Sprawa T-288/06: Skarga wniesiona w dniu 18 października 2006 - Huta "Częstochowa"/Komisja.

Skarga wniesiona w dniu 18 października 2006 - Huta "Częstochowa"/Komisja

(Sprawa T-288/06)

(2006/C 294/125)

język postępowania: polski

(Dz.U.UE C z dnia 2 grudnia 2006 r.)

Strony:

Strona skarżąca: Huta "Częstochowa" S.A. (Przedstawiciele: Cz. Sadkowski i D. Sałajewski, radcowie prawni)

Strona pozwana: Komisja Wspólnot Europejskich

Żądania strony skarżącej:

– stwierdzenie nieważności art. 3 ust. 2 akapit 2 decyzji Komisji z dnia 5 lipca 2005 r. w sprawie pomocy państwa nr C 20/04 (ex. NN 25/05) na rzecz Huty "Częstochowa" S.A.

Zarzuty i główne argumenty:

Skarżąca wnosi o stwierdzenie nieważności decyzji Komisji Europejskiej z dnia 5 lipca 2005 roku w sprawie pomocy państwa nr C 20/04 (ex. NN 25/04) uznającej w art. 3 ust. 1 za niezgodną ze wspólnym rynkiem pomoc, jakiej Polska udzieliła Hucie "Częstochowa" S.A. w okresie od 1997 r. do maja 2002 r. w formie pomocy operacyjnej i pomocy na cele restrukturyzacji zatrudnienia. Decyzja została doręczona skarżącej w dniu 21 sierpnia 2006 r. W art. 3, ust. 2 skarżonej decyzji Komisja zobowiązała Polskę do podjęcia niezbędnych kroków w celu odzyskania udzielonej bezprawnie pomocy od wymienionych w tym ustępie przedsiębiorstw, w tym skarżącej. Zgodnie z decyzją, wszystkie przedsiębiorstwa wymienione w powyższym ustępie ponoszą solidarnie odpowiedzialność za zwrot tej pomocy, co powinno nastąpić niezwłocznie i zgodnie z procedurami prawa krajowego. Odsetki powinny zostać naliczone za cały okres od dnia przyznania pomocy do dnia jej faktycznego odzyskania, zgodnie z przepisami zawartymi w rozdziale V rozporządzenia Komisji (WE) nr 794/2004(1).

Na poparcie swojej skargi, strona skarżąca podnosi następujące zarzuty:

– naruszenie artykułu 87 i 88 Traktatu WE oraz artykułu 7, ust. 5 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999 z dnia 22 marca 1999 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania art. 93 Traktatu WE(2) poprzez uznanie, że w/w przepisy zezwalają na wydanie decyzji określającej pomoc udzieloną przez państwo członkowskie przed jego przystąpieniem do Unii Europejskiej jako pomocy niezgodnej ze wspólnym rynkiem, pomimo że przedmiotowa pomoc nie była stosowana po przystąpieniu przez Polskę do Traktatu WE, a tym samym uznanie, że do sum podlegających zwrotowi doliczone zostaną odsetki za cały okres od dnia przyznania pomocy Hucie "Częstochowa" do jej faktycznego odzyskania. Skarżąca podnosi, że pomoc udzielona w latach 1997-2002 i nie stosowana po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, nie może być uznana za niezgodną ze wspólnym rynkiem w oparciu o art. 87 Traktatu WE, ponieważ nie mogła ona wpływać na handel wewnątrzwspólnotowy w okresie przed 1 maja 2004 r., czyli przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, kiedy rynek polski nie stanowił elementu rynku wewnątrzwspólnotowego. Ponadto, w opinii skarżącej, ponieważ Protokół nr 8 do Traktatu akcesyjnego(3) w sprawie restrukturyzacji polskiego hutnictwa żelaza i stali, nie wymienia jej w załączniku 1, w związku z czym większość przepisów tego Protokołu nie tyczy się skarżącej.

– naruszenie artykułu 9 ust. 4 rozporządzenia Komisji (WE) nr 794/2004 poprzez brak ustalenia w decyzji stopy procentowej zwrotu pomocy państwa. Tymczasem, według skarżącej, zgodnie z cytowanym przepisem, w związku z brakiem w Polsce stóp pięcioletnich międzybankowych transakcji Swap przed jej przystąpieniem do Unii Europejskiej, powinno nastąpić uzgodnienie pomiędzy Komisją a Polską w tym zakresie, co z kolei powinno znaleźć odzwierciedlenie w zaskarżonej decyzji lub innej decyzji Komisji.

______

(1) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 794/2004 z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999 ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania art. 93 Traktatu WE (Dz.U. L 140, str.1)

(2) Dz.U. L 83, str.1

(3) Traktat w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Słowenii i Republiki Słowackiej z dnia 23 kwietnia 2003 r. (Dz.U. L 236, str. 17)

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2006.294.63

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Sprawa T-288/06: Skarga wniesiona w dniu 18 października 2006 - Huta "Częstochowa"/Komisja.
Data aktu: 02/12/2006
Data ogłoszenia: 02/12/2006