united kingdom
ukraine

Program pilotażowy badania stóp dzieci i młodzieży.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1
z dnia 8 grudnia 2022 r.
w sprawie programu pilotażowego badania stóp dzieci i młodzieży

Na podstawie art. 48e ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2561, 2674 i 2770) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa program pilotażowy badania stóp skierowany do dzieci i młodzieży w wieku od 5. do 16. roku życia, zwany dalej "programem pilotażowym".
§  2. 
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
badanie podoskopowe - badanie statyczne stóp metodą odbicia lustrzanego;
2)
komputerowe badanie stóp na platformie - badanie dynamiczne obejmujące analizę chodu, stania, równowagi oraz sił reakcji podłoża;
3)
manualne badanie biomechaniki stóp - badanie przedmiotowe pacjenta obejmujące badanie palpacyjne, obserwację, pomiary i testy.
§  3. 
Celem programu pilotażowego jest:
1)
praktyczne sprawdzenie efektywności wykrywania wad kończyn dolnych u dzieci w wieku od 5. do 16. roku życia przez manualne badanie biomechaniki stóp oraz badanie podoskopowe albo manualne badanie biomechaniki stóp oraz komputerowe badanie stóp na platformie;
2)
przetestowanie zaplanowania, prowadzenia i końcowej oceny postępowania w przypadku stwierdzenia w badaniach, o których mowa w pkt 1, wad kończyn dolnych.
§  4. 
Okres realizacji programu pilotażowego obejmuje:
1)
etap organizacji zakończony podpisaniem umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie programu pilotażowego, który trwa nie dłużej niż 3 miesiące od dnia wejścia w życie rozporządzenia;
2)
etap realizacji programu pilotażowego, który trwa 24 miesiące od dnia podpisania umowy, o której mowa w pkt 1;
3)
etap ewaluacji programu pilotażowego, który trwa 3 miesiące od dnia zakończenia etapu realizacji.
§  5. 
1. 
Realizatorem programu pilotażowego może być świadczeniodawca posiadający umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia w rodzaju rehabilitacja lecznicza w zakresie fizjoterapia ambulatoryjna, dysponujący sprzętem niezbędnym do wykonywania badań, o których mowa w § 7 ust. 1, oraz zapewniający dostęp do fizjoterapeuty, o którym mowa w § 7 ust. 2.
2. 
Sprzęt, o którym mowa w ust. 1, obejmuje:
1)
podoskop;
2)
podobarograf lub inny sprzęt do komputerowego badania stóp na platformie.
3. 
Realizatorzy programu pilotażowego w liczbie nie mniejszej niż 12 i nie większej niż 16 zostają wyłonieni w drodze otwartego naboru przeprowadzanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
4. 
Nabór jest prowadzony z uwzględnieniem kolejności zgłoszeń.
5. 
Świadczeniodawca zgłaszający się do naboru potwierdza w dniu zgłoszenia spełnienie wymagań, o których mowa w ust. 1 i 2.
6. 
Narodowy Fundusz Zdrowia, na podstawie wyników naboru, zawiera z realizatorami programu pilotażowego umowy określające zasady jego realizacji, w tym sposób i tryb rozliczania programu pilotażowego.
§  6. 
1. 
Program pilotażowy jest realizowany zgodnie z warunkami organizacji i realizacji świadczeń opieki zdrowotnej określonymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej (Dz. U. z 2021 r. poz. 265).
2. 
Realizator programu pilotażowego udziela świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom w wieku od 5. do 16. roku życia.
3. 
Pilotażem obejmuje się nie mniej niż 500 i nie więcej niż 1500 pacjentów u każdego z realizatorów programu.
4. 
Objęcie pacjentów programem pilotażowym następuje bez skierowania.
5. 
Pacjenci są przyjmowani według kolejności zgłoszeń.
§  7. 
1. 
W ramach programu pilotażowego przeprowadza się manualne badanie biomechaniki stóp oraz badanie podoskopowe albo manualne badanie biomechaniki stóp oraz komputerowe badanie stóp na platformie, a także planuje i prowadzi się dalsze postępowanie terapeutyczne.
2. 
Badania oraz dalsze postępowanie terapeutyczne, o których mowa w ust. 1, przeprowadza fizjoterapeuta posiadający:
1)
tytuł specjalisty w dziedzinie fizjoterapii lub tytuł specjalisty rehabilitacji ruchowej II stopnia, lub posiadający tytuł magistra, o którym mowa w art. 4 ust. 4 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty (Dz. U. z 2022 r. poz. 168 i 1733), lub posiadający dyplom, świadectwo lub inny dokument, o którym mowa w art. 13 ust. 1 pkt 5 lit. b lub c ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty, potwierdzający ukończenie studiów drugiego stopnia, oraz posiadający co najmniej 3-letnie doświadczenie w zawodzie fizjoterapeuty oraz
2)
co najmniej 2-letnie doświadczenie w terapii wad postawy.
3. 
W przypadku stwierdzenia w badaniach, o których mowa w ust. 1, wad kończyn dolnych fizjoterapeuta, o którym mowa w ust. 2:
1)
planuje i prowadzi postępowanie fizjoterapeutyczne stosowne do stwierdzonych u pacjenta wad kończyn dolnych;
2)
po zakończeniu postępowania fizjoterapeutycznego przeprowadza ponowne badanie, o którym mowa w ust. 1;
3)
dokonuje końcowej oceny i opisu stanu funkcjonalnego pacjenta po zakończeniu fizjoterapii;
4)
udziela pacjentowi zaleceń o charakterze fizjoprofilaktycznym, w tym obejmujących naukę odpowiedniego zaopatrzenia stopy.
4. 
Zalecenia, o których mowa w ust. 3 pkt 4, w zakresie, w jakim obejmują one naukę odpowiedniego zaopatrzenia stopy, poza fizjoterapeutą, o którym mowa w ust. 2, mogą być także udzielane przez osobę wykonującą zawód medyczny posiadającą co najmniej 5-letnie doświadczenie w terapii schorzeń stopy mających wpływ na wady kończyn dolnych.
5. 
Działania, o których mowa w ust. 3 pkt 1, 3 i 4, są realizowane z wykorzystaniem zakresu świadczeń określonych przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej w rodzaju fizjoterapii ambulatoryjnej.
§  8. 
1. 
Rozliczanie świadczeń opieki zdrowotnej zrealizowanych w ramach programu pilotażowego w części dotyczącej:
1)
badań, o których mowa w § 7 ust. 1, oraz badań, o których mowa w § 7 ust. 3 pkt 2, odbywa się każdorazowo z wykorzystaniem dodatkowej jednostki rozliczeniowej stanowiącej iloczyn liczby pacjentów oraz kwoty 120 zł brutto, na podstawie umów, o których mowa w § 5 ust. 6;
2)
świadczeń, o których mowa w § 7 ust. 3 pkt 1, 3 i 4, odbywa się zgodnie z postanowieniami umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu rehabilitacji leczniczej w rodzaju fizjoterapii ambulatoryjnej zawartych przez realizatorów z Narodowym Funduszem Zdrowia na warunkach określonych w tych umowach, z zastrzeżeniem pkt 3;
3)
zaleceń, o których mowa w § 7 ust. 3 pkt 4, udzielanych przez osobę, o której mowa w § 7 ust. 4, odbywa się z wykorzystaniem dodatkowej jednostki rozliczeniowej stanowiącej iloczyn liczby pacjentów oraz kwoty 20 zł brutto, na podstawie umów, o których mowa w § 5 ust. 6.
2. 
Podmiotem obowiązanym do finansowania dodatkowych jednostek rozliczeniowych, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 3, jest Narodowy Fundusz Zdrowia.
§  9. 
1. 
Wskaźnikami realizacji programu pilotażowego są:
1)
liczba pacjentów objętych programem pilotażowym;
2)
liczba realizatorów, którzy zrealizowali świadczenia opieki zdrowotnej w ramach programu pilotażowego;
3)
liczba pacjentów, którzy zostali objęci postępowaniem fizjoterapeutycznym, o którym mowa w § 7 ust. 3 pkt 1;
4)
liczba pacjentów, u których nastąpiła poprawa stanu funkcjonalnego po zakończeniu postępowania fizjoterapeutycznego, o którym mowa w § 7 ust. 3 pkt 1.
2. 
Narodowy Fundusz Zdrowia po zakończeniu etapu realizacji programu pilotażowego sporządza raport, zawierający informację o wartości wskaźników realizacji programu pilotażowego, o których mowa w ust. 1, a także ocenę wyników programu pilotażowego dokonywaną przez porównanie tych wskaźników w podziale na poszczególnych realizatorów programu pilotażowego.
§  10. 
1. 
Podmiotem obowiązanym do wdrożenia, monitorowania i ewaluacji programu pilotażowego jest Narodowy Fundusz Zdrowia.
2. 
Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawia ministrowi właściwemu do spraw zdrowia wnioski wynikające z oceny wyników programu pilotażowego, o której mowa w § 9 ust. 2, w formie raportu, w terminie 3 miesięcy od dnia zakończenia realizacji programu pilotażowego.
3. 
Raport, o którym mowa w ust. 2, jest publikowany w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Narodowego Funduszu Zdrowia.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. z 2021 r. poz. 932).

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.60

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Program pilotażowy badania stóp dzieci i młodzieży.
Data aktu: 08/12/2022
Data ogłoszenia: 09/01/2023
Data wejścia w życie: 24/01/2023