Wytyczne EBC/2001/12 (2001/833/WE) zmieniające wytyczne EBC/2000/1 w sprawie zarządzania rezerwowymi aktywami walutowymi Europejskiego Banku Centralnego przez krajowe banki centralne i dokumentacją prawną operacji dotyczących rezerwowych aktywów walutowych Europejskiego Banku Centralnego

WYTYCZNE EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO
z dnia 16 listopada 2001 r.
zmieniające wytyczne EBC/2000/1 w sprawie zarządzania rezerwowymi aktywami walutowymi Europejskiego Banku Centralnego przez krajowe banki centralne i dokumentacją prawną operacji dotyczących rezerwowych aktywów walutowych Europejskiego Banku Centralnego

(EBC/2001/12)

(2001/833/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 28 listopada 2001 r.)

RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 105 ust. 2 tiret trzecie oraz art. 3.1 tiret trzecie i art. 12.1, 14.3 i 30.6 Statutu Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego (zwanego dalej "Statutem"),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z wytycznymi EBC/2000/1 z dnia 3 lutego 2000 r. w sprawie zarządzania rezerwowymi aktywami walutowymi Europejskiego Banku Centralnego przez krajowe banki centralne i dokumentacją prawną operacji dotyczących rezerwowych aktywów walutowych Europejskiego Banku Centralnego(1), zmienionych wytycznymi EBC/2001/5(2), każdy krajowy bank centralny (KBC) uczestniczącego Państwa Członkowskiego prowadzi operacje dotyczące rezerwowych aktywów walutowych Europejskiego Banku Centralnego (EBC) jako przedstawiciel EBC.

(2) EBC uważa, że Umowa ramowa dotycząca transakcji finansowych pod egidą Federacji Banków Unii Europejskiej we współpracy z Europejską Grupą Banków Oszczędnościowych i Europejskim Stowarzyszeniem Banków Spółdzielczych jest właściwą umową ramową dla wszystkich operacji objętych zabezpieczeniem, dotyczących rezerwowych aktywów walutowych EBC, obejmującą umowy odkupu akcji, umowy wtórnego odkupu akcji, umowy typu buy/sell-back i sell/buy-back z kontrahentami utworzonymi lub zarejestrowanymi na mocy prawa Unii Europejskiej i Szwajcarii.

(3) Zgodnie z art. 12.1 i 14.3 Statutu wytyczne EBC stanowią integralną część prawa wspólnotowego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE WYTYCZNE:

Artykuł  1

Przypis 1 załącznika 1 do wytycznej EBC/2000/1 otrzymuje brzmienie:

"Oryginalny tekst niniejszego Załącznika jest sporządzony w językach angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim, portugalskim i hiszpańskim i jest włączony do umów ramowych sporządzanych w językach angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim, portugalskim i hiszpańskim. Tłumaczenie niniejszego Załącznika na inne języki ma cele wyłącznie poglądowe i nie jest prawnie wiążące."

Artykuł  2

Załącznik 3 do wytycznych EBC/2000/1 otrzymuje brzmienie:

"ZAŁĄCZNIK 3

Standardowe umowy dotyczące operacji objętych zabezpieczeniem i na instrumentach pochodnych rynku pozagiełdowego

1. Wszystkie operacje objęte zabezpieczeniem dotyczące rezerwowych aktywów walutowych EBC, obejmujące umowy odkupu, umowy odkupu wtórnego, umowy typu buy/sell-back i sell/buy-back, powinny być udokumentowane zgodnie z następującym standardem umowy, w takiej formie, która może być zatwierdzona lub zmieniona od czasu do czasu przez EBC: w przypadku kontrahentów utworzonych lub zarejestrowanych na mocy prawa Unii Europejskiej lub prawa szwajcarskiego - umowa ramowa FBE w sprawie transakcji finansowych; w przypadku kontrahentów utworzonych lub zarejestrowanych na mocy prawa obowiązującego poza Unią Europejską, Szwajcarią lub Stanami Zjednoczonymi - »TBMA/ISMA Global Master Repurchase Agreement, 2000 version«; w przypadku kontrahentów utworzonych lub zarejestrowanych na mocy prawa federalnego lub stanowego USA - »The Bond Market Association Master Repurchase Agreement«.

2. Wszystkie operacje na instrumentach pochodnych rynku pozagiełdowego dotyczące rezerwowych aktywów walutowych EBC powinny być udokumentowane zgodnie z następującym standardem umowy, w takiej formie, która może być zatwierdzona lub zmieniona od czasu do czasu przez EBC; w przypadku kontrahentów utworzonych lub zarejestrowanych na mocy prawa francuskiego - »Convention-cadre relative aux opérations de marché à terme«; w przypadku kontrahentów utworzonych lub zarejestrowanych na mocy prawa niemieckiego - »Rahmenvertrag für echte Finanztermingeschäfte«; w przypadku kontrahentów utworzonych lub zarejestrowanych na mocy prawa obowiązującego poza Francją, Niemcami i Stanami Zjednoczonymi, »1992 International Swaps and Derivatives Association Master Agreement« (Wielowalutowy - transgraniczny, wersja podlegająca prawu angielskiemu); w przypadku kontrahentów utworzonych lub zarejestrowanych na mocy prawa federalnego lub praw stanowych USA - »1992 International Swaps and Derivatives Association Master Agreement« (Wielowalutowy - transgraniczny, wersja podlegająca prawu Nowego Jorku)."

Artykuł  3

Przepisy końcowe

Niniejsze wytyczne są skierowane do krajowych banków centralnych uczestniczących Państw Członkowskich.

Niniejsze wytyczne wchodzą w życie z dniem 23 listopada 2001 r.

Niniejsze wytyczne są opublikowane w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem, dnia 16 listopada 2001 r.

W imieniu Rady Prezesów EBC
Willem F. DUISENBERG
Prezes

______

(1) Dz.U. L 207 z 17.8.2000, str. 24.

(2) Dz.U. L 190 z 12.7.2001, str. 26.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2001.310.31

Rodzaj: Wytyczne
Tytuł: Wytyczne EBC/2001/12 (2001/833/WE) zmieniające wytyczne EBC/2000/1 w sprawie zarządzania rezerwowymi aktywami walutowymi Europejskiego Banku Centralnego przez krajowe banki centralne i dokumentacją prawną operacji dotyczących rezerwowych aktywów walutowych Europejskiego Banku Centralnego
Data aktu: 16/11/2001
Data ogłoszenia: 28/11/2001
Data wejścia w życie: 23/11/2001