S.01.01.01 w załączniku I, określający zakres przekazywanych informacji, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.01.01 załącznika II;
b)
wzór formularza S.01.02.01 w załączniku I, określający informacje podstawowe dotyczące zakładu oraz ogólny zakres sprawozdawczości, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.01.02 załącznika II;
c)
wzór formularza S.01.03.01 w załączniku I, określający informacje podstawowe dotyczące funduszy wyodrębnionych i portfeli objętych korektą dopasowującą, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.01.03 załącznika II.
Artykuł  9

Wzory formularzy na potrzeby przekazywania rocznych informacji ilościowych przez indywidualne podmioty - Informacje dotyczące bilansu oraz inne ogólne informacje

Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji przekazują corocznie informacje, o których mowa w art. 304 ust. 1 lit. d) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, wykorzystując następujące wzory formularzy:

a)
wzór formularza S.02.01.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące bilansu z zastosowaniem wyceny zgodnie z art. 75 dyrektywy 2009/138/WE oraz wyceny zgodnie ze sprawozdaniami finansowymi zakładu, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.02.01 załącznika II do niniejszego rozporządzenia;
b)
wzór formularza S.02.02.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące aktywów i zobowiązań w walutach, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.02.02 załącznika II;
c)
wzór formularza S.03.01.01 w załączniku I, określający informacje ogólne dotyczące pozycji pozabilansowych, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.03.01 załącznika II;
d)
wzór formularza S.03.02.01 w załączniku I, zawierający wykaz otrzymanych nieograniczonych gwarancji stanowiących pozycje pozabilansowe, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.03.02 załącznika II;
e)
wzór formularza S.03.03.01 w załączniku I, zawierający wykaz udzielonych nieograniczonych gwarancji stanowiących pozycje pozabilansowe, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.03.03 załącznika II;
f)
wzór formularza S.04.01.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące działalności według krajów, w tym EOG i spoza EOG, z zastosowaniem zasad wyceny i ujmowania stosowanych w sprawozdaniach finansowych zakładu, dla każdej linii biznesowej określonej w załączniku I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.04.01 załącznika II do niniejszego rozporządzenia;
g)
wzór formularza S.04.02.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące grupy 10, o której mowa w części A załącznika I do dyrektywy 2009/138/WE, z wyłączeniem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przewoźnika, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.04.02 załącznika II do niniejszego rozporządzenia;
h)
wzór formularza S.05.01.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące składek, odszkodowań i świadczeń oraz kosztów z zastosowaniem zasad wyceny i ujmowania stosowanych w sprawozdaniach finansowych zakładu, dla każdej linii biznesowej określonej w załączniku I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.05.01 załącznika II do niniejszego rozporządzenia;
i)
wzór formularza S.05.02.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące składek, odszkodowań i świadczeń oraz kosztów według kraju, z zastosowaniem zasad wyceny i ujmowania stosowanych w sprawozdaniach finansowych zakładu, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.05.02 załącznika II.
Artykuł  10

Wzory formularzy na potrzeby przekazywania rocznych informacji ilościowych przez indywidualne podmioty - Informacje dotyczące lokat

Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji przekazują corocznie, jeżeli nie są zwolnione z tego obowiązku na podstawie art. 35 ust. 7 dyrektywy 2009/138/WE w odniesieniu do konkretnego formularza, informacje, o których mowa w art. 304 ust. 1 lit. d) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, wykorzystując następujące wzory formularzy:

a)
jeżeli zakład jest zwolniony z przekazywania rocznych informacji we wzorach formularzy S.06.02.01 lub S.08.01.01 na podstawie art. 35 ust. 7 dyrektywy 2009/138/WE - wzór formularza S.06.01.01 w załączniku I do niniejszego rozporządzenia, określający informacje zbiorcze dotyczące aktywów, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.06.01 załącznika II do niniejszego rozporządzenia;
b)
jeżeli zakład jest zwolniony z przekazywania wzoru formularza S.06.02.01 w odniesieniu do ostatniego kwartału na podstawie art. 35 ust. 6 dyrektywy 2009/138/WE - wzór formularza S.06.02.01 w załączniku I do niniejszego rozporządzenia, określający wykaz (pozycja po pozycji) aktywów, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.06.02 załącznika II do niniejszego rozporządzenia oraz kod CIC określony w załączniku V i zdefiniowany w załączniku VI do niniejszego rozporządzenia;
c)
jeżeli zakład jest zwolniony z przekazywania wzoru formularza S.06.03.01 w odniesieniu do ostatniego kwartału na podstawie art. 35 ust. 6 dyrektywy 2009/138/WE lub jeżeli nie przekazuje go kwartalnie w związku z tym, że stosunek posiadanych przez zakład jednostek uczestnictwa w przedsiębiorstwach zbiorowego inwestowania do lokat ogółem, o którym mowa w art. 6 ust. 1 lit. f) niniejszego rozporządzenia, nie przekracza 30 % - wzór formularza S.06.03.01 w załączniku I do niniejszego rozporządzenia, określający informacje dotyczące oceny ze względu na pierwotne ryzyko wszystkich jednostek uczestnictwa w przedsiębiorstwach zbiorowego inwestowania posiadanych przez zakład, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.06.03 załącznika II do niniejszego rozporządzenia;
d)
jeżeli wartość produktów strukturyzowanych, wyznaczona jako suma aktywów zaklasyfikowanych do kategorii 5 i 6 zdefiniowanych w załączniku V, przekracza 5 % łącznych lokat wykazanych w pozycjach C0010/R0070 i C0010/ R0220 we wzorze formularza S.02.01.01 - wzór formularza S.07.01.01 w załączniku I, określający wykaz (pozycja po pozycji) produktów strukturyzowanych, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.07.01 załącznika II;
e)
jeżeli zakład jest zwolniony z przekazywania wzoru formularza S.08.01.01 w odniesieniu do ostatniego kwartału na podstawie art. 35 ust. 6 dyrektywy 2009/138/WE - wzór formularza S.08.01.01 w załączniku I do niniejszego rozporządzenia, określający wykaz (pozycja po pozycji) otwartych pozycji w instrumentach pochodnych, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.08.01 załącznika II do niniejszego rozporządzenia oraz kod CIC określony w załączniku V i zdefiniowany w załączniku VI do niniejszego rozporządzenia;
f)
jeżeli zakład jest zwolniony z przekazywania wzoru formularza S.08.02.01 w odniesieniu do ostatniego kwartału na podstawie art. 35 ust. 6 dyrektywy 2009/138/WE - wzór formularza S.08.02.01 w załączniku I do niniejszego rozporządzenia, określający wykaz (pozycja po pozycji) pozycji w instrumentach pochodnych zamkniętych w trakcie okresu sprawozdawczego, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.08.02 załącznika II do niniejszego rozporządzenia oraz kod CIC określony w załączniku V i zdefiniowany w załączniku VI do niniejszego rozporządzenia;
g)
wzór formularza S.09.01.01 w załączniku I, określający informacje o przychodach, zyskach i stratach w okresie sprawozdawczym według kategorii aktywów zdefiniowanych w załączniku IV, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.09.01 załącznika II;
h)
jeżeli wartość bilansowych i pozabilansowych bazowych papierów wartościowych zaangażowanych w umowy pożyczek papierów wartościowych i umowy z udzielonym przyrzeczeniem odkupu, dla umów z terminem zapadalności przypadającym po dacie sporządzenia sprawozdania, przekracza 5 % łącznych lokat wykazanych w pozycjach C0010/R0070 i C0010/R0220 we wzorze formularza S.02.01.01 - wzór formularza S.10.01.01 w załączniku I, zawierający wykaz (pozycja po pozycji) umów pożyczek papierów wartościowych i umów z udzielonym przyrzeczeniem odkupu, bilansowych i pozabilansowych, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.10.01 załącznika II;
i)
wzór formularza S.11.01.01 w załączniku I, zawierający wykaz (pozycja po pozycji) aktywów posiadanych jako zabezpieczenie, obejmujący wszystkie rodzaje kategorii aktywów pozabilansowych posiadanych jako zabezpieczenie, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.11.01 załącznika II.
Artykuł  11

Wzory formularzy na potrzeby przekazywania rocznych informacji ilościowych przez indywidualne podmioty - Informacje dotyczące rezerw technicznoubezpieczeniowych

Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji przekazują corocznie informacje, o których mowa w art. 304 ust. 1 lit. d) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, wykorzystując następujące wzory formularzy:

a)
wzór formularza S.12.01.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące rezerw technicznoubezpieczeniowych dla ubezpieczeń na życie i ubezpieczeń zdrowotnych o charakterze ubezpieczeń na życie, według linii biznesowych określonych w załączniku I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.12.01 załącznika II do niniejszego rozporządzenia;
b)
wzór formularza S.12.02.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące rezerw technicznoubezpieczeniowych dla ubezpieczeń na życie i ubezpieczeń zdrowotnych o charakterze ubezpieczeń na życie, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.12.02 załącznika II;
c)
wzór formularza S.13.01.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące prognozy najlepszego oszacowania przyszłych przepływów pieniężnych z działalności w zakresie ubezpieczeń na życie, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.13.01 załącznika II;
d)
wzór formularza S.14.01.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące analizy zobowiązań z tytułu ubezpieczeń na życie, w tym umów ubezpieczenia na życie (bezpośrednia działalność ubezpieczeniowa i reasekuracja czynna) oraz rent z umów ubezpieczenia innych niż ubezpieczenia na życie, według produktów i jednorodnych grup ryzyka tworzonych przez zakład, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.14.01 załącznika II;
e)
wzór formularza S.15.01.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące opisu gwarancji rent zmiennych (variable annuities) według produktów oferowanych przez zakład w ramach bezpośredniej działalności ubezpieczeniowej, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.15.01 załącznika II;
f)
wzór formularza S.15.02.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące zabezpieczenia udzielonych gwarancji rent zmiennych (variable annuities) według produktów oferowanych przez zakład w ramach bezpośredniej działalności ubezpieczeniowej, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.15.02 załącznika II;
g)
wzór formularza S.16.01.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące rent wynikających ze zobowiązań z tytułu umów ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie wypłacanych przez zakład w ramach bezpośredniej działalności ubezpieczeniowej, dla wszystkich linii biznesowych określonych w załączniku I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.16.01 załącznika II do niniejszego rozporządzenia; informacje w podziale na waluty przekazuje się jedynie w przypadku, gdy zdyskontowana wartość najlepszego oszacowania dla rezerw na świadczenia z tytułu rent z jednej linii biznesowej ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie stanowi ponad 3 % łącznego najlepszego oszacowania dla wszystkich rezerw na świadczenia z tytułu rent, w następującym podziale:
(i)
kwotę dla waluty sprawozdawczej;
(ii)
kwotę w oryginalnej walucie dla każdej waluty, która stanowi ponad 25 % zdyskontowanej wartości najlepszego oszacowania dla rezerw na świadczenia z tytułu rent w danej linii biznesowej ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie;
(iii)
kwotę w oryginalnej walucie dla każdej waluty, która stanowi mniej niż 25 % zdyskontowanej wartości najlepszego oszacowania dla rezerw na świadczenia z tytułu rent w danej linii biznesowej ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie, ale ponad 5 % wartości łącznego najlepszego oszacowania dla wszystkich rezerw na świadczenia z tytułu rent;
h)
wzór formularza S.17.01.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące rezerw technicznoubezpieczeniowych dla ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie według linii biznesowych określonych w załączniku I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.17.01 załącznika II do niniejszego rozporządzenia;
i)
wzór formularza S.17.02.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące rezerw technicznoubezpieczeniowych dla ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie odnoszących się do bezpośredniej działalności ubezpieczeniowej według kraju, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.17.02 załącznika II;
j)
wzór formularza S.18.01.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące prognozy przyszłych przepływów pieniężnych w oparciu o najlepsze oszacowanie z działalności w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.18.01 załącznika II;
k)
wzór formularza S.19.01.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące odszkodowań i świadczeń z tytułu ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie w formacie trójkątów szkód, łącznie dla każdej linii biznesowej ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie określonej w załączniku I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35 oraz dodatkowo według waluty, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.19.01 załącznika II do niniejszego rozporządzenia; informacje w podziale na waluty przekazuje się jedynie w przypadku, gdy łączne najlepsze oszacowanie brutto dla jednej linii biznesowej ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie stanowi ponad 3 % łącznego najlepszego oszacowania brutto dla rezerw na niewypłacone odszkodowania i świadczenia, w następującym podziale:
(i)
kwotę dla waluty sprawozdawczej;
(ii)
kwotę w oryginalnej walucie dla każdej waluty, która stanowi ponad 25 % najlepszego oszacowania brutto dla rezerw na odszkodowania i świadczenia w danej linii biznesowej ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie;
(iii)
kwotę w oryginalnej walucie dla każdej waluty, która stanowi mniej niż 25 % najlepszego oszacowania brutto dla rezerw na odszkodowania i świadczenia w danej linii biznesowej ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie, ale ponad 5 % łącznego najlepszego oszacowania brutto dla rezerw na odszkodowania i świadczenia;
l)
wzór formularza S.20.01.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące przebiegu rozkładu poniesionych odszkodowań i świadczeń na koniec roku obrotowego dla każdej linii biznesowej określonej w załączniku I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.20.01 załącznika II do niniejszego rozporządzenia;
m)
wzór formularza S.21.01.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące profilu ryzyka rozkładu strat w odniesieniu do działalności w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie, dla każdej linii biznesowej określonej w załączniku I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.21.01 załącznika II do niniejszego rozporządzenia;
n)
wzór formularza S.21.02.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące ryzyk w ubezpieczeniach innych niż ubezpieczenia na życie, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.21.02 załącznika II;
o)
wzór formularza S.21.03.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące ryzyk w ubezpieczeniach innych niż ubezpieczenia na życie według sumy ubezpieczenia i według linii biznesowych określonych w załączniku I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.21.03 załącznika II do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  12

Wzory formularzy na potrzeby przekazywania rocznych informacji ilościowych przez indywidualne podmioty - Informacje dotyczące gwarancji długoterminowych

Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji przekazują corocznie informacje, o których mowa w art. 304 ust. 1 lit. d) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, wykorzystując następujące wzory formularzy:

a)
wzór formularza S.22.01.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące wpływu środków dotyczących gwarancji długoterminowych i środków przejściowych, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.22.01 załącznika II;
b)
wzór formularza S.22.04.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące środka przejściowego dotyczącego stóp procentowych, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.22.04 załącznika II;
c)
wzór formularza S.22.05.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące środka przejściowego dotyczącego rezerw technicznoubezpieczeniowych, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.22.05 załącznika II;
d)
wzór formularza S.22.06.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące najlepszego oszacowania poddawanego korekcie z tytułu zmienności według kraju i waluty, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.22.06 załącznika II.
Artykuł  13

Wzory formularzy na potrzeby przekazywania rocznych informacji ilościowych przez indywidualne podmioty - Informacje dotyczące środków własnych oraz udziałów kapitałowych w innych podmiotach

Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji przekazują corocznie informacje, o których mowa w art. 304 ust. 1 lit. d) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, wykorzystując następujące wzory formularzy:

a)
wzór formularza S.23.01.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące środków własnych, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.23.01 załącznika II;
b)
wzór formularza S.23.02.01 w załączniku I, określający szczegółowe informacje dotyczące środków własnych według kategorii, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.23.02 załącznika II;
c)
wzór formularza S.23.03.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące rocznych zmian środków własnych, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.23.03 załącznika II;
d)
wzór formularza S.23.04.01 w załączniku I, zawierający wykaz pozycji środków własnych, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.24.01 załącznika II;
e)
wzór formularza S.24.01.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące posiadanych przez zakład udziałów kapitałowych w innych podmiotach oraz zawierający przegląd dokonanych obliczeń na potrzeby odliczeń od środków własnych związanych z udziałami kapitałowymi w instytucjach finansowych i instytucjach kredytowych, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.24.01 załącznika II.
Artykuł  14

Wzory formularzy na potrzeby przekazywania rocznych informacji ilościowych przez indywidualne podmioty - Informacje dotyczące kapitałowego wymogu wypłacalności

1. 
Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji przekazują corocznie informacje, o których mowa w art. 304 ust. 1 lit. d) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, wykorzystując następujące wzory formularzy:
a)
jeżeli zakład stosuje formułę standardową do obliczenia kapitałowego wymogu wypłacalności - wzór formularza S.25.01.01 w załączniku I, określający kapitałowy wymóg wypłacalności, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.25.01 załącznika II;
b)
jeżeli zakład stosuje formułę standardową i częściowy model wewnętrzny do obliczenia kapitałowego wymogu wypłacalności - wzór formularza S.25.02.01 w załączniku I, określający kapitałowy wymóg wypłacalności, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.25.02 załącznika II;
c)
jeżeli zakład stosuje pełny model wewnętrzny do obliczenia kapitałowego wymogu wypłacalności - wzór formularza S.25.03.01 w załączniku I, określający kapitałowy wymóg wypłacalności, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.25.03 załącznika II;
d)
wzór formularza S.26.01.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące ryzyka rynkowego, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.26.01 załącznika II;
e)
wzór formularza S.26.02.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące ryzyka niewykonania zobowiązania przez kontrahenta, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.26.02 załącznika II;
f)
wzór formularza S.26.03.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące ryzyka aktuarialnego w ubezpieczeniach na życie, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.26.03 załącznika II;
g)
wzór formularza S.26.04.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące ryzyka aktuarialnego w ubezpieczeniach zdrowotnych, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.26.04 załącznika II;
h)
wzór formularza S.26.05.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące ryzyka aktuarialnego w ubezpieczeniach innych niż ubezpieczenia na życie, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.26.05 załącznika II;
i)
wzór formularza S.26.06.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące ryzyka operacyjnego, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.26.06 załącznika II;
j)
wzór formularza S.26.07.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące uproszczeń stosowanych przy obliczaniu kapitałowego wymogu wypłacalności, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.26.07 załączniku II;
k)
wzór formularza S.27.01.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące ryzyka katastroficznego w ubezpieczeniach innych niż ubezpieczenia na życie, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.27.01 załącznika II.
2. 
W przypadku istnienia funduszy wyodrębnionych lub portfeli objętych korektą dopasowującą wzorów formularzy, o których mowa w ust. 1 lit. d)-k), nie przekazuje się w odniesieniu do całego podmiotu.
3. 
Jeżeli stosowany jest częściowy model wewnętrzny, wzory formularzy, o których mowa w ust. 1 lit. d)-k), przekazuje się jedynie w odniesieniu do ryzyk objętych formułą standardową, chyba że na podstawie art. 19 podjęto odmienną decyzję.
4. 
Jeżeli stosowany jest pełny model wewnętrzny, wzorów formularzy, o których mowa w ust. 1 lit. d)-k), nie przekazuje się.
Artykuł  15

Wzory formularzy na potrzeby przekazywania rocznych informacji ilościowych przez indywidualne podmioty - Informacje dotyczące minimalnego wymogu kapitałowego

Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji przekazują corocznie informacje, o których mowa w art. 304 ust. 1 lit. d) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, wykorzystując następujące wzory formularzy:

a)
jeżeli zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji prowadzą działalność ubezpieczeniową lub reasekuracyjną jedynie w zakresie ubezpieczeń na życie lub jedynie w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie - wzór formularza S.28.01.01 w załączniku I, określający minimalny wymóg kapitałowy, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.28.01 załącznika II;
b)
jeżeli zakłady ubezpieczeń prowadzą zarówno działalność w zakresie ubezpieczeń na życie, jak i działalność w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie - wzór formularza S.28.02.01 w załączniku I, określający minimalny wymóg kapitałowy, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.28.02 załącznika II.
Artykuł  16

Wzory formularzy na potrzeby przekazywania rocznych informacji ilościowych przez indywidualne podmioty - Informacje dotyczące analizy zmian

Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji przekazują corocznie informacje, o których mowa w art. 304 ust. 1 lit. d) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, wykorzystując następujące wzory formularzy:

a)
wzór formularza S.29.01.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące zmiany nadwyżki aktywów nad zobowiązaniami w trakcie roku sprawozdawczego, zawierający podsumowanie głównych czynników tej zmiany, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.29.01 załącznika II;
b)
wzór formularza S.29.02.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące tej części zmian nadwyżki aktywów nad zobowiązaniami w trakcie roku sprawozdawczego, która wynika z lokat i zobowiązań finansowych, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.29.02 załącznika II;
c)
wzory formularzy S.29.03.01 i S.29.04.01 w załączniku I, określające informacje dotyczące tej części zmian nadwyżki aktywów nad zobowiązaniami w trakcie roku sprawozdawczego, która wynika z rezerw technicznoubezpieczeniowych, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.29.03 i S.29.04 załącznika II.
Artykuł  17

Wzory formularzy na potrzeby przekazywania rocznych informacji ilościowych przez indywidualne podmioty - Informacje dotyczące reasekuracji oraz spółek celowych (podmiotów specjalnego przeznaczenia)

Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji przekazują corocznie informacje, o których mowa w art. 304 ust. 1 lit. d) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, wykorzystując następujące wzory formularzy:

a)
wzór formularza S.30.01.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące pokrycia fakultatywnego w kolejnym roku sprawozdawczym, obejmujący informacje o 10 najbardziej istotnych ryzykach w kategoriach reasekurowanej ekspozycji dla każdej linii biznesowej określonej w załączniku I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, w przypadku których korzysta się z pokrycia fakultatywnego, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.30.01 załącznika II do niniejszego rozporządzenia;
b)
wzór formularza S.30.02.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące udziałów reasekuratorów pokrycia fakultatywnego w kolejnym roku sprawozdawczym, obejmujący informacje o 10 najbardziej istotnych ryzykach w kategoriach reasekurowanej ekspozycji dla każdej linii biznesowej określonej w załączniku I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.30.02 załącznika II do niniejszego rozporządzenia;
c)
wzór formularza S.30.03.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące programu reasekuracji kończącego się w kolejnym roku sprawozdawczym, obejmujący prospektywne informacje o umowach reasekuracji, których okres obowiązywania obejmuje kolejny rok sprawozdawczy lub nakłada się na kolejny rok sprawozdawczy, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.30.03 załącznika II;
d)
wzór formularza S.30.04.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące programu reasekuracji kończącego się w kolejnym roku sprawozdawczym, obejmujący prospektywne informacje o umowach reasekuracji, których okres obowiązywania obejmuje kolejny rok sprawozdawczy lub nakłada się na kolejny rok sprawozdawczy, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.30.04 załącznika II;
e)
wzór formularza S.31.01.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące udziału reasekuratorów, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.31.01 załącznika II;
f)
wzór formularza S.31.02.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące spółek celowych (podmiotów specjalnego przeznaczenia) z perspektywy zakładu ubezpieczeń lub zakładu reasekuracji dokonującego przeniesienia ryzyka na spółki celowe (podmioty specjalnego przeznaczenia), stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.31.02 załącznika II.
Artykuł  18

Wzory formularzy na potrzeby przekazywania rocznych informacji ilościowych przez indywidualne podmioty - Informacje dotyczące funduszy wyodrębnionych, istotnych portfeli objętych korektą dopasowującą oraz pozostałej części

1. 
Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji przekazują corocznie informacje, o których mowa w art. 304 ust. 1 lit. d) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, w odniesieniu do każdego istotnego funduszu wyodrębnionego, każdego istotnego portfela objętego korektą dostosowującą oraz pozostałej części, wykorzystując następujące wzory formularzy:
a)
wzór formularza SR.01.01.01 w załączniku I, określający zakres przekazywanych informacji, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.01.01 załącznika II;
b)
w odniesieniu do każdego istotnego funduszu wyodrębnionego oraz pozostałej części - wzór formularza SR.02.01.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące bilansu z zastosowaniem wyceny zgodnie z art. 75 dyrektywy 2009/138/WE oraz wyceny zgodnie ze sprawozdaniami finansowymi zakładu, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.02.01 załącznika II do niniejszego rozporządzenia;
c)
wzór formularza SR.12.01.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące rezerw technicznoubezpieczeniowych dla ubezpieczeń na życie i ubezpieczeń zdrowotnych o charakterze ubezpieczeń na życie dla każdej linii biznesowej określonej w załączniku I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.12.01 załącznika II do niniejszego rozporządzenia;
d)
wzór formularza SR.17.01.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące rezerw technicznoubezpieczeniowych dla ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie dla każdej linii biznesowej określonej w załączniku I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.17.01 załącznika II do niniejszego rozporządzenia;
e)
wzór formularza SR.22.02.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące prognozy przyszłych przepływów pieniężnych na potrzeby obliczenia najlepszego oszacowania w podziale na każdy istotny portfel objęty korektą dopasowującą, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.22.02 załącznika II;
f)
wzór formularza SR.22.03.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące portfeli objętych korektą dopasowującą w podziale na każdy istotny portfel objęty korektą dopasowującą, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.22.03 załącznika II;
g)
jeżeli zakład stosuje formułę standardową do obliczenia kapitałowego wymogu wypłacalności - wzór formularza SR.25.01.01 w załączniku I, określający kapitałowy wymóg wypłacalności, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.25.01 załącznika II;
h)
jeżeli zakład stosuje formułę standardową i częściowy model wewnętrzny do obliczenia kapitałowego wymogu wypłacalności - wzór formularza SR.25.02.01 w załączniku I, określający kapitałowy wymóg wypłacalności, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.25.02 załącznika II;
i)
jeżeli zakład stosuje pełny model wewnętrzny do obliczenia kapitałowego wymogu wypłacalności - wzór formularza SR.25.03.01 w załączniku I, określający kapitałowy wymóg wypłacalności, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.25.03 załącznika II;
j)
wzór formularza SR.26.01.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące ryzyka rynkowego, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.26.01 załącznika II;
k)
wzór formularza SR.26.02.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące ryzyka niewykonania zobowiązania przez kontrahenta, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.26.02 załącznika II;
l)
wzór formularza SR.26.03.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące ryzyka aktuarialnego w ubezpieczeniach na życie, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.26.03 załącznika II;
m)
wzór formularza SR.26.04.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące ryzyka aktuarialnego w ubezpieczeniach zdrowotnych, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.26.04 załącznika II;
n)
wzór formularza SR.26.05.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące ryzyka aktuarialnego w ubezpieczeniach innych niż ubezpieczenia na życie, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.26.05 załącznika II;
o)
wzór formularza SR.26.06.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące ryzyka operacyjnego, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.26.06 załącznika II;
p)
wzór formularza SR.26.07.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące uproszczeń stosowanych przy obliczaniu kapitałowego wymogu wypłacalności, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.26.07 załącznika II;
q)
wzór formularza SR.27.01.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące ryzyka katastroficznego w ubezpieczeniach innych niż ubezpieczenia na życie, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.27.01 załącznika II.
2. 
Jeżeli stosowany jest częściowy model wewnętrzny, wzory formularzy, o których mowa w lit. j)-q), przekazuje się jedynie w odniesieniu do ryzyk objętych formułą standardową, chyba że na podstawie art. 19 podjęto odmienną decyzję.
3. 
Jeżeli stosowany jest pełny model wewnętrzny, wzorów formularzy, o których mowa w lit. j)-q), nie przekazuje się.
Artykuł  19

Wzory formularzy na potrzeby przekazywania rocznych informacji ilościowych przez indywidualne podmioty - Użytkownicy modelu wewnętrznego

Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji, które obliczają kapitałowy wymóg wypłacalności z wykorzystaniem zatwierdzonego częściowego lub pełnego modelu wewnętrznego, uzgadniają ze swoim organem nadzoru wzory formularzy, które należy corocznie przekazywać w odniesieniu do informacji dotyczących kapitałowego wymogu wypłacalności.

Artykuł  20

Wzory formularzy na potrzeby przekazywania rocznych informacji ilościowych przez indywidualne podmioty - Informacje dotyczące transakcji wewnątrzgrupowych

Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji, które nie są częścią grupy, o której mowa w art. 213 ust. 2 lit. a), b) lub c) dyrektywy 2009/138/WE, i których jednostką dominującą jest ubezpieczeniowa spółka holdingowa prowadząca działalność mieszaną, przekazują corocznie informacje, o których mowa w art. 245 ust. 2 akapit drugi tej dyrektywy, w związku z art. 265 tej dyrektywy, wykorzystując następujące wzory formularzy:

a)
wzór formularza S.36.01.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące istotnych transakcji wewnątrzgrupowych, obejmujących transakcje o charakterze kapitałowym oraz przeniesienia długu i aktywów, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.36.01 załącznika II;
b)
wzór formularza S.36.02.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące istotnych transakcji wewnątrzgrupowych w odniesieniu do instrumentów pochodnych, obejmujących gwarancje dotyczące wszelkich instrumentów pochodnych, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.36.02 załącznika II;
c)
wzór formularza S.36.03.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące istotnych transakcji wewnątrzgrupowych w odniesieniu do reasekuracji, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.36.03 załącznika II;
d)
wzór formularza S.36.04.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące istotnych transakcji wewnątrzgrupowych w odniesieniu do wewnętrznego podziału kosztów, zobowiązań warunkowych innych niż instrumenty pochodne, pozycji pozabilansowych oraz pozostałych rodzajów transakcji wewnątrzgrupowych, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.36.04 załącznika II.
Artykuł  21

Wzory formularzy na potrzeby przekazywania informacji ilościowych przez indywidualne podmioty - Informacje dotyczące transakcji wewnątrzgrupowych

Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji, które nie są częścią grupy, o której mowa w art. 213 ust. 2 lit. a), b) lub c) dyrektywy 2009/138/WE, i których jednostką dominującą jest ubezpieczeniowa spółka holdingowa prowadząca działalność mieszaną, przekazują tak szybko, jak jest to możliwe, informacje dotyczące szczególnie istotnych transakcji wewnątrzgrupowych, o których mowa w art. 245 ust. 2 akapit drugi tej dyrektywy, w związku z art. 265 tej dyrektywy, oraz informacje dotyczące transakcji wewnątrzgrupowych wymagających zgłoszenia w każdych okolicznościach, o których to transakcjach mowa w art. 245 ust. 3 tej dyrektywy, w związku z art. 265 tej dyrektywy, wykorzystując odpowiednie wzory formularzy spośród wzorów formularzy S.36.01.01 do S.36.04.01 w załączniku I do niniejszego rozporządzenia, stosując noty objaśniające zawarte w sekcjach S.36.01 do S.36.04 w załączniku II do niniejszego rozporządzenia.

ROZDZIAŁ  III

WZORY FORMULARZY NA POTRZEBY SPRAWOZDAWCZOŚCI ILOŚCIOWEJ GRUP

Artykuł  22

Wzory formularzy na potrzeby sprawozdawczości ilościowej grup dotyczące sprawozdania otwarcia

1. 
Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji posiadające udziały kapitałowe w innym zakładzie, ubezpieczeniowe spółki holdingowe oraz finansowe spółki holdingowe o działalności mieszanej przekazują informacje, o których mowa w art. 314 ust. 1 lit. a) i c) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2015/35, w związku z art. 375 ust. 1 tego rozporządzenia delegowanego, wykorzystując następujące wzory formularzy:
a)
wzór formularza S.01.01.06 w załączniku I, określający zakres przekazywanych informacji, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.01.01 załącznika III;
b)
wzór formularza S.01.02.04 w załączniku I, określający informacje podstawowe dotyczące grupy oraz ogólny zakres sprawozdawczości, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.01.02 załącznika III;
c)
wzór formularza S.01.03.04 w załączniku I, określający informacje podstawowe dotyczące funduszy wyodrębnionych i portfeli objętych korektą dopasowującą, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.01.03 załącznika III;
d)
wzór formularza S.02.01.02 w załączniku I, określający informacje dotyczące bilansu, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.02.01 załącznika III;
e)
wzór formularza S.23.01.04 w załączniku I, określający informacje dotyczące środków własnych, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.23.01 załącznika III;
f)
jeżeli grupa stosuje formułę standardową do obliczenia kapitałowego wymogu wypłacalności - wzór formularza S.25.01.04 w załączniku I, określający kapitałowy wymóg wypłacalności, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.25.01 załącznika III;
g)
jeżeli grupa stosuje formułę standardową i częściowy model wewnętrzny do obliczenia kapitałowego wymogu wypłacalności - wzór formularza S.25.02.04 w załączniku I, określający kapitałowy wymóg wypłacalności, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.25.02 załącznika III;
h)
jeżeli grupa stosuje pełny model wewnętrzny do obliczenia kapitałowego wymogu wypłacalności - wzór formularza S.25.03.04 w załączniku I, określający kapitałowy wymóg wypłacalności, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.25.03 załącznika III;
i)
wzór formularza S.32.01.04 w załączniku I, określający informacje dotyczące zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji należących do grupy, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.32.01 załącznika III;
j)
wzór formularza S.33.01.04 w załączniku I, określający informacje dotyczące wymogów w odniesieniu do zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji należących do grupy, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.33.01 załącznika III;
k)
wzór formularza S.34.01.04 w załączniku I, określający informacje dotyczące pozostałych regulowanych jednostek finansowych i pozostałych nieregulowanych jednostek finansowych, w tym ubezpieczeniowych spółek holdingowych i finansowych spółek holdingowych o działalności mieszanej, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.34.01 załącznika III.
2. 
Wzory formularzy, o których mowa w ust. 1 lit. c), d), f), g) i h), przekazują jedynie zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji posiadające udziały kapitałowe w innym zakładzie, ubezpieczeniowe spółki holdingowe oraz finansowe spółki holdingowe o działalności mieszanej, które do celów obliczania wypłacalności grupy stosują metodę 1 określoną w art. 230 dyrektywy 2009/138/WE, wyłącznie lub w połączeniu z metodą 2 określoną w art. 233 tej dyrektywy.
Artykuł  23

Wzory formularzy na potrzeby przekazywania kwartalnych informacji ilościowych przez grupy

1. 
Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji posiadające udziały kapitałowe w innym zakładzie, ubezpieczeniowe spółki holdingowe oraz finansowe spółki holdingowe o działalności mieszanej przekazują kwartalnie, chyba że zakres lub częstotliwość sprawozdawczości są ograniczone zgodnie z art. 254 ust. 2 akapit drugi dyrektywy 2009/138/WE, informacje, o których mowa w art. 304 ust. 1 lit. d) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, w związku z art. 372 ust. 1 tego rozporządzenia delegowanego, wykorzystując następujące wzory formularzy:
a)
wzór formularza S.01.01.05 w załączniku I, określający zakres przekazywanych informacji, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.01.01 załącznika III;
b)
wzór formularza S.01.02.04 w załączniku I, określający informacje podstawowe dotyczące grupy oraz ogólny zakres sprawozdawczości, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.01.02 załącznika III;
c)
jeżeli do celów obliczania wypłacalności grupa stosuje metodę 1 określoną w art. 230 dyrektywy 2009/138/WE, wyłącznie lub w połączeniu z metodą 2 określoną w art. 233 tej dyrektywy - wzór formularza S.02.01.02 w załączniku I do niniejszego rozporządzenia, określający informacje dotyczące bilansu z zastosowaniem wyceny zgodnie z art. 75 dyrektywy 2009/138/WE, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.02.01 załącznika III do niniejszego rozporządzenia;
d)
wzór formularza S.05.01.02 w załączniku I, określający informacje dotyczące składek, odszkodowań i świadczeń oraz kosztów dla każdej linii biznesowej określonej w załączniku I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, z zastosowaniem zasad wyceny i ujmowania stosowanych w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.05.01 załącznika III do niniejszego rozporządzenia;
e)
wzór formularza S.06.02.04 w załączniku I, określający wykaz (pozycja po pozycji) aktywów, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.06.02 załącznika III oraz kod CIC określony w załączniku V i zdefiniowany w załączniku VI;
f)
jeżeli stosunek posiadanych przez grupę jednostek uczestnictwa w przedsiębiorstwach zbiorowego inwestowania do lokat ogółem przekracza 30 % - wzór formularza S.06.03.04 w załączniku I, określający informacje dotyczące oceny ze względu na pierwotne ryzyko wszystkich jednostek uczestnictwa w przedsiębiorstwach zbiorowego inwestowania posiadanych przez grupę, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.06.03 załącznika III;
g)
wzór formularza S.08.01.04 w załączniku I, określający wykaz (pozycja po pozycji) otwartych pozycji w instrumentach pochodnych, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.08.01 załącznika III oraz kod CIC określony w załączniku V i zdefiniowany w załączniku VI;
h)
wzór formularza S.08.02.04 w załączniku I, określający wykaz (pozycja po pozycji) transakcji na instrumentach pochodnych zamkniętych w trakcie roku sprawozdawczego, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.08.02 załącznika III oraz kod CIC określony w załączniku V i zdefiniowany w załączniku VI;
i)
wzór formularza S.23.01.04 w załączniku I, określający informacje dotyczące środków własnych, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.23.01 załącznika III.
2. 
Do celów ust. 1 lit. f), jeżeli do celów obliczania wypłacalności grupy stosuje się wyłącznie metodę 1 określoną w art. 230 dyrektywy 2009/138/WE, stosunek posiadanych przez grupę jednostek uczestnictwa w przedsiębiorstwach zbiorowego inwestowania do lokat ogółem wyznacza suma pozycji C0010/R0180, jednostek uczestnictwa w przedsiębiorstwach zbiorowego inwestowania uwzględnionych w pozycji C0010/R0220 i jednostek uczestnictwa w przedsiębiorstwach zbiorowego inwestowania uwzględnionych w pozycji C0010/R0090 we wzorze formularza S.02.01.02, podzielona przez sumę pozycji C0010/R0070 i C0010/R0220 we wzorze formularza S.02.01.02. Jeżeli do celów obliczania wypłacalności grupy metodę 1 stosuje się w połączeniu z metodą 2 określoną w art. 233 dyrektywy 2009/138/WE, lub jeżeli stosuje się wyłącznie metodę 2, stosunek ten oblicza się zgodnie ze zdaniem pierwszym i poddaje korekcie w celu uwzględnienia wymaganych pozycji wszystkich jednostek objętych zakresem wzoru formularza S.06.02.04.
Artykuł  24

Uproszczenia dopuszczalne w przypadku sprawozdawczości kwartalnej grup

W odniesieniu do informacji, o których mowa w art. 23 ust. 1 lit. c), wyliczenia kwartalne mogą się w większym stopniu opierać na oszacowaniach i metodach szacowania niż wyliczenia rocznych danych finansowych. Procedury wyliczenia na potrzeby sprawozdawczości kwartalnej opracowuje się w taki sposób, by zapewnić, że otrzymane w wyniku ich zastosowania informacje są wiarygodne i zgodne ze standardami określonymi w dyrektywie 2009/138/WE oraz że przekazywane są wszystkie istotne informacje mające znaczenie dla zrozumienia danych.

Artykuł  25

Wzory formularzy na potrzeby przekazywania rocznych informacji ilościowych przez grupy - Informacje podstawowe oraz zakres przekazywanych informacji

Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji posiadające udziały kapitałowe w innym podmiocie, ubezpieczeniowe spółki holdingowe oraz finansowe spółki holdingowe o działalności mieszanej przekazują corocznie informacje, o których mowa w art. 304 ust. 1 lit. d) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, w związku z art. 372 ust. 1 tego rozporządzenia delegowanego, wykorzystując następujące wzory formularzy:

a)
wzór formularza S.01.01.04 w załączniku I, określający zakres przekazywanych informacji, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.01.01 załącznika III;
b)
wzór formularza S.01.02.04 w załączniku I, określający informacje podstawowe dotyczące zakładu oraz ogólny zakres sprawozdawczości, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.01.02 załącznika III;
c)
jeżeli do celów obliczania wypłacalności grupa stosuje metodę 1 określoną w art. 230 dyrektywy 2009/138/WE, wyłącznie lub w połączeniu z metodą 2 określoną w art. 233 tej dyrektywy - wzór formularza S.01.03.04 w załączniku I do niniejszego rozporządzenia, określający informacje podstawowe dotyczące funduszy wyodrębnionych i portfeli objętych korektą dopasowującą, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.01.03 załącznika III do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  26

Wzory formularzy na potrzeby przekazywania rocznych informacji ilościowych przez grupy - Informacje dotyczące bilansu oraz inne ogólne informacje

1. 
Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji posiadające udziały kapitałowe w innym podmiocie, ubezpieczeniowe spółki holdingowe oraz finansowe spółki holdingowe o działalności mieszanej przekazują corocznie informacje, o których mowa w art. 304 ust. 1 lit. d) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, w związku z art. 372 ust. 1 tego rozporządzenia delegowanego, wykorzystując następujące wzory formularzy:
a)
wzór formularza S.02.01.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące bilansu z zastosowaniem wyceny zgodnie z art. 75 dyrektywy 2009/138/WE oraz wyceny zgodnie ze skonsolidowanymi sprawozdaniami finansowymi, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.02.01 załącznika III;
b)
wzór formularza S.02.02.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące aktywów i zobowiązań w walutach, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.02.02 załącznika III;
c)
wzór formularza S.03.01.04 w załączniku I, określający informacje ogólne dotyczące pozycji pozabilansowych, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.03.01 załącznika III;
d)
wzór formularza S.03.02.04 w załączniku I, zawierający wykaz otrzymanych nieograniczonych gwarancji stanowiących pozycje pozabilansowe, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.03.02 załącznika III;
e)
wzór formularza S.03.03.04 w załączniku I, zawierający wykaz udzielonych nieograniczonych gwarancji stanowiących pozycje pozabilansowe, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.03.03 załącznika III;
f)
wzór formularza S.05.01.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące składek, odszkodowań i świadczeń oraz kosztów dla każdej linii biznesowej określonej w załączniku I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, z zastosowaniem zasad wyceny i ujmowania stosowanych w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.05.01 załącznika III do niniejszego rozporządzenia;
g)
wzór formularza S.05.02.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące składek, odszkodowań i świadczeń oraz kosztów według kraju, z zastosowaniem zasad wyceny i ujmowania stosowanych w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.05.02 załącznika III.
2. 
Wzory formularzy, o których mowa w ust. 1 lit. a) i b), przekazują jedynie zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji posiadające udziały kapitałowe w innym zakładzie, ubezpieczeniowe spółki holdingowe oraz finansowe spółki holdingowe o działalności mieszanej, które do celów obliczania wypłacalności grupy stosują metodę 1 określoną w art. 230 dyrektywy 2009/138/WE, wyłącznie lub w połączeniu z metodą 2 określoną w art. 233 tej dyrektywy.
Artykuł  27

Wzory formularzy na potrzeby przekazywania rocznych informacji ilościowych przez grupy - Informacje dotyczące lokat

1. 
Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji posiadające udziały kapitałowe w innym zakładzie, ubezpieczeniowe spółki holdingowe oraz finansowe spółki holdingowe o działalności mieszanej przekazują corocznie, jeżeli nie są zwolnione z tego obowiązku na podstawie art. 254 ust. 2 akapit trzeci dyrektywy 2009/138/WE w odniesieniu do konkretnego formularza, informacje, o których mowa w art. 304 ust. 1 lit. d) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, w związku z art. 372 ust. 1 tego rozporządzenia delegowanego, wykorzystując następujące wzory formularzy:
a)
jeżeli grupa jest zwolniona z przekazywania rocznych informacji we wzorach formularzy S.06.02.04 lub S.08.01.04 na podstawie art. 254 ust. 2 akapit trzeci dyrektywy 2009/138/WE - wzór formularza S.06.01.01 w załączniku I do niniejszego rozporządzenia, określający informacje zbiorcze dotyczące aktywów, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.06.01 załącznika III do niniejszego rozporządzenia;
b)
jeżeli grupa jest zwolniona z przekazywania wzoru formularza S.06.02.04 w odniesieniu do ostatniego kwartału na podstawie art. 254 ust. 2 akapit drugi dyrektywy 2009/138/WE - wzór formularza S.06.02.04 w załączniku I do niniejszego rozporządzenia, określający wykaz (pozycja po pozycji) aktywów, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.06.02 załącznika III do niniejszego rozporządzenia;
c)
jeżeli grupa jest zwolniona z przekazywania wzoru formularza S.06.03.04 w odniesieniu do ostatniego kwartału na podstawie art. 254 ust. 2 akapit drugi dyrektywy 2009/138/WE lub jeżeli nie przekazuje go kwartalnie w związku z tym, że stosunek posiadanych przez grupę jednostek uczestnictwa w przedsiębiorstwach zbiorowego inwestowania do lokat ogółem, o którym mowa w art. 23 ust. 1 lit. f) niniejszego rozporządzenia, nie przekracza 30 % - wzór formularza S.06.03.04 w załączniku I do niniejszego rozporządzenia, określający informacje dotyczące oceny ze względu na pierwotne ryzyko wszystkich jednostek uczestnictwa w przedsiębiorstwach zbiorowego inwestowania posiadanych przez zakład, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.06.03 załącznika III do niniejszego rozporządzenia;
d)
jeżeli stosunek wartości produktów strukturyzowanych posiadanych przez grupę do lokat ogółem przekracza 5 % - wzór formularza S.07.01.04 w załączniku I, określający wykaz (pozycja po pozycji) produktów strukturyzowanych, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.07.01 załącznika III;
e)
jeżeli grupa jest zwolniona z przekazywania wzoru formularza S.08.01.04 w odniesieniu do ostatniego kwartału na podstawie art. 254 ust. 2 akapit drugi dyrektywy 2009/138/WE - wzór formularza S.08.01.04 w załączniku I do niniejszego rozporządzenia, określający wykaz (pozycja po pozycji) otwartych pozycji w instrumentach pochodnych, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.08.01 załącznika III do niniejszego rozporządzenia;
f)
jeżeli grupa jest zwolniona z przekazywania wzoru formularza S.08.02.04 w odniesieniu do ostatniego kwartału na podstawie art. 254 ust. 2 akapit drugi dyrektywy 2009/138/WE - wzór formularza S.08.02.04 w załączniku I do niniejszego rozporządzenia, określający wykaz (pozycja po pozycji) transakcji na instrumentach pochodnych, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.08.02 załącznika III do niniejszego rozporządzenia;
g)
formularza S.09.01.04 w załączniku I, określający informacje o przychodach, zyskach i stratach w okresie sprawozdawczym według kategorii aktywów zdefiniowanych w załączniku IV, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.09.01 załącznika III;
h)
jeżeli stosunek wartości bilansowych i pozabilansowych bazowych papierów wartościowych zaangażowanych w umowy pożyczek papierów wartościowych i umowy z udzielonym przyrzeczeniem odkupu, dla umów z terminem zapadalności przypadającym po dacie sporządzenia sprawozdania, do łącznych lokat przekracza 5 % - wzór formularza S.10.01.04 w załączniku I, zawierający wykaz (pozycja po pozycji) umów pożyczek papierów wartościowych i umów z udzielonym przyrzeczeniem odkupu, bilansowych i pozabilansowych, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.10.01 załącznika III;
i)
wzór formularza S.11.01.04 w załączniku I, zawierający wykaz (pozycja po pozycji) aktywów posiadanych jako zabezpieczenie, obejmujący wszystkie rodzaje kategorii aktywów pozabilansowych posiadanych jako zabezpieczenie, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.11.01 załącznika III.
2. 
Do celów ust. 1 lit. d), jeżeli do celów obliczania wypłacalności grupy stosuje się wyłącznie metodę 1 określoną w art. 230 dyrektywy 2009/138/WE, stosunek wartości produktów strukturyzowanych posiadanych przez grupę do lokat ogółem wyznacza suma aktywów zaklasyfikowanych do kategorii 5 i 6 zdefiniowanych w załączniku IV do niniejszego rozporządzenia, podzielona przez sumę pozycji C0010/R0070 i C0010/R0020 we wzorze formularza S.02.01.01. Jeżeli do celów obliczania wypłacalności grupy metodę 1 stosuje się w połączeniu z metodą 2 określoną w art. 233 dyrektywy 2009/138/WE, lub jeżeli stosuje się wyłącznie metodę 2, stosunek ten oblicza się zgodnie ze zdaniem pierwszym i poddaje korekcie w celu uwzględnienia wymaganych pozycji wszystkich jednostek objętych zakresem wzoru formularza S.06.02.04.
3. 
Do celów ust. 1 lit. h), jeżeli do celów obliczania wypłacalności grupy stosuje się wyłącznie metodę 1 określoną w art. 230 dyrektywy 2009/138/WE, stosunek ten wyznacza suma wartości bilansowych i pozabilansowych bazowych papierów wartościowych zaangażowanych w umowy pożyczek papierów wartościowych i umowy z udzielonym przyrzeczeniem odkupu, dla umów z terminem zapadalności przypadającym po dacie sporządzenia sprawozdania, podzielona przez sumę pozycji C0010/R0070 i C0010/R0220 we wzorze formularza S.02.01.01. Jeżeli do celów obliczania wypłacalności grupy metodę 1 stosuje się w połączeniu z metodą 2 określoną w art. 233 dyrektywy 2009/138/WE, lub jeżeli stosuje się wyłącznie metodę 2, stosunek ten oblicza się zgodnie ze zdaniem pierwszym i poddaje korekcie w celu uwzględnienia wymaganych pozycji wszystkich jednostek objętych zakresem wzoru formularza S.06.02.04.
Artykuł  28

Wzory formularzy na potrzeby przekazywania rocznych informacji ilościowych przez grupy - Informacje dotyczące rent zmiennych

Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji posiadające udziały kapitałowe w innym podmiocie, ubezpieczeniowe spółki holdingowe oraz finansowe spółki holdingowe o działalności mieszanej przekazują corocznie informacje, o których mowa w art. 304 ust. 1 lit. d) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, w związku z art. 372 ust. 1 tego rozporządzenia delegowanego, wykorzystując następujące wzory formularzy:

a)
wzór formularza S.15.01.04 w załączniku I, określający informacje dotyczące opisu gwarancji rent zmiennych (variable annuities) według produktów oferowanych w ramach bezpośredniej działalności ubezpieczeniowej przez zakłady należące do grupy z siedzibą poza EOG, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.15.01 załącznika III;
b)
wzór formularza S.15.02.04 w załączniku I, określający informacje dotyczące zabezpieczenia udzielonych gwarancji rent zmiennych (variable annuities) według produktów oferowanych w ramach bezpośredniej działalności ubezpieczeniowej przez zakłady należące do grupy z siedzibą poza EOG, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.15.02 załącznika III.
Artykuł  29

Wzory formularzy na potrzeby przekazywania rocznych informacji ilościowych przez grupy - Informacje dotyczące gwarancji długoterminowych

Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji posiadające udziały kapitałowe w innym zakładzie, ubezpieczeniowe spółki holdingowe oraz finansowe spółki holdingowe o działalności mieszanej przekazują corocznie informacje, o których mowa w art. 304 ust. 1 lit. d) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, w związku z art. 372 ust. 1 tego rozporządzenia delegowanego, wykorzystując wzór formularza S.22.01.04 w załączniku I do niniejszego rozporządzenia, określający informacje dotyczące wpływu środków dotyczących gwarancji długoterminowych i środków przejściowych, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.22.01 załącznika III do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  30

Wzory formularzy na potrzeby przekazywania rocznych informacji ilościowych przez grupy - Informacje dotyczące środków własnych

1. 
Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji posiadające udziały kapitałowe w innym podmiocie, ubezpieczeniowe spółki holdingowe oraz finansowe spółki holdingowe o działalności mieszanej przekazują corocznie informacje, o których mowa w art. 304 ust. 1 lit. d) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, w związku z art. 372 ust. 1 tego rozporządzenia delegowanego, wykorzystując następujące wzory formularzy:
a)
wzór formularza S.23.01.04 w załączniku I, określający informacje dotyczące środków własnych, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.23.01 załącznika III;
b)
wzór formularza S.23.02.04 w załączniku I, określający szczegółowe informacje dotyczące środków własnych według kategorii, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.23.02 załącznika III;
c)
wzór formularza S.23.03.04 w załączniku I, określający informacje dotyczące rocznych zmian środków własnych, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.23.03 załącznika III;
d)
wzór formularza S.23.04.04 w załączniku I, zawierający wykaz pozycji środków własnych, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.23.04 załącznika III.
2. 
Wzory formularzy, o których mowa w ust. 1 lit. b) i c), przekazują jedynie zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji posiadające udziały kapitałowe w innym zakładzie, ubezpieczeniowe spółki holdingowe oraz finansowe spółki holdingowe o działalności mieszanej, które do celów obliczania wypłacalności grupy stosują metodę 1 określoną w art. 230 dyrektywy 2009/138/WE, wyłącznie lub w połączeniu z metodą 2 określoną w art. 233 tej dyrektywy.
Artykuł  31

Wzory formularzy na potrzeby przekazywania rocznych informacji ilościowych przez grupy - Informacje dotyczące kapitałowego wymogu wypłacalności

1. 
Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji posiadające udziały kapitałowe w innym zakładzie, ubezpieczeniowe spółki holdingowe oraz finansowe spółki holdingowe o działalności mieszanej, które do celów obliczania wypłacalności grupy stosują metodę 1 określoną w art. 230 dyrektywy 2009/138/WE, wyłącznie lub w połączeniu z metodą 2 określoną w art. 233 tej dyrektywy, przekazują corocznie informacje, o których mowa w art. 304 ust. 1 lit. d) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, w związku z art. 372 ust. 1 tego rozporządzenia delegowanego, wykorzystując następujące wzory formularzy:
a)
jeżeli grupa stosuje formułę standardową do obliczenia kapitałowego wymogu wypłacalności - wzór formularza S.25.01.04 w załączniku I, określający kapitałowy wymóg wypłacalności, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.25.01 załącznika III;
b)
jeżeli grupa stosuje formułę standardową i częściowy model wewnętrzny do obliczenia kapitałowego wymogu wypłacalności - wzór formularza S.25.02.04 w załączniku I, określający kapitałowy wymóg wypłacalności, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.25.02 załącznika III;
c)
jeżeli grupa stosuje pełny model wewnętrzny do obliczenia kapitałowego wymogu wypłacalności - wzór formularza S.25.03.04 w załączniku I, określający kapitałowy wymóg wypłacalności, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.25.03 załącznika III;
d)
wzór formularza S.26.01.04 w załączniku I, określający informacje dotyczące ryzyka rynkowego, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.26.01 załącznika III;
e)
wzór formularza S.26.02.04 w załączniku I, określający informacje dotyczące ryzyka niewykonania zobowiązania przez kontrahenta, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.26.02 załącznika III;
f)
wzór formularza S.26.03.04 w załączniku I, określający informacje dotyczące ryzyka aktuarialnego w ubezpieczeniach na życie, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.26.03 załącznika III;
g)
wzór formularza S.26.04.04 w załączniku I, określający informacje dotyczące ryzyka aktuarialnego w ubezpieczeniach zdrowotnych, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.26.04 załącznika III;
h)
wzór formularza S.26.05.04 w załączniku I, określający informacje dotyczące ryzyka aktuarialnego w ubezpieczeniach innych niż ubezpieczenia na życie, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.26.05 załącznika III;
i)
wzór formularza S.26.06.04 w załączniku I, określający informacje dotyczące ryzyka operacyjnego, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.26.06 załącznika III;
j)
wzór formularza S.26.07.04 w załączniku I, określający informacje dotyczące uproszczeń stosowanych przy obliczaniu kapitałowego wymogu wypłacalności, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.26.07 załączniku III;
k)
wzór formularza S.27.01.04 w załączniku I, określający informacje dotyczące ryzyka katastroficznego w ubezpieczeniach innych niż ubezpieczenia na życie, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.27.01 załącznika III.
2. 
W przypadku istnienia funduszy wyodrębnionych lub portfeli objętych korektą dopasowującą wzorów formularzy, o których mowa w ust. 1 lit. d)-k), nie przekazuje się w odniesieniu do całej grupy.
3. 
Jeżeli stosowany jest częściowy model wewnętrzny, wzory formularzy, o których mowa w ust. 1 lit. d)-k), przekazuje się jedynie w odniesieniu do ryzyk objętych formułą standardową, chyba że na podstawie art. 35 podjęto odmienną decyzję.
4. 
Jeżeli stosowany jest pełny model wewnętrzny, wzorów formularzy, o których mowa w ust. 1 lit. d)-k), nie przekazuje się.
Artykuł  32

Wzory formularzy na potrzeby przekazywania rocznych informacji ilościowych przez grupy - Informacje dotyczące reasekuratorów oraz spółek celowych (podmiotów specjalnego przeznaczenia)

Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji posiadające udziały kapitałowe w innym podmiocie, ubezpieczeniowe spółki holdingowe oraz finansowe spółki holdingowe o działalności mieszanej przekazują corocznie informacje, o których mowa w art. 304 ust. 1 lit. d) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, w związku z art. 372 ust. 1 tego rozporządzenia delegowanego, wykorzystując następujące wzory formularzy:

a)
wzór formularza S.31.01.04 w załączniku I, określający informacje dotyczące udziału reasekuratorów, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.31.01 załącznika III;
b)
wzór formularza S.31.02.04 w załączniku I, określający informacje dotyczące spółek celowych (podmiotów specjalnego przeznaczenia) z perspektywy zakładu ubezpieczeń lub zakładu reasekuracji dokonującego przeniesienia ryzyka na spółki celowe (podmioty specjalnego przeznaczenia), stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.31.02 załącznika III.
Artykuł  33

Wzory formularzy na potrzeby przekazywania rocznych informacji ilościowych przez grupy - Informacje właściwe dla grupy

Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji posiadające udziały kapitałowe w innym zakładzie, ubezpieczeniowe spółki holdingowe oraz finansowe spółki holdingowe o działalności mieszanej przekazują corocznie informacje, o których mowa w art. 304 ust. 1 lit. d) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, w związku z art. 372 ust. 1 tego rozporządzenia delegowanego, wykorzystując następujące wzory formularzy:

a)
wzór formularza S.32.01.04 w załączniku I, określający informacje dotyczące zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji należących do grupy, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.32.01 załącznika III;
b)
wzór formularza S.33.01.04 w załączniku I, określający informacje dotyczące wymogów w odniesieniu do zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji należących do grupy, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.33.01 załącznika III;
c)
wzór formularza S.34.01.04 w załączniku I, określający informacje dotyczące jednostek finansowych innych niż zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji oraz dotyczące nieregulowanych jednostek prowadzących działalność finansową zdefiniowanych w art. 1 pkt 52 rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.34.01 załącznika III;
d)
wzór formularza S.35.01.04 w załączniku I, określający informacje dotyczące rezerw technicznoubezpieczeniowych podmiotów należących do grupy, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.35.01 załącznika III;
e)
wzór formularza S.36.01.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące istotnych transakcji wewnątrzgrupowych, obejmujących transakcje o charakterze kapitałowym oraz przeniesienia długu i aktywów, powyżej progu określonego przez organ sprawujący nadzór nad grupą zgodnie z art. 245 ust. 3 dyrektywy 2009/138/WE, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.36.01 załącznika III do niniejszego rozporządzenia;
f)
wzór formularza S.36.02.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące istotnych transakcji wewnątrzgrupowych w odniesieniu do instrumentów pochodnych, obejmujących gwarancje dotyczące wszelkich instrumentów pochodnych, powyżej progu określonego przez organ sprawujący nadzór nad grupą zgodnie z art. 245 ust. 3 dyrektywy 2009/138/WE, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.36.02 załącznika III do niniejszego rozporządzenia;
g)
wzór formularza S.36.03.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące istotnych transakcji wewnątrzgrupowych w odniesieniu do reasekuracji, powyżej progu określonego przez organ sprawujący nadzór nad grupą zgodnie z art. 245 ust. 3 dyrektywy 2009/138/WE, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.36.03 załącznika III do niniejszego rozporządzenia;
h)
wzór formularza S.36.04.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące istotnych transakcji wewnątrzgrupowych w odniesieniu do wewnętrznego podziału kosztów, zobowiązań warunkowych (innych niż instrumenty pochodne), pozycji pozabilansowych oraz pozostałych rodzajów transakcji wewnątrzgrupowych, powyżej progu określonego przez organ sprawujący nadzór nad grupą zgodnie z art. 245 ust. 3 dyrektywy 2009/138/WE, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.36.04 załącznika III do niniejszego rozporządzenia;
i)
wzór formularza S.37.01.04 w załączniku I, określający informacje dotyczące istotnej koncentracji ryzyka, powyżej progu określonego przez organ sprawujący nadzór nad grupą zgodnie z art. 244 ust. 3 dyrektywy 2009/138/WE, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.37.01 załącznika III do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  34

Wzory formularzy na potrzeby przekazywania rocznych informacji ilościowych przez grupy - Informacje dotyczące funduszy wyodrębnionych, istotnych portfeli objętych korektą dopasowującą oraz pozostałej części

1. 
Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji posiadające udziały kapitałowe w innym zakładzie, ubezpieczeniowe spółki holdingowe oraz finansowe spółki holdingowe o działalności mieszanej, które do celów obliczania wypłacalności grupy stosują metodę 1 określoną w art. 230 dyrektywy 2009/138/WE, wyłącznie lub w połączeniu z metodą 2 określoną w art. 233 tej dyrektywy, przekazują corocznie informacje, o których mowa w art. 304 ust. 1 lit. d) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, w związku z art. 372 ust. 1 tego rozporządzenia delegowanego, wykorzystując następujące wzory formularzy w odniesieniu do wszystkich istotnych funduszy wyodrębnionych i wszystkich istotnych portfeli objętych korektą dostosowującą powiązanych z częścią, która podlega konsolidacji zgodnie z art. 335 ust. 1 lit. a) i c) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, jak również w odniesieniu do pozostałej części:
a)
wzór formularza SR.01.01.04 w załączniku I, określający zakres przekazywanych informacji, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.01.01 załącznika III;
b)
jeżeli grupa stosuje formułę standardową do obliczenia kapitałowego wymogu wypłacalności - wzór formularza SR.25.01.01 w załączniku I, określający kapitałowy wymóg wypłacalności, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.25.01 załącznika III;
c)
jeżeli grupa stosuje formułę standardową i częściowy model wewnętrzny do obliczenia kapitałowego wymogu wypłacalności - wzór formularza SR.25.02.01 w załączniku I, określający kapitałowy wymóg wypłacalności, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.25.02 załącznika III;
d)
jeżeli grupa stosuje pełny model wewnętrzny do obliczenia kapitałowego wymogu wypłacalności - wzór formularza SR.25.03.01 w załączniku I, określający kapitałowy wymóg wypłacalności, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.25.03 załącznika III;
e)
wzór formularza SR.26.01.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące ryzyka rynkowego, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.26.01 załącznika III;
f)
wzór formularza SR.26.02.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące ryzyka niewykonania zobowiązania przez kontrahenta, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.26.02 załącznika III;
g)
wzór formularza SR.26.03.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące ryzyka aktuarialnego w ubezpieczeniach na życie, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.26.03 załącznika III;
h)
wzór formularza SR.26.04.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące ryzyka aktuarialnego w ubezpieczeniach zdrowotnych, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.26.04 załącznika III;
i)
wzór formularza SR.26.05.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące ryzyka aktuarialnego w ubezpieczeniach innych niż ubezpieczenia na życie, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.26.05 załącznika III;
j)
wzór formularza SR.26.06.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące ryzyka operacyjnego, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.26.06 załącznika III;
k)
wzór formularza SR.26.07.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące uproszczeń stosowanych przy obliczaniu kapitałowego wymogu wypłacalności, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.26.07 załącznika III;
l)
wzór formularza SR.27.01.01 w załączniku I, określający informacje dotyczące ryzyka katastroficznego w ubezpieczeniach innych niż ubezpieczenia na życie, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.27.01 załącznika III.
2. 
Jeżeli stosowany jest częściowy model wewnętrzny, wzory formularzy, o których mowa w ust. 1 lit. e)-l), przekazuje się jedynie w odniesieniu do ryzyk objętych formułą standardową, chyba że na podstawie art. 35 podjęto odmienną decyzję.
3. 
Jeżeli stosowany jest pełny model wewnętrzny, wzorów formularzy, o których mowa w ust. 1 lit. e)-l), nie przekazuje się.
4. 
Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji posiadające udziały kapitałowe w innym zakładzie, ubezpieczeniowe spółki holdingowe oraz finansowe spółki holdingowe o działalności mieszanej, które do celów obliczania wypłacalności grupy stosują metodę 1 określoną w art. 230 dyrektywy 2009/138/WE, wyłącznie lub w połączeniu z metodą 2 określoną w art. 233 tej dyrektywy, przekazują corocznie, w uzupełnieniu do informacji przekazywanych przy wykorzystaniu wzorów formularzy, o których mowa w ust. 1, informacje dotyczące bilansu w odniesieniu do wszystkich istotnych funduszy wyodrębnionych powiązanych z częścią, która podlega konsolidacji zgodnie z art. 335 ust. 1 lit. a) lub c) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, jak również w odniesieniu do pozostałej części, zgodnie z art. 304 ust. 1 lit. d) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, w związku z art. 372 ust. 1 tego rozporządzenia delegowanego, wykorzystując wzór formularza SR.02.01.01 w załączniku I do niniejszego rozporządzenia, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.02.01 załącznika III do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  35

Wzory formularzy na potrzeby przekazywania rocznych informacji ilościowych przez grupy - Użytkownicy modelu wewnętrznego

Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji posiadające udziały kapitałowe w innym podmiocie, ubezpieczeniowe spółki holdingowe oraz finansowe spółki holdingowe o działalności mieszanej, które obliczają kapitałowy wymóg wypłacalności z wykorzystaniem zatwierdzonego częściowego lub pełnego modelu wewnętrznego, uzgadniają ze swoim organem sprawującym nadzór nad grupą wzory formularzy, które należy corocznie przekazywać w odniesieniu do informacji dotyczących kapitałowego wymogu wypłacalności.

Artykuł  36

Wzory formularzy na potrzeby przekazywania informacji ilościowych przez grupy - transakcje wewnątrzgrupowe i koncentracja ryzyka

Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji posiadające udziały kapitałowe w innym podmiocie, ubezpieczeniowe spółki holdingowe oraz finansowe spółki holdingowe o działalności mieszanej przekazują informacje dotyczące:

a)
istotnych i szczególnie istotnych transakcji wewnątrzgrupowych, o których mowa w art. 245 ust. 2 akapit drugi dyrektywy 2009/138/WE, oraz transakcji wewnątrzgrupowych wymagających przekazania w każdych okolicznościach, o których mowa w art. 245 ust. 3 tej dyrektywy, wykorzystując odpowiednio wzory formularzy S.36.01.01, S.36.02.01, S.36.03.01 i S.36.04.01 w załączniku I do niniejszego rozporządzenia, stosując noty objaśniające zawarte w sekcjach S.36.01 do S.36.04 załącznika III do niniejszego rozporządzenia;
b)
istotnej koncentracji ryzyka, o której mowa w art. 244 ust. 2 akapit drugi dyrektywy 2009/138/WE, oraz koncentracji ryzyka wymagającej przekazania w każdych okolicznościach, o której mowa w art. 244 ust. 3 tej dyrektywy, wykorzystując wzór formularza S.37.01.04 w załączniku I do niniejszego rozporządzenia, stosując noty objaśniające zawarte w sekcji S.37.01 załącznika III do niniejszego rozporządzenia.

ROZDZIAŁ  IV

PRZEPIS KOŃCOWY

Artykuł  37

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2016 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 2 grudnia 2015 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  I  6

ZAŁĄCZNIK Nr  II  7

Noty objaśniające dotyczące wzorów formularzy na potrzeby sprawozdawczości indywidualnych podmiotów

ZAŁĄCZNIK Nr  III  8

Noty objaśniające dotyczące wzorów formularzy na potrzeby sprawozdawczości grup

ZAŁĄCZNIK Nr  IV  9

Kategorie aktywów

ZAŁĄCZNIK Nr  V

Tabela uzupełniających kodów identyfikacyjnych (Complementary Identification Code, tabela CIC)

ZAŁĄCZNIK Nr  VI  10

Definicje uzupełniających kodów identyfikacyjnych (Complementary Identification Code - CIC)

1 Dz.U. L 335 z 17.12.2009, s. 1.
2 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/35 z dnia 10 października 2014 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Wypłacalność II) (Dz.U. L 12 z 17.1.2015, s. 1).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1094/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych), zmiany decyzji nr 716/2009/WE i uchylenia decyzji Komisji 2009/79/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 48).
4 Art. 2 lit. d) dodana przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2018/1844 z dnia 23 listopada 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.299.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 2018 r.
5 Art. 3 ust. 4a dodany przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr (UE) 2018/1844 z dnia 23 listopada 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.299.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 2018 r.
6 Załącznik I:

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 i art. 2 rozporządzenia nr (UE) 2016/1868 z dnia 20 października 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.286.35) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 listopada 2016 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

- zmieniony przez art. 2 rozporządzenia nr (UE) 2017/2189 z dnia 24 listopada 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.310.3) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 grudnia 2017 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 i art. 2 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2018/1844 z dnia 23 listopada 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.299.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 2018 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 2103/2019 z dnia 27 listopada 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.318.13) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 grudnia 2019 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

7 Załącznik II:

- zmieniony przez art. 1 pkt i art. 2 rozporządzenia nr (UE) 2016/1868 z dnia 20 października 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.286.35) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 listopada 2016 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

- zmieniony przez art. 1 i 2 rozporządzenia nr (UE) 2017/2189 z dnia 24 listopada 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.310.3) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 grudnia 2017 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

- zmieniony przez art. 1 pkt 4 i art. 2 pkt 2 rozporządzenia nr (UE) 2018/1844 z dnia 23 listopada 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.299.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 2018 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 2103/2019 z dnia 27 listopada 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.318.13) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 grudnia 2019 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

8 Załącznik III:

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 i art. 2 rozporządzenia nr (UE) 2016/1868 z dnia 20 października 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.286.35) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 listopada 2016 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

- zmieniony przez art. 1 i 2 rozporządzenia nr (UE) 2017/2189 z dnia 24 listopada 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.310.3) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 grudnia 2017 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

- zmieniony przez art. 1 pkt 5 i art. 2 pkt 3 rozporządzenia nr (UE) 2018/1844 z dnia 23 listopada 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.299.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 2018 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 i art. 2 rozporządzenia nr 2103/2019 z dnia 27 listopada 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.318.13) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 grudnia 2019 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

9 Załącznik IV zmieniony przez art. 2 rozporządzenia nr (UE) 2016/1868 z dnia 20 października 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.286.35) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 listopada 2016 r.
10 Załącznik VI:

- zmieniony przez art. 1 pkt 4 art. 2 rozporządzenia nr (UE) 2016/1868 z dnia 20 października 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.286.35) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 listopada 2016 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

- zmieniony przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia nr (UE) 2018/1844 z dnia 23 listopada 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.299.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 2018 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2015.347.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2015/2450 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne w odniesieniu do wzorów formularzy na potrzeby przekazywania informacji organom nadzoru zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE
Data aktu: 02/12/2015
Data ogłoszenia: 31/12/2015
Data wejścia w życie: 01/01/2016