Zmiana rozporządzenia w sprawie krajowego zezwolenia generalnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU I TECHNOLOGII 1
z dnia 19 kwietnia 2023 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie krajowego zezwolenia generalnego

Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa (Dz. U. z 2022 r. poz. 1666 oraz z 2023 r. poz. 185) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 6 lipca 2022 r. w sprawie krajowego zezwolenia generalnego (Dz. U. poz. 1567) wprowadza się następujące zmiany:
1)
po § 2 dodaje się § 2a w brzmieniu:

"§ 2a. Krajowego zezwolenia generalnego udziela się w odniesieniu do bezzałogowych statków powietrznych (UAV) i bezzałogowych pojazdów powietrznych zaprojektowanych tak, aby możliwy był ich kontrolowany lot poza zasięgiem bezpośredniego widzenia operatora, których maksymalna wytrzymałość wynosi co najmniej 30 minut, lecz poniżej 1 godziny, oraz zaprojektowanych do startowania i utrzymywania stabilnego kontrolowanego lotu w porywach wiatru wynoszących co najmniej 46,3 km/h.";

2)
po § 13 dodaje się § 13a w brzmieniu:

"§ 13a. 1. Na wywóz towarów o znaczeniu strategicznym, o których mowa w § 2a, udziela się krajowego zezwolenia generalnego ZG-PL-DU-1, zwanego dalej "zezwoleniem ZG-PL-DU-1", określonego w załączniku nr 8 do rozporządzenia.

2. Zezwolenia ZG-PL-DU-1 udziela się podmiotowi w rozumieniu art. 3 pkt 8a ustawy posiadającemu siedzibę albo miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

3. Zezwolenia ZG-PL-DU-1 udziela się na wywóz z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do Ukrainy.";

3)
po § 14 dodaje się § 14a w brzmieniu:

"§ 14a. Zezwolenia ZG-PL-DU-1 nie udziela się w przypadku:

1) gdy eksporter lub dostawca wiedzą lub zostali poinformowani, że towary o znaczeniu strategicznym, o których mowa w § 2a, są lub mogą być przeznaczone w całości lub w części do:

a) stosowania w związku z rozwojem, wytwarzaniem, obsługą, eksploatacją, konserwacją, przechowywaniem, wykrywaniem, identyfikacją lub rozprzestrzenianiem broni chemicznej, biologicznej lub jądrowej lub innych urządzeń do przeprowadzania wybuchów jądrowych lub w związku z rozwojem, wytwarzaniem, konserwacją lub przechowywaniem pocisków zdolnych do przenoszenia takiej broni,

b) wykorzystania jako części lub podzespoły uzbrojenia, które zostały wywiezione bez wymaganego zezwolenia lub z jego naruszeniem;

2) ograniczeń:

a) przyjętych przez Radę Unii Europejskiej,

b) przyjętych przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE),

c) w postaci całkowitego zakazu przywozu i wywozu towarów o znaczeniu strategicznym, o których mowa w § 2a, nałożonego przez rezolucję Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych.";

4)
w załączniku nr 2 do rozporządzenia w pkt 38 kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 39 w brzmieniu:

"39) Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.";

5)
dodaje się załącznik nr 8 do rozporządzenia w brzmieniu określonym w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
§  2. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

KRAJOWE ZEZWOLENIE GENERALNE NA WYWÓZ ZG-PL-DU-1

1.
Organ wydający zezwolenie: minister właściwy do spraw gospodarki.
2.
Niniejszy dokument stanowi krajowe generalne zezwolenie na wywóz na podstawie art. 12 ust. 6 rozporządzenia (UE) 2021/821. Niniejsze zezwolenie, zgodnie z art. 12 ust. 6 tego rozporządzenia, jest ważne we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej.
3.
Niniejsze zezwolenie na wywóz obejmuje następujące towary: produkty podwójnego zastosowania określone w pozycji 9A012.a.1. wykazu określonego w załączniku I do rozporządzenia (UE) 2021/821.
4.
Niniejsze zezwolenie jest ważne w odniesieniu do wywozu do następujących miejsc przeznaczenia: Ukraina.
1 Minister Rozwoju i Technologii kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Technologii (Dz. U. poz. 838).

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.787

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana rozporządzenia w sprawie krajowego zezwolenia generalnego.
Data aktu: 19/04/2023
Data ogłoszenia: 26/04/2023
Data wejścia w życie: 27/04/2023