Rozporządzenie 584/75 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania systemu przetargowego do refundacji wywozowych do ryżu

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (EWG) NR 584/75
z dnia 6 marca 1975 r.
ustanawiające szczegółowe zasady stosowania systemu przetargowego do refundacji wywozowych do ryżu

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Tekst niniejszego aktu prawnego nie uwzględnia wszystkich zmian. Niektóre akty zmieniające nie zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej - polskim wydaniu specjalnym, ponieważ instytucje UE uznały zmiany wynikające z nich za pochłonięte przez akty zmieniające opublikowane w kolejnych tomach tego wydawnictwa.

.................................................

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając rozporządzenie Rady nr 359/67/EWG(1) z dnia 25 lipca 1967 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku ryżu , ostatnio zmienione rozporządzeniem (EWG) nr 476/75(2),

uwzględniając rozporządzenie Rady nr 366/67/EWG(3) z dnia 25 lipca 1967 r. ustanawiające ogólne zasady przyznawania refundacji wywozowych do ryżu oraz kryteria ustalania kwoty refundacji, ostatnio zmienione rozporządzeniem (EWG) nr 478/75(4), w szczególności jego art. 3a ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

artykuł 3a rozporządzenia nr 366/67/EWG przewiduje możliwość ustalenia, w razie potrzeby, refundacji wywozowych w drodze procedury przetargu na określoną ilość;

należy ustanowić szczegółowe zasady takiej procedury przetargowej;

w celu zapewnienia równości traktowania wszystkich zainteresowanych we Wspólnocie stron, konieczne jest ukształtowanie jednolitych zasad dotyczących organizacji przetargów; dlatego publikacji decyzji dotyczącej otwarcia procedury przetargowej w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich powinno towarzyszyć ogłoszenie o przetargu;

celem ustalenia refundacji wywozowych w drodze przetargu jest umożliwienie lepszego zarządzania rynkiem; dlatego istotne jest, aby oferty zawierały informacje niezbędne do ich oceny oraz określone zobowiązania formalne;

należy ustalić najwyższą refundację wywozową; metoda ta umożliwi zawarcie umów dotyczących całej ilości oferowanej;

mogą zaistnieć sytuacje rynkowe, w których uwidacznia się, na podstawie oceny aspektów gospodarczych zamierzonych wywozów, że zamiast ustalania refundacji wymuszą one niepodejmowanie przez Komisję żadnych działań dotyczących przetargu;

w celu zapewnienia, aby wywóz odbywał się na podstawie pozwolenia wydanego do celów przetargu, należy ustalić zabezpieczenie przetargowe, które przepadnie z momentem wycofania oferty;

należy ustanowić procedury dotyczące informowania oferentów o wynikach przetargu, a także o wydawaniu pozwolenia koniecznego do wywozu oferowanej ilości;

środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Zbóż,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1. 1
Decyzja otwarcia przetargu na mocy art. 4 ust. 1 rozporządzenia (EWG) nr 1431/76 jest podejmowana zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 27 rozporządzenia (EWG) nr 1418/76.

Decyzja taka określa warunki przetargu. Warunki muszą gwarantować równy dostęp wszystkim osobom prowadzącym działalność gospodarczą we Wspólnocie oraz mogą, w drodze wyjątku, przewidywać szczególny okres ważności pozwoleń wydawanych w związku z odnośnym przetargiem.

2. 2
Otwarciu przetargu towarzyszy ogłoszenie o przetargu przez Komisję. Ogłoszenie zawiera między innymidaty złożenia ofert oraz szczegółowe dane dotyczące właściwych władz Państw Członkowskich, do których te oferty muszą być skierowane. Może ono również wskazywać całkowitą ilość, do której może być wyznaczona maksymalna refundacja wywozowa na mocy art. 5 ust. 1 niniejszego rozporządzenia. Między opublikowaniem zaproszenia do składania ofert a pierwszą datą ustaloną dla złożenia ofert musi zostać zachowany termin co najmniej dziesięciu dni. Zawiadomienie wskazuje również ostateczny termin składania ofert.
3.
Decyzja określona w ust. 1, a także ogłoszenie o przetargu określone w ust. 2 zostają opublikowane w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.
Artykuł  1a 3

Przetarg może być ograniczony do wywozu do określonych krajów lub stref. W tym przypadku wniosek o wydanie pozwolenia, a także pozwolenie, powinny zawierać, w polu 13, wskazanie krajów lub stref przeznaczenia, określonych w rozporządzeniu otwierającym przetarg. Pozwolenie zawiera klauzulę o obowiązku wywozu do danego miejsca przeznaczenia.

Artykuł  2
1. 4
Oferty pisemne mogą być dostarczane osobiście właściwym władzom Państwa Członkowskiego albo przesyłane tym władzom pisemnie za pomocą dowolnego środka telekomunikacyjnego.
2. 5
W ofercie należy podać:

a) przetarg, którego dotyczy ta oferta;

b) nazwisko i adres oferenta,

c) rodzaj i ilość produktu, który ma być wywieziony;

d) kwotę proponowanej refundacji wywozowej w tonach metrycznych, w walucie Państwa Członkowskiego wyżej wymienionych władz

i stosownie do przypadku,

e) w przypadku gdy Komisja ustala współczynnik przyznawania ilości zaoferowanych zgodnie z art. 5, taką ilość minimalną, że o ile przyznana ilość spada poniżej tej ilości minimalnej, uznaje się, że oferta nie została złożona.

3.
Oferta ważna jest tylko wtedy, gdy:

a) przed upływem terminu składania ofert złożony zostanie dowód, że oferent uiścił zabezpieczenie przetargowe,

b) dołączone jest do niej pisemne zobowiązanie do złożenia, w okresie dwóch dni od otrzymania powiadomienia, stosownie do art. 6, o zawarciu umowy, wniosku o udzielenie pozwolenia na wywóz oferowanej ilości razem z wnioskiem o ustalenie z góry refundacji wywozowej równej refundacji określonej w ofercie.

4.
Nie uwzględniona się oferty, która nie zostanie złożona zgodnie z przepisami niniejszego artykułu lub która zawiera warunki inne od wymienionych w ogłoszeniu o przetargu.
5. 6
Złożonej oferty przetargowej nie można wycofać.
Artykuł  3
1.
Nie uwzględnia się żadnej oferty, dopóki nie zostanie uiszczone zabezpieczenie.

Wysokość zabezpieczenia ustala się w rozporządzeniu dotyczącym otwarcia danego przetargu.

2.
Oferent może uiścić zabezpieczenie w gotówce lub w formie gwarancji danej przez przedsiębiorstwo spełniające kryteria przewidziane w odnośnym Państwie Członkowskim.

Każde Państwo Członkowskie powiadomi Komisję o przewidzianych przez nie kryteriach ustalonych do celów uiszczania zabezpieczenia, a następnie Komisja poinformuje o tym inne Państwa Członkowskie.

Artykuł  4
1.
Oferty są oceniane na posiedzeniu niejawnym przez właściwe władze Państw Członkowskich. Osoby uczestniczące w posiedzeniu zobowiązane są do nieujawniania jakichkolwiek danych szczegółowych dotyczących oceny.
2. 7
W przypadku każdego cotygodniowego zaproszenia do składania ofert każdy z oferentów otrzymuje oddzielny numer. Każdorazowo numery przydzielane są losowo i w sposób niezależny. Oferty identyfikuje się na podstawie numeru ich oferenta i przekazuje bezzwłocznie do Komisji.
Artykuł  5
1. 8
Na podstawie złożonych ofert Komisja, działając zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 27 rozporządzenia (EWG) nr 1418/76, zadecyduje o wyznaczeniu maksymalnej refundacji wywozowej, uwzględniając w szczególności kryteria ustanowione w art. 2 i 3 rozporządzenia (EWG) nr 1431/76 i/lub o nieprzyznaniu dopłaty, co również może mieć miejsce.
2. 9
Jeśli ustalona zostanie najwyższa refundacja wywozowa, umowę zawiera się z każdym oferentem, którego oferta wskazuje stawkę refundacji równą lub mniejszą od najwyższej. W przypadku złożonych ofert odpowiadających poziomowi najwyższej refundacji ustaleniu tej ostatniej może towarzyszyć ustalenie współczynnika przyznawania zaoferowanych ilości. To ostatnie ustalenie zostaje przyjęte zgodnie z procedurą określoną w ust. 1.
Artykuł  6

Właściwe władze zainteresowanego Państwa Członkowskiego, gdy tylko Komisja podejmie decyzję na mocy art. 5 ust. 1 niniejszego rozporządzenia, informują na piśmie wszystkich oferentów o wyniku ich udziału w procedurze zaproszenia do składania ofert.

Artykuł  7 10

Zabezpieczenie zostaje zwolnione w przypadkach, gdy:

a) oferta przetargowa nie zostaje przyjęta;

b) oferent, który wygrał przetarg, przedstawi dowód, że wniesione zostało zabezpieczenie przewidziane w art. 12 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 891/89(5);

c) 11 zgodnie z art. 2 uznaje się, że oferta nie została złożona;

d) 12 Komisja ustala współczynnik przyznawania. Uwolniona wielkość odpowiada ilości niezaakceptowanej.

Jeżeli zobowiązanie wymienione w art. 2 ust. 3 lit. b) nie zostaje wypełnione, za wyjątkiem przypadku siły wyższej, zabezpieczenie ulega przepadkowi.

Artykuł  8 13
1.
W przypadku gdy oferent złoży w wyznaczonym terminie wniosek o wydanie pozwolenia na wywóz, określonego w art. 2 ust. 3 lit. b), pozwolenie na wywóz zostaje wystawione na ilość, dla której oferta została zatwierdzona. Wyznaczone terminy mogą być przedłużane w przypadku działania siły wyższej.
2.
W przypadku gdy zobowiązanie określone art. 2 ust. 3 lit. b) nie spełnia warunków zabezpieczenia przetargu, z wyjątkiem przypadków siły wyższej, ulega przepadkowi.
Artykuł  9

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 6 marca 1975 r.

W imieniu Komisji
P.J. LARDINOIS
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. 174 z 31.7.1967, str. 1.

(2) Dz.U. L 52 z 28.2.1975, str. 31.

(3) Dz.U. 174 z 31.7.1967, str. 34.

(4) Dz.U. L 52 z 28.2.1975, str. 34.

(5) Dz.U. L 94 z 7.4.1989, str. 13.

1 Art. 1 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 3491/80 z dnia 30 grudnia 1980 r. (Dz.U.UE.L.80.365.15) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 stycznia 1981 r.
2 Art. 1 ust. 2:

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 3491/80 z dnia 30 grudnia 1980 r. (Dz.U.UE.L.80.365.15) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 stycznia 1981 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 409/90 z dnia 16 lutego 1990 r. (Dz.U.UE.L.90.43.21) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lutego 1990 r.

3 Art. 1a dodany przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 3491/80 z dnia 30 grudnia 1980 r. (Dz.U.UE.L.80.365.15) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 stycznia 1981 r.
4 Art. 2 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia nr 299/95 z dnia 14 lutego 1995 r. (Dz.U.UE.L.95.35.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 lutego 1995 r.
5 Art. 2 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 1948/2002 z dnia 31 października 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.299.18) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 listopada 2002 r.
6 Art. 2 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia nr 299/95 z dnia 14 lutego 1995 r. (Dz.U.UE.L.95.35.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 lutego 1995 r.
7 Art. 4 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 1948/2002 z dnia 31 października 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.299.18) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 listopada 2002 r.
8 Art. 5 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 3491/80 z dnia 30 grudnia 1980 r. (Dz.U.UE.L.80.365.15) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 stycznia 1981 r.
9 Art. 5 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 1948/2002 z dnia 31 października 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.299.18) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 listopada 2002 r.
10 Art. 7:

- zmieniony przez art. 1 pkt 5 rozporządzenia nr 3491/80 z dnia 30 grudnia 1980 r. (Dz.U.UE.L.80.365.15) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 stycznia 1981 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 299/95 z dnia 14 lutego 1995 r. (Dz.U.UE.L.95.35.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 lutego 1995 r.

11 Art. 7 lit. c) dodana przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 1948/2002 z dnia 31 października 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.299.18) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 listopada 2002 r.
12 Art. 7 lit. d) dodana przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 1948/2002 z dnia 31 października 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.299.18) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 listopada 2002 r.
13 Art. 8 zmieniony przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia nr 3491/80 z dnia 30 grudnia 1980 r. (Dz.U.UE.L.80.365.15) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 stycznia 1981 r.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1975.61.25

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 584/75 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania systemu przetargowego do refundacji wywozowych do ryżu
Data aktu: 06/03/1975
Data ogłoszenia: 07/03/1975
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 10/03/1975