Kultura (2007-2013) - Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/05/08 - Specjalne działania w ramach współpracy kulturalnej z krajami trzecimi i w tych krajach.

KULTURA (2007-2013)

Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/05/08

Specjalne działania w ramach współpracy kulturalnej z krajami trzecimi i w tych krajach

(2008/C 71/02)

(Dz.U.UE C z dnia 18 marca 2008 r.)

1. Podstawa prawna

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków opiera się na decyzji nr 1855/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. ustanawiającej program w dziedzinie kultury w okresie od 2007 do 2013 roku(1) (zwany dalej "Programem").

2. Cele i opis

Program jest realizowany w ramach stałego dążenia Unii Europejskiej do rozwoju wspólnej dla Europejczyków przestrzeni kulturalnej i jest oparty na wspólnym dziedzictwie kulturowym, poprzez rozwój współpracy kulturalnej między twórcami, uczestnikami życia kulturalnego oraz instytucjami kulturalnymi państw uczestniczących w Programie, w celu promowania wyłaniania się obywatelstwa europejskiego.

Program przewiduje interwencję Wspólnoty w przypadku "działań specjalnych" i na tej podstawie istnieje możliwość wsparcia współpracy z krajami trzecimi i międzynarodowymi organizacjami.

W szczególności Program może obejmować współpracę z krajami trzecimi, które zawarły ze Wspólnotą układy o stowarzyszeniu lub porozumienia o współpracy, pod warunkiem że porozumienia takie zawierają klauzulę dotyczącą kultury oraz z zastrzeżeniem ustanowienia dodatkowych środków i szczególnych procedur.

3. Cel zaproszenia do składania wniosków

W kontekście realizacji celów Programu niniejsze zaproszenie do składania wniosków ma służyć wsparciu projektów współpracy kulturalnej ukierunkowanych na wymianę kulturową między państwami uczestniczącymi w Programie i wybranym państwem trzecim-Brazylią.

Projekty współpracy obejmą okres 2 lat (2008-2010) i będą dotyczyć współpracy kulturalnej z organizacjami wybranego państwa trzeciego i/lub działań kulturalnych prowadzonych w Brazylii.

Za realizację niniejszego zaproszenia do składania wniosków odpowiada Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (dalej zwana "Agencją Wykonawczą").

4. Dostępny budżet i czas trwania projektu

Łączny budżet przeznaczony na niniejsze zaproszenie do składania wniosków wynosi 1 mln EUR.

Współfinansowanie ze strony Wspólnoty nie może przekroczyć 50 % kwalifikowanych kosztów każdego projektu (maksymalny pułap dla jednego projektu wynosi 200.000 EUR).

Maksymalny czas trwania projektów wynosi 24 miesiące.

5. Kryteria kwalifikacji i kryteria wyboru

Kwalifikujący się wnioskodawcy muszą być kulturalną organizacją publiczną lub prywatną, posiadającą status prawny, której główna działalność dotyczy sfery kultury i która może wykazać, że posiada co najmniej 2 lata doświadczenia w zakresie planowania projektów z dziedziny kultury i zarządzania nimi na poziomie międzynarodowym, zwłaszcza w Brazylii. Organizacje te muszą być zaangażowane zarówno w fazę projektowania, jak i wdrażania projektu oraz zobowiązane są wnieść rzeczywisty i znaczny wkład finansowy do budżetu projektu. Muszą one zapewnić co najmniej 50 % łącznego budżetu projektu.

Zarejestrowana siedziba tych organizacji musi znajdować się w jednym z krajów uczestniczących w Programie(2). Organizacje muszą także posiadać zdolność finansową i operacyjną do realizacji projektów współpracy.

Kwalifikujące się projekty będą odpowiadały dwuletnim projektom współpracy kulturalnej co najmniej trzech (3) organizatorów działalności kulturalnej z trzech (3) różnych kwalifikujących się krajów. W kwalifikujący się projekt musi być zaangażowany co najmniej jeden partner stowarzyszony z Brazylii. Współpraca musi zostać przypieczętowana podpisaniem deklaracji między europejskimi organizatorami działalności kulturalnej a partnerem lub partnerami stowarzyszonymi w Brazylii. Co najmniej 50 % działań w ramach projektów współpracy kulturalnej musi być realizowane na terytorium danego kraju trzeciego (Brazylii). Pierwszeństwo może być przyznawane projektom realizowanym z partnerami stowarzyszonymi, którzy mają zarejestrowane siedziby w Brazylii.

6. Kryteria oceny wniosku

Przyznanie dotacji nie zależy wyłącznie od analizy kryteriów kwalifikowalności, wykluczenia i wyboru. Podstawą podjęcia decyzji będą kryteria oceny wniosku.

Kryteria oceny wniosku przedstawiają się w ogólnym zarysie następująco:

1) stopień, w jakim projekt może generować rzeczywistą europejską wartość dodaną;

2) stopień, w jakim projekt może przybrać rzeczywisty wymiar współpracy międzynarodowej;

3) jakości partnerstwa między europejskimi organizatorami działalności kulturalnej a partnerem lub partnerami stowarzyszonymi w wybranym państwie trzecim;

4) stopień, w jakim projekt może wykazywać odpowiedni poziom innowacyjności i kreatywności;

5) stopień, w jakim działania mogą wywierać trwały wpływ;

6) stopień, w jakim wyniki proponowanych działań będą odpowiednio podawane do wiadomości i promowane - rozpoznawalność.

7. Termin składania wniosków 1 czerwca 2008 r.

8. Informacje uzupełniające

Specyfikacje uzupełniające zaproszenie do składania wniosków EACEA/05/08 stanowią jego integralną część. Wnioski aplikacyjne muszą spełniać wymogi podane w specyfikacjach i muszą być składane na specjalnie przeznaczonych do tego formularzach.

Specyfikacje, dokumentacja zgłoszeniowa oraz wszystkie odpowiednie formularze są dostępne w witrynie internetowej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego: http://eacea.ec.europa.eu

______

(1) Dz.U. L 372 z 27.12.2006, str. 1.

(2) 27 państw członkowskich Unii Europejskiej; kraje EOG (Islandia, Lich-tenstein, Norwegia); kraje kandydujące (Chorwacja, Była Jugosłowiańska Republika Macedonii oraz Turcja); Serbia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2008.71.2

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Kultura (2007-2013) - Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/05/08 - Specjalne działania w ramach współpracy kulturalnej z krajami trzecimi i w tych krajach.
Data aktu: 18/03/2008
Data ogłoszenia: 18/03/2008