Austria-Wspólnota Europejska. Porozumienie administracyjne ustalające datę wejścia w życie i procedury wprowadzające system ekopunktów określony w Umowie między Wspólnotą Europejską a Republiką Austrii w sprawie drogowego i kolejowego tranzytu towarów. Wiedeń.1992.12.23.

POROZUMIENIE ADMINISTRACYJNE
ustalające datę wejścia w życie i procedury wprowadzające system ekopunktów określony w Umowie między Wspólnotą Europejską a Republiką Austrii w sprawie drogowego i kolejowego tranzytu towarów

Zgodnie z artykułem 24 ustęp 4 Umowy miedzy Wspólnotą Europejską a Republiką Austrii w sprawie drogowego i kolejowego tranzytu towarów (zwanej dalej "Umową Tranzytową"), właściwe władze, a mianowicie

W IMIENIU WSPÓLNOTY:

Komisja Wspólnot Europejskich, i

W IMIENIU AUSTRII:

Federalny Minister Gospodarki Publicznej i Transportu,

uwzględniając datę wejścia w życie i procedury odnoszące się do systemu ekopunktów określonego w Umowie Tranzytowej,

uzgodnili, co następuje:

Artykuł  1

System ekopunktów wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1993 roku.

Artykuł  2
1.
Całkowitą liczbę przejazdów tranzytowych (zarobkowo, na własny rachunek, lub bez ładunku) odbytych w 1991 roku przez pojazdy ciężarowe zarejestrowane we Wspólnocie Europejskiej (artykuł 15 ustęp 4 i 2 Umowy Tranzytowej) szacuje się na 1.264.000.
2.
Całkowitą liczbę przejazdów tranzytowych (zarobkowo, na własny rachunek, lub bez ładunku) odbytych w 1991 roku przez pojazdy ciężarowe zarejestrowane w Republice Austrii (artykuł 15 ustęp 8 Umowy Tranzytowej) szacuje się na 211.100.
Artykuł  3
1.
Kierowca pojazdu ciężarowego, podczas przejazdu tranzytowego posiada i na żądanie organów nadzorczych okazuje, należycie wypełniony formularz standardowy lub austriackie świadectwo potwierdzające wniesienie opłaty za ekopunkty dla przedmiotowego przejazdu, którego wzór zamieszczono w załączniku A i nazywany "kartą eko".

Właściwe austriackie władze wydają formularz przedstawiony w załączniku A do niniejszego porozumienia, za opłatą pokrywającą koszt wyprodukowania i dystrybucji formularza oraz ekopunktów.

2.
Kierowca pojazdu ciężarowego zarejestrowanego po dniu l października 1990 roku posiada i na żądanie okazuje standardowy dokument COP, przedstawiony w załączniku B, jako świadectwo poziomu emisji NOX z tego pojazdu. Pojazd ciężarowy zarejestrowany po raz pierwszy przed dniem 1 października 1990 roku lub dla którego nie okazuje się żadnego dokumentu uznawany jest za pojazd posiadający COP o wartości 15,8 g/kWh.

Strony powiadamiają się wzajemnie w formie pisemnej o władzach krajowych upoważnionych do wydawania powyższych dokumentów.

3.
Przejazdy tranzytowe dokonywane w okolicznościach wymienionych w załączniku C lub na podstawie zezwolenia ECMT są wyłączone z systemu ekopunktów.
Artykuł  4
1.
Wymagana liczba ekopunktów umieszczana jest na formularzu określonym w artykule 3 ustęp 1 i następnie skasowana. Ekopunkty kasuje się poprzez złożenie podpisu w taki sposób, aby pokrywał on jednocześnie zarówno ekopunkty jak i formularz, na którym zostały one umieszczone. Zamiast podpisu można użyć gumowej pieczęci.
2.
Przy wjeździe pojazdu na terytorium Austrii należycie wypełniony formularz wraz z wymaganą liczbą ekopunktów należy doręczyć organom nadzorczym, które wydadzą w zamian kopię wraz z dowodem uiszczenia opłaty.

W przypadku pojazdu ciężarowego zarejestrowanego w Austrii, dowód uiszczenia opłaty i dokument COP, powinny być okazywane wspólnie organom nadzorczym Państwa Członkowskiego przy wjeździe lub wyjeździe z Włoch lub Niemiec. Kopia dowodu uiszczenia opłaty jest okazywana organom celnym z chwilą wjazdu.

Specjalne ekopunkty są używane dla zarejestrowanych w Austrii pojazdów ciężarowych odbywających przejazdy tranzytowe do Włoch lub z Włoch lub też przejazdy kontynuowane w Niemczech po przejeździe tranzytowym przez Austrię. Ich użycie powinno być odnotowane na dowodzie uiszczenia opłaty. Liczbę ekopunktów przeznaczonych dla austriackich pojazdów ciężarowych do wykonywania takich przejazdów ustalać będzie raz w roku Komitet Tranzytowy utworzony na podstawie artykułu 21 Umowy Tranzytowej.

3.
Gdy podczas przejazdu tranzytowego zmieniony zostaje ciągnik, wydany przy wjeździe dowód uiszczenia opłaty pozostaje ważny i należy go zachować. Jeśli wartość COP nowego ciągnika przekracza wartość oznaczoną w formularzu, przy wyjeździe z kraju nabywa się dodatkowe ekopunkty, umieszczone na nowej karcie.
4.
Dla przejazdów wymagających ekopunktów, formularz określony w artykule 3 ustępie 1 zastąpi wszystkie austriackie formularze stosowane dotychczas do celów statystyk transportowych.
5.
Wspólnota i władze austriackie regularnie powiadamiają się wzajemnie w odniesieniu do liczby wykorzystanych ekopunktów. Oryginały lub kopie formularzy z umieszczonymi na nich skasowanymi ekopunktami są, w miarę potrzeby, udostępniane poszczególnym władzom krajowym.
Artykuł  5
1.
Strony zapewniają, zgodnie z artykułem 16 Umowy Tranzytowej, że austriacki dowód uiszczenia opłaty za ekopunkty dla Włoch i Niemiec jest uznawane jako zastępujący zezwolenia stosowane wcześniej w Austrii i Państwach Członkowskich Niemczech i Włoszech. We Włoszech taki dowód uiszczenia opłaty zastępuje dwustronny bilet połówkowy za jednorazowy przejazd, a w Niemczech dwustronne upoważnienie do przejazdu powrotnego.

Dla pojazdów ciężarowych zarejestrowanych w Austrii i opuszczających Włochy, kopia należycie wypełnionego formularza określonego w artykule 3 ustęp l, zawierająca wymaganą liczbą ekopunktów dla Włoch, zastępuje odpowiednie zezwolenie.

2.
Przejazdy, podczas których ma miejsce przekroczenie granicy austriackiej pociągiem, za pomocą konwencjonalnego transportu kolejowego lub w transporcie kombinowanym oraz podczas których przekroczenie granicy drogą ma miejsce niezwłocznie przed lub po przekroczeniu tej granicy koleją, nie są uznawane za przejazdy tranzytowe w rozumieniu Umowy Tranzytowej lecz za przejazdy dwustronne.
Artykuł  6
1.
Ekopunkty określone na podstawie postanowień artykułu 15 ustępu 5 i 1 Umowy Tranzytowej posiadają nadruk określający rok, w którym są ważne. Mogą być wykorzystane między dniem l stycznia roku, w którym są ważne, i dnia 31 stycznia roku następnego.
2.
Strony wydają sobie wzajemnie, w dwóch równych ratach, należną każdej z nich liczbę ekopunktów. Pierwsza rata jest dostarczana trzy miesiące przed, a druga dwa miesiące po rozpoczęciu każdego roku kalendarzowego.

W okolicznościach przewidzianych w artykule 15 ustępie 5 i 2 Umowy Tranzytowej druga rata jest pomniejszana o liczbę ekopunktów obliczoną metodą ustanowioną w punkcie 4 załącznika IX do Umowy Tranzytowej.

Artykuł  7

Grupa robocza Umowy Tranzytowej, składająca się z przedstawicieli obydwu Stron, nadzoruje wprowadzanie w życie i monitorowanie systemu ekopunktów oraz środków podjętych w celu zapobieżenia naruszeniom. Grupa robocza posiada dostęp do wszystkich odnośnych dokumentów oraz spotyka się na wniosek którejkolwiek ze Stron.

Artykuł  8
1.
Naruszenie Umowy Tranzytowej lub niniejszego porozumienia administracyjnego przez kierowcę pojazdu ciężarowego lub przez przedsiębiorstwo będzie ścigane zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem krajowym. Powtarzające się naruszenia mogą prowadzić do tymczasowego zakazania przedmiotowemu kierowcy lub przedsiębiorstwu wykonywania transportu międzynarodowego.
2.
Właściwe władze Austrii, Wspólnoty i Państw Członkowskich, każde w granicach swojej jurysdykcji, udzielają sobie wzajemnie pomocy administracyjnej w wykrywaniu i ściganiu naruszeń Umowy Tranzytowej i porozumienia administracyjnego, w szczególności poprzez zapewnienie, że dokumenty wyszczególnione w artykule 3 są właściwie stosowane i przygotowywane.
3.
Jeśli karty eko określone w artykule 3 nie są przedstawiane organom nadzorczym zgodnie z postanowieniami niniejszego porozumienia lub jeśli taki formularz jest niekompletny lub błędnie wypełniony jak również wówczas, gdy ekopunkty nie są we właściwy sposób umieszczone, organy nadzorcze mogą, z poszanowaniem zasady proporcjonalności, jak określa to właściwe ustawodawstwo krajowe, odmówić zezwolenia na kontynuowanie przejazdu.

W pozostałych przypadkach odpowiedzialność za wprowadzenie w życie i prawidłowe stosowanie Umowy Tranzytowej ponosi Komitet Tranzytowy.

Artykuł  9

Strony zachowują prawo, przez okres sześciu miesięcy po wejściu w życic systemu ekopunktów, do przeprowadzenia wspólnej oceny uzgodnień dotyczących wprowadzenia go w życie, w związku z możliwością dokonania, za wspólnym porozumieniem, niezbędnych zmian.

Artykuł  10

Niniejsze porozumienie administracyjne wchodzi w życie tego samego dnia co Umowa Tranzytowa.

Artykuł  11

Niniejsze porozumienie zostaje sporządzone w dwóch egzemplarzach w językach: duńskim, niderlandzkim, angielskim, francuskim, niemieckim, greckim, włoskim, portugalskim i hiszpańskim, wszystkie teksty są na równi autentyczne.

Sporządzono w Wiedniu, dnia 23 grudnia 1992 roku.
W imieniu Federalnego W imieniu
Ministra Gospodarki Publicznej i Komisji Wspólnot
Transportu Republiki Austrii Europejskich
G. HANREICH J. ERDMENGER

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  A

ZAŁĄCZNIK  B

ZAŁĄCZNIK  C

PRZEJAZDY, DLA KTÓRYCH NIE SĄ WYMAGANE EKOPUNKTY

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1993.47.28

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Austria-Wspólnota Europejska. Porozumienie administracyjne ustalające datę wejścia w życie i procedury wprowadzające system ekopunktów określony w Umowie między Wspólnotą Europejską a Republiką Austrii w sprawie drogowego i kolejowego tranzytu towarów. Wiedeń.1992.12.23.
Data aktu: 22/12/1992
Data ogłoszenia: 25/02/1993
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/01/1993