Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 12/2015 w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 1343/2011 w sprawie niektórych przepisów dotyczących połowów na obszarze objętym porozumieniem GFCM (Generalnej Komisji Rybołówstwa Morza Śródziemnego).

Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 12/2015 w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 1343/2011 w sprawie niektórych przepisów dotyczących połowów na obszarze objętym porozumieniem GFCM (Generalnej Komisji Rybołówstwa Morza Śródziemnego)

(2015/C 326/02)

(Dz.U.UE C z dnia 2 października 2015 r.)

I.
WPROWADZENIE
1.
Komisja przedstawiła wyżej wymieniony wniosek w dniu 11 lipca 2014 r.
2.
Grupa Robocza ds. Wewnętrznej i Zewnętrznej Polityki Rybołówstwa omawiała wniosek między dniem 18 lipca 2014 r. a dniem 8 stycznia 2015 r., uwzględniając również uwagi pisemne przekazane przez państwa członkowskie 1 .
3.
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny przyjął opinię w dniu 15 października 2014 r. 2 .
4.
Parlament Europejski przyjął stanowisko w pierwszym czytaniu w dniu 13 stycznia 2015 r., potwierdzając poprawki uprzednio przegłosowane przez Komisję Rybołówstwa.
5.
Na podstawie mandatu, którego Coreper udzielił prezydencji w dniu 21 stycznia 2015 r., instytucje prowadziły rozmowy trójstronne w dniu 2 marca, a następnie na podstawie zmienionego mandatu - w dniu 26 marca 2015 r. W dniu 8 maja 2015 r. Coreper zatwierdził osiągnięty wówczas kompromis 3 . Następnie w dniu 11 maja 2015 r. przewodniczący parlamentarnej Komisji Rybołówstwa poinformował Radę, że Parlament Europejski zatwierdzi bez poprawek w swoim drugim czytaniu stanowisko Rady, które Rada przyjmie zgodnie z porozumieniem politycznym.
6.
Rada osiągnęła porozumienie polityczne w sprawie zmienionego tekstu w dniu 19 maja 2015 r.
II.
CEL
7.
Celem wniosku jest zaktualizowanie rozporządzenia (UE) nr 1343/2011 poprzez wprowadzenie do prawa Unii obowiązków wynikających ze środków ochrony i kontroli przyjętych przez Generalną Komisję Rybołówstwa Morza Śródziemnego w latach 2011-2014.
III.
ANALIZA STANOWISKA RADY W PIERWSZYM CZYTANIU
A.
Zagadnienia ogólne
8.
Rada wprowadziła do wniosku zmiany, które, z jednej strony, mają służyć wdrożeniu środków ochrony w sposób jak najlepiej odpowiadający zaleceniom uzgodnionym na forum międzynarodowym. Rada pragnie zapewnić równe warunki działania w ramach śródziemnomorskiej polityki rybołówstwa. Z drugiej strony, zmiany mają służyć uproszczeniu i unowocześnieniu procesu podejmowania decyzji w drodze aktów delegowanych.
9.
Parlament Europejski przegłosował 25 poprawek, które dotyczyły podobnych kwestii. Jeśli chodzi o podejmowanie decyzji w drodze aktów delegowanych, Parlament zatwierdził przekazanie uprawnień na rzecz Komisji, ale wprowadził zabezpieczenia dla środków krajowych, które już zostały przyjęte w celu wykonania zaleceń międzynarodowych. Aby móc osiągnąć kompromis, Rada zrewidowała swoje stanowisko w taki sposób, by uwzględnić szereg merytorycznych poprawek Parlamentu, oraz przeredagowała przepisy proceduralne dotyczące podejmowania decyzji w drodze aktów delegowanych.
B.
Przepisy dotyczące Morza Czarnego i Morza Adriatyckiego
10.
Rada zmieniła zakaz prowadzenia przybrzeżnych połowów włokiem w Morzu Czarnym, tak by umożliwić specjalne odstępstwa uzasadnione szczególnymi okolicznościami, które są wymienione w stosownym zaleceniu GFCM. Komisja przeprowadza kontrolę odstępstw przyznanych przez państwa członkowskie.
11.
Jeśli chodzi o środki ochrony małych ryb pelagicznych w Morzu Adriatyckim, Rada i Parlament miały zbieżne stanowisko co do technicznej zmiany zakresu zastosowania środka.
C.
Odławianie korala czerwonego
12.
Rada uznała obawy Parlamentu, przewidując wykaz różnych przepisów przejściowych służących stopniowemu wycofaniu zdalnie sterowanych pojazdów podwodnych. Jeśli chodzi o stosowanie odstępstw, zmieniony wniosek przewiduje opracowanie aktu delegowanego w procesie regionalizacji (koncepcja wprowadzona w ramach reformy wspólnej polityki rybołówstwa). Ponadto poprzez wprowadzenie mechanizmu przejściowego spełniono postulat Parlamentu, by zabezpieczyć środki krajowe.
D.
Ochrona niedocelowych gatunków morskich
13.
Zmiany wprowadzone przez Radę są w dużej mierze zbieżne z zaproponowanymi przez Parlament. Dodają one kilka praktycznych elementów do unikania poławiania gatunków chronionych oraz do ich specjalnego traktowania, jeśli takie ryby zostaną przypadkowo złowione.
E.
Rejestracja i sprawozdawczość
14.
Poprawki Rady wprowadzają rozróżnienie między minimalnymi informacjami, które mają być rejestrowane przez rybaków, a zagregowanymi informacjami statystycznymi, które mają być przekazywane przez państwa członkowskie do GFCM.
IV.
PODSUMOWANIE
15.
Formułując swoje stanowisko, Rada w pełni uwzględniła wniosek Komisji oraz stanowisko Parlamentu Europejskiego w pierwszym czytaniu.
1 Dok. 12682/14 PECHE 392 CODEC 1743 + ADD1-ADD 8 oraz 14123/4/14 PECHE 458 CODEC 1993 REV 4.
2 Dz.U. C 12 z 15.1.2015, s. 116.
3 Dok. 8180/15 PECHE 141 CODEC 564.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2015.326.12

Rodzaj: Akt przygotowawczy
Tytuł: Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 12/2015 w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 1343/2011 w sprawie niektórych przepisów dotyczących połowów na obszarze objętym porozumieniem GFCM (Generalnej Komisji Rybołówstwa Morza Śródziemnego).
Data aktu: 02/10/2015
Data ogłoszenia: 02/10/2015