Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC nr 59/05 - Wspólnotowy program działań wspierający organizacje działające na rzecz aktywnego obywatelstwa europejskiego - "Roczny program pracy organizacji, która w dziedzinie aktywnego obywatelstwa europejskiego realizuje cel będący przedmiotem interesu ogólnoeuropejskiego lub cel stanowiący część polityki Unii Europejskiej w tej dziedzinie" - Pozycje w budżecie 15 060103/15 060105.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - DG EAC nr 59/05

Wspólnotowy program działań wspierający organizacje działające na rzecz aktywnego obywatelstwa europejskiego

"Roczny program pracy organizacji, która w dziedzinie aktywnego obywatelstwa europejskiego realizuje cel będący przedmiotem interesu ogólnoeuropejskiego lub cel stanowiący część polityki Unii Europejskiej w tej dziedzinie"

Pozycje w budżecie 15 060103/15 060105

(2005/C 275/05)

(Dz.U.UE C z dnia 8 listopada 2005 r.)

1.

CEL OGÓLNY - OBSZARY TEMATYCZNE

1.1 Cel ogólny

Decyzja 2004/100/WE ustanawia "program działań Wspólnoty na rzecz wspierania podmiotów działających na polu aktywnego obywatelstwa europejskiego oraz promowania działań w tym obszarze". (Art. 1)

Ogólnym celem programu jest "wspieranie prac w dziedzinie aktywnego obywatelstwa europejskiego poprzez promowanie działań i czynności podmiotów działających w tej dziedzinie. Wsparcie w formie dotacji operacyjnej przeznaczone jest na dofinansowanie wydatków związanych ze stałym programem działania podmiotu realizującego cel stanowiący przedmiot interesu ogólnoeuropejskiego w dziedzinie aktywnego obywatelstwa lub cel stanowiący część działań Unii Europejskiej w tym obszarze". (ust. 1 załącznika do decyzji).

1.2. Cele szczegółowe:

Roczne dotacje operacyjne mogą być przyznawane na wspieranie realizacji stałych programów pracy takich organizacji.

W zakres realizowanych w ramach rocznego programu pracy celów powinny wchodzić co najmniej trzy (3) z poniżej wymienionych celów szczegółowych:

a) zintensyfikowanie i wsparcie transnarodowej, transregionalnej/trangranicznej wymiany, mobilności i współpracy w Europie, obejmujących swoim zasięgiem partnerów z co najmniej pięciu (5) Państw Członkowskich;

b) promowanie i rozwijanie zdolności tworzenia sieci współpracy, platform organizacji prowadzących działania w jednej z poniżej wymienionych kategorii;

c) promowanie i podnoszenie europejskiej wartości dodanej działań prowadzonych przez uczestniczące organizacje;

d) przyczynianie się do lepszego rozpowszechniania informacji dotyczących jednej z niżej wymienionych kategorii;

e) wspieranie wysokiej jakości i skuteczności inicjatyw na rzecz promowania aktywnego i zaangażowanego obywatelstwa;

f) wzmacnianie aspektu innowacyjności i ciągłego charakteru działań na rzecz promowania aktywnego i zaangażowanego obywatelstwa;

g) wzmacnianie wymiernego efektu mnożnikowego, rozpowszechnianie wyników działań (ilość publikacji, informacje przy wykorzystaniu nowych technologii).

2.

KWALIFIKUJĄCY SIĘ WNIOSKODAWCY

Dalszej ocenie zostaną poddane wnioski, które spełniają przedstawione poniżej kryteria kwalifikacji.

2.1. Kwalifikujące się organizacje

Organizacja kwalifikująca się do uzyskania dotacji operacyjnej musi spełniać następujące wymogi:

– musi być organizacją publiczną lub prywatną, posiadającą status prawny i osobowość prawną (co oznacza, że wniosków nie mogą składać osoby fizyczne)(1);

– być organizacją niezależną i nienastawioną na zysk (non-profit), prowadzącą działalność w dziedzinie aktywnego obywatelstwa europejskiego lub realizującą cel stanowiący część polityki Unii Europejskiej w tej dziedzinie, jak określono w pkt 2.2 niniejszego zaproszenia;

– jej struktura dostosowana jest do działań mających potencjalny wpływ na całe terytorium Unii Europejskiej;

2.2. Kwalifikujące się państwa

Kwalifikują się wnioski osób prawnych mających siedzibę w jednym z następujących państw:

– 25 Państw Członkowskich Unii Europejskiej: (Austria, Belgia, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niderlandy, Niemcy, Polska, Portugalia, Republika Czeska, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy, Zjednoczone Królestwo);

– państwa EFTA/EOG, zgodnie z warunkami ustalonymi w Porozumieniu EOG;

– Rumunia i Bułgaria; warunki uczestnictwa tych państw zostaną określone zgodnie z układami europejskimi, ich dodatkowymi protokołami oraz decyzjami odpowiednich Rad Stowarzyszenia;

– Turcja, warunki uczestnictwa zostaną określone zgodnie z Umową Ramową zawartą między Wspólnotą Europejską a Republiką Turecką w sprawie ogólnych zasad udziału Republiki Tureckiej w programach Wspólnoty(2).

Organizacje mające swoją siedzibę w państwach innych niż wyżej wymienione nie kwalifikują się do uczestnictwa.

3.

BUDŻET ORAZ CZAS TRWANIA PROJEKTÓW

Całkowite dostępne środki budżetowe na rok 2006 wynoszą 3 360 000 EUR.

Dotacja operacyjna nie może być wykorzystana na pokrycie wszystkich kwalifikowanych wydatków organizacji, poniesionych w roku, na który została ona przyznana. Przynajmniej 20 % budżetu organizacji musi być współfinansowane ze źródeł niewspólnotowych.

Okres dla którego wnioskuje się o wsparcie musi pokrywać się z rokiem budżetowym beneficjenta.

Jeśli rok budżetowy beneficjenta pokrywa się z rokiem kalendarzowym, okres kwalifikujący się do objęcia wsparciem trwa od dnia 1 stycznia 2006 r. do dnia 31 grudnia 2006 r.

Przypadki szczególne:

Wnioski organizacji, których rok budżetowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, muszą zostać złożone na miesiąc przez rozpoczęciem ich roku budżetowego w 2006 r. Dla tych beneficjentów okres objęty wsparciem będzie trwał 12 miesięcy począwszy od daty rozpoczęcia ich roku budżetowego w 2006 r.

4.

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW

Ostateczny termin składania wniosków upływa dnia 30 grudnia 2005 r.

5.

INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE

Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze wniosków dostępne są pod następującym adresem internetowym:

http://europa.eu.int/comm/dgs/education_culture/activecitizenship/index_en.htm

Wnioski muszą spełniać wymogi określone w pełnym tekście zaproszenia i zostać złożone na formularzu przeznaczonym do tego celu.

______

(1) Patrz załącznik A - Formularz wniosku o przyznanie dotacji - definicja w pkt 1.2.

(2) Dz.U. L 61 z 2.3.2002, str. 29.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.275.13

Rodzaj: Powiadomienie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC nr 59/05 - Wspólnotowy program działań wspierający organizacje działające na rzecz aktywnego obywatelstwa europejskiego - "Roczny program pracy organizacji, która w dziedzinie aktywnego obywatelstwa europejskiego realizuje cel będący przedmiotem interesu ogólnoeuropejskiego lub cel stanowiący część polityki Unii Europejskiej w tej dziedzinie" - Pozycje w budżecie 15 060103/15 060105.
Data aktu: 08/11/2005
Data ogłoszenia: 08/11/2005