Rozporządzenie 3602/92 zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 27/85 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia (EWG) nr 2262/84 ustanawiającego specjalne środki w odniesieniu do oliwy z oliwek

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (EWG) NR 3602/92
z dnia 14 grudnia 1992 r.
zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 27/85 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia (EWG) nr 2262/84 ustanawiającego specjalne środki w odniesieniu do oliwy z oliwek

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2262/84 z dnia 17 lipca 1984 r. ustanawiające specjalne środki w odniesieniu do oliwy z oliwek(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem (EWG) nr 593/92(2), w szczególności jego art. 5,

a także mając na uwadze, co następuje:

na mocy art. 1 ust. 3 rozporządzenia (EWG) nr 2262/84 Komisja może uczestniczyć w dyskusjach prowadzonych przez zarząd agencji; w związku z tym należy ustanowić sposób takiego uczestnictwa w dyskusjach w przypadku czterech agencji;

na mocy art. 1 ust. 4 rozporządzenia (EWG) nr 2262/84 Państwa Członkowskie powinny stosować się do ustaleń agencji oraz regularnie informować Komisję o szczegółach podjętych działań oraz stosowanych sankcjach wynikających z ustaleń agencji; należy ustanowić częstotliwość przekazywania tych informacji oraz ich zakres;

jak wynika z doświadczeń, okres przewidziany w art. 6 ust. 2 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 27/85(3), ostatnio zmienionego rozporządzeniem (EWG) nr 2427/86(4), w jakim Komisja powinna podjąć decyzję w odniesieniu do kwoty odzwierciedlającej rzeczywiste wydatki agencji, jest zbyt krótki; z tego powodu okres ten należy przedłużyć;

kontrole w celu sprawdzenia właściwego stosowania reguł wspólnotowych pociągają za sobą wysiłki, aby zagwarantować odpowiednią jakość oliwy z oliwek; dlatego należy umożliwić agencjom pobieranie próbek oliwy znajdującej się w posiadaniu podmiotów gospodarczych objętych uzgodnieniami kontrolnymi;

należy sporządzić harmonogram prac agencji;

należy określić dziedziny, w których personel odpowiedzialny za kontrole powinien posiadać niezbędną wiedzę techniczną;

środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Olejów i Tłuszczów,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (EWG) nr 27/85 wprowadza się następujące zmiany:

1. W art. 2 ust. 3 i 4 otrzymują brzmienie:

"3. Liczba członków personelu znajdująca się na liście płac agencji, ich poziom przeszkolenia i doświadczenia, udostępniony im zasoby oraz sposób zorganizowania departamentów agencji muszą umożliwiać wykonywanie obowiązków wynikających z art. 1 ust. 2 rozporządzenia (EWG) nr 2262/84.

W szczególności personel odpowiedzialny za kontrolę posiada niezbędną wiedzę techniczną oraz doświadczenie umożliwiające mu przeprowadzanie kontroli, co określają dokładnie rozporządzenie Rady (EWG) nr 3089/78(*) oraz (EWG) nr 2261/84(**), oraz rozporządzenie Komisji (EWG) nr 3061/84(***) i (EWG) nr 2677/85(****), w szczególności w przypadku oceny danych agronomicznych, kontroli technicznych fabryk i zakładów przetwórczych oraz weryfikacji ewidencji towarowej i rachunków.

4. W celu wykonania obowiązków nałożonych przez rozporządzenie (EWG) nr 2262/84, określone Państwa Członkowskie przyznają urzędnikom odpowiednie kompetencje do uzyskiwania wszelkich informacji lub dowodów oraz do przeprowadzania wszelkiego rodzaju czynności sprawdzających wymaganych przy kontroli określonej przez niniejsze przepisy, w szczególności:

a) upoważnienie do kontrolowania ksiąg i innych dokumentów handlowych;

b) upoważnienie do sporządzania kopii lub wyciągów z dokumentacji przedsiębiorstwa;

c) prawo do żądania informacji ustnej na miejscu;

d) prawo do dostępu na teren wszystkich zakładów oraz gruntu objętych procedurą kontrolną;

e) upoważnienie do pobierania prób oliwy znajdującej się w posiadaniu osób fizycznych lub prawnych podlegających kontroli.

Państwa Członkowskie podejmują wszelkie wymagane środki w celu ochrony praw nadanych przez wewnętrzne przepisy krajowe w odniesieniu do wyżej wymienionych osób fizycznych i prawnych mogących podlegać kontroli.

Państwa Członkowskie uznają ustalenia urzędników za ostateczne w swoim wewnętrznym porządku prawnym.

______

(*) Dz.U. L 369 z 29.12.1978, str. 12.

(**) Dz.U. L 208 z 3.8.1984, str. 3.

(***) Dz.U. L 288 z 1.11.1984, str. 52.

(****) Dz.U. L 254 z 25.9.1985, str. 5.".

2. W art. 3 wprowadza się następujące zmiany:

a) ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"1. Od roku gospodarczego 1985/86 agencje przedstawiają harmonogram prac oraz szacunki budżetowe na każdy rok gospodarczy.

Bez uszczerbku dla warunków ustanowionych w obowiązujących regułach wspólnotowych, harmonogram sporządza się w oparciu o reprezentatywną grupę podmiotów gospodarczych, jakie obejmować może procedura kontrolna.

Jednakże pierwszeństwo przy kontroli stanowią wszelkie obszary i rejony działalności, na których występuje duże zagrożenie występowania nieprawidłowości.

2. Harmonogram prac zawiera:

a) plan wykorzystania danych z plików komputerowych określonych w art. 16 rozporządzenia (EWG) nr 2261/84; dane takie zawierają informacje z rejestru upraw drzew oliwnych;

b) harmonogram oraz opis czynności, jakie agencja zamierza przeprowadzić w ramach inspekcji;

c) harmonogram działań, jakie agencja przeprowadzi w celu ustalenia wielkości zbiorów oliwek oraz uzysk oliwy;

d) opis czynności sprawdzających, jakie mają zostać przeprowadzone w zakresie ostatecznych zastosowań oliwy, oliwy z dalszych tłoczeń oraz produktów ubocznych, jak również w zakresie pochodzenia oliwy oraz oliwy z dalszych tłoczeń z przywozu;

e) wykaz wszelkich czynności, jakie mają zostać przeprowadzone na żądanie określonego Państwa Członkowskiego lub Komisji zgodnie z art. 1 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (EWG) nr 2262/84;

f) szczegóły planowanego przez agencję szkolenia personelu;

g) wykaz urzędników odpowiedzialnych za kontakty z Komisją.

Ponadto agencja wskazuje szacowaną liczbę wymaganych roboczodni niezbędnych w odniesieniu do każdego rodzaju czynności w harmonogramie prac".

b) W ust. 3 pkt 8 i 9 otrzymują brzmienie:

"8) Wkład Wspólnoty na mocy art. 1 ust. 5 rozporządzenia (EWG) nr 2262/84.

9. Dochód zgodnie z art. 1 ust. 5 rozporządzenia (EWG) nr 2262/84".

3. W art. 4 wprowadza się następujące zmiany:

a) w ust. 1 akapit drugi otrzymuje brzmienie:

"Komisja może w terminie 30 dni oraz bez uszczerbku dla obowiązków określonego Państwa Członkowskiego zażądać wprowadzenia przez to państwo wszelkich zmian w budżecie lub harmonogramie prac, jakie Komisja uznała za właściwe.".

b) w ust. 3 akapit drugi otrzymuje brzmienie:

"Jednakże w przypadku zaistnienia sytuacji wyjątkowej w postaci możliwości nadużycia poważnie zagrażającego prawidłowemu stosowaniu reguł wspólnotowych dotyczących oliwy, agencja informuje Komisję oraz Państwo Członkowskie, którego to zagrożenie dotyczy. W takim przypadku agencja może dokonać zmian w sporządzonym przez siebie planie oraz czynnościach kontrolnych po uzyskaniu zgody danego Państwa Członkowskiego. Państwo to informuje o tym bezzwłocznie Komisję.".

4. W art. 5 wprowadza się następujące zmiany:

a) ust. 2 i 3 otrzymują brzmienie:

"2. Agencja nie później niż 30 dni po zakończeniu każdego kwartału przedkłada danemu Państwu Członkowskiemu oraz Komisji sprawozdanie zbiorcze w zakresie prac przeprowadzonych przez agencję wraz ze sprawozdaniem finansowym przedstawiającym sytuację przepływów środków pieniężnych oraz wydatków poniesionych przez agencję w odniesieniu do każdego działu budżetowego, jak również wykaz odnotowanych naruszeń przepisów, skutkujących sankcjami administracyjnymi lub karnymi wykazanych w toku kontroli przeprowadzonych w kwartale.

3. Przedstawiciele Komisji z danego Państwa Członkowskiego oraz agencji zbierają się co najmniej raz na kwartał w celu przeanalizowania prac wykonanych przez agencję, prac, jakie agencja zamierza przeprowadzić w przyszłości, wyników tych prac oraz ogólnej działalności agencji".

b) Dodaje się ust. 4 w brzmieniu:

"4. W celu zapewnienia przedstawicielstwa Komisji w organach zarządzających agencji, zgodnie z art. 1 ust. 3 rozporządzenia (EWG) nr 2262/84, agencja powiadamia Komisję przy użyciu teleksu lub telefaksu, z co najmniej sześciodniowym wyprzedzeniem, o każdym posiedzeniu jej organów decyzyjnych lub zarządzających, o dacie takiego posiedzenia, jego programie oraz dokumentach, jakie będą omawiane na tym posiedzeniu."

5. W art. 6 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Nie później niż sześć miesięcy od wyznaczonego dnia Komisja podejmie decyzję dotyczącą kwoty odzwierciedlającej rzeczywiste wydatki agencji, która ma być przekazana produkcyjnemu Państwu Członkowskiemu za dany rok. Kwotę tą, pomniejszoną o zaliczki, określone w ust. 4, wypłaca się bezpośrednio po stwierdzeniu wykonania prac w ramach obowiązków agencji."

6. Artykuł 7 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 7

Zgodnie z art. 1 ust. 4 rozporządzenia (EWG) nr 2262/84, w terminie 30 dni od zakończenia danego kwartału, Państwa Członkowskie przekazują Komisji:

- wykaz naruszeń skutkujących sankcjami administracyjnymi lub karnymi, odnotowanych przez agencję w wyniku kontroli przeprowadzonych w przeciągu ostatniego kwartału, określający rodzaj i powagi tych naruszeń,

- orzeczenia odnoszące się do sankcji administracyjnych i karnych lub decyzji o odstąpieniu od ich zastosowania wydane przez właściwe władze Państw Członkowskich na podstawie wykazu sporządzonego przez agencję, określoną w poprzednim tiret, z wyszczególnieniem, w odniesieniu do każdego orzeczenia w sprawie zastosowania sankcji, rodzaju, powagi oraz skutków takiej sankcji, kwotę wszelkich nałożonych grzywien, a tam gdzie jest to właściwe, fakt, iż naruszenie stanowi drugie lub kolejne przestępstwo, jak również określenie osoby fizycznej i prawnej, na którą nałożono sankcję oraz właściwe władze, które zastosowały tę sankcję."

7. Skreśla się art. 8 i art. 9 akapit drugi.

8. W art. 9 akapit pierwszy otrzymuje oznaczenie art. 8.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 14 grudnia 1992 r.

W imieniu Komisji
Ray MAC SHARRY
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 208 z 3.8.1984, str. 11.

(2) Dz.U. L 64 z 10.3.1992, str. 1.

(3) Dz.U. L 4 z 5.1.1985, str. 5.

(4) Dz.U. L 210 z 1.8.1986, str. 36.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1992.366.31

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 3602/92 zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 27/85 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia (EWG) nr 2262/84 ustanawiającego specjalne środki w odniesieniu do oliwy z oliwek
Data aktu: 14/12/1992
Data ogłoszenia: 15/12/1992
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 18/12/1992