Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 21/2021 w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ustanowienia, w ramach Funduszu Zintegrowanego Zarządzania Granicami, instrumentu wsparcia finansowego na rzecz sprzętu do kontroli celnej.

Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 21/2021 w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ustanowienia, w ramach Funduszu Zintegrowanego Zarządzania Granicami, instrumentu wsparcia finansowego na rzecz sprzętu do kontroli celnej
(2021/C 227/02)

I.
WPROWADZENIE
1.
12 czerwca 2018 r. Komisja przedłożyła Radzie i Parlamentowi Europejskiemu wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego, w ramach Funduszu Zintegrowanego Zarządzania Granicami, instrument wsparcia finansowego na rzecz sprzętu do kontroli celnej 1 .
2.
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny przyjął opinię 17 października 2018 r. 2 .
3.
16 kwietnia 2019 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję ustawodawczą w sprawie przedmiotowego wniosku 3  i zakończył tym samym pierwsze czytanie.
4.
Komitet Stałych Przedstawicieli udzielił prezydencji częściowego mandatu 4  do rozpoczęcia nieformalnych negocjacji z Parlamentem, przy czym niektóre przepisy pozostały w nawiasach kwadratowych ze względu na ich powiązanie z ogólnymi dyskusjami w sprawie WRF lub ich horyzontalny charakter.
5.
Po pierwszej rundzie politycznych rozmów trójstronnych, które odbyły się 26 listopada 2019 r., prezydencja wypracowała wspólne rozumienie 5  z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego. Niektóre elementy tekstu nie weszły w zakres negocjacji, ponieważ by Rada mogła ustanowić swoje stanowisko, wymagały one zakończenia negocjacji w sprawie wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027.
6.
Pełny mandat negocjacyjny, uwzględniający konkluzje Rady Europejskiej w sprawie WRF na lata 2021-2027 i pakietu odbudowy przyjęte 21 lipca 2020 r. 6 , został zatwierdzony przez Komitet Stałych Przedstawicieli 16 grudnia 2020 r. 7 .
7.
Podczas drugiej rundy politycznych rozmów trójstronnych 16 marca 2021 r. współprawodawcy osiągnęli wstępne porozumienie w sprawie przedmiotowego rozporządzenia. 31 marca 2021 r. Komitet Stałych Przedstawicieli zatwierdził ostateczny kompromis wynikający z rozmów trójstronnych 8 .
8.
14 kwietnia 2021 r. przedmiotowy tekst zatwierdziła komisja IMCO w Parlamencie Europejskim. Następnie 16 kwietnia 2021 r. przewodnicząca komisji IMCO skierowała do przewodniczącego Komitetu Stałych Przedstawicieli pismo, w którym wyraziła zamiar zalecenia zgromadzeniu plenarnemu, by przyjęło stanowisko Rady bez zmian - z zastrzeżeniem jego weryfikacji prawnojęzykowej - w drugim czytaniu Parlamentu.
II.
CEL
9.
Wniosek jest częścią wniosków sektorowych uzupełniających pakiet wniosków horyzontalnych dotyczących wieloletnich ram finansowych (WRF) na lata 2021-2027.
10.
Ogólnym celem przedmiotowego instrumentu jest wspieranie unii celnej i organów celnych w chronieniu finansowych i gospodarczych interesów Unii i jej państw członkowskich, zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony w obrębie Unii oraz ochrona Unii przed nieuczciwym i nielegalnym handlem przy jednoczesnym ułatwianiu legalnej działalności gospodarczej.
11.
Ma on przyczynić się do odpowiednich i równoważnych wyników kontroli celnych, a cel ten należy osiągnąć w drodze zakupów, utrzymywania i modernizacji sprzętu do kontroli celnej.
III.
ANALIZA STANOWISKA RADY W PIERWSZYM CZYTANIU
A.
Uwagi ogólne
12.
Parlament Europejski i Rada przeprowadziły negocjacje w celu zawarcia porozumienia w drugim czytaniu na podstawie stanowiska Rady w pierwszym czytaniu, którego brzmienie Parlament byłby w stanie zatwierdzić. Tekst stanowiska Rady w pierwszym czytaniu w pełni odzwierciedla kompromis osiągnięty między współprawodawcami.
B.
Kluczowe kwestie
13.
Główne elementy kompromisu osiągniętego z Parlamentem Europejskim przedstawiono poniżej:
uzgodniono czas trwania instrumentu i Funduszu Zintegrowanego Zarządzania Granicami - od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2027 r.,
pula środków finansowych na wdrażanie instrumentu na lata 2021-2027 wynosi 1 006 407 000 EUR w cenach bieżących,
określono i doprecyzowano cele instrumentu,
rozwinięto przepisy dotyczące działań kwalifikujących się do finansowania i kosztów kwalifikowalnych,
uzgodniono, że instrument będzie wdrażany poprzez programy prac przyjmowane w drodze aktów wykonawczych,
doprecyzowano kryteria i warunki dotyczące przygotowywania programów prac,
zwiększono wymogi w zakresie sprawozdawczości,
doprecyzowano zakres ewaluacji śródokresowej,
wprowadzono nową klauzulę dotyczącą obowiązku sprawozdawczego w odniesieniu do przekazania uprawnień i przedłużenia przekazania uprawnień,
uzgodniono stosowanie rozporządzenia z mocą wsteczną.
IV.
PODSUMOWANIE
14.
Stanowisko Rady w pełni odzwierciedla kompromis osiągnięty w negocjacjach między Parlamentem Europejskim a Radą, prowadzonych przy wsparciu Komisji. Kompromis ten został potwierdzony pismem przewodniczącej komisji IMCO do przewodniczącego Komitetu Stałych Przedstawicieli z dnia 16 kwietnia 2021 r.
1 Dokument ST 10325/18.
2 Dz.U. C 62 z 15.2.2019, s. 67.
3 Dokument 8057/19.
4 Dokument 15513/1/18 REV 1.
5 Dokument 15010/19.
6 Dokument ST 10/20.
7 Dokument 13822/20.
8 Dokument 7266/21.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2021.227.18

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 21/2021 w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ustanowienia, w ramach Funduszu Zintegrowanego Zarządzania Granicami, instrumentu wsparcia finansowego na rzecz sprzętu do kontroli celnej.
Data aktu: 27/05/2021
Data ogłoszenia: 14/06/2021