Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC nr 59/05 - Wspólnotowy program działań wspierający organizacje działające na rzecz aktywnego obywatelstwa europejskiego - "Roczny program pracy organizacji, która w dziedzinie aktywnego obywatelstwa europejskiego realizuje cel będący przedmiotem interesu ogólnoeuropejskiego lub cel stanowiący część polityki Unii Europejskiej w tej dziedzinie" - Pozycje w budżecie 15 060103/15 060105.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - DG EAC nr 59/05

Wspólnotowy program działań wspierający organizacje działające na rzecz aktywnego obywatelstwa europejskiego

"Roczny program pracy organizacji, która w dziedzinie aktywnego obywatelstwa europejskiego realizuje cel będący przedmiotem interesu ogólnoeuropejskiego lub cel stanowiący część polityki Unii Europejskiej w tej dziedzinie"

Pozycje w budżecie 15 060103/15 060105

(2005/C 275/05)

(Dz.U.UE C z dnia 8 listopada 2005 r.)

1.

CEL OGÓLNY - OBSZARY TEMATYCZNE

1.1 Cel ogólny

Decyzja 2004/100/WE ustanawia "program działań Wspólnoty na rzecz wspierania podmiotów działających na polu aktywnego obywatelstwa europejskiego oraz promowania działań w tym obszarze". (Art. 1)

Ogólnym celem programu jest "wspieranie prac w dziedzinie aktywnego obywatelstwa europejskiego poprzez promowanie działań i czynności podmiotów działających w tej dziedzinie. Wsparcie w formie dotacji operacyjnej przeznaczone jest na dofinansowanie wydatków związanych ze stałym programem działania podmiotu realizującego cel stanowiący przedmiot interesu ogólnoeuropejskiego w dziedzinie aktywnego obywatelstwa lub cel stanowiący część działań Unii Europejskiej w tym obszarze". (ust. 1 załącznika do decyzji).

1.2. Cele szczegółowe:

Roczne dotacje operacyjne mogą być przyznawane na wspieranie realizacji stałych programów pracy takich organizacji.

W zakres realizowanych w ramach rocznego programu pracy celów powinny wchodzić co najmniej trzy (3) z poniżej wymienionych celów szczegółowych:

a) zintensyfikowanie i wsparcie transnarodowej, transregionalnej/trangranicznej wymiany, mobilności i współpracy w Europie, obejmujących swoim zasięgiem partnerów z co najmniej pięciu (5) Państw Członkowskich;

b) promowanie i rozwijanie zdolności tworzenia sieci współpracy, platform organizacji prowadzących działania w jednej z poniżej wymienionych kategorii;

c) promowanie i podnoszenie europejskiej wartości dodanej działań prowadzonych przez uczestniczące organizacje;

d) przyczynianie się do lepszego rozpowszechniania informacji dotyczących jednej z niżej wymienionych kategorii;

e) wspieranie wysokiej jakości i skuteczności inicjatyw na rzecz promowania aktywnego i zaangażowanego obywatelstwa;

f) wzmacnianie aspektu innowacyjności i ciągłego charakteru działań na rzecz promowania aktywnego i zaangażowanego obywatelstwa;

g) wzmacnianie wymiernego efektu mnożnikowego, rozpowszechnianie wyników działań (ilość publikacji, informacje przy wykorzystaniu nowych technologii).

2.

KWALIFIKUJĄCY SIĘ WNIOSKODAWCY

Dalszej ocenie zostaną poddane wnioski, które spełniają przedstawione poniżej kryteria kwalifikacji.

2.1. Kwalifikujące się organizacje

Organizacja kwalifikująca się do uzyskania dotacji operacyjnej musi spełniać następujące wymogi:

– musi być organizacją publiczną lub prywatną, posiadającą status prawny i osobowość prawną (co oznacza, że wniosków nie mogą składać osoby fizyczne)(1);

– być organizacją niezależną i nienastawioną na zysk (non-profit), prowadzącą działalność w dziedzinie aktywnego obywatelstwa europejskiego lub realizującą cel stanowiący część polityki Unii Europejskiej w tej dziedzinie, jak określono w pkt 2.2 niniejszego zaproszenia;

– jej struktura dostosowana jest do działań mających potencjalny wpływ na całe terytorium Unii Europejskiej;

2.2. Kwalifikujące się państwa

Kwalifikują się wnioski osób prawnych mających siedzibę w jednym z następujących państw:

– 25 Państw Członkowskich Unii Europejskiej: (Austria, Belgia, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niderlandy, Niemcy, Polska, Portugalia, Republika Czeska, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy, Zjednoczone Królestwo);

– państwa EFTA/EOG, zgodnie z warunkami ustalonymi w Porozumieniu EOG;

– Rumunia i Bułgaria; warunki uczestnictwa tych państw zostaną określone zgodnie z układami europejskimi, ich dodatkowymi protokołami oraz decyzjami odpowiednich Rad Stowarzyszenia;

– Turcja, warunki uczestnictwa zostaną określone zgodnie z Umową Ramową zawartą między Wspólnotą Europejską a Republiką Turecką w sprawie ogólnych zasad udziału Republiki Tureckiej w programach Wspólnoty(2).

Organizacje mające swoją siedzibę w państwach innych niż wyżej wymienione nie kwalifikują się do uczestnictwa.

3.

BUDŻET ORAZ CZAS TRWANIA PROJEKTÓW

Całkowite dostępne środki budżetowe na rok 2006 wynoszą 3 360 000 EUR.

Dotacja operacyjna nie może być wykorzystana na pokrycie wszystkich kwalifikowanych wydatków organizacji, poniesionych w roku, na który została ona przyznana. Przynajmniej 20 % budżetu organizacji musi być współfinansowane ze źródeł niewspólnotowych.

Okres dla którego wnioskuje się o wsparcie musi pokrywać się z rokiem budżetowym beneficjenta.

Jeśli rok budżetowy beneficjenta pokrywa się z rokiem kalendarzowym, okres kwalifikujący się do objęcia wsparciem trwa od dnia 1 stycznia 2006 r. do dnia 31 grudnia 2006 r.

Przypadki szczególne:

Wnioski organizacji, których rok budżetowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, muszą zostać złożone na miesiąc przez rozpoczęciem ich roku budżetowego w 2006 r. Dla tych beneficjentów okres objęty wsparciem będzie trwał 12 miesięcy począwszy od daty rozpoczęcia ich roku budżetowego w 2006 r.

4.

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW

Ostateczny termin składania wniosków upływa dnia 30 grudnia 2005 r.

5.

INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE

Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze wniosków dostępne są pod następującym adresem internetowym:

http://europa.eu.int/comm/dgs/education_culture/activecitizenship/index_en.htm

Wnioski muszą spełniać wymogi określone w pełnym tekście zaproszenia i zostać złożone na formularzu przeznaczonym do tego celu.

______

(1) Patrz załącznik A - Formularz wniosku o przyznanie dotacji - definicja w pkt 1.2.

(2) Dz.U. L 61 z 2.3.2002, str. 29.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.275.13

Rodzaj: Powiadomienie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC nr 59/05 - Wspólnotowy program działań wspierający organizacje działające na rzecz aktywnego obywatelstwa europejskiego - "Roczny program pracy organizacji, która w dziedzinie aktywnego obywatelstwa europejskiego realizuje cel będący przedmiotem interesu ogólnoeuropejskiego lub cel stanowiący część polityki Unii Europejskiej w tej dziedzinie" - Pozycje w budżecie 15 060103/15 060105.
Data aktu: 08/11/2005
Data ogłoszenia: 08/11/2005