Skarga wniesiona w dniu 28 stycznia 2022 r. przez Urząd Nadzoru EFTA przeciwko Islandii (Sprawa E-3/22)

Skarga wniesiona w dniu 28 stycznia 2022 r. przez Urząd Nadzoru EFTA przeciwko Islandii
(Sprawa E-3/22)
(2022/C 114/05)

Skarga przeciwko Islandii została wniesiona do Trybunału EFTA w dniu 28 stycznia 2022 r. przez Urząd Nadzoru EFTA, reprezentowany przez Ingibjörg Ólöf Vilhjalmsdóttir, Ewę Gromnicką i Catherine Howdle, działających w charakterze pełnomocników Urzędu Nadzoru EFTA, Avenue de Arts 19H, B-1000 Bruksela, Belgia.

Urząd Nadzoru EFTA występuje do Trybunału EFTA o:

Wskutek braku zapobiegania:

a) bezpośredniemu usuwaniu padłych zwierząt, odpadów z rzeźni i uboju domowego kategorii 3 na zatwierdzonych składowiskach odpadów w Islandii bez uprzedniego przetwarzania, z naruszeniem art. 12 lit. c), art. 13 lit. c) oraz art. 14 lit. c) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1069/2009 z dnia 21 października 2009 r. określającego przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych, nieprzezna- czonych do spożycia przez ludzi, i uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1774/2002, zmienionego i dostosowanego do Porozumienia EOG konkretnymi dostosowaniami sektorowymi wymienionymi w załączniku I do tego porozumienia;

oraz

b) zakopywaniu na miejscu padłych zwierząt i odpadów z uboju domowego (w tym materiału szczególnego ryzyka kategorii 1) przy braku spełnienia warunków art. 19 lub 20 rozporządzenia nr 1069/2009, z naruszeniem art. 12, 13 i 14 rozporządzenia nr 1069/2009,

Islandia nie dopełniła ciążących na niej zobowiązań:

a) do utrzymania systemu kontroli urzędowych na podstawie art. 4 ust. 3 rozporządzenia nr 1069/2009 w celu sprawdzania czy odpowiednie podmioty przestrzegają wymogów rozporządzenia nr 1069/2009 dotyczących usuwania produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego;

b) do zapewnienia na podstawie art. 4 ust. 4 lit. b) rozporządzenia nr 1069/2009 odpowiedniego systemu na swoim terytorium gwarantującego, że produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego są usuwane zgodnie z rozporządzeniem nr 1069/2009; oraz

c) do zastosowania niezbędnych środków w celu kontroli przestrzegania zobowiązań dotyczących usuwania produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego przez odpowiednie podmioty na podstawie art. 32 ust. 1 rozporządzenia Komisji nr 142/2011 z dnia 25 lutego 2011 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1069/2009 określającego przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, oraz w sprawie wykonania dyrektywy Rady 97/78/WE w odniesieniu do niektórych próbek i przedmiotów zwolnionych z kontroli weterynaryjnych na granicach w myśl tej dyrektywy, zmienionego i włączonego do Porozumienia EOG konkretnymi dostosowaniami sektorowymi, wymienionymi w załączniku I do tego porozumienia.

Kontekst prawny i faktyczny oraz zarzuty prawne przytoczone na poparcie skargi:

- W niniejszym wniosku Urząd Nadzoru EFTA (ESA) wnosi o stwierdzenie, że Islandia nie dopełniła swoich zobowiązań wynikających z prawa EOG w zakresie usuwania produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, w szczególności padłych zwierząt, odpadów z rzeźni oraz odpadów z uboju domowego.

- Naruszenia będące przedmiotem niniejszego wniosku zostały wykryte podczas wizyty wyjaśniającej przeprowadzonej przez ESA we wrześniu 2013 r. Pomimo uznania tych niedociągnięć przez władze Islandii, pomimo kolejnej wizyty wyjaśniającej przeprowadzonej przez ESA w czerwcu 2018 r. oraz obszernej korespondencji dotyczącej zamiaru przestrzegania przepisów przez Islandię w okresie trwającym ponad dziewięć lat, wspomniane niedociągnięcia nie zostały jeszcze usunięte.

- ESA wnosi o stwierdzenie, że z powodu niezapobiegania bezpośredniemu usuwaniu padłych zwierząt, odpadów z rzeźni kategorii 3, a także odpadów z uboju domowego na zatwierdzonych składowiskach odpadów bez uprzedniego przetworzenia oraz zakopywaniu na miejscu padłych zwierząt i odpadów z uboju domowego (w tym materiału szczególnego ryzyka kategorii 1) bez spełnienia ustawowych warunków takiego usuwania Islandia nie dopełniła ciążących na niej zobowiązań wynikających z rozporządzenia (WE) nr 1069/2009 oraz rozporządzenia Komisji (UE) nr 142/2011.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2022.114.6

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Skarga wniesiona w dniu 28 stycznia 2022 r. przez Urząd Nadzoru EFTA przeciwko Islandii (Sprawa E-3/22)
Data aktu: 10/03/2022
Data ogłoszenia: 10/03/2022