Ustanowienie Pełnomocnika Rządu do spraw Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 sierpnia 2022 r.
w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej

Na podstawie art. 10 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Ustanawia się Pełnomocnika Rządu do spraw Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej, zwanego dalej "Pełnomocnikiem".
2. 
Pełnomocnikiem jest sekretarz stanu albo podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
§  2. 
Do zadań Pełnomocnika należy:
1)
koordynacja działań organów administracji rządowej, do których właściwości należy wykrywanie, monitorowanie i neutralizowanie zagrożeń informacyjnych wymierzonych w interesy Rzeczypospolitej Polskiej, w zakresie rozpoznawania i neutralizowania zagrożeń dla bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej oraz reagowanie na te zagrożenia, w tym:
a)
identyfikowanie i analizowanie działań informacyjnych wymierzonych w bezpieczeństwo, interesy i wizerunek Rzeczypospolitej Polskiej,
b)
identyfikowanie podmiotów, zwłaszcza podmiotów zagranicznych, podejmujących i prowadzących działania informacyjne przeciwko interesom Rzeczypospolitej Polskiej,
c)
identyfikowanie przejawów operacji informacyjno-psychologicznych prowadzonych w przestrzeni informacyjnej przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej,
d)
prowadzenie działań zmierzających do neutralizacji zidentyfikowanych zagrożeń dla bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej,
e)
prowadzenie działań na rzecz zwiększenia odporności przestrzeni informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej przez:
upublicznianie opracowań dotyczących bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej,
podejmowanie działań informacyjnych mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa, interesów i wizerunku Rzeczypospolitej Polskiej,
koordynację działań komunikacyjnych instytucji odpowiedzialnych za kształtowanie polityki informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
wypracowywanie rekomendacji dla Rady Ministrów w zakresie rozwiązań systemowych, których celem jest wzrost zdolności Rzeczypospolitej Polskiej do zwalczania zagrożeń informacyjnych.
§  3. 
1. 
Pełnomocnik wykonuje zadania w porozumieniu z Komitetem Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych.
2. 
Zadanie, o którym mowa w § 2 pkt 1 lit. e, Pełnomocnik wykonuje w koordynacji z Rzecznikiem Prasowym Rządu.
§  4. 
1. 
Pełnomocnik wykonuje zadania, o których mowa w § 2, współdziałając w szczególności z:
1)
Ministrem Obrony Narodowej;
2)
Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji;
3)
Ministrem Sprawiedliwości;
4)
Ministrem Spraw Zagranicznych;
5)
Ministrem Koordynatorem Służb Specjalnych, jeśli został powołany;
6)
Rzecznikiem Prasowym Rządu;
7)
Pełnomocnikiem Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa;
8)
Szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego;
9)
Szefem Agencji Wywiadu;
10)
Szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego;
11)
Szefem Służby Wywiadu Wojskowego;
12)
Dowódcą Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych;
13)
Dowódcą Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
2. 
Organy i podmioty, o których mowa w ust. 1, udzielają pomocy Pełnomocnikowi, w szczególności przez udostępnianie mu informacji i dokumentów niezbędnych do realizacji jego zadań.
3. 
Pełnomocnik, w celu realizacji powierzonych mu zadań, współpracuje z organizacjami międzynarodowymi oraz właściwymi organami innych państw powołanymi w celu realizacji analogicznych zadań.
4. 
Pełnomocnik, w celu realizacji powierzonych mu zadań, może współpracować z organami i podmiotami innymi niż określone w ust. 1, w tym z organami jednostek samorządu terytorialnego, państwowymi osobami prawnymi, osobami prawnymi z udziałem Skarbu Państwa oraz krajowymi i zagranicznymi organizacjami pozarządowymi.
§  5. 
1. 
Pełnomocnik może, w zakresie realizacji swoich zadań, powoływać zespoły o charakterze opiniodawczym lub do opracowania określonych zagadnień oraz zlecać przeprowadzenie badań i ekspertyz.
2. 
Pełnomocnik może występować do właściwych urzędów państwowych o delegowanie pracowników, za ich zgodą, do pracy w zespołach, o których mowa w ust. 1.
§  6. 
Pełnomocnik tworzy punkt kontaktowy w celu zgłaszania incydentów związanych z bezpieczeństwem informacyjnym, a także zapewnia jego obsługę.
§  7. 
Pełnomocnik opiniuje projekty dokumentów rządowych wchodzących w zakres zadań, o których mowa w § 2.
§  8. 
1. 
Pełnomocnik przedstawia Radzie Ministrów, za pośrednictwem Przewodniczącego Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych, raport o stanie bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej, za rok poprzedni, nie później niż do dnia 31 stycznia.
2. 
Pełnomocnik przedstawia Komitetowi Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych okresowe informacje ze swojej działalności nie rzadziej niż raz na kwartał.
§  9. 
Wydatki związane z obsługą Pełnomocnika są pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
§  10. 
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zapewnia obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową Pełnomocnika.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.1714

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustanowienie Pełnomocnika Rządu do spraw Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej.
Data aktu: 11/08/2022
Data ogłoszenia: 17/08/2022
Data wejścia w życie: 18/08/2022