Rozporządzenie 2045/2004 zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 2131/93 ustanawiające procedury i warunki sprzedaży zbóż znajdujących się w posiadaniu agencji interwencyjnych

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 2045/2004
z dnia 29 listopada 2004 r.
zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 2131/93 ustanawiające procedury i warunki sprzedaży zbóż znajdujących się w posiadaniu agencji interwencyjnych

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1784/2003 z dnia 29 września 2003 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku zbóż(1), w szczególności jego art. 6,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie Komisji (EWG) nr 2131/93(2) ustanawia procedury i warunki sprzedaży zbóż znajdujących się w posiadaniu agencji interwencyjnych.

(2) Należy zastosować nowoczesne środki komunikacji w celu informowania wszystkich zainteresowanych stron na terenie całej Wspólnoty o sprzedaży interwencyjnej. Pozwala to na upoważnienie organów interwencyjnych do sprzedaży większych ilości w drodze przetargu bez wcześniejszej decyzji Komisji oraz wzięcie pod uwagę sytuacji rynkowej w ich Państwach Członkowskich. Dla uproszczenia sprzedaży przeznaczonej na wywóz, miejsce składowania nie powinno być wymagane decyzją dotyczącą zaproszenia do składania ofert.

(3) W Państwach Członkowskich, które nie dysponują portami morskimi, oferenci będą obciążeni wyższymi kosztami transportu przeznaczonych do sprzedaży zbóż. W związku z dodatkowymi kosztami, o których mowa, zboża są trudniejsze do wywozu z tych Państw Członkowskich, co przyczynia się w szczególności do dłuższego interwencyjnego składowania i dodatkowych kosztów dla budżetu Wspólnoty. Należy zatem przewidzieć w niektórych przypadkach możliwość finansowania najmniejszych kosztów transportu między miejscem składowania a miejscem wyjścia w celu zapewnienia porównywalnych ofert. Port Constanta w Rumunii był tradycyjnym portem wyjścia dla krajów Europy Środkowej przed ich przystąpieniem do Unii Europejskiej. Należy zatem uznać Constanta jako miejsce obliczenia kosztów transportu, które mogą być zwracane w wypadku wywozu.

(4) W celu uproszczenia procedury sprzedaży zbóż należy ujednolicić zabezpieczenia towarzyszące ofertom dotyczącym sprzedaży przeznaczonej na wywóz jak również na rynek Wspólnoty.

(5) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (EWG) nr 2131/93.

(6) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Zbóż,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (EWG) nr 2131/93 wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 2 ust. 2 "2.000 ton" zastępuje się "5.000 ton";

2) w art. 3 ust. 1 akapit pierwszy otrzymuje następujące brzmienie:

"Agencje interwencyjne opracowują ogłoszenia o zaproszeniach do składania ofert, zgodnie z art. 12 i zapewniają odpowiednie rozpowszechnienie ogłoszeń, w szczególności poprzez umieszczanie ich w swoich siedzibach, jak również na swoich stronach internetowych i stronach internetowych odpowiedniego ministerstwa";

3) w art. 7 wprowadza się następujące zmiany:

a) w ust. 1 skreśla się lit. b);

b) w ust. 2a dodaje się następujące zdanie:

"Do celów niniejszego ustępu port Constanta w Rumunii można uznać za miejsce wyjścia.";

4) w art. 13 ust. 4 w akapicie drugim wprowadza się następujące zmiany:

"Oferty są ważne wyłącznie wtedy, gdy towarzyszy im dowód wpłaty przez oferenta zabezpieczenia w wysokości 5 euro za tonę".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 29 listopada 2004 r.

W imieniu Komisji
Mariann FISCHER BOEL
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 270 z 21.10.2003, str. 78.

(2) Dz.U. L 191 z 31.7.1993, str. 76. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 777/2004 (Dz.U. L 123 z 27.4.2004, str. 50).

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2004.354.17

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2045/2004 zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 2131/93 ustanawiające procedury i warunki sprzedaży zbóż znajdujących się w posiadaniu agencji interwencyjnych
Data aktu: 29/11/2004
Data ogłoszenia: 30/11/2004
Data wejścia w życie: 07/12/2004