Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 12/2015 w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 1343/2011 w sprawie niektórych przepisów dotyczących połowów na obszarze objętym porozumieniem GFCM (Generalnej Komisji Rybołówstwa Morza Śródziemnego).

Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 12/2015 w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 1343/2011 w sprawie niektórych przepisów dotyczących połowów na obszarze objętym porozumieniem GFCM (Generalnej Komisji Rybołówstwa Morza Śródziemnego)

(2015/C 326/02)

(Dz.U.UE C z dnia 2 października 2015 r.)

I.
WPROWADZENIE
1.
Komisja przedstawiła wyżej wymieniony wniosek w dniu 11 lipca 2014 r.
2.
Grupa Robocza ds. Wewnętrznej i Zewnętrznej Polityki Rybołówstwa omawiała wniosek między dniem 18 lipca 2014 r. a dniem 8 stycznia 2015 r., uwzględniając również uwagi pisemne przekazane przez państwa członkowskie 1 .
3.
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny przyjął opinię w dniu 15 października 2014 r. 2 .
4.
Parlament Europejski przyjął stanowisko w pierwszym czytaniu w dniu 13 stycznia 2015 r., potwierdzając poprawki uprzednio przegłosowane przez Komisję Rybołówstwa.
5.
Na podstawie mandatu, którego Coreper udzielił prezydencji w dniu 21 stycznia 2015 r., instytucje prowadziły rozmowy trójstronne w dniu 2 marca, a następnie na podstawie zmienionego mandatu - w dniu 26 marca 2015 r. W dniu 8 maja 2015 r. Coreper zatwierdził osiągnięty wówczas kompromis 3 . Następnie w dniu 11 maja 2015 r. przewodniczący parlamentarnej Komisji Rybołówstwa poinformował Radę, że Parlament Europejski zatwierdzi bez poprawek w swoim drugim czytaniu stanowisko Rady, które Rada przyjmie zgodnie z porozumieniem politycznym.
6.
Rada osiągnęła porozumienie polityczne w sprawie zmienionego tekstu w dniu 19 maja 2015 r.
II.
CEL
7.
Celem wniosku jest zaktualizowanie rozporządzenia (UE) nr 1343/2011 poprzez wprowadzenie do prawa Unii obowiązków wynikających ze środków ochrony i kontroli przyjętych przez Generalną Komisję Rybołówstwa Morza Śródziemnego w latach 2011-2014.
III.
ANALIZA STANOWISKA RADY W PIERWSZYM CZYTANIU
A.
Zagadnienia ogólne
8.
Rada wprowadziła do wniosku zmiany, które, z jednej strony, mają służyć wdrożeniu środków ochrony w sposób jak najlepiej odpowiadający zaleceniom uzgodnionym na forum międzynarodowym. Rada pragnie zapewnić równe warunki działania w ramach śródziemnomorskiej polityki rybołówstwa. Z drugiej strony, zmiany mają służyć uproszczeniu i unowocześnieniu procesu podejmowania decyzji w drodze aktów delegowanych.
9.
Parlament Europejski przegłosował 25 poprawek, które dotyczyły podobnych kwestii. Jeśli chodzi o podejmowanie decyzji w drodze aktów delegowanych, Parlament zatwierdził przekazanie uprawnień na rzecz Komisji, ale wprowadził zabezpieczenia dla środków krajowych, które już zostały przyjęte w celu wykonania zaleceń międzynarodowych. Aby móc osiągnąć kompromis, Rada zrewidowała swoje stanowisko w taki sposób, by uwzględnić szereg merytorycznych poprawek Parlamentu, oraz przeredagowała przepisy proceduralne dotyczące podejmowania decyzji w drodze aktów delegowanych.
B.
Przepisy dotyczące Morza Czarnego i Morza Adriatyckiego
10.
Rada zmieniła zakaz prowadzenia przybrzeżnych połowów włokiem w Morzu Czarnym, tak by umożliwić specjalne odstępstwa uzasadnione szczególnymi okolicznościami, które są wymienione w stosownym zaleceniu GFCM. Komisja przeprowadza kontrolę odstępstw przyznanych przez państwa członkowskie.
11.
Jeśli chodzi o środki ochrony małych ryb pelagicznych w Morzu Adriatyckim, Rada i Parlament miały zbieżne stanowisko co do technicznej zmiany zakresu zastosowania środka.
C.
Odławianie korala czerwonego
12.
Rada uznała obawy Parlamentu, przewidując wykaz różnych przepisów przejściowych służących stopniowemu wycofaniu zdalnie sterowanych pojazdów podwodnych. Jeśli chodzi o stosowanie odstępstw, zmieniony wniosek przewiduje opracowanie aktu delegowanego w procesie regionalizacji (koncepcja wprowadzona w ramach reformy wspólnej polityki rybołówstwa). Ponadto poprzez wprowadzenie mechanizmu przejściowego spełniono postulat Parlamentu, by zabezpieczyć środki krajowe.
D.
Ochrona niedocelowych gatunków morskich
13.
Zmiany wprowadzone przez Radę są w dużej mierze zbieżne z zaproponowanymi przez Parlament. Dodają one kilka praktycznych elementów do unikania poławiania gatunków chronionych oraz do ich specjalnego traktowania, jeśli takie ryby zostaną przypadkowo złowione.
E.
Rejestracja i sprawozdawczość
14.
Poprawki Rady wprowadzają rozróżnienie między minimalnymi informacjami, które mają być rejestrowane przez rybaków, a zagregowanymi informacjami statystycznymi, które mają być przekazywane przez państwa członkowskie do GFCM.
IV.
PODSUMOWANIE
15.
Formułując swoje stanowisko, Rada w pełni uwzględniła wniosek Komisji oraz stanowisko Parlamentu Europejskiego w pierwszym czytaniu.
1 Dok. 12682/14 PECHE 392 CODEC 1743 + ADD1-ADD 8 oraz 14123/4/14 PECHE 458 CODEC 1993 REV 4.
2 Dz.U. C 12 z 15.1.2015, s. 116.
3 Dok. 8180/15 PECHE 141 CODEC 564.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2015.326.12

Rodzaj: Akt przygotowawczy
Tytuł: Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 12/2015 w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 1343/2011 w sprawie niektórych przepisów dotyczących połowów na obszarze objętym porozumieniem GFCM (Generalnej Komisji Rybołówstwa Morza Śródziemnego).
Data aktu: 02/10/2015
Data ogłoszenia: 02/10/2015