Wspólne stanowisko 2002/401/WPZiB w sprawie Nigerii i uchylające wspólne stanowisko 2001/373/WPZiB

WSPÓLNE STANOWISKO RADY
z dnia 27 maja 2002 r.
w sprawie Nigerii i uchylające wspólne stanowisko 2001/373/WPZiB

(2002/401/WPZiB)

(Dz.U.UE L z dnia 29 maja 2002 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 15,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Nigeria, która z racji swego wpływu politycznego i gospodarczego, liczby ludności i wielkości odgrywa istotną międzynarodową i regionalną rolę, ma dziś szczególnie ważną szansę wzmocnienia demokracji i rozwoju systemu społeczno-gospodarczego kraju.

(2) Unia Europejska (UE) przywiązuje wielkie znaczenie do swych stosunków z Nigerią, która jako sygnatariusz porozumienia o partnerstwie AKP-WE podpisanego w Cotonou dnia 23 czerwca 2000 r.(1) jest kluczowym partnerem UE we współpracy w sferach politycznej, gospodarczej, handlowej i współpracy na rzecz rozwoju.

(3) UE zamierza zajmować wyraźne, konstruktywne i konsekwentne stanowisko co do wspierania Nigerii w jej staraniach o wzmocnienie demokracji i postęp w sferze rozwoju społecznego i gospodarczego.

(4) UE z zadowoleniem przyjmuje dotychczasowe osiągnięcia nigeryjskich władz w tej sferze i zachęca je do dalszego zaangażowania na rzecz postępu w dziedzinach, w których czekają jeszcze wielkie wyzwania, w szczególności w dziedzinach bezpieczeństwa i praw człowieka, reform wyborczych i konstytucyjnych, systemu rządów i reformy gospodarczej.

(5) UE, świadoma skutków, jakie konflikty i naruszanie praw człowieka mogą mieć dla kruchego demokratycznego procesu w Nigerii, z troską odnotowuje nasilanie się w ostatnim czasie przemocy na tle politycznym, etnicznym i religijnym oraz trudności występujące we wdrażaniu reform gospodarczych.

(6) Wykonanie niektórych środków wymaga działania ze strony UE,

PRZYJMUJE NINIEJSZE WSPÓLNE STANOWISKO:

Artykuł  1
1.
Celem niniejszego wspólnego stanowiska jest umocnienie wzajemnie korzystnych stosunków między UE a Nigerią we wszystkich obszarach interesujących obie strony.
2.
UE będzie stosować konsekwentne i spójne podejście do Nigerii, obejmujące postępowanie w obszarach polityki, gospodarki, wymiany handlowej i rozwoju, w celu udzielania poparcia prowadzonym przez Nigerię procesom:

a) wzmocnienia demokracji i poszanowania praw człowieka;

b) ograniczania strefy ubóstwa i dokonania trwałej reformy społecznej oraz osiągania społeczno-gospodarczego rozwoju;

c) podnoszenia zdolności Nigerii do wnoszenia wkładu w regionalną integrację, pokój, bezpieczeństwo i rozwój.

3.
Uznając, że osiągnięcie postępu w tym zakresie zależy w decydującym stopniu od działania Federalnego Rządu Nigerii, UE docenia zarazem coraz większą rolę stanów federalnych w tych dziedzinach rozwoju.
Artykuł  2
1.
Podstawą umacniania stosunków między UE a Nigerią są równość, dialog i wspólne wartości: poszanowanie praw człowieka, zasady demokracji, zasada państwa prawa i dobre rządy.
2.
Drogą do realizacji jest konstruktywny dialog polityczny oraz skuteczna współpraca na rzecz rozwoju. Kierunek współpracy będzie wytyczony przez priorytety Nigerii; współpraca, zorientowana na zmniejszanie strefy ubóstwa, będzie obejmować ścisłą koordynację darczyńców pod kontrolą Nigerii, szerokie uczestnictwo, odpowiedzialność i przejrzystość.
Artykuł  3

UE uznaje następujące dziedziny za kluczowe obszary, do których będzie kierowane w przyszłości wsparcie Wspólnoty:

a) Rozwijanie kultury demokratycznej:

Ten obszar obejmuje poszanowanie, ochronę i wykonywanie praw człowieka oraz rozwijanie równości bez względu na pochodzenie społeczne i etniczne, płeć i wyznanie, zgodnie z międzynarodowymi zobowiązaniami Nigerii w zakresie praw człowieka. Krzewienie kultury demokratycznej odbywa się między innymi przez:

i) szerokie uczestnictwo w procesie politycznym,

ii) rozwijanie klimatu swobodnej i powszechnej debaty,

iii) wspieranie społeczeństwa obywatelskiego,

iv) wspieranie procesów pojednania tam, gdzie doszło do naruszenia praw człowieka,

v) poszanowanie krajowego prawa i międzynarodowych norm i konwencji.

b) Instytucjonalna budowa potencjału:

i) konstytucyjny proces przeglądu,

ii) ordynacja wyborcza w świetle zbliżających się wyborów,

iii) dobre rządy oraz wzmocnione i staranne zarządzanie własnymi zasobami Nigerii,

iv) zarządzanie budżetem,

v) reforma systemu oświaty i szkolenia zawodowego,

vi) bezpieczeństwo, ochrona i wymiar sprawiedliwości dostępne dla wszystkich, poprzez reformę policji, systemu sądowniczego i karnego,

vii) przywrócenie zawodowej armii i rozwiązanie grup paramilitarnych,

viii) wspieranie potencjału Nigerii w zakresie analizowania, uprzedzania i przyjmowania środków zapobiegawczych wobec konfliktów wewnętrznych oraz lepszego zarządzania konfliktami i sytuacjami po ustaniu konfliktu.

c) Dokument Strategia Ograniczania Strefy Ubóstwa (PRSP) i rozwój współpracy w ramach ogólnego celu ograniczania strefy ubóstwa:

UE będzie zachęcać władze Nigerii i pomagać, poprzez współdziałanie, w przygotowaniu spójnego, wszechstronnego PRSP poprzez proces obejmujący także społeczeństwo obywatelskie. Przyjęcie, a następnie wykonanie PRSP stanowi ważne ramy zrównoważonych długofalowych osiągnięć w ograniczaniu strefy ubóstwa.

d) Wzrost gospodarczy i rozwój:

UE będzie nadal zachęcać władze Nigerii do wdrażania wszechstronnych i gruntownych środków reformy gospodarczej i reformy polityki administracyjnej oraz dywersyfikacji gospodarki, a także do podejmowania działań na rzecz zwalczania nagminnego problemu korupcji, tak aby powstało środowisko przyjazne dla przedsiębiorców i inwestycji. UE uznaje swą odpowiedzialność oraz rolę, jaką w tej dziedzinie może odegrać sektor prywatny, uwzględniając odnośne dokumenty UE oraz Konwencję OECD o zwalczaniu przekupstwa zagranicznych urzędników państwowych w międzynarodowych transakcjach handlowych.

e) Wzmocnienie zdolności Nigerii do wnoszenia wkładu w procesy regionalnej integracji, zarządzania antykryzysowego i rozwiązywania konfliktów w Afryce Zachodniej:

UE rozwija dialog i wymianę doświadczeń z Nigerią w sprawach regionalnych interesujących obie strony (między innymi kryzysów i integracji politycznej i gospodarczej). W ramach swej polityki zapobiegania konfliktom, zarządzania konfliktami i rozwiązywania konfliktów w Afryce, UE będzie wspierać wzmacnianie nigeryjskiego potencjału utrzymywania pokoju.

Artykuł  4

UE podkreśla wagę popierania:

a) szerokiego zaangażowania władz publicznych i społeczeństwa obywatelskiego w partnerstwo między UE a Nigerią; oraz

b) budowy sieci struktur społeczeństwa obywatelskiego złożonej z niepaństwowych podmiotów zaangażowanych w procesy demokracji i rozwoju w Nigerii, zarówno w UE i Nigerii, jak i między UE a Nigerią.

Artykuł  5
1.
UE utrzymuje bliski i stały dialog polityczny z Nigerią. W dialog, prowadzony przede wszystkim z rządem federalnym, można włączyć także społeczeństwo obywatelskie i, w uzgodnieniu z rządem federalnym, rządy stanowe. Przedmiotem dialogu będą wszystkie sprawy interesujące obie strony.
2.
Dla zapewnienia ciągłości, podstawowe zadanie prowadzenia dialogu w imieniu UE zostanie przekazane szefom misji UE w Nigerii. Postanawia się o regularnym utrzymywaniu kontaktów na wysokim szczeblu.
Artykuł  6

Rada odnotowuje, że Komisja zamierza skierować swe działanie na osiągnięcie celów i priorytetów niniejszego wspólnego stanowiska, przy użyciu, w miarę potrzeby, właściwych środków wspólnotowych.

Artykuł  7

Wykonując niniejsze wspólne stanowisko, UE będzie ściśle współpracować z Organizacją Narodów Zjednoczonych, Organizacją Jedności Afrykańskiej, Wspólnotą Gospodarczą Państw Afryki Zachodniej, międzynarodowymi instytucjami finansowymi i innymi zainteresowanymi stronami.

Artykuł  8

Niniejsze wspólne stanowisko podlega corocznym przeglądom.

Artykuł  9

Wspólne stanowisko Rady 2001/373/WPZiB z dnia 14 maja 2001 r. w sprawie Nigerii(2) traci moc.

Artykuł  10

Niniejsze wspólne stanowisko staje się skuteczne od dnia jego przyjęcia.

Artykuł  11

Niniejsze wspólne stanowisko zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym.

Sporządzono w Brukseli, dnia 27 maja 2002 r.

W imieniu Rady
M. ARIAS CAÑETE
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 317 z 15.12.2000, str. 3.

(2) Dz.U. L 132 z 15.5.2001, str. 1.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024