Protokół posiedzenia w poniedziałek dnia 18 marca 2019 r.

WSPÓLNE ZGROMADZENIE PARLAMENTARNE UMOWY O PARTNERSTWIE ZAWARTEJ POMIĘDZY CZŁONKAMI GRUPY PAŃSTW AFRYKI, KARAIBÓW I PACYFIKU (AKP), Z JEDNEJ STRONY, A UNIĄ EUROPEJSKĄ I JEJ PAŃSTWAMI CZŁONKOWSKIMI, Z DRUGIEJ STRONY

37. SESJA PLENARNA - BUKARESZT (RUMUNIA), 18-20 MARCA 2019 R.

PROTOKÓŁ POSIEDZENIA W PONIEDZIAŁEK DNIA 18 MARCA 2019 R.

(2020/C 334/01)

(Dz.U.UE C z dnia 8 października 2020 r.)

SPIS TREŚCI

Oficjalne posiedzenie otwierające

Posiedzenie Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

Skład Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

1. Przyjęcie porządku dziennego (AP102.732)

2. Zatwierdzenie protokołu ostatnich posiedzeń 36. sesji Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

3. Komunikaty współprzewodniczących wraz z decyzjami podjętymi podczas posiedzenia Prezydium 17 marca 2019 r

4. Wystąpienie Nevena Mimicy, komisarza ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju, podsumowujące pięcioletnią kadencję komisarza oraz przedstawiające aktualne informacje na temat stanu negocjacji po wygaśnięciu umowy z Kotonu i inicjatywy "Spotlight"

5. Debata z udziałem Nevena Mimicy, komisarza ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju - pytania z sali.

6. Tura pytań do Komisji

7. Działania podjęte przez Komisję w związku z rezolucjami przyjętymi na 36. sesji Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

8. Wpływ brexitu na partnerstwo AKP-UE

9. Forum Kobiet

PROTOKÓŁ POSIEDZENIA W PONIEDZIAŁEK DNIA 18 MARCA 2019 R.

(Posiedzenie zostało otwarte o godz. 11.00)

Oficjalne posiedzenie otwierające

Głos na forum Zgromadzenia zabrali:

Teodor Meleș canu, minister spraw zagranicznych Rumunii, Joseph Owona Kono, współprzewodniczący Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego, Louis Michel, współprzewodniczący Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego i Călin Popescu-Tăriceanu, marszałek Senatu Rumunii.

(Posiedzenie zostało zawieszone o godz. 12.21 i wznowione o godz. 15.02)

OBRADOM PRZEWODNICZYŁ: Joseph OWONA KONO

Współprzewodniczący

Posiedzenie Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

Współprzewodniczący powitał wszystkich uczestników.

Skład Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

Lista członków Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego, przekazana przez władze państw AKP i Parlament Europejski, zostanie załączona do protokołu.

1.
Przyjęcie porządku dziennego (AP102.732)

Przyjęto porządek dzienny w formie przedstawionej w niniejszym protokole.

2.
Zatwierdzenie protokołu ostatnich posiedzeń 36. sesji Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

Protokół ostatniego posiedzenia nie został jeszcze zatwierdzony. Jeżeli zebrani nie zgłoszą uwag do 19 marca 2019 r. do godz. 10.00, protokoły zostaną uznane za zatwierdzone.

3.
Komunikaty współprzewodniczących wraz z decyzjami podjętymi podczas posiedzenia Prezydium 17 marca 2019 r.

Współprzewodniczący przedstawił wyniki posiedzenia Prezydium z 17 marca 2019 r.

Podjęto następujące decyzje:

a)
Stałe komisje sporządzą następujące sprawozdania:

Komisja Spraw Politycznych

Demokracja i poszanowanie konstytucji w krajach UE i państwach AKP

Komisja Rozwoju Gospodarczego, Finansów i Handlu

Dywersyfikacja gospodarek państw AKP: wyzwania i możliwości

Komisja Spraw Społecznych i Środowiska

Zmniejszenie liczby bezrobotnej młodzieży w krajach AKP i UE
b)
38. sesja Zgromadzenia odbędzie się w dniach 30 listopada - 4 grudnia 2019 r. w Kigali (Rwanda).
c)
Misja informacyjna do Togo odbędzie się w dniach 31 marca - 2 kwietnia 2019 r. Głos zabrał: sir Louis H. Straker (Saint Vincent i Grenadyny).
4.
Wystąpienie Nevena Mimicy, komisarza ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju, podsumowujące pięcioletnią kadencję komisarza oraz przedstawiające aktualne informacje na temat stanu negocjacji po wygaśnięciu umowy z Kotonu i inicjatywy "Spotlight"

Neven Mimica, komisarz ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju, przypomniał znaczenie umowy o partnerstwie z Kotonu i przedstawił aktualne informacje na temat stanu negocjacji w sprawie okresu po wygaśnięciu tej umowy. Celem przyszłego partnerstwa jest bardziej strategiczny sojusz AKP-UE, o większych wpływach na arenie międzynarodowej. Oczekuje się, że dzięki proponowanej strukturze regionalnej nowe partnerstwo będzie lepiej dostosowane do realiów regionalnych i lokalnych. Trwają negocjacje, których druga runda ma się zakończyć w kwietniu 2019 r. Komisarz omówił także inicjatywę UE-ONZ "Spotlight", której celem jest zapobieganie wszelkim formom przemocy wobec kobiet i dziewcząt oraz wyeliminowanie jej. Komisarz zachęcił zebranych, aby przyczyniali się do powodzenia tej inicjatywy.

5.
Debata z udziałem Nevena Mimicy, komisarza ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju - pytania z sali

Głos zabrali: Clifford Andre (Seszele), Halifa Sallah (Gambia), Michel Kamano (Gwinea), sir Louis H. Straker (Saint Vincent i Grenadyny), Mathew Sahr Nyuma (Sierra Leone), Pally Iriase (Nigeria), Alpha Ousmane (Burkina Faso), Sangeet Fowder (Mauritius), Ahamada Soukouna (Mali), Louis Michel, Ben Abdallah Banda (Ghana), Oumouri Mmadi Hassani (Komory), Sebastian C. Kopulande (Zambia), Jacob Oulanyah (Uganda), Babiker Mohamed Tom Bakhit Dafaalla (Sudan), André Misiekaba (Surinam), Federico Abaga Ondo (Gwinea Równikowa), Siaosi Ofa Ki V. Sovaleni (Tonga), Agathon Rwasa (Burundi), Papa Babou Ndiaye (Senegal), Margaret Kamar (Kenia) i Rick Tchamako Mahe (Vanuatu).

Wielu członków AKP pytało o negocjacje w sprawie okresu po wygaśnięciu umowy z Kotonu i wyraziło zaniepokojenie proponowaną strukturą regionalną, którą postrzega się jako próbę rozwiązania grupy AKP i zniszczenia jej tożsamości. Poproszono o wyjaśnienia w sprawie wspólnej podstawy AKP, przyszłej struktury instytucjonalnej oraz parlamentarnego wymiaru przyszłego partnerstwa. Poruszono kwestie dotyczące związku między bezpieczeństwem i rozwojem, sytuacji w regionie Sahelu i krajach G5, kwestii handlowych, wpływu brexitu na gospodarki państw AKP, zarządzania w kwestiach podatkowych oraz polityki UE w dziedzinie innowacji i transferu technologii.

Komisarz N. Mimica odpowiedział na pytania zebranych w porządku ustalonym w ramach procedury pytań z sali.

6.
Tura pytań do Komisji

Do Komisji skierowano łącznie 11 pytań.

Komisja uprzednio odpowiedziała na pytania na piśmie. Komisarz N. Mimica udzielił ustnych odpowiedzi na pytania uzupełniające związane z pierwotnie skierowanymi pytaniami:

Pytanie ustne nr 1 zadane przez Neenę Gill w sprawie wyników partnerstwa energetycznego UE-Afryka oraz unijnego finansowania działań związanych z klimatem w państwach partnerskich AKP.

Pytanie ustne nr 2 zadane przez Jo Leinena w sprawie zaangażowania państw AKP w strategię na rzecz dyplomacji klimatycznej UE.

Pytanie ustne nr 3 zadane przez Enrique Guerrero Saloma w sprawie ustanowienia minimalnego poziomu samodzielności w sektorze zdrowia w Republice Środkowoafrykańskiej, Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Pytanie ustne nr 5 zadane przez Norberta Neusera w sprawie unijnego kryzysowego funduszu powierniczego dla Afryki.

Pytanie ustne nr 7 zadane przez Thierry'ego Cornilleta (który zastąpił Nathalie Griesbeck) w sprawie stosunków AKP-UE i walki z korupcją.

Pytanie ustne nr 8 zadane przez Halifę Sallaha (Gambia) w sprawie porozumienia z państwami AKP w sprawie zrównoważonego lub odpowiedzialnego zarządzania rybołówstwem.

Pytanie ustne nr 9 zadane przez Catherine Bearder w sprawie realizacji partnerstwa AKP-UE.

Pytanie ustne nr 11 zadane przez Marię Heubuch (która zastąpiła Bodila Valera) w sprawie sytuacji w Burundi.

Autorzy pytań nr 4, 6 i 10 byli nieobecni.

7.
Działania podjęte przez Komisję w związku z rezolucjami przyjętymi na 36. sesji Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

Komisarz N. Mimica poinformował, że Komisja przekazała swoje uwagi do przyjętych w Kotonu (Benin) rezolucji w następujących sprawach: walka z cyberprzestępczością i handlem narkotykami, rozwój małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w centrum przemian gospodarczych w państwach AKP, zwalczanie destabilizujących skutków nielegalnego handlu dziką fauną i florą w krajach AKP oraz wspieranie realizacji zewnętrznego wymiaru Planu działania UE przeciwko nielegalnemu handlowi dziką fauną i florą; a także w sprawach pilnych, takich jak wpływ nasilenia populizmu na globalizację, wpływ zmian klimatu, w szczególności na małe rozwijające się państwa wyspiarskie. Uwagi uzupełniające omówiono na posiedzeniach właściwych komisji.

8.
Wpływ brexitu na partnerstwo AKP-UE

Debata bez rezolucji z udziałem baronessy Patricii Scotland, sekretarz generalnej Wspólnoty Narodów

Sekretarz generalna Wspólnoty Narodów baronessa Scotland wyraziła uznanie dla znaczenia Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE i wspomniała o trwającej owocnej współpracy między krajami AKP i Wspólnotą Narodów. Przypomniała, że 40 krajów członkowskich AKP należy również do Wspólnoty Narodów oraz że wiele je łączy: ścisłe więzi historyczne, język i prawo zwyczajowe. W swej wypowiedzi skoncentrowała się na wpływie brexitu na handel, co ostatecznie będzie zależało od charakteru przyszłych stosunków Zjednoczonego Królestwa z UE. Baronessa Scotland omówiła możliwe sposoby przyszłej współpracy Wspólnoty Narodów z krajami AKP i wspomniała o możliwości zacieśnienia istniejącej współpracy i partnerstwa.

Głos zabrali: Alpha Ousmane (Burkina Faso), Michael Gahler, Halifa Baboucar Sallah (Gambia), David Martin, sir Louis H. Straker (Saint Vincent i Grenadyny), Catherine Bearder, Clifford Andre (Seszele), Mathew Sahr Nyuma (Sierra Leone), Adjedoue Weidou (Czad), Joachim Zeller, Jomo Mfanawemakhosi Dlamini (Królestwo Eswatini), Neena Gill, Pedro Silva Pereira, Julie Ward, Mauricia Thomas-Francis (Saint Lucia), Sebastian C. Kopulande (Zambia) i Jo Leinen.

Kilku członków AKP wyraziło zaniepokojenie wpływem brexitu na handel, eksport towarów z krajów AKP oraz reguły pochodzenia. Pojawiły się również pytania dotyczące wpływu brexitu na środki finansowe przydzielone na rozwój oraz przepisy dotyczące pomocy technicznej.

9.
Forum Kobiet

Współprzewodnicząca Forum Julie Ward przedstawiła wnioski, w których zwrócono szczególną uwagę na zwalczanie handlu kobietami i dziewczętami w Europie i krajach AKP. Zebrani wysłuchali informacji o sytuacji w Rumunii, gdzie coraz więcej kobiet i dziewcząt pada ofiarą handlu w celach seksualnych, handlu do pracy przymusowej i handlu narządami ludzkimi. Choć obowiązują odpowiednie ramy prawne, władze Rumunii napotykają trudności w zwalczaniu grup przestępczych zajmujących się handlem kobietami i dziewczętami. Zasugerowano, aby temat ten został omówiony w komisjach zajmujących się sprawami politycznymi lub społecznymi.

Głos zabrali: Halifa Baboucar Sallah (Gambia), Tulia Ackson (Tanzania).

(Posiedzenie zostało zamknięte o godz. 18.43)

Joseph OWONA KONO Patrick I. GOMES
Louis MICHEL José Javier FERNÁNDEZ FERNÁNDEZ (p.o.)
Współprzewodniczący Współsekretarze generalni

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.334.1

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Protokół posiedzenia w poniedziałek dnia 18 marca 2019 r.
Data aktu: 08/10/2020
Data ogłoszenia: 08/10/2020