Rozporządzenie 121/66/EWG ustanawiające wykaz miejsc, w odniesieniu do których może być przyznany dodatek mieszkaniowy, maksymalną kwotę tego dodatku i zasady jego przyznawania

ROZPORZĄDZENIE RAD NR 6/66/EURATOM, 121/66/EWG
z dnia 28 lipca 1966 r.
ustanawiające wykaz miejsc, w odniesieniu do których może być przyznany dodatek mieszkaniowy, maksymalną kwotę tego dodatku i zasady jego przyznawania

RADA EUROPEJSKIEJ WSPÓLNOTY ENERGII ATOMOWEJ,

RADA EUROPEJSKIEJ WSPÓLNOTY GOSPODARCZEJ,

uwzględniając rozporządzenie nr 31 (EWG), 11 (EWEA), w sprawie regulaminu pracowniczego urzędników i warunków zatrudnienia innych pracowników Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (1), w szczególności art. 14a załącznika VII regulaminu pracowniczego oraz art. 22 i 67 warunków zatrudnienia,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej i Komisji Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej,

a także mając na uwadze, co następuje:

działając zgodnie z procedurą określoną w art. 65 ust. 3 regulaminu pracowniczego, do Rad należy ustanowienie wykazu miejsc, w odniesieniu do których można przyznawać dodatek mieszkaniowy, maksymalną kwotę tego dodatku oraz zasady jego przyznawania,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Urzędnik zatrudniony w miejscu, w którym warunki zakwaterowania uznane są za szczególnie trudne, może korzystać, na warunkach określonych szczegółowo poniżej, z dodatku mieszkaniowego.

Artykuł  2
1.
Miejsca zatrudnienia, w odniesieniu do których można przyznać dodatek określony w art. 1, to:

w Niemczech

Karlsruhe

Garching

Geesthacht

we Francji

Paryż

Departamenty Hauts-de-Seine, Seine-St.-Denis, Val-de-Marne,

Essonne, Yvelines, Val d’Oise

Cadarache

Grenoble

w Zjednoczonym Królestwie

Londyn

w Szwajcarii

Genewa.

2.
Oprócz miejsc określonych w ust. 1, dodatek mieszkaniowy może również zostać przyznany w odniesieniu do tych miejsc, w których liczba urzędników zatrudnionych jest mniejsza lub równa trzem. W takim przypadku Komisje zawiadamiają Rady i jeżeli w terminie sześciu tygodni żadne przedstawicielstwo nie zakwestionuje przyznania dodatku mieszkaniowego ze względu na zatrudnienie w tych miejscach, to przedstawiony wykaz uznaje się za zatwierdzony.
Artykuł  3

Organ mianujący zbada, przed każdorazowym przyznaniem dodatku, czy dane zakwaterowanie odpowiada potrzebom danego urzędnika, biorąc pod uwagę pełnione przez niego funkcje, podobnie jak jego sytuację rodzinną oraz liczbę osób pozostających na jego utrzymaniu i rzeczywiście z nim zamieszkujących. Organ mianujący może, w przypadku, w którym jest to stosowne, wyznaczyć limit czynszu branego pod uwagę przy obliczaniu dodatku mieszkaniowego.

Artykuł  4

Dodatek mieszkaniowy przyznaje się, z zastrzeżeniem przepisów art. 3, urzędnikowi, który przeznacza na zapłacenie miesięcznego czynszu, nie wliczając, stosownie do przypadku, opłat za ogrzewanie, wodę, gaz, energię elektryczną i usługi związane z utrzymywaniem zajmowanego przez niego mieszkania w dobrym stanie, kwotę wyższą niż:

18 % w przypadku urzędników stopnia B2 i poniżej,

20 % w przypadku urzędników stopni B1-A4,

22 % w przypadku urzędników powyżej stopnia A4,

łącznej kwoty poborów, której definicję przedstawiono poniżej.

Na łączną kwotę poborów składa się wynagrodzenie podstawowe plus dodatek z tytułu przesiedlenia i dodatek dla głowy rodziny minus obowiązkowe potrącenia określone w art. 64 regulaminu pracowniczego i potrącenia z tytułu podatku wspólnotowego. W ten sposób otrzymaną kwotę koryguje się z zastosowaniem współczynnika korygującego wyznaczonego dla miejsca zatrudnienia danego urzędnika.

Artykuł  5

Dana instytucja będzie odpowiedzialna za pokrycie tej części czynszu, która przewyższa wartości procentowe wskazane w art. 4 ust. 1, do wysokości:

50 % w przypadku urzędnika stanu bezżennego i urzędnika,

który jest głową rodziny i nie ma osób pozostających

na jego utrzymaniu;

55 % w przypadku urzędnika, który jest głową rodziny,

w której skład wchodzi jedna osoba pozostająca na

jego utrzymaniu;

60 % w przypadku urzędnika, który jest głową rodziny,

w której skład wchodzi więcej niż jedna osoba pozostająca

na jego utrzymaniu;

termin: "osoba pozostająca na utrzymaniu" należy rozumieć zgodnie z definicją przedstawioną w art. 2 załącznika VII do regulaminu pracowniczego.

Artykuł  6

Dodatek mieszkaniowy nie może, w żadnym przypadku, przewyższać 5 % łącznej kwoty poborów określonej w art. 4, akapit drugi.

Artykuł  7

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1966 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 28 lipca 1966 r.
W imieniu Rad
S. A. POSTHUMUS
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. 45 z 14.6.1962, str. 1385/62.

Dz.U. 47 z 24.3.1965, str. 701/65.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1966.150.2749

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 121/66/EWG ustanawiające wykaz miejsc, w odniesieniu do których może być przyznany dodatek mieszkaniowy, maksymalną kwotę tego dodatku i zasady jego przyznawania
Data aktu: 28/07/1966
Data ogłoszenia: 12/08/1966
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/01/1966